У Польщі знову рекордно висока інфляція: які товари дорожчають особливо стрімко

17 Жовтня 2022
закупи в польщі в супермаркетах ціни 2022

Інфляція в Польщі перетнула межу в 17%, однак впродовж року чимало товарів та послуг подорожчали на значно вищий відсоток. Наприклад, подвоїлась вартість цукру, ще на 50% зросли ціни на муку і рослинні олії. Крім того, покупці в Польщі змушені дорожче платити за такі базові продукти харчування, як м’ясо, молоко та сир. Про це повідомляє видання Business Insider Polska.

Головне статистичне управління Польщі GUS опублікувало інформацію про масштаби подорожчання товарів та послуг у Польщі. З’ясувалось, що у вересні 2022 року ціни в Польщі були в середньому на 18,7% вищими, ніж рік тому. Водночас на 12,5% зросла вартість послуг у Польщі. Загалом, станом на вересень 2022 року, інфляція в Польщі становила 17,2% проти рівня 16,1%, зафіксованого у серпні. Найбільшою статтею витрат є енергія та продукти харчування. Немало доводиться платити також за пальне. 

Експерти не дають марних надій на швидке покращення ситуації. Шанси на зниження рівня інфляції в Польщі у листопаді - невеликі. Навпаки, її пік може прийти лише за кілька місяців. 

Таких високих цін у Польщі не було більше двох десятків років. Востаннє показник інфляції наблизився до рівня 17% ще у березні 1997 року. Звіт GUS детально показав, які товари та послуги дорожчають в країні особливо стрімко.

⇒ Скільки грошей витратили українці у Польщі за перше півріччя 2022 року 

Інфляція у Польщі: ціни на продукти та енергію у 2022 році 

За 2022 рік ціни на товари зросли в середньому на 18,7%.  Водночас у сфері послуг ціни зросли на 12,5%. Найсильніше інфляцію стимулюють дві категорії товарів: енергія та їжа.

На противагу цьому, доволі повільно зростають ціни на послуги, пов’язані зі зв’язком та телекомунікацією (всього 2,9%). Крім того, саме обладнання подешевшало на майже 7%.

Нижчою за середню є динаміка зростання цін на одяг, взуття та товари в категорії “здоров'я”. Так, за рік фармацевтична продукція зросла в середньому на 3,4%. Водночас на понад 16% подорожчали медичні та стоматологічні послуги.

У період енергетичної кризи особливо стрімко зростають ціни на утримання будинку та на енергоносії. Хоча середнє подорожчання у цій категорії у вересні становило менше 30%, самі енергоносії зросли у ціні в середньому на понад 44%.

Так, газ подорожчав на 35,6%, тепло - на 22%, а електроенергія - на 5,1%. До рахунків за квартиру варто додати також вивіз сміття (+8,2%) та каналізаційні послуги (+9,1%). 

ціни на продукти в супермаркетах польщі

Важко економити на опаленні восени та взимку, як і на харчуванні, яке займає все більшу частину витрат. У цій категорії динаміка цін у вересні становила в середньому 20%.

У переліку харчових продуктів, які за останній рік помітно подорожчали, знаходимо цукор (+100%), муку та рослинні олії (+50%). Також значно дорожче доведеться заплатити за м’ясо (+22,7%), молоко (+30,6%) та сир (+26,1%).

За статистикою GUS, швидше дорожчає рис (26,3%), ніж макарони (18,6%). Дещо менш інтенсивно подорожчала свинина (23,5%) у порівнянні з яловичиною (32,1%) і птицею (40,4%).

Відносно стабільними в осінню пору року є ціни на фрукти та овочі. Порівняно з аналогічним періодом минулого року їхня вартість зросла на 11,6% та 8,8% відповідно.

Яка вартість пального у Польщі

Ще одна значна стаття витрат - пальне. Хоч вересень був дешевшим у цьому плані порівняно з іншими місяцями, все ж тарифи на пальне на польських АЗС залишились значно вищими, ніж рік тому. 

Ціни на дизельне пальне зросли на 33,1%. Ті, хто заправлявся бензином, у вересні були в більш вигідному становищі – тут підвищення було на рівні 12%.  Водночас газ подорожчав приблизно на 10%.

“Систематичне зростання цін спостерігається щодо більшості товарів і послуг, які перераховує Головне управління статистики. Шанси на зниження інфляції в листопаді помірні”, – вважає Якуб Рибацький, експерт Польського економічного інституту (PIE).

Експерт зазначає, що Офіс регулювання енергетики затвердив тарифи для теплоцентралей у найбільших містах Польщі – масштаб підвищення цін коливається в межах 30%. Крім того, після рішення OPEK скоротити видобуток знову дорожчає сира нафта, а разом з нею і пальне.

“Пік інфляції припаде на лютий. Ми очікуємо результатів, близьких до 18%, за умови незначного підвищення цін на електроенергію та газ. Деякі шляхи вирішення цього питання додатково обговорюються на рівні уряду. Проте послаблення зростання цін на енергоносії для домогосподарств не зупинить подорожчання промислових товарів”, – вважає Якуб Рибацький.

⇒ Читайте також:

В яких польських супермаркетах покупки за рік подорожчали найбільше

В магазинах мережі Żabka більше не буде пачкоматів InPost

Вартість доставки з Польщі в Україну через Poczta Polska знизилась на 75%

Головне фото: googleapis.com

comments icon

Коментарі

Схожі статті

Переглянути більше

Отримуйте найсвіжішу інформацію про акції та знижки

Отримувати інформацію
Контакти

35-326, Rzeszów, ul.T.Rejtana, 67

vsetutpl.info@gmail.com

Ми в соціальних мережах