10 крутих та цікавих фактів про польську мову

25 Липня 2019
польська мова

Немає значення, чи володієте ви польською мовою досконало, чи тільки нещодавно почали її вивчати - ці 10 фактів точно вас здивують і потішать. Як і кожна інша мова, польська може похвалитися не тільки довгою історією свого розвитку, а й безліччю цікавих фактів - від унікальних літер та звуків до найдовшого та найкрасивішого слова.

Основні факти про польську мову

Польська мова (język polski), що цілком логічно, офіційна мова Польщі. Тож найбільше вона поширена серед поляків. Разом із чеською та словацькою мовами польська належить до групи західних слов'янських мов. 

За кількістю носіїв польська займає друге (за іншими підрахунками - третє) місце серед слов'янських мов, поступаючись російській та, можливо, українській мові (число носіїв української та польської мов у світі коливається приблизно в однакових межах — від 40 до 48 млн.) 

факти про польську мову

Польська мова стала більш однорідною в другій половині 20-го століття, хоча мешканці різних регіонів Польщі досі розмовляють літературною польською трохи по-різному. Загалом мовознавці виділяють сім великих польських діалектів. Серед них три основних:

  • Великопольський (захід).
  • Малопольський (південь і південний схід).
  • Мазовецький (центр та схід).

Два з них опинилися за межами сучасної Польщі:

  • Північнокреський (Литва і Білорусь)
  • Південнокреський (Україна)

Ще два часто класифікують як окремі мови:

  • Сілезький (південний захід). Групу сілезьких діалектів частіше класифікують як окрему сілезьку мову, оскільки вона має достатньо значних відмінностей (зокрема поляки дуже погано її розуміють). Мова поширена в Сілезії на захід від Катовиць. Згідно з переписом 2002 року нею розмовляють бл. 60 тис. осіб.
  • Кашубський (північний захід). Має статус, подібний до сілезького. Кашубська мова поширена в Помор'ї на захід від Ґданська (узбережжя Балтійського моря). Згідно з переписом 2002 року кашубською мовою розмовляють бл. 53 тис. осіб.

Польська мова поширена також серед поляків, які мешкають на змішаних етнічних територіях за межами Польщі, головно в сусідніх із Польщею країнах — в Україні, Білорусі, Литві, Словаччині та Чехії. Крім того її використовують поляки, що емігрували з Польщі. Найбільші такі групи перебувають у Західній Європі (Німеччина, Франція, Велика Британія), в Америці (США, Канада, Бразилія, Аргентина), в Австралії та Ізраїлі.

   ⇒ Читайте також: Як вивчити польську мову: 10 простих кроків

10 цікавих фактів про польську мову

Ці 10 фактів про польську мову точно вас здивують!

10 цікавих фактів про польську мову

   ⇒ Читайте також: Цікаві факти про Польщу, які вас здивують. Інфографіка

Факт #1. 

У всьому світі польською мовою розмовляють приблизно 50 мільйонів осіб! Звичайно, більшість з них проживає в Польщі, але великі польськомовні спільноти можна знайти в США, Канаді, Великобританії, Ізраїлі, Аргентині, Бразилії чи Білорусі. З людьми, які говорять польською можна також зустрітися в Данії, Естонії, Сербії чи Новій Зеландії.

Факт #2. 

Польська мова - третя слов'янська мова в світі за кількістю мовців (після російської та української).

Факт #3.

Польська абетка виникла на базі латинського алфавіту й складається з 32 букв, однак 9 із них немає ні в одному іншому алфавіті. Це букви ą, ć, ę, ł, ń ó, ś, ż, ż. І хоча це ті самі «szeleszczące» літери, які «забирають сон» у іноземців, поляки до них мають особливу слабкість. Доказом цього є організований в 2010 році конкурс на найкрасивіше польське слово. Перемога в конкурсі дісталася слову «źdźbło» (травинка). Цікавими також виявилися слова «szept», «brzdęk» i «szeleścić».

   ⇒ Читайте також: Польський алфавіт

Факт #4. 

Найдовшим словом у польській мові вважається «konstantynopolitańczykowianeczkówna». Воно означає «незаміжня дочка жителя Константинополя» і було придумано як жарт. Взагалі польська мова багата на подібні незвичайні вислови, містить чимало оригінальних прислів'їв і приказок і добре підходить для гри зі словами.

   ⇒ Читайте також: Польські прислів'я

Факт #5. 

Перша спроба систематизувати польську мову була зроблена в 1440 році, коли був складений перший граматичний довідник. Тоді ж починають з'являтися й перші літературні твори. Перша книгa польською мовою – переклад Біблії з латинської мови – була видана в 1561 році.

факти про польську мову

Факт #6. 

У польській мові присутня «міжмовна енантіосемія». Цей термін служить для позначення ситуації, коли одне слово має два протилежних значення з урахуванням переведення на іншу мову. Наприклад, польське uroda означає «краса», woń – «запах, аромат», zapominać – «забувати».

   ⇒ Читайте також: "Kaki - to owoc", або тонкощі польської мови

Факт #7. 

За часів Наполеона, великий вплив на польську здійснила французька мова. Наприклад, ekran (écran - екран), rekin (requin - акула), meble (meuble - меблі), fotel (fauteuil - крісло), plaża (plage - пляж) і koszmar (cauchemard - кошмар). Деякі географічні назви також були запозичені з французької мови. Наприклад, Żoliborz (joli bord - прекрасний берег), Mokotów (mon coteau - мій котедж) і Żyrardów (від імені Girard) - передмістя Варшави.

Факт #8.

Близька спорідненість між польською та іншими слов'янськими мовами як полегшує вивчення польського, так і створює безліч проблем, з якими ми не зустрічаємося при вивченні інших мов. Наприклад, тут не працює принцип аналогії, яким нас так часто тягне скористатися. Особливим чином це стосується лексики (dworzec - вокзал, а не «палац» - pałac, dywan - килим, а не «диван», zapomnieć - забути, а не «запам'ятати»).

   ⇒ Читайте також: Польські ребуси для дорослих та дітей

Факт #9.

Поляки активно використовують у повсякденній мові всілякі зменшувально-пестливі слова. Причому застосовують їх не тільки по відношенню до близьких, але також і до незнайомих людей або навіть предметів. Наприклад, офіціант може запропонувати вам не каву (kawa), а кавусю («kawusia»).

Факт #10.

За польськими повір'ями буде щасливим тільки шлюб, укладений в місяць, в назві якого польською мовою є буква «р». Під цей критерій не потрапляють травень (maj), січень (styczeń), лютий (​​luty), квітень (kwiecień), липень (lipiec), листопад (listopad).

⇒ Читайте також:

Цікаві факти про Польщу, які вас здивують. Інфографіка

Як вивчити польську мову: 10 простих кроків

"Kaki - to owoc", або тонкощі польської мови

 

comments icon

Коментарі

Схожі статті

Переглянути більше

Отримуйте найсвіжішу інформацію про акції та знижки

Отримувати інформацію
Контакти

35-326, Rzeszów, ul.T.Rejtana, 67

vsetutpl.info@gmail.com

Ми в соціальних мережах