Приєднуйтесь до нас у Facebook та будьте в курсі всіх оновлень.
Мені вже подобається VseTutPlПереглядаючи наш сайт, ви погоджуєтеся на використання cookie-файлів. Ми застосовуємо їх, щоб покращити якість сторінок, вони допомагають нам оцінити ваші потреби (допомагають в зборі статистики), а також допомагають нашим партнерам розміщувати правильний контент для вас з використанням нашого сервісу. Щоб дізнатися більше про Cookies, будь ласка, натисніть тут.
ПогоджуюсьПонад півмільйона поляків підписалося під законопроектом, який передбачає обмеження торгівлі у неділю в Польщі. Створення відповідного проекту закону ініціювала польська незалежна профспілка "Солідарність" (Solidarność). Більшість депутатів від правлячої в Польщі партії "Закон і Справедливість" (Prawo i Sprawiedliwość) також підтримують запровадження відповідного закону. На даному етапі законопроект перебуває на розгляді в Сеймі.
Обмеження торгівлі стосуватиметься всіх торгівельних мереж, окрім аптек, автозаправних станцій, пекарень, сувенірних крамниць, кіосків з пресою та магазинів, розташованих на території вокзалів, автобусних станцій і аеропортів. Торгівлю також дозволять невеличким магазинам в спальних мікрорайонах, але за умови, що в цей день працюватиме лише власник. Торгівля в Інтернеті може залишитися поза обмеженнями, але пакування і доставку товару в неділю заборонять.
Проект також передбачає дозвіл на торгівлю в неділю сім разів в році. Магазини повинні працювати, зокрема, в неділю напередодні Різдва та Великодня, а також у період великих розпродажів.
Відповідний закон намагаються прийняти у Польщі вже декілька років. Основна мета обмеження полягає у тому, щоб працівники торгових точок могли провести вихідний день з родиною, а не за прилавком в магазині, а звичайні поляки змінили б свій спосіб проведення вільного часу. За словами голови комітету законодавчої ініціативи профспілки «Солідарність» Альфреда Буяри, проект має велику підтримку серед поляків, особливо серед працівників сфери торгівлі, адже вони почуваються переобтяженими, і навіть додаткова оплата за працю в неділю не заохочує їх до роботи у вихідний день.
Буяра заперечує імовірність того, що обмеження торгівлі стане причиною зменшення оборотів торгівельних мереж. В комітеті законодавчої ініціативи "Солідарності" навпаки говорять про додаткові прибутки, оскільки люди купуватимуть товари про запас. Також він сумнівається, що працівників магазинів стануть масово звільняти з роботи, оскільки сфера торгівлі потерпає від браку персоналу, а один працівник часто виконує роботу за трьох.
Як стало відомо із соціологічного дослідження, проведеного CBOS (Centrum Badania Opinii Społecznej) в Польщі, 61% населення Польщі підтримує ініціативу профспілки “Солідарність” щодо заборони роботи торгових точок у неділю. Серед прихильників даного законопроекту переважно жінки – 65%, а в межах професійних груп за обмеження недільної торгівлі найохочіше виступають представники сфери послуг – 81%. В той сам час статистика показує також поточну ситуацію із закупами в Польщі: майже половина її жителів (48%) робить основні закупи у неділю, а кожен шостий поляк вважає це нормальним і практикує доволі часто.
Соціологи кажуть, що вік людини, її матеріальна забезпеченість, професійний та соціальний статус, а також релігійна приналежність тісно пов’язані із вибором неділі днем для закупів. Найчастіше типовими покупцями магазинів та торгових центрів Польщі в неділю є люди віком від 25 до 44 років, які проживають у великих містах та у будні працюють повний робочий день. Дуже рідко купувати необхідні товари у неділю вирушають пенсіонери – ті, кому за 65.
Загалом тих поляків, котрі є прихильниками законопроекту про обмеження торгівлі в Польщі у неділю, вдвічі більше, аніж їх противників – 62% та 32% відповідно. Проти виступають переважно власники фірм (53%) та кадри керівної ланки (48%), що не дивно, адже, таким чином, вони втрачають можливість додаткового заробітку. Сумніваються у необхідності заборони недільної торгівлі в Польщі, найчастіше, жителі мегаполісів та найменших містечок, люди забезпечені та з хорошим рівнем освіти, проте в більшості вони таки схиляються до підтримки законопроекту.
Немалу роль, як вдалося з’ясувати, відіграє також релігія. За результатами дослідження можна простежити прямий зв'язок між рівнем релігійності особи та її позицією щодо заборони торгівлі в неділю – практикуючі віряни рішуче підтримують новий законопроект, адже вважають неділю днем для відвідування служби та родини, а не магазинів. Впливали на рішення учасників опитування також політичні вподобання – підтримку закону, в основному, надали прихильники більшості (75%).
Економічні наслідки затвердження в Польщі законопроекту про заборону торгівлі в неділю будуть, на думку самих поляків, скоріш негативними (51%), аніж позитивними (27%). У виграші, на думку 59% респондентів, опиняться працівники торгівлі та власники малих крамничок, а от збитків слід очікувати великим магазинам та супермаркетам – так вважає 74% опитаних.
Лише в 9 з 28 країн ЄС торгівля у неділю та святкові дні значно обмежена. Закупи в неділю практично без перешкод роблять мешканці Болгарії, Хорватії, Кіпру, Чехії, Данії, Естонії, Фінляндії, Іспанії, Ірландії, Литви і Латвії, Мальти, Польщі, Португалії, Румунії, Словаччини, Словенії, Швеції, Італії та Великої Британії. Водночас заборона торгівлі у неділю стосується німців та австрійців. Часткові обмеження діють в Бельгії, Франції, Греції, Нідерландах, Люксембурзі та Угорщині.
В Німеччині та Австрії існує так звана "недільна тиша" (Sonntagsruhe). Це означає, що в неділю та святкові дні всі магазини закриті. Працювати можуть лише автозаправні станції, кіоски на території вокзалу, а також сувенірні крамниці для туристів. В Бельгії у ці дні працювати можуть лише невеликі магазини. В Люкзембурзі великі торгові мережі відкриваються на 4 години лише в першу неділю місяця.
У Франції в неділю закриті всі гіпермаркети, а супермаркети у великих містах працюють лише з 9:00 по 13:00 і за умови, якщо вони торгують харчовими продуктами. В Греції відкриваються лише малі торгові точки, а великі магазини можуть торгувати впродовж семи вибраних неділь на рік.
Хоча хорвати та італійці не мають жодних обмежень на торгівлю в неділю, продуктові магазини у вихідний день зазвичай закриті. В Іспанії торгівлю у вихідні та святкові дні регулює місцева влада. Зазвичай магазини там працюють в першу неділю місяця, а також у неділю напередодні свята.
Нагадаємо, зараз в Польщі діє заборона на торгівлю у святкові дні. З їхнім переліком ви можете ознайомитись тут.
Польська економіка продовжує боротьбу з інфляцією, що загострилась ще під час пандемії коронавірусу та продовжує рости, зокрема, через війну в Україні. У травні найвищий ріст цін було зафіксовано на території Опольського воєводства - близько 19% у порівня
Популярна польська мережа дисконт-супермаркетів Biedronka запустила новий мобільний додаток. Постійним клієнтам мережі більше не доведеться носити з собою картку лояльності Moja Biedronka, а також шукати в магазині сканери цін.
Lidl заохочує своїх співробітників переїжджати в туристичні місця на літній сезон, пропонуючи їм житло та додаткові 600 злотих брутто на місяць. Biedronka, натомість, шукає нових тимчасових працівників. Мережа готова платити від 19,70 злотих брутто за год
Найбільш стрімко впродовж року зростала вартість продуктів із високим вмістом жиру (51%). Значно подорожчали також молочні продукти (10%), м’ясо, копчені вироби та риба (6%), пиво і сигарети (15%).
Після Варшави та інших великих мегаполісів мережа супермаркетів Biedronka у співпраці з сервісом Glovo вирішили запровадити доставку продуктів у туристичних осередках та невеликих містах Польщі.
Сьогодні, 2 травня, у Польщі святкують День прапора, а завтра, 3 травня, країна вшановуватиме одне з основних державних свят - День Конституції. На законодавчому рівні 3 травня у Польщі є вільним від роботи днем.
Коментарі