Нові правила працевлаштування для іноземців у Польщі з 1 січня 2017 року

18 Серпня 2016
praca w Polsce 2017

Оновлення від 01.06.2017 року

Уряд Польщі прийняв законопроект, а отже з 1 червня вступили в дію нові правила прийому на роботу в Польщі для тимчасових працівників. Основна зміна, яка чекає на українців, це те, що відтепер агенції праці в Польщі зможуть направляти робітника до працедавця на термін не більше 18 місяців протягом 3 років. Тобто той самий робітник не зможе працювати у того самого роботодавця більше 18 місяців на 3 роки. Законодавство передбачає також захист вагітних жінок, а роботодавцям, які платитимуть своїм працівникам менше ніж офіційну мінімальну зарплату,  загрожують штрафи до 5 тисяч злотих. Про ці та інші правила, частина з яких почне виконуватись тільки з 1 січня 2018 року, читайте у нашому матеріалі З 1 червня 2017 року почали діяти нові правила роботи в Польщі для тимчасових працівників.

Додамо також, що з 11 червня 2017 року, тобто з моменту підписання угоди про безвізовий режим України з ЄС, українці можуть їхати на роботу до Польщі без робочої візи. Деталі та умови у статті Робота в Польщі по біометричному паспорту.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Оновлення від 19.12.2016 року:

У ПОЛЬЩІ СКАСУВАЛИ ВВЕДЕННЯ НОВИХ ПРАВИЛ ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ ДЛЯ ІНОЗЕМЦІВ.
ЯК СТАЛО ВІДОМО, З 1 СІЧНЯ 2017 РОКУ ЖОДНИХ ЗМІН У ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ ІНОЗЕМЦІВ (УКРАЇНЦІВ) В ПОЛЬЩІ НЕ БУДЕ  - ТАКЕ ОФІЦІЙНЕ РІШЕННЯ ПОЛЬСЬКОГО УРЯДУ.  ПОЯСНЮЮТЬ ЙОГО ТИМ, ЩО ПОПРАВКИ ДО ЗАКОНУ ПРО ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ ІНОЗЕМЦІВ В ПОЛЬЩІ ДОВОЛІ КАРДИНАЛЬНІ ТА СКЛАДНІ, ТОМУ ПЕРЕДБАЧАЮТЬ ДОДАТКОВИЙ АНАЛІЗ ТА ВСЕ ЩЕ ЗНАХОДЯТЬСЯ НА СТАДІЇ ДООПРАЦЮВАННЯ. МІНІСТЕРСТВО СІМ’Ї, ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ ПОЛЬЩІ, ЯКЕ, ВЛАСНЕ, І ІНІЦІЮВАЛО ЗГАДАНІ ПОПРАВКИ, ПОВІДОМЛЯЄ, ЩО ЗМІН У ПРАЦЕВЛАШТУВАННІ УКРАЇНЦІВ В ПОЛЬЩІ ТАКИ НЕ УНИКНУТИ, ПРОТЕ ДІЯТИ ВОНИ ПОЧНУТЬ ЩЕ НЕ СКОРО. ЗОКРЕМА ЗМІН, ЩО СТОСУЮТЬСЯ СЕЗОННОЇ РОБОТИ В ПОЛЬЩІ, ЗА НОВИМИ ДАНИМИ СЛІД ЧЕКАТИ НЕ РАНІШЕ 1 КВІТНЯ 2017 РОКУ, А ІСТОТНОЇ РЕОРГАНІЗАЦІЇ СИСТЕМИ ОТРИМАННЯ ДОЗВОЛІВ НА РОБОТУ В ПОЛЬЩІ  - З 1 СІЧНЯ 2018 РОКУ.

З офіційним текстом повідомлення від Міністерства сім'ї, праці та соціальної політики Польщі стосовно перенесення терміну запровадження змін до закону про працевлаштування іноземців ви можете ознайомитись ТУТ.

Актуальна інформація: нещодавно з’явилася нова, змінена та доповнена версія законопроекту, покликаного регулювати працевлаштування іноземців в Польщі. Згідно її положень, зміни чекатимуть іноземців вже у липні 2017 року, а основним нововведенням буде впровадження квот на іноземних працівників окремо для кожного воєводства. Також планується впроваджувати новий тип робочої візи - робочу візу 5а. Про ці та інші зміни, які чекатимуть іноземців у разі прийняття законопроекту, читайте у нашій статті Новий проект змін по роботі в Польщі для іноземців

__________________________________________________________________________

Зміни, які мали бути введені з 1 січня 2017 року:

У Польщі з 1 жовтня 2016 року вводять нові правила працевлаштування для іноземців. Це ініціатива Міністерства сім’ї, праці та соціальної політики Республіки Польща. Таке рішення спричинене директивою ЄС щодо підвищення рівня безпеки в межах союзу та врегулювання кількості трудових мігрантів і прозорості їхнього працевлаштування, а також зменшення рівня безробіття серед громадян ЄС. Планований законопроект викликав неабиякий резонанс як серед роботодавців, так і серед українських працівників, але поки залишає більше запитань, аніж відповідей. Зараз законопроект на стадії розгляду і затвердження комісією. У разі його прийняття, більшість положень, зокрема зміни в працевлаштуванні іноземців на сезонну чи короткотермінову роботу,  вступлять в дію з січня 2017 року. Саме тому в останні місяці 2016 року спостерігається значний ажіотаж на робочі запрошення до Польщі

Ми склали список запитань, які найчастіше виникають в українців стосовно нового проекту закону про працевлаштування іноземців в Польщі і готові надати вам максимально зрозумілі та точні  відповіді, опираючись на текст законопроекту. 

Як зараз виглядає процедура працевлаштування в Польщі? Чи діятиме надалі запрошення від роботодавця на роботу до Польщі?

Робота в Польщі

Положення, що регулюють роботу іноземців в Польщі на даний момент, основані на польському законі від 20 квітня 2004 року про сприяння зайнятості та установах ринку праці.

Ми вже розповідати вам усі види віз до Польщі, зокрема про види робочих віз до Польщі, на підставі яких, відповідно до цього закону, можна було легально працювати в Польщі. Щоб отримати робочу візу в Польщу, достатньо було мати запрошення від потенційного роботодавця.

Громадяни шести європейських країн, а саме Вірменії, Грузії, України, Білорусії, Молдови та Росії, могли короткотерміново (максимум на 6 місяців на рік) працевлаштовуватись в Польщі за спрощеною процедурою. Для цього роботодавець всього лиш повинен був зареєструвати свій намір взяти на роботу іноземця (oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowі) у повітовому управлінні праці (процедура безкоштовна) та надати працівнику запрошення на роботу в Польщу.  Згідно нових поправок до закону про працевлаштування, запрошення від роботодавця з 1 січня 2017 року не діятиме (не буде підставою для офіційного працевлаштування в Польщі) і не видаватиметься. 

Чому відмінили запрошення на роботу в Польщу? 

Протягом 2015 року таких зареєстрованих польськими роботодавцями заяв-освядчень про намір надати роботу іноземцю було 782 000. Отож, стільки ж іноземців мали поповнити лави працівників Польщі в сферах сільського господарства, обслуговування, легкої промисловості, будівництва, торгівлі та ін. Реально ж працювали за ними не більше 500 000 осіб. А це означає, що ще близько 300 000 людей таки знайшли можливість обійти закон. Самі польські роботодавці почали продавати запрошення на роботу в Польщі іноземцям, яким просто потрібна була віза, не збираючись їх працевлаштовувати.

Більшість з них потім просто використали польську робочу візу як можливість виїхати в інші країни Євросоюзу і працювати там (хоча й нелегально, адже польська робоча віза дає право тільки перебувати, але не працювати на теренах Євросоюзу). Були й інші махінацій. Деякі підпільні польські організації обіцяли іноземцям, зокрема українцям, реальні пропозиції роботи і просили пристойну оплату лише за виготовлення запрошення на роботу в Польщу (яке, як вже вказувалось, є безкоштовним), а коли люди приїжджали у домовлене місце на роботу, ті просто не з’являлись, залишаючи іноземців ні з чим. 

Як зміниться процедура отримання дозволу на роботу в Польщі?

praca dla cudzoziemców w Polsce

До нового проекту закону про працевлаштування іноземців, запрошення від воєводи потрібно було лише для виготовлення польської національної візи, що дозволяла працювати іноземцям (українцям) в Польщі більше, аніж 180 днів на рік. З прийняттям змін до закону, усі іноземці, що їхатимуть в Польщу на сезонну чи короткотермінову роботу, в обов’язковому порядку повинні будуть отримати дозвіл на роботу. Введуть два типи таких дозволів: дозвіл на сезонну роботу в Польщі (дає право працювати на території Польщі протягом 8 місяців) та дозвіл на короткотермінову роботу в Польщі (дає право працювати на території Польщі протягом 6 місяців).

Дозвіл надаватиметься після звернення роботодавця і перевірки усіх наданих даних про фірму і працівника, та інших нюансів, мова про які піде далі. Процедура отримання дозволу на прийом на роботу іноземця для польських роботодавців стане більш складною, формальною і вимагатиме більше часу і зусиль, а також матеріальних засобів. Щоправда, в Міністерстві сім’ї, праці та соціальної політики Республіки Польща, чиїм проектом власне і є поправки до закону про працевлаштування, обіцяють деяке спрощення процедури для роботодавців, що вже хоча б один раз  законно наймали того ж працівника.  

Хто зможе їхати на сезонну роботу до Польщі?

У новому законопроекті прописані права іноземців, що планують стати сезонними працівниками в Польщі, а також умови їх в’їзду на територію Польщі і перебування там. На сезонну роботу до Польщі зможуть їхати усі бажаючі,  а не так, як є на даний час, коли ще діє система освядчень і виробляти робочу візу до Польщі та працювати на сезонних роботах в Польщі можуть тільки громадяни шести країн: Вірменії, Грузії, України, Білорусії, Молдови та Росії. Так як кількість працівників, необхідних для виконання сезонних робіт в Польщі, різко зростає у певні пори року (здебільшого весна-літо), то полякам і надалі буде дозволено брати на роботу іноземців, проте тільки в тому випадку, якщо в наслідок моніторингу стану зайнятості буде доведено, що жоден поляк на таку посаду не претендує чи не погоджується.

praca dla ukraincow w polsce

У разі отримання дозволу, працювати в Польщі іноземці зможуть протягом 8 місяців на рік у трьох чітко окреслених сферах – садівництво, сільське господарство та туризм. Таке обмеження допоможе звузити діапазон використання дозволів на сезонну роботу. А швидкому розгляду заявок і адміністративному розвантаженню сприятиме те, що дозволи на сезонну роботу в Польщі видаватимуться старостою. Дані поправки до закону стосуватимуться тільки тих іноземців (українців), котрі перебувають за межами Польщі, процедуру дозволів на роботу для іноземців, що перебувають в Польщі, обіцяють зробити більш гнучкою. 

Які роботи вважатимуться короткотерміновими і хто зможе їх виконувати?

Короткотерміновими вважатимуться усі види робіт, що не підпадають під категорію сезонних, тобто не стосуватимуться сільського господарства, вирощування рослин та туризму та певних інших сфер, прописаних у поправках до закону. Дозвіл на таку короткотермінову працю (zezwolenie na pracę krótkoterminową) в Польщі можна отримати на 6 місяців. Важливий нюанс: клопотати про такий дозвіл зможуть тільки ті роботодавці, фірма яких до цього моменту існує вже протягом 12 місяців. Дозволи на короткотермінову роботу в Польщі надаватимуться лише росіянам, українцям, білорусам, вірменам, грузинам та молдаванам –  громадянам країн, що в даний час використовують систему заяв-освядчень. Працювати за таким дозволом можна буде як у фізичних, так і в юридичних осіб. 

Запрошення на роботу (дозвіл на працю) від воєводи: що воно дає?

Окрім запланованих нововведень, що даватимуть право працювати іноземцю в Польщі (дозвіл на сезонні роботи та дозвіл на короткотермінові роботи), таке право матимуть і ті іноземці (українці), що отримають дозвіл на працю в Польщі від воєводи. Такий дозвіл надає можливість легально працювати в Польщі терміном до трьох років. Більші права мають хіба власники карт побиту.

Як виглядатиме процедура видання дозволів на роботу в Польщі? 

Перед тим, як запросити на роботу іноземця (українця), необхідно буде протестувати польський ринок праці, щоб переконатись, що ніхто з громадян Польщі не хоче працювати на тій чи іншій посаді, яку роботодавець має надати іноземцю. Якщо всі умови отримання дозволу будуть виконані, подання буде внесено до реєстру, доступ до якого матимуть також консули. Електронна реєстрація заяв на отримання дозволів на роботу для іноземців дозволить консулам при видач віз до Польщі без посередників оцінювати ситуацію та перевіряти те чи інше подання.

Запрошення на роботу

Це повинно вберегти від фальсифікацій  реєстрованих заяв. Іноземець, який буде поінформований роботодавцем про реєстрацію подання (договору) і про вписані там умови, на цій підставі буде клопотати про отримання робочої візи до Польщі, а вже по приїзді, коли іноземець зустрінеться з роботодавцем, староста видасть офіційний дозвіл на легальну роботу в Польщі.

Таким чином, доступною владі буде інформація про те, як багато іноземців насправді працюватиме на роботодавця і чи було використано дозвіл на роботу в Польщі за призначенням. Спеціальні виконавчі органи будуть перевіряти умови перебування та праці іноземців. Місце, де проживатиме іноземець (українець), який працюватиме в Польщі, має відповідати національним стандартам, а в разі переїзду чи зміни місця проживання, про це слід повідомити компетентний орган. 

Які правила працевлаштування в Польщі і надання дозволів на роботу в Польщі будуть змінені?

Окрім всього вищесказаного, поправки до закону передбачають також випадки, коли в праві отримання дозволу на роботу в Польщі може бути відмовлено, а саме у випадках, коли подана заява на отримання дозволу на роботу в Польщі для іноземця (українця) не має нічого спільного із бажанням роботодавця реально працевлаштувати його, або є підозра, що працівник бажає використати дозвіл в інших цілях, аніж праця на вказаного роботодавця. 

Планується запровадити також оплату за реєстрацію заяви про отримання дозволу на працевлаштування іноземця. Коштуватиме це польському роботодавцю 30 злотих. 

Не може не тішити обов’язок зрівняти заробітні плати іноземців (українців) та громадян Польщі за виконання аналогічної роботи, а також окреслення мінімальної заробітної плати для іноземця у випадках, коли фактичну оплату праці складно вирахувати. 

Є певні зміни і у процедурі укладення договору з іноземцем: укладається він в письмовій формі, а перед тим, як буде підписаним, роботодавець повинен надати іноземцю копію цього договору на зрозумілій для потенційного працівника мові. Робиться це, здебільшого, щоб захистити іноземця від шахрайства. 

Які нові права та обов’язки отримає іноземець (українець) в зв’язку з новими правилами працевлаштування в Польщі з жовтня 2016 року?

Іноземець (українець) матиме право щонайменше один раз продовжити термін дії дозволу на сезонну роботу в Польщі і один раз змінити роботодавця не полишаючи територію Польщі, якщо це буде в межах дозволеного періоду (8 місяців).

Сезонна робота в Польщі

Якщо іноземець повторно захоче поїхати на сезонну роботу в Польщу до роботодавця, в якого вже працював, хоча б один раз в період останніх п’яти років, то цей роботодавець знову реєструє договір, але на його підставі іноземець (українець) зможе подавати документи на робочу візу в Польщі протягом року, коли це відбуватиметься, і двох наступних. І в такому випадку старості вже не потрібно надавати дані з ринку праці, які би підтверджували  нестачу польських працівників для виконання пропонованої іноземцю роботи. 
Подаючи документи на візу в Польщу, іноземець повинен буде довести, що матиме там де жити: це може бути договір з роботодавцем стосовно забезпечення житлом, договір оренди, або заява про намір знімати житло і наявність достатньої суми коштів для цього. 

Іноземці (українці) зможуть претендувати на оплату праці, рівноцінну з громадянами Польщі, в разі виконання такої ж роботи. Дізнатися розміри польських зарплат у різних галузях за 2016 рік можна ТУТ. Також варто ознайомитись із новими даними у статті Мінімальна та середня зарплата в Польщі в 2017 році.

Коли очікувати впровадження нових правил працевлаштування в Польщі?

Перших результатів законопроекту (в разі його ухвалення) і  початку впровадження нових правил працевлаштування в Польщі слід очікувати вже з 1 жовтня 2016 року, проте найбільш важливі та суперечливі його пункти, а саме правила про процедуру оформлення працівників та отримання дозволів на сезонні і короткотермінові роботи в Польщі, а також пункт про оплату праці для іноземців на рівні з громадянами Польщі, повинні ввійти в дію з 1 січня 2017 року. 

Які мінуси нових правил працевлаштування в Польщі?

Про мінуси, як і плюси нових правил працевлаштування в Польщі до їх прийняття говорити ще рано. Однозначною перевагою для українців стане можливість тривалішого перебування і праці на теренах Польщі. Але аналізуючи те, що поляки,  в очікуванні кращих зарплат,  виїжджають працювати закордон, а українці виробляють робочі візи в Польщу і заповнюють їх місця, і цей процес є досить вигідним для обох сторін, то така зміна правил значно ускладнить процес надання роботи іноземцю (українцю) в Польщі. З прийняттям нового закону зміни можуть позначитись негативно не лише на українцях, бажаючих підзаробити, а й на польських роботодавцях. Тому сприймається проект змін до закону про працевлаштування неоднозначно, особливо насторожує процедура отримання дозволів на роботу в Польщу, зокрема сезонну, де постійний потік кадрів і не вистачає робочих рук. Польські роботодавці називають її абсолютно негнучкою, такою, яка невиправдано ускладнюватиме набір працівників. 

Робоча віза в Польщу

Ми ретельно слідкуємо за ходом введення нових правил працевлаштування в Польщі, та одразу ж надаватимемо вам інформацію з офіційних першоджерел про будь-які зміни, що стосуються резонансного законопроекту. Стежте за нашими публікаціями, і ви першими отримаєте найбільш достовірну інформацію стосовно змін до закону про працевлаштування в Польщі з жовтня 2016 року. 

Наша стаття була для вас корисною? Збережіть її у своїх соціальних мережах, а також не забудьте поділитись такою актуальною інформацією з друзями!

Законопроект про нові правила працевлаштування в Польщі зараз знаходить на розгляді у Комітету Ради Міністрів Польщі, а ознайомитись із повним текстом поправок до польського закону “Про сприяння зайнятості та установ ринку праці” можна за посиланням: https://www.mpips.gov.pl/bip/projekty-aktow-prawnych/projekty-ustaw/rynek-pracy/projekt-ustawy-o-zmianie-ustawy-o-promocji-zatrudnienia-i-instytucjach-rynku-pracy-i-niektorych-innych-ustaw/    

comments icon

Коментарі

Схожі статті

Переглянути більше

Отримуйте найсвіжішу інформацію про акції та знижки

Отримувати інформацію
Контакти

35-326, Rzeszów, ul.T.Rejtana, 67

vsetutpl.info@gmail.com

Ми в соціальних мережах