Приєднуйтесь до нас у Facebook та будьте в курсі всіх оновлень.
Мені вже подобається VseTutPlПереглядаючи наш сайт, ви погоджуєтеся на використання cookie-файлів. Ми застосовуємо їх, щоб покращити якість сторінок, вони допомагають нам оцінити ваші потреби (допомагають в зборі статистики), а також допомагають нашим партнерам розміщувати правильний контент для вас з використанням нашого сервісу. Щоб дізнатися більше про Cookies, будь ласка, натисніть тут.
ПогоджуюсьВведення безвізового режиму з ЄС відкрило для українців багато нових перспектив та можливостей. Відтепер для того, щоб відпочити в Європі, відвідати її найцікавіші локації, здійснити закупи у будь-якій країні ЄС чи просто владнати на його території свої бізнес-питання, нашим громадянам не потрібно хвилюватися про туристичний шенген, шопінг чи бізнес-візу – достатньо показати на кордоні біометричний паспорт. Безвіз став справжнім святом для любителів подорожей та якісного європейського шопінгу. А як щодо роботи в Польщі в рамках безвізу? Чи має право українець легально працювати в Польщі лише на підставі біометричного паспорта, без діючої робочої візи? Наскільки це реально і які умови такої роботи? Таких запитань від наших читачів ми отримуємо все більше, тому вирішили детально описати можливість працювати в Польщі тільки за наявності біометричного паспорта.
До того, як Україна розпрощалась з необхідністю відкривати візу для поїздок на територію ЄС, працювати в Польщі українці мали право тільки на підставі робочої візи. Робоча польська віза існує двох типів: національна (D 05, яка дає право працювати в Польщі 180 днів протягом року, і D 06, яка дозволяє працювати в режимі 365/365), та короткострокова робоча шенген віза C 05, на підставі якої працювати в Польщі дозволяється не більше як 90 днів на півроку.
Робочу польську візу видають лише при наявності запрошення від роботодавця чи від польського воєводського управління (у цьому випадку є можливість отримати річну візу D 06). Для того, щоб потенційному працівнику відкрили робочу візу, роботодавець має зареєструвати заяву про намір працевлаштувати іноземця (Oświadczeniе о zamiarze powierzenia Pracy cudzoziemcowi) в Повітовому бюро, а воєвода – видати дозвіл на працю (zezwolenie на Práce). На підставі цих документів Консул і приймає рішення про видачу робочої візи.
А тепер довгоочікувана відповідь на ваші запитання стосовного того, чи можна працювати в Польщі, перетнувши кордон по біометричному паспорту (без робочої візи). Отож, так, завдяки безвізу України з ЄС, українці за наявності біометричного паспорта мають право працювати в Польщі без робочої візи. Проте для цього вони мають мати всі необхідні документи і чітко дотримуватись розробленої процедури, повідомляє strazgraniczna.pl.
Українець, який їде на роботу в Польщу, повинен мати заяву від роботодавця про намір працевлаштувати іноземця (Oświadczeniе о zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi) з прописаними умовами праці, терміном та зарплатою, або дозвіл на працю (zezwolenie на práce). Проте можливий і інший варіант: ви можете виїхати в Польщі по безвізу без дозволу на роботу, і вже там (в Польщі) знайти собі роботу і працювати абсолютно легально, при умові, що ваш роботодавець зареєструє в Повітовому бюро заяву про намір працевлаштувати іноземця чи оформить вам дозвіл на працю.
Після того, як іноземець прибуває на місце праці, роботодавець зобов’язаний укласти з ним трудовий договір (umowa o pracę), або цивільно-правовий договір (umowa zlecenia чи umowa o dzieło), проте доцільність і правомірність укладення цивільно-правового договору буде ретельно перевірятись, тому що тільки трудовий договір якнайкраще захищає права іноземного працівника і виключає випадки неправомірних звільнень, порушення оплати праці чи невиконання роботодавцем обіцяних умов працевлаштування.
Також роботодавець повинен подати заяву в ZUS для страхування працівника та сплати податків. Якщо договір з іноземним працівником не підписаний, або укладений неправильно, то така робота вважається нелегальною, і роботодавцю загрожує штраф до 5000 злотих.
Іноземний працівник має право міняти місце праці та роботодавця в Польщі, проте новий роботодавець також повинен зареєструвати заяву про намір працевлаштувати іноземця в своєму Повітовому бюро.
Працювати в Польщі без робочої візи, але за наявності дозволу на роботу та біометричного паспорта, можна 90 днів на кожні 180 днів. Якщо іноземець працюватиме більше ніж 90 днів, то йому загрожує штраф та депортація терміном від 6 місяців до 3 років.
Для того, щоб після закінчення 90-денного терміну залишитись і надалі працювати в Польщі, потрібно або виробляти довготермінову робочу візу (робити це слід в Україні), або оформляти дозвіл на проживання в Польщі (карту побиту). Це можна зробити на підставі біометричного паспорта в рамках безвізу на території Польщі.
Як бачимо, безвізовий режим вигідний не лише туристам, а й тим, хто бажає абсолютно легально працювати в Польщі. Черги за візою до Консульств та ППВА тепер цьому не перешкода.
Нагадуємо Вам, що з 1 червня 2017 року почали діяти нові правила роботи в Польщі для тимчасових працівників.
Читайте також:
Мінімальна та середня зарплата в Польщі в 2017 році
Станом на кінець 2020 року в Управлінні соціального страхування Польщі (ZUS) було зареєстровано 725 тисяч іноземних працівників. Це на 55 тисяч осіб більше, ніж у лютому того ж року, тобто ще до початку пандемії.
Минулого тижня понад 100 осіб, які виявились громадянами України та Молдови, намагались перетнути польсько-український кордон на підставі підроблених свідоцтв про доручення виконання робіт іноземцю в Польщі.
У таких популярних польських мережах супермаркетів, як Бедронка, Лідл чи Кауфланд не нарікають на нестачу працівників. Кожна з них проводить постійний набір персоналу і отримує чимало зголошень від кандидатів.
У 2020 році саме поляки стали домінувати на ринку тимчасової роботи в Польщі - з січня до кінця жовтня цього року таких працівників налічувалось аж 52%. Разом з тим, українських заробітчан стало менше на 13% у порівнянні з минулим роком.
З 1 грудня 2020 року всі іноземні громадяни, які перебувають в Польщі на підставі так званих “гуманітарних” віз чи віз з позначкою „Poland. Business Harbour”, зможуть легально працювати в країні.
Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький вважає, що всі запроваджені досі інструменти для підтримки бізнесу під час коронакризи дають свої позитивні результати і наголошує, що уряд не хоче зупинятись на досягнутому.
Коментарі