08 Листопада 2016
Вже менше ніж через два місяці, з 1 січня 2017 року, ввійдуть в дію нові правила працевлаштування для іноземців (українців) в Польщі. Нововведення полягають у тому, що з початку наступного року запрошення від роботодавців вже не видаватимуться, а підставою для того, щоб отримати робочу візу до Польщі, буде лише дозвіл від повітового старости чи воєводи. Видаватиметься такий дозвіл на 8 місяців (у разі виконання сезонних робіт) або на 6 місяців (якщо бажана робота в Польщі не пов`язана із сільським господарством чи туризмом). Основна причина нових правил працевлаштування в Польщі для іноземців – директива ЄС, яка покликана врегулювати кількість трудових мігрантів в межах Шенген зони та звести до мінімуму можливість махінацій на ринку праці в Польщі.
Українці – ось хто очолює рейтинг іноземних працівників в Польщі. Саме тому зміни до польського законодавства у сфері працевлаштування іноземців дуже турбують наших співгромадян. Адже серед тих, хто шукає підзаробітку в цій країні, їх найбільше – 95%. Така кількість українських заробітчан здебільшого мотивована рівнем зарплат в Польщі. Зараз люди бояться нової процедури прийняття на роботу в Польщі, адже повний її механізм ще невідомий. Тому усі бажаючі працювати у західних сусідів намагаються встигнути отримати робочу візу в Польщу до 1 січня 2017 року, поки ще діють старі правила і подати документи в Консульство Польщі чи ППВА на робочу візу можна на підставі усім відомого запрошення від польського роботодавця.
В зв`язку з цим, з часу оголошення про введення нових правил працевлаштування, поляки реєструють у себе рекордну кількість бажаючих отримати запрошення на роботу в Польщу. Проілюструємо це останніми даними їхніх PUP (powiatowy urząd pracy). В Познані за місяць аж 4 тисячі роботодавців заявили про намір прийняти на роботу іноземця (зазвичай таких не більше 3-х тисяч). В Бидгощі станом на листопад 2016 року охочих взяти на роботу іноземців було більше (22 тисячі), аніж за цілий 2015 рік (19 тисяч), і їх кількість росте, незважаючи на те, що сезонні роботи позаду. Така сама ситуація і в Гданську – 20 тисяч запрошень для іноземців видано до листопада 2016 року у порівнянні із 11-ма тисячами за весь 2015 рік.
Такий ажіотаж пояснити просто: для українців та інших іноземців це останній шанс отримати робочу польську візу за звичною їм процедурою, до того ж, отримати запрошення на роботу в Польщу напряму від роботодавця можна набагато простіше і швидше.
Вигідно це і польським роботодавцям, які зацікавлені в працівниках з України, адже після 1 січня 2017 року кожне прохання до повітового старости про працевлаштування іноземця коштуватиме їм 30 злотих. А існують польські роботодавці, у яких працює 100, 200, навіть 500 іноземців. Тому набрати на роботу українців буде вже не так вигідно, як колись. До того ж, староста залишає за собою право відмовити у наданні запрошення, навіть якщо гроші були сплачені.
Крім того, процедура надання дозволу на роботу в Польщі старостою з 1 січня 2017 року ще не чітко визначена. До кінця не зрозуміло, як працюватиме вона на усіх етапах. Побоюючись заплутаних схем та зайвих формальностей, і українці, що бажають працювати в Польщі, і польські роботодавці, прагнуть максимально скористатися часом, що залишився до початку нового року.
Детально про плановані нововведення читайте у нашій статті Нові правила працевлаштування для іноземців у Польщі з 1 січня 2017 року.
Корисно знати: українці більше не матимуть можливості продовжувати закордонний паспорт. Окрім того, стало відомо про нову вартість закордонного паспорта та інших документів.
Коментарі