Міста Польщі: Бидгощ

26 Лютого 2018
Бидгощ

Бидгощ – виняткове та напрочуд красиве місто, що знаходиться на півночі Польщі в  історичному регіоні Куявія. Місто розкинулось на річці Брді (Brda), яка впадає у знамениту Віслу – найбільшу річку Польщі. Іноді це красиве місто називають "польським Амстердамом".

Бидгощ є одним з найбільших міст у Польщі і займає 8-ме місце за чисельністю населення (363 930 осіб) та 10-те місце за площею (175,98 км²). До того ж це великий економічний, культурний, науковий та спортивний центр країни.

Місто на річці навіює романтику та певну таємничість. Чарівності місту додає набережна, яка у темну частину доби освітлюється, а у весняно-літній сезон на річці Брді працює річковий трамвай. Унікальною пам'яткою Бидгоща є також найстаріший з діючих у Польщі штучних водних транспортних шляхів – Бидгощський канал (працює з 1774 року).

Брда Бидгощ

Багата історія Бидгоща, його архітектура, музеї, театри та й просто вулички міста безперечно заслуговують на увагу мандрівників та туристів, а навчальні заклади запрошують на навчання за різноманітними спеціальностями не тільки польську, а й іноземну молодь. Окрім того, завдяки розвиненій економіці та інфраструктурі міста, тут створено безліч робочих місць з хорошою оплатою, де працювати можуть в тому числі і українці.

Тож неважливо, чому ви їдете до Польщі – на навчання, роботу чи відпочинок – відвідати Бидгощ  безперечно варто!

Бидгощ

Бидгощ у цифрах

Цифри можуть бути цікавими! Наприклад, чи знали ви, скільки у Бидгощі музеїв? А кінотеатрів? А супермаркетів? Це саме той випадок, коли цифри кажуть більше за слова.

Бидгощ у цифрах

Історія Бидгоща

Бидгощ – місто з винятковою та бурхливою історією. Територія Бидгоща постійно була заселена людьми ще з бронзового віку. За давньою легендою, Бидґощ був заснований на березі річки двома братами, яких звали Гощ і Бид. Саме вони вирішили закласти тут рибальське село.

Власне, сама історія міста почалася з 1030 року – саме тоді було збудовано сторожовий град разом із оборонними спорудами. Перша писемна згадка про місто на Брді з’явилася лише у 1238 р.

До середини XIII ст. було збудовано постійний міст через річку Брду, що відкрило перед містом нові можливості в торгівлі. В середньовіччі Бидгощ був прикордонним містом, через яке проходили важливі торгові шляхи. Згодом саме завдяки торгівлі зерном та сіллю, місто стало одним з найбільших у Польщі.

замок у Бидгощі

Макет замку у Бидгощі, збудованого в сер. XIV ст. 

19 квітня 1346 року польський король Казимир III надав місту Маґдебурзьке право, тобто право міського самоврядування. XV і XVI ст. стали періодом динамічного розвитку Бидгоща. Місто стало активно рости на розвиватись. Вже до кінця XVI ст. воно налічувало понад 5 тисяч мешканців. Окрім активної торгівлі місто було також осередком ремісництва. Тут налічували аж 21 цех.

Особливої уваги заслуговує монетний двір, що діяв у Бидгощі у 1594-1688 рр. Саме тут у 1621 році відчеканили найбільші золоті монети в Європі - 100 дукатів короля Сигізмунда III Вази.

100 дукатів короля Сигізмунда III Вази

100 дукатів короля Сигізмунда III Вази

Період з  1655 р. по 1657 р., а також початок XVIII ст. став одним з найтрагічніших в історії міста. Внаслідок навали шведів (так званий "Шведський потоп") у 1655-1660 місто було майже повністю розгромлене. Було зруйновано могутній замок та безліч історичних пам’яток.

Панорама Бидгоща з 1657 р.

Панорама Бидгоща з 1657 р. на гравюрі Еріка Далберга

Спроби відновити місто були перервані III Північною війною, що тривала у 1700-1721 рр. Внаслідок всіх цих трагічних подій до середини XVIII ст. місто переживало глибоку економічну та демографічну кризу. Справи Бидгоща стали покращуватися під час правління останнього польського короля Станіслава Августа Понятовського. У 1764 р. Бидгощ був призначений штаб-квартирою Великопольського суду.

У 1772 р., коли відбувся Перший поділ Речі Посполитої, Бидгощ відійшов до складу Пруссії. У 1773-1774 рр. за наказом прусського короля Фрідріха II Великого, тут було створено бидгощський канал, який з'єднав річку Брду з Нотцем (а, отже, і з Віслою та Одером).

бидгощський канал

Бидгощський канал

У 1851 р. у Бидгощі побудували залізницю, яка з'єднала Бидгощ з Пилою, Ґданьском, Торунем та Іновроцлавом та Берліном. В 1896 році на вулицях міста з’явилися перші електричні трамваї.

На початку XX століття Бидгощ вважався німецьким містом, іноді його навіть називали "маленьким Берліном" через його неймовірно красиву архітектуру та  озеленення, що дуже нагадувало столицю Німецької імперії. У місті було побудовано ряд представницьких муніципальних закладів, адміністративних будівель, шкіл, лікарень, церков, мостів та фабрик. У 1895 році у Бидгощі було збудовано театр, а в 1904 році – Сільськогосподарський інститут – першу наукову установу міста.

Значному розвитку міста посприяло будівництво залізничного вокзалу. У 1850-1914 роках між Старим Містом (Stare Miasto) і вокзалом постало і станцією, Нове Місто (Nowe Miasto) –  Середмістя (Śródmieście).

будинок залізничників, Бидгощ

Будинок дирекції Східної залізниці (кінець XIX ст.)

20 січня 1920 року, згідно з Версальським договором, підписаним після I cвітової війни, місто Бидгощ знову повернулося до відродженої Польщі. Під час II світової війни Бидгощ (як Бромберг) був включений до Гданської провінції Західної Пруссії. Після звільнення Бидгощ стала столицею Поморського, а потім Бидгощського воєводства Польщі.

бидгощ історія

Панорама міста Бидгощ, 1909 рік

В 1940-х і 1950-х роках Бидгощ став великим військовим і гарнізонним центром Польщі, а пізніше також і культурним. У 1948 році було побудовано Польський Театр, у 1956 – Поморську філармонію, а протягом 1973-2006 рр. – Оперу Нову. 1973 року в склад міста увійшло сусіднє місто Фордон.

Фордон

Місто Фордон

У новому тисячолітті місто продовжує активно розвиватись. З 2000 року тут було створено кілька нових недержавних університетів, створено десятки музеїв, торгових центрів, мостів, розпочато будівництво нової дороги W-Z. Бидгощ залишився великим військовим центром: у 2004 році в місті розташувався Центр підготовки об'єднаних збройних сил НАТО, а в 2007 році - Інспекція з підтримки збройних сил.

З 1999 року в місті Бидгощі проводяться також численні міжнародні спортивні змагання, в тому числі Чемпіонат світу з легкої атлетики (2008), Чемпіонат з жіночого волейболу (2009), Чемпіонат світу з баскетболу серед чоловіків (2009 р.) тощо.

В 2015 році Бидгощ став першим серед польських міст у рейтингу "Ведення бізнесу в Польщі 2015", створеного Світовим банком.

Туризм та відпочинок у Бидгощі

Якщо ви плануєте мандрівку Польщею, тоді вам необхідно завітати у місто Бидгощ! Польський Амстердам, маленький Берлін – як тільки не називають це чарівне місто… Сучасний мегаполіс із давньої історією і захоплюючими міськими пейзажами на фоні чарівної річки Брди точно не залишить вас байдужим. Сьогодні місто налічує понад 2800 туристичних та культурних об’єктів, серед яких є пам’ятники, театри, музеї, архітектурні комплекси та пам’ятки природи. Тож подивитися і справді є на що!

На що подивитись та куди піти у Бидгощі?

Перераховувати усі визначні місця та пам’ятки Бидгоща довго, і, тим більше, краще один раз побачити, ніж 10 разів почути. Тому ми склали топ-10 місць, які неодмінно варто відвідати у цьому дивовижному польському місті.

1. Старе місто

Як неважко догадатися із назви, Старе місто – це найдавніша частина міста Бидгощ. Якщо ви мрієте здійснити мандрівку у часі і переміститися на три, а то й чотири століття назад – вам сюди! Основу Старого міста складає Старий Ринок зі своїми мальовничими будиночками і чарівними вуличками, розташованими недалеко від річки Брда.

Старий Ринок у Бидгощі

Обов’язково варто побачити тут приміщення Ратуші – барокову будівлю, зведену у 1644-1653 рр., яка колись належала єзуїтській колегії;

Ратуша у Бидгощі

приміщення воєводської і міської публічної бібліотеки, зведене у 1778 р. у стилі класицизму; неоготичний критий ринок (1904 р.) та неоготичний костел св. Анджея Боболі (1903р.), дзвіниця якого сягає у висоту 75 м і вважається найвищою будівлею міста Бидгощ.

неоготичний костел св. Анджея Боболі

2. Млинарський острів та Бидгощанська Венеція

Млинарський острів, або Млинська виспа (Wyspa Młyńska) – це одне з найкрасивіших та найромантичніших місць у Бидгощі. Знаходиться Млинська виспа усього за кілька кроків від Старого ринку, майже в самому центрі міста.

Wyspa Młyńska

Зелений річковий острів посеред міста – справжня окраса Бидгоща. Саме тут колись функціонував знаменитий монетний двір, фабрики, заводи, пивоварні, фарбувальні та комори для зберігання продовольчих товарів, млин та зерносховище. Сьогодні більшість із цих будівель функціонують як музей.

Wyspa Młyńska

Частина Млинарського острова носить неофіційну назву Бидгощанської Венеції. І справді, будинки, що розташувалися прямісінько перед річкою Млинувкою (Młynówką) чимось нагадують італійську Венецію. Тут знаходяться кав’ярні, винарні та знаменита бидгощанська пивоварня.

Wyspa Młyńska

Wyspa MłyńskaWyspa Młyńska

Не забудьте також пройтись "Мостом кохання", який з’єднує Млинарську виспу зі Старим містом, та прокататися на річковому трамваї.

Wyspa Młyńska

Річковий трамвай у Бидгощі

Wyspa Młyńska

Міст кохання у Бидгощі

3. Музей мила й історії бруду

У Бидгощі обовязково слід завітати в унікальний Музей мила та історії бруду (Muzeum Mydła i Historii Brudu). Це приватний музей, який відкрився у місті не так давно – у вересні 2012 року. Музей розмістився у трьох камяницях в Старому місті. Музей презентує історію бруду та гігієни з давніх часів і до наших днів і є одним з небагатьох закладів такого типу в Європі.

Muzeum Mydła i Historii Brudu

Зокрема, у музеї можна побачити середньовічну ванну, пристрій для миття і купання XIX ст., перший прототип сучасного туалету та душу, пральні машини, сушилку та багату колекцію мила з різних куточків світу і Європи та форми для їх виробництва. Також доступні документи, що стосуються гігієнічних методів та ритуалів, а також довоєнні реклами засобів для миття. Цікаво, що до експонатів в музеї можна доторкнутися, понюхати, а деякі навіть купувати.

Muzeum Mydła i Historii BruduMuzeum Mydła i Historii Brudu

Музей мила та історії бруду удостоєний багатьох нагород. У 2013 році музей бв номінований до списку "7 нових чудес Польщі". В 2015 році National Geographic Traveler віддав музею перше місце в категорії "Найцікавіший музей у Польщі".

Muzeum Mydła i Historii Brudu

4. Музей історії Бидгоща

Тим, хто бажає більше дізнатися про історія міста, слід завітати в Музей історії Бидгоща (Muzeum Historii Bydgoszczy). Сама будівля музею своїм виглядом вже приваблює туристів. Це колишнє зерносховище, що знаходиться на відомій Виспі Млинській. Тут ви можете знайти унікальні експонати з археології, етнографії, нумізматики, мистецтва, техніки, та власне історії міста і регіону.

Muzeum Historii Bydgoszczy

5. Базиліка святого Вінсента де Поля

Базиліка святого Вінсента де Поля (Bazylika mniejsza św. Wincentego à Paulo) – це римо-католицький храм, збудований у 1929-1938 рр. польським архітектором Адамом Баленштедтом у стилі неокласицизму. Він вважається одним з найбільших сакральних споруд Польщі.

Bazylika mniejsza św. Wincentego à Paulo

Костел увінчаний величезним куполом, діаметр якого складає 40 метрів. Усередині базиліки можуть одночасно поміститись 12 тисяч людей.

Bazylika mniejsza św. Wincentego à Paulo

6. Район музики в Бидгощі

Район музики розташований недалеко від Базиліки святого Вінсента де Поля. Він включає в себе парк ім. Яна Кохановського зі скульптурами відомих композиторів та декілька культурних об’єктів, таких як будівля концертного залу ім. Падеревського, збудована у стилі неокласицизму чи будівля музичної Академії в стилі необароко.

Район музики

Мабуть, одним з найвідоміших об’єктів Району Музики є скульптура "Лучниця" ("Łuczniczka"). Знаходиться вона в тому ж таки парку ім. Я. Кохановського напроти Польського театру ім. Ієроніма Конєчки (Teatr Polski im. Hieronima Konieczki).

Łuczniczka

Скульптура "Лучниця"

Це одна з найдавніших скульптур у місті (створена у 1908 році), яка вважається символом міста Бидгощ. Зображення "Лучниці" з'являються на марках, значках та публікаціях, присвячених Бидгощу. Учасники муніципальних конкурсів, заходів та фестивалів у нагороду отримують статуетку "Лучниці". Цікаво, що чотири копії скульптури знаходяться в різних містах Німеччини. Автором скульптури є німецький скульптор Фердинанд Лепцке. У висоту скульптура сягає 2,1м.

7. Бидгощський канал

Однією з візитівок міста є Бидгощський канал. Він був збудований у 1773-1774 роках та з’єднав річки Вісла і Одра через їх притоки: Брда, Нотец і Варта. Поява цього каналу дала величезний поштовх розвитку міста. Сьогодні канал є частиною міжнародного водного маршруту  Е-70. Це романтичне та чарівне місце надихає та захоплює.

Бидгощський канал

8. Собор Святих Марціна і Миколая

Католицький костел Св. Марціна і Миколая (Katedra św. Marcina i Mikołaja) був збудований між 1466 і 1502 роками в готичному стилі.

Katedra św. Marcina i MikołajaKatedra św. Marcina i Mikołaja

Однією з найцінніших його пам’яток є пізньоготична ікона 1467 року у головному вівтарі – образ Богоматері Красивої Любові, або Мадонни з трояндою.

Katedra św. Marcina i Mikołaja

Ікона Богоматері Красивої Любові

9. Нова Опера

Нова Опера (Opera Nova) – оперний театр у Бидгощі. Його будівництво розпочалося у 1973 році та тривало аж до 2006. Знаходиться він на межі Старого міста та району Середмістя Бидгоща. У театрі постійно проводять вистави та концерти.

Opera Nova

Opera Nova

10. Старий трамвай в Бидгощі

Цікавою пам’яткою міста є Старий трамвай 1898 року, виготовлений в Кельні (Німеччина), який їздив по Бидгощу до 1960 року. Сьогодні він слугує туристичним обєктом (знаходиться на вул. Довгій (ul. Długa). Тут ви можете посидіти за чашекою кави і відчути себе пасажиром початку XX ст., придбати сувеніри або ж записатися на екскурсію по місту.

Старий трамвай

Читайте також: Відпочинок в Польщі

Робота у Бидгощі

Ще віддавна Бидгощ традиційно був промисловим та торгівельним містом. На сьогодні Бидгощ – восьме за величиною місто в Польщі і найбільший економічний центр Куявсько-Поморського регіону. Воно займає також четверте місце у північній Польщі за кількістю пропозицій найманої праці. 90% зайнятості у місті займає приватний сектор.

Найбільш розвиненими та найважливішими галузями у місті є:

  • хімічна промисловість, включаючи переробку пластмаси
  • інформаційні технології (ІТ) та сучасні бізнес-послуги
  • електромеханічна, у тому числі виробництво залізничного та трамвайного рухомого складу
  • торгівельна

Ринок праці у Бидгощі: статистика

Згідно з даними на кінець 2016 року, на 1000 мешканців у Бидгощі працює 346 осіб, що є значно вищим показником, аніж у інших містах Польщі. 51% працюючого населення – жінки і 49% відповідно чоловіки. Відсоток безробіття складає всього 4,8%, що також є значно меншим показником, ніж у решті Польщі. Кожна третя пропозиція праці в Куяво-Поморському воєводстві належить роботодавцям із Бидгоща.

Найбільше пропозицій роботи надходить із секції торгівлі та ремонту (26%), будівництва (10%), науково-технічної діяльності (10%) та промислової переробки (9%) Згідно з даними PKD, в Бидгощі працюють 31 тис. приватних підприємств, 3 державні підприємства, 115 кооперативів.

Середня місячна заробітна плата у Бидгощі складає приблизно 3 950 злотих брутто.

середня зарплата у Бидгощі

Дані: GUS

0,7% зайнятого населення Бидгоща працюють в аграрному секторі (сільське господарство, лісове господарство, мисливство та рибальство), 30,9% зайняті у промисловості та будівництві та 24,1% - у сфері послуг (торгівля, ремонт автомобілів, транспорт, готельне обслуговування та громадське харчування, інформація та комунікації). 6,7% працюють у фінансовому секторі (фінансова і страхова діяльність, послуги з нерухомості).

робота в Бидгощі

Дані: GUS

Підприємства, корпорації та концерни у Бидгощі

Одними з найбільших підприємств (та роботодавців) у Бидгощі є:

  • Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz (виробництво рейкового транспорту)
  • Atos IT Services (інформаційні техтології)
  • iQor Global Services (бізнес-послуги, аутсорсинг)
  • PKP Cargo (логістика, товарні перевезення)
  • Enea (енергетична галузь)
  • MZK Bydgoszcz (пасажирські перевезення)
  • Stomil Bydgoszcz (виробництво гумових товарів)
  • IMS Sofa (виробництво меблів)
  • Alcatel-Lucent (телекомунікації)
  • Tyco Electronics (виробництво з'єднувальних та сенсорних пристроїв)

Роботодавцями у соціальній сфері є також лікарні, школи, коледжі у Бидгощі.

У місті функціонує також понад 550 компаній з іноземним капіталом, що становить близько 30% усіх компаній регіону. Свої фірми мають тут такі великі іноземні корпорації як:

  • Unilever (виробництво та торгівля: продукти харчування та побутової хімії)
  • Tele-Fonika Kable (телекомунцікації)
  • Grupa Atlas (виробництво будівельної хімії)
  • IMS Group (девелопмент)
  • Grupa Pilkington (виробництво скла)
  • Tyco (системи безпеки)
  • Lexel A/S (електромонтажні матеріали)
  • Schieder (логістика)
  • Frosta (харчова промисловість)
  • Eastpack (виробництво сумок, валіз)
  • Nokia (комунікаційні та інформаційні технології)
  • Livingston International (митні брокерські послуги)
  • Jabil (виробництво електроніки)
  • Metro AG (торгівля)
  • Dräger Medical (медичне обладнання)

робота в Бидгощі

Відомі бренди в Бидгощі

У місті Бидгощ функціонує багато відділів відомих корпорацій та фірм, які займаються виробництвом різноманітних товарів та чиї бренди є впізнаваними чи не у всьому світі. Серед них, зокрема, товари таких брендів як:

  • залізничні депо, автобуси і трамваї (PESA)
  • зубна паста (Signal Amodent)
  • шампуні і кондиціонери для волосся (Timotei, Sunsilk, Andrelon)
  • гелі для душу (Dove)
  • туалетне мило (Domestos)
  • солодощі (Jutrzenka, Alibi, Apetit)
  • тістечка (Jeżyki, Elitki, Petit Beurre)
  • вафлі (Familijne, Grześki)
  • рибні палички та заморожені продукти (Frosta)

Відомими у Польщі та в Європі брендами, чиєю "малою батьківщиною" є Бидгощ, стали:

  • кондитерська Сова (Sowa)
  • торгова марка Oponeo.pl відома продажем шин на польському і європейському ринку
  • Бидгощські Меблі (Bydgoskie Meble) – бренд, присутній на польському та німецькому ринках ще з кінця XIX ст.
  • відомий на всю Польщу бренд одягу Quiosque
  • Vivid Games - відома у всьому світі марка мобільних ігор

Відомі бренди в Бидгощі

Читайте також: Робота в Польщі

Освіта і наука. Навчання у Бидгощі

Перша парафіяльна школа у Бидгощі появилася ще у XIVст. Перші згадки про неї датуються ще 1346 роком. В 1530-1725 рр. тут діяв трирічний Бернардинський Філософський факультет (Bernardyńskie Studium Filozoficzne), одним із викладачів якого був Бартоломей із Бидгоща – автор першого латино-польського словника.

Сьогодні Бидгощ налічує 104 дошкільних навчальних заклади, 47 початкових шкіл та 47 гімназій, 51 ліцей та технікум і 16 ВНЗ.

Після вступу в Європейський Союз Польща адаптувала свою систему освіти до європейських стандартів та приєдналась до Міжнародних норм класифікації освіти (ICSED). Дипломи провідних польських ВНЗ, в тому числі і Бидгоща, визнаються всіма країнами Європи та Америки.

Дошкільна освіта в Бидгощі

Дошкільна освіта в Бидгощі, як і у всій Польщі, не є обов’язковою. Батьки дитини самостійно приймають рішення чи віддавати її в дитячий садок, і якщо так, то в який саме і на скільки годин в день.

Однак, слід зауважити, що останній рік в дитячому садку є обов’язковим для всіх дітей, які через рік підуть до школи в Польщі, включаючи дітей іноземців, оскільки це передумова вступу в початкову школу. Під час останнього року навчання в ДНЗ діткам надаються базові, необхідні перед школою знання.

Дошкільна освіта в Бидгощі

У місті функціонують як муніципальні, так і приватні дитячі садки. Загалом їх кількість становить близько 104 ДНЗ.

Шкільна освіта в Бидгощі

Польська шкільна освіта по праву вважається однією з найякісніших в Східній Європі. Вона поділена на два рівні: початкова школа  (szkola podstawowa) і середня школа.

У Бидгощі, як і у всій Польщі, початкова освіта триває 6 років і є безкоштовною для усіх учнів. Згідно з польським законодавством, до школи діти йдуть у віці 6 років. Навчання починається з нульового класу (перший рік навчання у школі). Тут діти отримують основні базові знання та навички для подальшого успішного навчання. В кінці 6-го класу учні здають тестування. У Бидгощі функціонує 47 початкових шкіл.

Після закінчення початкової школи дітей переводять до середньої школи, яка, згідно з польською системою освіти поділяються на декілька типів або рівнів:

Молодші класи середньої школи або гімназії (gimnazjum)

Молодші класи середньої школи або гімназії є обов’язковими для всіх дітей. Навчання тут триває три роки. Після закінчення гімназії учні здають зовнішній іспит і після його здачі продовжують обов’язкове навчання в старших класах. У Бидгощі функціонує 47 гімназій.

Шкільна освіта в Бидгощі

Старші класи середньої школи

Навчання у старших класах середньої школи також є обов’язковим. За результатами іспитів, які складають учні по завершенню навчання в гімназії, приймається рішення, де вони зможуть продовжити своє навчання. В Польщі (і в Бидгощі у тому числі) існує три види старшої школи. Це:

  1. Ліцеї (три роки навчання): після закінчення випускник здає випускний іспит (egzamin maturalny) і отримує атестат
  2. Професійні школи (3 роки навчання): після закінчення випускник отримує диплом, який підтверджує отриману ним певну професійну кваліфікацію
  3. Технікуми (4 роки навчання): випускники здають екзамен та отримують атестат і диплом про професійну кваліфікацію

Після закінчення старшої школи випускники можуть вступати у ВНЗ (за умови здачі вступних іспитів). Загалом у Бидгощі функціонує 51 заклад старшої коли.

Вищі навчальні заклади у Бидгощі

У Бидгощі є 16 вищих навчальних закладів. З них 9 університетів (4 державних та 5 недержавних), 3 богословські університети та 4 філії недержавних вищих навчальних закладів з міст Познань, Торунь і Лодзь. Студенти мають змогу обирати між денною та заочною формою навчання та здобувати ОКР (освітньо-кваліфікаційний рівень) бакалавра, магістра, доктора наук та МВА.

У Бидгощі існують єдині в Куявсько-Поморському воєводстві державні університети:

  • технічний (Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich)
  • музичний (Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego)
  • медичний (Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernik)

У 2014 році в Бидгощі загалом навчалося 36 тисяч студентів (11 місце за кількістю студентів у Польщі), що становило 52% студентів зі всього Куявсько-Поморського регіону.

Одним з найбільших університетів Бидгоща є державний Університет ім. Казимира Великого (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego), в якому навчається понад 14 тисяч студентів та працює понад 660 наукових працівників. ВНЗ був заснований у 1969 році і станом на сьогодні пропонує навчання за 30 напрямками та близько 60 спеціальностями на семи факультетах:

  1. Гуманітарний (Wydział Humanistyczny)
  2. Педагогіки та Психології (Wydział Pedagogiki i Psychologii)
  3. Математики, Фізики та Техніки (Wydział Matematyki, Fizyki i Techniki)
  4. Природничий (Wydział Nauk Przyrodniczych)
  5. Соціальних наук (Wydział Nauk Społecznych)
  6. Фізичної культури, Здоров’я та Туризму (Wydział Kultury Fizycznej, Zdrowia i Turystyki)
  7. Музичний (Wydział Edukacji Muzycznej)

Університет ім. Казимира Великого

Досить популярними в Бидгощі є також приватні університети. Тут навчається близько 38% всіх студентів міста. Серед найвідоміших приватних ВНЗ тут є:

  • Вища економічна школа (Wyższa Szkoła Gospodarki)
  • Куявсько-Поморська Вища школа (Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa)
  • Коледж банківської справи в Торуні, із філією факультету фінансів та управління в Бидгощі (Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu Wydział Finansów i Zarządzania w Bydgoszczy)

Куявсько-Поморська Вища школа

В Бидгощі також діють 8 науково-дослідницьких інститутів, найбільшим з яких є Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, та 5 наукових товариств, серед який найбільш відомим є Bydgoskie Towarzystwo Naukowe.

Навчання у Бидгощі для іноземців

Для громадян Польщі та власників Карти Поляка навчання в державних вищих навчальних закладах (в тому числі і в державних ВНЗ Бидгоща) є безкоштовним. Для всіх інших іноземців навчання платне, а мінімальна ціна за навчання становить близько 2 тисяч євро за рік.

Для того, аби іноземець міг вступити на навчання у ВНЗ в Бидгощі, йому необхідно буде подати наступні документи:

  • Атестат про здобуття середньої освіти (для вступу на ОКР бакалавр)
  • Диплом бакалавра (для вступу на ОКР магістр)
  • Медична довідка

навчання в бидгощі

Зауважте, що атестат чи диплом бакалавра, виданий українським навчальним закладом, автоматично визнається у Польщі на підставі підписаної міжнародної угоди (Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Польща про академічне взаємовизнання документів про освіту та рівноцінність ступенів N 769 від 31.05.2006) і не потребує нострифікації. Всі документи обов’язково повинні бути перекладені польською мовою. Абітурієнт також повинен володіти польською мовою на мінімальному рівні.

Читайте також: Освіта в Польщі

Закупи у Бидгощі

Бидгощ здавна був торгівельним містом. Щорічно в Бидгощі проводять близько 14 великих торговельно-виставкових заходів.

Найстарішим універмагом у Бидгощі, заснованим ще у 1911 році, є Jedynak, що знаходиться в центрі міста  (ul. Gdańska). З 1996 року в Бидгощі почала активно розвиватись мережа торгових закладів. Зокрема, тут працюють такі популярні гіпермаркети як:

  • Carrefour (3 гіпермаркети)
  • Auchan (2 гіпермаркети) 
  • Tesco
  • E.Leclerc
  • Makro
  • Castorama
  • OBI
  • Leroy Merlin
  • IKEA

покупки в бидгощі

Окрім них, у Бидгощі є також 72 менших супермаркети, 15 ринків і понад 5 тисяч дрібних магазинів.

Одними з найбільших торгово-розважальних центрів у Бидгощі є:

  • Centrum Handlowe Rondo
  • Focus Mall
  • Centrum Handlowe Zielone Arkady

покупки в бидгощі

Zielone Arkady

Читайте також: Покупки в Польщі

Як доїхати з України у Бидгощ?

Місто Бидгощ безперечно варте того, аби туди поїхати. Зробити це не так уже й складно. З України у бидгощ можна дістатися декількома варіантами: все залежить від ціни, на яку ви розраховуєте та часу, який можете витратити на подорож.

Літаком з України до Бидгоща

В місті Бидгощ знаходиться Міжнародний аеропорт ім. І. Я. Падеревського (Międzynarodowy Port Lotniczy im. Ignacego Jana Paderewskiego Bydgoszcz-Szwederowo). З України прямі регулярні рейси до Бидгоща здійснює польський лоукостер LOT. Рейси здійснюються зі Львова (Львівський аеропорт ім. Д. Галицького) до Бидгоща та зворотно двічі на тиждень – у понеділок та п’ятницю.

Виліт зі Львова відбувається о 01:40 (за місцевим часом), посадка в Бидгощі о 02:20 (за місцевим часом). Тривалість польоту – 1 год. 40 хв. Вартість перельоту в одну сторону – від 800 грн.

З Бидгоща літак вилітає о 03:10 (за місцевим часом) та прибуває у Львів о 05:30 (за місцевим часом). Тривалість польоту – 1 год. 20 хв. Вартість перельоту в одну сторону – від 700 грн.

Літаком з України до Бидгоща

Читайте також: Літаком до Польщі

Поїздом з України до Бидгоща

На жаль, між Україною та Бидгощем немає прямого залізничного сполучення, тому якщо ви плануєте добиратися туди поїздом, вам доведеться здійснити декілька пересадок. Найдоцільніше буде доїхати з України поїздом Інтерсіті в Перемишль. З України в Перемишль курсує три Інтерсіті:

  1. Київ, Львів - Перемишль
  2. Київ, Вінниця, Хмельницький, Тернопіль, Львів - Перемишль,
  3. Одеса-Перемишль

Детальний розклад цих поїздів шукайте ТУТ.

По прибутті в Перемишль ви можете сісти на потяг до Кракова, звідки автобусом доїхати до Бидгоща. Або в Перемишлі пересісти на Інтерсіті до Варшави, а звідти поїздом добратись до Бидгоща. Однак, слід зауважити, що така дорога обійдеться вам загалом в середньому від 80 до 130 злотих, не враховуючи затрат на квиток на Інтерсіті до Перемишля з України. В дорозі ви пробудете не менше 13 годин, знову ж таки, не враховуючи часу, витраченого на мандрівку до Перемишля.

Про те, як добратися поїздом із Бидгоща назад в Україну дізнайтесь із наведеної нижче інфографіки:

Поїздом з України до Бидгоща

Читайте також: Поїзди до Польщі

Автобусом з України до Бидгоща

До Бидгоща з декількох українських міст курсують прямі рейсові автобуси. Це досить зручний варіант мандрівки, оскільки вам не доведеться здійснювати жодних пересадок. Прибувають автобуси на Автовокзал у Бидгощі за адресою ul. Jagiellońska, 58, звідки автобуси відправляються у зворотному напрямку в Україну. Однак, вам слід врахувати, що перетинаючи кордон автобусом, є ризик опинитися у черзі на кордоні, що займе додатковий час.

Київ-Бидгощ

З Києва до Бидгоща автобуси курсують щоденно. Зі столиці України вони відправляються о 7:00 з Автовокзалу на пр. Науки, 1 та прибувають у Бидгощ наступного дня о 06:30 ранку за місцевим часом. Час у дорозі складає приблизно 23 год. 30 хв. Ціна квитка – 1100 грн.

Львів-Бидгощ

Зі Львова щодня курсують автобуси до Бидгоща з автовокзалу №8 (пл. Двірцева, 1) о 14:00 та прибувають до місця призначення наступного дня о 04:50. Час у дорозі – 14 год. 50 хв. Вартість квитка – 800 грн.

Тернопіль-Бидгощ

З Тернополя (автовокзал на вул. Живова, 7) автобуси до Бидгоща відправляються щодня о 11:10 та прибувають до польського міста о 04:50. Загальний час в дорозі – 17 год. 40 хв. Вартість квитка – 950 грн.

Вінниця-Бидгощ

З автовокзалу на вул. Київська, 8 у Вінниці щоденно відправляються атобуси до Бидгоща. Час відправлення – 06:00, час прибуття – 04:20. Час, витрачений на дорогу складає 22 год. 20 хв. Ціна квитка – 1071 грн.

Рівне-Бидгощ

Із м. Рівне (автовокзал на вул. Київська, 40) автобуси до Бидгоща курсують кожного дня о 12:50. Час прибуття – 03:50. Загальний час у дорозі – 15 год. Вартість переїзду – 950 грн.

Хмельницький-Бидгощ

З м. Хмельницький (автовокзал за адресою вул. Вінницьке шосе, 23) щодня до Бидгоща відправляється автобус о 09:00. Час прибуття до Бидгоща – 04:40. Таким чином час у дорозі складає близько 19 год. 20 хв. Ціна квитка – 1071 грн.

Харків-Бидгощ

Щодня із Харкова (пр. Гагаріна, 22) автобус до Бидгоща відправляється о 22:30 та прибуває у місце призначення о 03:50. Час в дорозі – 29 год. 20 хв. Вартість квитка – 1350 грн.

Полтава-Бидгощ

Із Полтави (вул. Велткотерновська, 7) щодня о 01:15 їздить автобус до Бидгоща. Час прибуття – 03:50. Загальний час у дорозі – 26 год. 35 хв. Ціна квитка – 1300 грн.

Автомобілем з України до Бидгоща

Чимало людей мандруючи до Польщі обирають для поїздок власний транспорт, оскільки це завжди зручно і комфортно. З України до Бидгоща найдоцільніше їхати дорогою Е373/М07. Час, витрачений на дорогу буде залежати від міста, з якого ви вирушаєте та наявності черг на кордоні.

Автомобілем з України до Бидгоща

Google Maps

Читайте також: Перетин кордону до Польщі

Українці у Бидгощі

За підрахунками, у Бидгощі працють та навчаються щонайменше кільканадцять тисяч українців. Загалом у Куявсько-Поморському регіоні їх чисельність становить близько 50 тисяч.

Згідно з даними місцевого уряду, у Бидгощі зареєстровано на тимчасове проживання (pobyt czasowy) майже 1,3 тис. українців. З них 109 осіб проживають там на постійній основі (pobyt stały).

Найбільше наших співвітчизників перебувають у Бидгощі з метою роботи. У 2017 році роботодавці з Бидгоща зареєстрували 11 377 заяв про намір надати роботу іноземцю з України. Переважно наймаються тут на фізичну роботу: на будівництві, промислових та переробних заводах, на складах та в логістичних центрах. Багато людей працюють також на сезонних роботах на фермах та плантаціях. Ті, хто на достатньому рівні володіє польською мовою, можуть розраховувати на роботу в кафе та ресторанах, на гарячих лініях, в сфері обслуговування та прибирання. Затребуваними є також вакансії водіїв у транспортних компаніях.

Багато українців, зокрема молодь, приїжджає у Бидгощ на навчання. Станом на 2017 рік у ВНЗ Бидгоща нараховується майже 1 тис. студентів з України. Найбільше з них – понад 750 навчається у Вищій Економічній Школі. Як говорить прес-секретар університету Сабіна Станкевич, найчастіше українські студенти обирають навчання за напрямками ІТ, логістика, економіка та англійська мова.

Ще близько 70 студентів навчаються в Університеті ім. Казимира Великого у Бидгощі. Тут вони навіть створили у 2015 році своє братство "Тризуб" ("Tryzub"), в рамках якого організовують цікаві події – перегляд українських фільмів, зустрічі з українськими авторами та дегустація українських страв. Все це спрямовано на ознайомлення польських студентів з українською культурою.

Українці у Бидгощі

comments icon

Коментарі

Схожі статті

Переглянути більше

Отримуйте найсвіжішу інформацію про акції та знижки

Отримувати інформацію
Контакти

35-326, Rzeszów, ul.T.Rejtana, 67

vsetutpl.info@gmail.com

Ми в соціальних мережах