29 Травня 2023
Кілограмова буханка хліба за 4,40 зл, літр молока за 2,87 зл, а літр бензину – 4,65 злотих. На жаль, такі ціни на базові товари в Польщі давно відійшли у минуле. Свіжий звіт Головного статистичного управління Польщі показує не лише масштаби подорожчання продуктів в країні, а й зменшення рівня споживання з 2015 по 2022 роки, передає видання businessinsider.com.pl.
Минулорічний стрибок цін, який тривав і на початку цього року, став певним шоком для громадян Польщі. Такого стрімкого зростання інфляції в країні не було протягом трьох десятиліть. Підняття цін особливо відчутне для пересічних громадян, адже дорожчають переважно товари першої необхідності.
Дороговизна залишається однією з головних тем майбутньої передвиборчої кампанії на осінніх виборах до парламенту Польщі. Чинний польський уряд піддається сильній критиці і йому буде важко через неї втриматися, про що свідчить остання статистика GUS.
У звіті порівнюються середні ціни на кілька основних продуктів у 2015 році, коли нинішня опозиція передавала владу, з цінами у 2022 році. Різниця є великою.
businessinsider.com.pl
Порівняння цін на базові продукти та товари в Польщі у 2015 та 2022 році
Найбільший стрибок ціни спостерігаємо у випадку з кілограмом пшенично-житнього хліба, який у 2015 році в середньому коштував 4,40 злотих. У 2022 році його вартість становила вже 8,32 злотих (+90%).
Також важко обійтися без пального. І навіть якщо хтось не має автомобіля, він опосередковано відчуває зростання цін на бензин чи дизельне паливо через підвищення вартості квитків у міському транспорті тощо. Як нагадує Головне статистичне управління, у 2015 році літр Pb95 коштував 4,65 злотих. У 2022 році до цього потрібно було додати близько 2 злотих (майже 50%).
Молоко (літр) подорожчало приблизно на третину – з 2,87 злотих до 3,80 злотих, а мелена кава (кілограм) – з 41,24 злотих до майже 55 злотих. На 20% подорожчали також яблука, пиво та холодна вода з-під крана.
Переглядаючи статистичні дані GUS, які показують, як змінилося місячне споживання окремих продуктів харчування, можна дійти висновку, що зростання цін за останні сім років змусило польських громадян затягнути свої паски.
businessinsider.com.pl
Протягом кількох тижнів у різних місцях Польщі можна зустріти плакати та білборди з гаслом «PIS = дорого». На рубежі березня-квітня представники опозиції ініціювали загальнонаціональну кампанію, припускаючи, що у високій інфляції винний правлячий табір.
Польські урядовці своєю чергою захищаються, що головною причиною подорожчання є війна в Україні. «Опозиція думає інакше, бо має в цьому політичний інтерес. Гра з інфляцією – це спроба шукати емоції на користь опозиції. У певному сенсі це раціонально, хоча й шкідливо з точки зору публічної дискусії», – вважає заступник голови Мінфіну Артур Собонь.
⇒ Читайте також:
У Польщі обмежили продаж одноразових пластикових виробів. Перелік
В польських супермаркетах Lidl паперові цінники замінять на електронні
Скільки полякам довелось переплатити через інфляцію у 2022 році
Головне фото: Oscar Wong / Getty Images
Коментарі