Нова схема сортування та переробки сміття в Польщі

26 Січня 2017
переробка сміття польща

Уряд Польщі активно взявся встановлювати нові стандарти сортування сміття та вдосконалювати існуючу систему. Вже з 1 липня 2017 року в Польщі почне діяти нова схема сортування сміття, суть якої у розділенні різних його видів на чотири категорії – скло, папір, пластик і метал та харчові відходи, кожній з яких відповідатиме певний колір контейнера – зелений, синій, жовтий та коричневий відповідно. А все тому, що поляки розуміють – значна частина сміття – це відходи, які можна і треба переробляти.   

Як сортують відходи в Польщі

Міністерство охорони навколишнього середовища Польщі занепокоєне – показники переробки відходів у країні дуже невисокі, особливо у порівнянні з іншими країнами ЄС. А відходи – це не сміття, а цінна сировина, саме тому в інтересах всіх поляків, щоб якнайбільша їх кількість перероблялась і використовувалась повторно – заявив на конференції заступник міністра Славомір Мазурек.  Вихід він вбачає у загальнопольському розвитку практики, що на даний час застосовується у 1, 4 тис. польських гмін – там сміття сортують на 4 категорії. Жителі ще 400 гмін, за даними Міністерства охорони навколишнього середовища Польщі, сортують сміття по 3 контейнерах : скло і папір, змішані відходи та відходи сухі. А 180 гмін в Польщі сортують сміття всього на 2 категорії – сухе та мокре, пише tvn24bis.pl.

Норми ЄС щодо сортуванння сміття в Європі

Саме зараз усім гмінам в Польщі настав час максимально організувати сортувальну роботу зі сміттям за новою схемою, каже Славомір Мазурек, адже такі вимоги ЄС – до 2020 року Польща зобов’язана переробляти та готувати до повторного використання не менше 50% відходів по цілій країні. Мова йде, в першу чергу, про пластикові вироби, метали, папір і скло. Станом на 2017 рік, Польща переробляє ледве більше половини від необхідної норми - 26%, а динаміка росту цього показника надто повільна – 0, 7% за рік. Такими темпами, переробляти 50% відходів Польща зможе не раніше 2050 року. При цьому ЄС чекатиме на зміни вже через три роки.

Темпи і масштаби переробки відходів в Польщі треба суттєво збільшити – це основна мета і основне завдання Міністерства охорони навколишнього середовища Польщі. На сьогодні, вони вже розробили схему, за якою на польські звалища до 2030 року мало б потрапляти всього 10% сміття, а 65% відходів планується переробляти та повторно використовувати.

переробка відходів польщаblog.arcadiapower.com

Нові правила сортування та переробки сміття в Польщі

Перший крок – це обов’язкове сортування сміття усіма жителями Польщі з 1 липня 2017 року. Саме з цієї дати сміття сортуватимуть на 4 категорії. В ідеалі, папір поляки кидатимуть у синій контейнер, пластик – у жовтий , біовідходи – у коричневий , а скло у зелений. Та поки у піврічний термін керівництво кожного населеного пункту Польщі повинно облаштувати вже існуючі контейнери для полегшення полякам процесу сортування сміття на 4 групи. А от встановити нові однакові кольорові контейнери для збору сміття повинні до 2022 року.

Нова схема сортування сміття в Польщі повинна виконуватись кожним її громадянином. Якщо цього не робити, то Польща не зможе розраховувати на 1, 3 мільярда злотих від ЄС для розвитку переробної галузі. До того ж, якщо сміття не сортуватимуть, то виконати ще одну вимогу ЄС –переробляти половину усіх відходів Польщі, буде теж неможливо. А це загрожує країні покараннями у вигляді штрафів.

Чи вигідно переробляти відходи?

Частина поляків вважає, що переробляти відходи – процес надто затратний, проте у Міністерстві охорони навколишнього середовища Польщі запевняють, що прибуток від переробленої сировини покриватиме витрати на процес утилізації, при цьому виграє також екологія країни. А отже, її громадяни, здоров’я яких більше не буде під загрозою впливу токсичних відходів та забруднення.

Окрім покращення здоров’я, сортувати сміття поляків планують мотивувати також матеріальною вигодою. Як повідомив Славомір Мазурек, розмови про те, як змусити людей сортувати сміття, ще ведуться з органами місцевого самоврядування, підприємцями та екологічними організаціями. Поки прийнятним варіантом є зниження оплати, якщо ви сортуєте сміття, і оплата по найвищому тарифу, якщо ні.

В розвиток планів Міністерства охорони навколишнього середовища Польщі щодо переробки сміття в Польщі, внести свої ідеї та пропозиції може кожен бажаючий. Оголошено навіть конкурс для школярів на найкращий проект навчально-інформативної реклами сортування та переробки сміття серед населення Польщі. 

Нещодавно стало відомо, що в найближчі плани уряду Польщі входить також підняття цін на проїзд польськими дорогами. Детальніше ТУТ.

comments icon

Коментарі

Схожі статті

Переглянути більше

Отримуйте найсвіжішу інформацію про акції та знижки

Отримувати інформацію
Контакти

35-326, Rzeszów, ul.T.Rejtana, 67

vsetutpl.info@gmail.com

Ми в соціальних мережах