Де і як українцям в Польщі проголосувати на виборах

12 Лютого 2019
Як українцям в Польщі проголосувати на виборах

У 2019 році в Україні відбудуться президентські (31  березня) та парламентські (27 жовтня) вибори. Законом передбачено, що кожен повнолітній громадянин нашої держави має право голосу, незалежно від того, перебуває він на момент виборів на території України чи ні. Відтак, своїм законним правом проголосувати мають скористатися і українці, котрі працюють чи навчаються та проживають за кордоном, в тому числі і в Польщі.

Процедура голосування на українських виборах за кордоном дещо відрізняється від того, як ви голосуєте вдома. Розберемося детальніше із тим, хто, як і де може проголосувати на виборах-2019 в Польщі та які документи для цього необхідні.

Хто може голосувати на українських виборах за кордоном

В Законі України чітко сказано, що будь-який Громадянин України, який проживає або перебуває в період підготовки та проведення виборів за межами України, має право голосу на виборах на загальних підставах, незалежно від правових підстав перебування на території іноземної держави, а також перебування чи неперебування на консульському обліку в закордонній дипломатичній установі України.

Простими словами, незалежно від того, на яких підставах ви перебуваєте за кордоном (робоча чи навчальна віза, біометричний паспорт, карта поляка) і незалежно від того, чи стоїте ви на консульському обліку, у вас в будь-якому випадку є право голосу.

Не мають права голосу лише неповнолітні особи (до 18 років) та громадяни, визнані судом як недієздатні.

Як українцям в Польщі проголосувати на виборах

Що потрібно для того, аби проголосувати за кордоном

Для того, щоб українець, який проживає в Польщі, зміг проголосувати на українських президентських та парламентських виборах, йому необхідно:

бути включеним до списку виборців на закордонній виборчій дільниці, яка знаходиться на території Польщі (адреси виборчих дільниць в Польщі далі у статті);

⇒ особисто прибути на відповідну закордонну виборчу дільницю в день голосування:

  • президентські вибори - 31  березня 2019 
  • парламентські вибори - 27 жовтня 2019 

Зверніть увагу! На закордонних виборчих дільницях місцеві вибори (вибори мера міста, сільського голови тощо) не проводяться.

⇒ мати при собі документ, що підтверджує громадянство України та є підставою для отримання виборчого бюлетеня на закордонній виборчій дільниці. Це може бути:

  • закордонний (біометричний) паспорт громадянина України 
  • дипломатичний паспорт України
  • службовий паспорт України

Як і в Україні, за кордоном кожен виборець має право таємного особистого голосу. Голосування за інших осіб чи передача виборцем права голосу будь-якій іншій особі забороняється.

Як українцям в Польщі проголосувати на виборах

Включення українців до списку виборців на закордонних виборчих дільницях в Польщі

До списку виборців на закордонній виборчій дільниці включаються усі повнолітні громадяни України, які за своєю виборчою адресою згідно з даними Державного реєстру виборців відносяться до цієї закордонної виборчої дільниці.

Для включення до списку виборців на закордонній виборчій дільниці громадяни України, які постійно або тимчасово проживають за її межами, можуть:

⇒ у будь який зручний для себе час (у тому числі поза межами виборчого процесу):

  • звернутися особисто або надіслати документи поштою до відповідної закордонної дипломатичної установи України для постановки на консульський облік;
  • особисто подати до закордонної дипломатичної установи України заяву про включення до Державного реєстру виборців або зміну виборчої адреси (якщо його вже включено до Державного реєстру виборців).

 безпосередньо під час виборчого процесу:

  • особисто подати у встановлені законодавством строки (не пізніш як за п’ять днів до дня голосування) до відповідної дільничної виборчої комісії закордонної виборчої дільниці заяву щодо невірних відомостей, у тому числі невключення, в попередньому списку виборців;
  • особисто подати у встановлені законодавством строки (не пізніш як за п’ять днів до дня голосування) до органу ведення Державного реєстру виборців за своєю виборчою адресою в Україні або до відділу ведення та адміністрування Державного реєстру виборців Управління консульської діяльності Департаменту консульської служби Міністерства закордонних справ України заяву про тимчасову зміну місця голосування без зміни виборчої адреси (рекомендується у разі, якщо громадянин України перебуватиме на території іншої іноземної держави нетривалий період). 

Заяви про тимчасову зміну місця голосування виборця без зміни виборчої адреси закордонними дипломатичними установами України або дільничними виборчими комісіями закордонних виборчих дільниць не приймаються.  

Як українцям в Польщі проголосувати на виборах

Зверніть увагу! Виборець, перебуваючи за кордоном, не може використати для відправки заяви про включення до Державного реєстру виборців або зміну виборчої адреси в Реєстрі поштовий чи факсимільний зв’язок або електронну пошту, заяви подаються до закордонної дипломатичної установи України або дільничної виборчої комісії закордонної виборчої дільниці виключно особисто;

Зверніть увагу! Законами України "Про вибори Президента України" та "Про вибори народних депутатів України" не передбачено можливості включення дільничною виборчою комісією закордонної виборчої дільниці громадян України до списку виборців на такій виборчій дільниці в день голосування;

Громадяни України, які проживають або під час виборів будуть перебувати за кордоном, мають заздалегідь подбати про своє включення до списків виборців на відповідній закордонній виборчій дільниці (не пізніше, ніж за п’ять днів до дня голосування).

Як проголосувати українцю, який проживає в Польщі, але не перебуває на консульському обліку

У випадку, якщо українець, який проживає в Польщі, не стоїть на консульському обліку, закордонна дипломатична установа України може не володіти інформацією про його перебування на території Республіки Польща.

Такому виборцю для включення до списку виборців на закордонній виборчій дільниці в Польщі необхідно завчасно змінити свою виборчу адресу, особисто звернувшись з відповідною заявою до закордонної дипломатичної установи України за місцем свого проживання чи перебування за межами України.

Як українцям в Польщі проголосувати на виборах

Виборець, який проживає чи перебуває за межами України, в разі зміни його персональних даних, зокрема виборчої адреси, також може особисто звернутися до відповідної закордонної дипломатичної установи України із заявою про внесення змін до його персональних даних у Реєстрі. До заяви додаються документи (копії документів), що підтверджують ці зміни. Якщо до заяви додаються копії документів, їх оригінали пред’являються.

Форма заяви виборця, який проживає чи перебуває за межами України, щодо зміни його виборчої адреси розміщена на офіційній веб-сторінці МЗС в розділі "Голосування громадян України за кордоном" за цим посиланням, а також на офіційній веб-сторінці Центральної виборчої комісії у розділі “Державний реєстр виборців. Зміна персональних даних” за цим посиланням.

Перевірка змісту своїх персональних даних у Державному реєстрі виборців

Виборець, який проживає або перебуває за межами України, в тому числі в Польщі, може особисто подати письмовий запит щодо змісту його персональних даних у Реєстрі до закордонної дипломатичної установи України за місцем проживання чи перебування, пред’явивши при цьому закордонний (біометричний) паспорт громадянина України, дипломатичний паспорт України, службовий паспорт України або тимчасове посвідчення громадянина України (якщо особа недавно набула громадянство України).

Як перевірити свої дані в Державному реєстрі виборців онлайн

Дізнатися, чи вас включено до Державного реєстру виборців, та перевірити, чи правильно вказано ваше прізвище, ім’я, по батькові та виборчу адресу можна за допомогою онлайн сервісу Особистий кабінет виборця на веб-сторінці Державний реєстр виборців

Для цього потрібно зареєструватися в Особистому кабінеті виборця і зробити відповідний запит. Орієнтовно протягом однієї доби виборець отримає відомості щодо своїх даних на електронну адресу, вказану при реєстрації.

Як українцям в Польщі проголосувати на виборах

Адреси українських виборчих дільниць в Польщі

Перелік адрес установ в Польщі, де під час президентських та парламентських виборів в Україні українці, які проживають в Польщі, зможуть проголосувати.

Виборча дільниця №900069 у Варшаві

Установа: Посольство України в Республіці Польща

Адреса: Приміщення Посольства України в Республіці Польща, вул. Ал. Шуха,7, 00-580, м.Варшава

Межі дільниці: Республіка Польща (воєводства: Мазовецьке, Лодзьке, Вєлькопольське, Любуське)

Виборча дільниця №900070 в Гданську

Установа: Консульство України в Гданську

Адреса: Приміщення Консульства України в Гданську, вул.Бернарда Хшановскєго, 60-а, 80-278, м.Гданськ

Межі дільниці: Республіка Польща (воєводства: Західнопоморське, Поморське, Куявсько-Поморське, Варміньсько-Мазурське)

Виборча дільниця №900071 в Кракові

Установа: Генеральне консульство України в Кракові

Адреса: Приміщення Генерального консульства України в Кракові, вул.Беліни Пражмовськєго, 4, 
31-066, м.Краків 

Межі дільниці: Республіка Польща (воєводства: Нижньосілезьке, Сілезьке, Опольське, Свєнтокшиське, Малопольське)

Виборча дільниця №900072 в Любліні

Установа: Генеральне консульство України в Любліні

Адреса: Приміщення Генерального консульства України в Любліні, вул.3 Мая, 14, 20-078, м.Люблін

Межі дільниці: Республіка Польща (воєводства: Люблінське, Підляське, Підкарпатське)

Корисні посилання

Веб-сайт МЗС, розділ Консульські питання. Голосування громадян України за кордоном

Веб-сайт Центральної виборчої комісії України

Веб-сайт Державного реєстру виборців

comments icon

Коментарі

Схожі статті

Переглянути більше

Отримуйте найсвіжішу інформацію про акції та знижки

Отримувати інформацію
Контакти

35-326, Rzeszów, ul.T.Rejtana, 67

vsetutpl.info@gmail.com

Ми в соціальних мережах