22 Лютого 2017
Ми вже повідомляли вам, що нові правила працевлаштування іноземців в Польщі, які мали набути чинності ще з 1 січня 2017 року, діяти так і не почали. Причиною уряд Польщі назвав масштабність закону та необхідність ретельного доопрацювання усіх його нюансів. Нагадуємо, що у початковій версії нові правила працевлаштування для іноземців в Польщі повинні були врегулювати потік трудових мігрантів в ЄС та знизити рівень махінацій на польському ринку праці. Ці правила передбачали:
- Скасування запрошень від роботодавця як легальної підстави для отримання робочої візи в Польщу: дозвіл на короткотермінову чи сезонну роботу іноземцю повинен видавати староста.
- Введення двох нових типів дозволів на роботу до Польщі: дозвіл на сезонну роботу в Польщі (дає право працювати 8 місяців) та дозвіл на короткотермінову роботу (дає право працювати протягом 6 місяців).
- Виконання сезонної роботи в Польщі можливе тільки громадяни шести країн: Вірменії, Грузії, України, Білорусії, Молдови та Росії.
- Платні дозволи на працевлаштування іноземців для роботодавця (30 злотих).
- Зрівняння заробітних плат поляків та іноземців за виконання аналогічної роботи та ін. Усі положення попередньо планованих змін до закону про працевлаштування іноземців в Польщі ви можете переглянути ТУТ.
Проте нещодавно з’явилася нова, змінена та доповнена версія законопроекту, покликаного регулювати працевлаштування іноземців в Польщі. Її Міністерство праці, родини та соціальної політики Польщі представило до розгляду Ради Міністрів Польщі 14 лютого 2017 року. Які зміни закладені в новій версії резонансного законопроекту та що ж тепер чекає на українців, які працюють чи хочуть працювати в Польщі?
Зміни до правил працевлаштування іноземців в Польщі з 1 липня 2017 року
1 липня 2017 року – саме ця дата згідно офіційних документів тепер повинна стати початком дії нових правил працевлаштування для іноземців в Польщі. І хоча поки законопроект ще на стадії розгляду Радою Міністрів Польщі, спішимо ознайомити вас із тим, що чекатиме на українців у разі його прийняття та які конкретні зміни у працевлаштуванні іноземців в Польщі пропонують цього разу:
- Для початку, планують повернути систему освядчень (заяв про довірення праці іноземцю), тобто отримати робочу візу та поїхати на роботу в Польщу і надалі можна буде на підставі запрошення від роботодавця. Проте це стосується лише робіт короткотермінових (тобто тих, які не стосуються сільського господарства, вирощування рослин та туризму), дозвіл на сезонні роботи для кожного іноземця видаватиме таки староста.
- Згідно нового проекту, якщо ви працюєте в Польщі і хочете чи вимушені змінити роботодавця, зробити це ви можете, не потребуючи нового дозволу на роботу в Польщі.
- І найбільш резонансна пропонована зміна: поляки хочуть запровадити систему квот на працівників з-за кордону. Тобто планується встановлювати певні ліміти на кількість виданих дозволів на сезонну роботу в Польщі та освядчень на короткотермінову роботу для іноземців окремо для кожного воєводства. Такий ліміт хочуть встановлювати на рік часу. У законопроекті передбачили навіть конкретну цифру – 500 тисяч освядчень та дозволів на роботу в Польщі на рік. Як коментує голова Фонду розвитку “Понад кордонами” Ксенія Наранович для naszwybir.pl, тільки у 2016 році самих освядчень було видано 1,3 мільйона, тому поки така зміна видається абсурдною, адже в той час, коли польська економіка потребує все більше українських працівників і попит з’являється навіть на висококваліфікованих фахівців з-за кордону, встановлювати обмеження кількості іноземних мігрантів абсолютно нелогічно і зашкодить, в першу чергу, самим польським підприємцям.
Новий тип робочої візи до Польщі – польська робоча віза 5а
Дозвіл на сезонну працю в Польщі, який передбачає можливість працювати там протягом 8 місяців, видаватиме староста, і лише на основі цього дозволу (типу S) іноземець зможе відкрити робочу візу в Польщу. Згідно нового законопроекту, для сезонних робіт в Польщі передбачено новий тип польської робочої візи - 5а. Щоб надати дозвіл на сезонну роботу в Польщі для іноземця, старості потрібно буде 7 днів після оформлення польським роботодавцем прохання про такий дозвіл. На основі такої візи іноземець зможе клопотати про карту часового побиту в Польщі. Про усі види польських віз читайте у нашій статті.
Додамо, що після введення безвізу з ЄС українці отримали право офіційно та легально працювати в Польщі на підставі біометричного закордонного паспорта. Детальніше ТУТ.
Слідкуйте за нашими публікаціями, ми триматимемо вас у курсі найактуальніших змін, що стосуються роботи в Польщі. З повним текстом пропонованого законопроекту про працевлаштування іноземців в Польщі ви можете ознайомитись на офіційному сайті Міністерства праці, родини та соціальної політики Польщі, перейшовши за посиланням.
Коментарі