Скільки і на що витрачають студенти у Польщі

19 Липня 2017

Навчання в Польщі – ось яку тему все частіше обговорюють батьки українських випускників, коли ті планують здобувати вищу освіту. Все-таки аргументів на користь польської освіти не бракує: європейський диплом, Болонська система навчання, можливість вивчити іноземні мови, стажування в різних країнах та перспектива побудувати кар’єру за кордоном – це тільки основні з них. Щоправда, ціни на навчання в Польщі, особливо в її найпрестижніших державних вузах, вищі, аніж в Україні, та все ж багато батьків готові робити таке капіталовкладення у майбутнє свого студента. Тим, хто вирішить вчитися в Польщі, варто знати, що стала щорічна оплата за навчання –  далеко не єдині видатки, які Вам доведеться здійснювати. Платите Ви за здобуття освіти в Польщі чи навчаєтесь на безкоштовній основі (таке право надає, наприклад, Карта Поляка) – поточних витрат (подекуди доволі значних) Вам не уникнути. Тож давайте проаналізуємо, які ж саме додаткові видатки супроводжуватимуть середньостатистичного українського студента, що обрав місцем навчання один з польських вузів.

Навчання в Польщі

навчання в польщі

Польща – країна, де освітня галузь перебуває в динамічному розвитку. І хоча статистика каже про зниження кількості самих поляків у вузах Польщі, число іноземних студентів, які прагнуть там навчатися, стабільно зростає з кожним роком. Всього у 2015/2016 навчальному році у Польщі налічувалось 1 405 133 студенти. З них 57 тисяч (4%) – іноземці із 157 країн світу, серед яких українці за чисельність впевнено займають перше місце. Для наочності, у 2016 році у ВНЗ Польщі навчалося більше 31 тисячі студентів з України, це становить більше половини (53%) від усіх студентів з-за кордону. Студентів ж з Білорусії в університетах Польщі, для порівняння, навчається менше п’яти  тисяч. Прогресуючу тенденцію росту інтересу до Польщі як до країни здобування вищої освіти серед випускників нашої країни теж добре ілюструють цифри. За останній рік число українських студентів в Польщі збільшилось на 7 тисяч.

Витрати українських студентів в Польщі

Основні типи витрат при навчанні в Польщі

Вища освіта в Польщі, особливо в її приватних ВНЗ, коштує не набагато дорожче ніж в Україні, проте сам процес її здобуття таки обійдеться батькам новоспеченого студента у доволі кругленьку суму.  Виділимо основні типи витрат українського студента, що навчається в Польщі:

  • Оренда житла
  • Харчування
  • Транспорт
  • Послуги інтернет-провайдера та мобільного оператора
  • Додаткові навчальні послуги (курси мови, репетитори і т. д.)
  • Одяг
  • Непередбачувані витрати
  • Кошти на проведення вільного часу та розваги

Оренда житла для студента в Польщі

Варіантів оренди житла в Польщі для українського студента декілька. Почнемо з найбюджетнішого. Найвигідніше з точки зору фінансів студенту буде проживати в гуртожитку (akademiku). Кімнати там, в основному, розраховані на 2-3 осіб і коштують від 300 до 450 злотих на місяць з однієї людини. Є і можливість окремого проживання. Одномісна кімната в гуртожитку обійдеться Вам значно дорожче, від 500 злотих (670 злотих, наприклад, у Варшаві)  та все ж дешевше, аніж наш наступний варіант – оренда кімнати в помешканні. Вартість оренди кімнати для студента в Польщі залежить від міста, відстані до університету, умов проживання і кількість людей в кімнаті. Мінімальна вартість оренди кімнати в Польщі – 400 злотих (при умові, якщо кімнату Ви знімаєте на кількох осіб).

У Варшаві проживання в кімнаті з хорошими умовами (включно з вартістю комунальних послуг і інтернету) коштуватиме близько 800 злотих. Третій варіант житла для студента в Польщі – це окрема квартира. Найбільшою популярністю користуються так звані кавалерки. Дво- і трикімнатні квартири орендують здебільшого для проживання 4-6 студентів. Вартість оренди квартири в Польщі теж залежить від місцевості, розташування та умов. За кавалерку в Лодзі, наприклад, просять 920 злотих, у Кракові вже 1200, а у Варшаві – 1500 злотих на місяць. Однокімнатна квартира обійдеться дорожче – від 1500 злотих.  Проте, не зважаючи на таку високу вартість, українські студенти таки прагнуть орендувати квартиру – це дає відчуття повної незалежності і самостійності, а також дозволяє запрошувати друзів та організовувати вечірки у будь-який час доби.

Скільки коштує харчування в Польщі для студента

Студентський спосіб харчуватись – споконвіку причина для жартів та навіть інколи співчуття. Насправді витрати студента на харчування в Польщі залежать від того, готуватиме він сам чи планує харчуватись у закладах громадського харчування та різноманітних кафе. У першому випадку – цілком реально заощаджувати. Купуючи продукти у супермаркетах Польщі та не зловживаючи посиденьками в кафетеріях, навіть у закладах фаст-фуду,  можна витрачати на харчування в Польщі від 300 злотих на місяць. Проте це мінімум, при умові, якщо планувати бюджет, обійтись без спонтанних перекусів, а також розраховувати кількість закуплених продуктів, щоб вони не псувались.

Повноцінне трьохразове збалансоване харчування все-таки потребуватиме більше затрат. Якщо ж ви ще не відкрили в собі кулінарного таланту і надаєте перевагу харчуванню в їдальнях, ресторанах та кафе, то ціни в меню стартуватимуть від 12 злотих за комплексний обід (це 240 злотих в місяць) і 10 злотих за страви на сніданок чи вечерю. Мінімально в день витрати складатимуть 30 злотих, в місяць це 900 злотих тільки на харчування. До категорії споживчих товарів відносимо також мінімальні засоби гігієни (мова не йде про дорогу косметику). Стандартний бюджетний набір – мило, зубна паста, антиперспірант, засоби для гоління – це ще плюс 25 злотих на місяць. 

Ціни на транспорт в Польщі для студентів

Витрати на проїзд в громадському транспорті Польщі залежать від міста, в якому Ви живете і навчаєтесь.  Студенту, щоб максимально зекономити,  краще купувати пільговий семестровий квиток (5 місяців), у Кракові він, наприклад, коштує близько 180 злотих, у Вроцлаві 185 злотих. Ціна залежить також від видів транспорту, якими ви плануєте користуватись, чим їх більше, тим дорожчий квиток. До витрат на транспорт українському студенту обов’язково доведеться додати також витрати на поїздки додому, в Україну. Тут теж все дуже індивідуально: з Кракова до Львова їхати дешевше, аніж з Вроцлава до Києва, наприклад, проте мінімальні витрати на дорогу додому – 50 злотих в одну сторону (при умові купівлі квитка на автобус).

Інтернет та мобільний зв'язок в Польщі. Ціни

навчання в польщі

Постійний доступ до інтернету студенту необхідний. По-перше, це відмінний спосіб комунікації з рідними та друзями з України, адже розмови через Skype, Viber чи Messenger безкоштовні, чого, на жаль, не скажеш про дзвінки з мобільного за кордон. По-друге, саме в мережі знаходиться більша частина навчальних матеріалів, які використовують студенти в Польщі. Завантаження і обмін підручниками, посібниками, словниками, а отже, повноцінне навчання, просто неможливе без доступу до інтернету. Так, у Польщі справді багато безкоштовного Wi-Fi в громадських місцях (на площах, в парках та кафе), проте це краще використовувати як приємний бонус, а не єдиний спосіб зайти в мережу.

Щодо цін на послуги інтернет-провайдерів в Польщі, то у вартість деяких кімнат в гуртожитках чи приватних квартир входить можливість користування інтернетом, це варто уточнювати при підписанні договору оренди. Якщо ж це не ваш випадок – додайте до необхідних витрат купівлю роутера та щомісячну оплату за доступ до інтернету.  Про витрати на мобільний зв'язок нагадувати, мабуть, немає потреби. Кошти на мобільному рахунку повинні бути завжди, а для цього його слід систематично поповнювати (хоча б 30 злотих на місяць). Виберіть польського оператора, тарифи і послуги якого влаштують вас якнайкраще, зверніть особливу увагу на умови дзвінків у роумінгу. Про нові правила купівлі Sim- карток в Польщі читайте ТУТ 

Скільки будуть коштувати додаткові навчальні послуги в Польщі

Хоча майже усі навчальні матеріали доступні в інтернеті, а багато необхідного ви чуєте на лекціях, все одно буде частина важливої для вашого навчання інформації, яка міститиметься лише у паперових книгах. Так, Вам доведеться їх купувати, кількість і частотність залежатиме від обраного профілю, але до такого типу витрат студенту в Польщі слід бути готовому.  Багато українських студентів потребують також репетиторів, особливо з польської мови. Вартість курсів польської мови дуже різна, мінімально це 250 злотих за семестр. Лекції на заняттях чи на курсах  треба теж в чомусь і чимось робити, готуйте щонайменше 30 злотих на блокноти-ручки-олівці. І не забувайте про ксерокс – копія однієї сторінки в Польщі коштує від 10 польських грош (65 коп.). На деяких факультетах на ксерокопії доводиться витрачати до 150 злотих в семестр.

Купити одяг в Польщі для студента

Є речі, які ми не купуємо регулярно, але потребуємо для щоденного використання. Це, наприклад, одяг. Мінімальна сума, необхідна українському студенту в Польщі на одяг – це 300 злотих на сезон. Проте, як показує практика, цього достатньо тільки на штани/спідницю, сорочку/блейзер, взуття і кілька футболок, не враховуючи верхній одяг,  білизну та аксесуари. Так, звісно, одяг можна купити і в Україні, але це не завжди економія, часто одяг в Польщі дешевший і , в той сам час, якісніший ніж у нас.

Непередбачувані витрати для українського студента в Польщі

Загублений телефон, зуб, який розболівся, чи розбита по необережності вранці чашка – це і є непередбачувані витрати для українського студента в Польщі. З кількістю грошей тут усе дуже відносно: від 0 злотих до тисяч, залежно від типу нагальної покупки.

Витрати на розваги в Польщі

Походи в кіно, кафе, боулінг чи паби – ось на що найчастіше витрачають гроші студенти в усьому світі. Українські студенти в Польщі – не виняток, і навіть якщо ви не любите гучних забав, кава з друзями поза межами дому кілька разів у місяць – необхідна і приємна справа, яка теж потребує грошей.  Скільки виділяти студенту на розваги – справа самих батьків. Зрештою, студент в Польщі здатен заощадити собі на це або ж заробити. Для цього є, як мінімум, 2 способи. Перший – пошук підробітку в Польщі, що може заважати сконцентруватись на здобутті освіти, особливо студентам-першокурсникам, другий – мабуть, найкращий – отримувати стипендію (у разі досягнень та відмінних результатів у навчанні).

Підводячи підсумки, ми прийшли до висновку, що мінімальна місячна сума грошей, необхідних для утримання українського студента в Польщі – це 1000 злотих, за умови, що місцем проживання буде гуртожиток, а їжу він готуватиме вдома. Середній показник – 1200 злотих, максимум залежить від фінансових можливостей і бажання батьків. Сума витрат за місяць дуже залежить від міста навчання, умов проживання, а також від потреб та амбіцій самого студента. Найбільше витрат чекає на Вас вже у першому місяці навчання в Польщі –жовтні (проїзний квиток, страхівка, канцелярія, книги, оренда житла, репетитори). Далі вони трохи підуть на спад. Як бачимо, навчання і проживання студента в Польщі не дороге, у порівнянні з іншими країнами Європи, де та сама місячна сума була б не в злотих, а в євро. Натомість Ви отримаєте якісні знання та хороші кар’єрні перспективи. Аналізуйте та наважуйтесь!

comments icon

Коментарі

Схожі статті

Переглянути більше

Отримуйте найсвіжішу інформацію про акції та знижки

Отримувати інформацію
Контакти

35-326, Rzeszów, ul.T.Rejtana, 67

vsetutpl.info@gmail.com

Ми в соціальних мережах