В Польщі паніка через сильне забруднення повітря. Призначено спеціальне засідання уряду

10 Січня 2017
смог в польщі

На новорічні свята у Польщі, як і в Україні, різко похолоднішало. Снігом засипало безліч польських міст, а стовпчики термометрів опистились набагато нижче нуля. Рятуючись від лютого холоду, поляки чим тільки можуть розпалюють у своїх домівках старі печі, що спричиняє сильне забруднення повітря. Пил назбирується і зависає над містами як велетенська димова завіса, а оскільки сильного вітру немає, то люди цілодобово вдихають отруйне повітря.

В яких містах Польщі повітря є найбільш забрудненим

Проблема густого смогу хвилює поляків вже не перший рік. Від забруднення повітря часто страждають мешканці Варшави, Кракова, Катовіц і Кельц. Саме в цих містах Польщі останніми днями концентрація пилу в повітрі особливо висока. За даними Головного інспекторату охорони навколишнього середовища Польщі, допустимі норми забруднення повітря у Кракові часом перевищені на 700%, у Варшаві - на 800%. А Кельце цими вихідними стало найбільш забрудненим містом Європи.

Однак смог нависає не лише над цими містами. Отруйним повітрям дихають мешканці Підляського, Мазовецького, Лодзинського, Свентокшиського, Люблінського, Підкарпатського, Сілезького, Нижньосілезького та Опольського воєводств. У зв'язку з цим, людям радять не виходити на вулиці, хоча пил у повітрі відчувається навіть у квартирі із зачиненими вікнами.

У Рибніку, що на Сілезії, показники забруднення повітря останніми днями втричі перевищували допустиму норму. Через це дітям дозволили не ходити до шкіл і садочків, хоча в інших містах такі ж показники вважають нормальними і жодних заходів не вживають. До речі, дізнатись про стан повітря може кожен, скориставшись спеціальними мобільними додатками. Їх є декілька, проте найпопулярнішою є програма від Головного інспекторату охорони навколишнього середовища Польщі.

карта польщі

Причини появи смогу в Польщі

Експерти в один голос твердять: головною причиною утворення так званого димового туману в Польщі є те, що безліч людей досі опалюють свої помешкання за допомогою старих печей або котлів. Дехто спалює також сухе листя і сміття, які під впливом високої температури виділяють отруйні речовини.

Люди часто звинувачують промислові підприємства у тому, що вони змушені вдихати разом з повітрям пил. Проте інспектори з охорони навколишнього середовища запевняють, що промисловість впливає значно менше, аніж, наприклад, велика кількість автомобілів на густо заселеній території. Над вирішенням цієї проблеми вже працюють у декількох містах Польщі.

смог в польщі

Як у Польщі борються зі смогом

Аби хоч трохи поліпшити ситуацію із забрудненням повітря, адміністрації декількох польських міст ініціювали безплатний проїзд в громадському транспорті. У такий спосіб чиновники сподіваються заохотити більше людей користуватись загальним транспортом, а не приватними авто, через що зменшиться викид шкідливих речовин у повітря.

Схожу ініціативу вже безліч раз запроваджували в Кракові, коли показники забруднення повітря були особливо високими. В грудні 2016 року до Кракова вперше приєдналась Варшава, а відучора і Кельце.

Цікаво, що проїзд у будь-якому громадському транспорті (трамваї, автобусі чи в метро) Варшави та Кельц буде безкоштовним для усіх без винятку. Зате у Кракові схожа ініціатива стосується лише власників авто. Відтак, безплатно проїхатись в автобусі чи трамваї зможе лише той, хто покаже технічний паспорт своєї машини або ж автівки, що належить фірмі.

Однак лише цієї ініціативи недостатньо, аби проблема смогу перестала хвилювати поляків. І хоча метеорологи прогнозують, що найближчими днями підніметься сильний вітер, який розжене густий димовий туман, люди продовжують панікувати, закликаючи уряд терміново вирішити цю небезпечну проблему. 

Негайного вирішення цього питання вимагає, зокрема, організація Polski Alarm Smogowy (дослівно Польська Смогова Тривога). Активісти звернулись до уряду із закликом якомога швидше прийняти три важливі рішення, а саме:

  1. Запровадити стандарти якості вугілля, що продається домашнім господарствам, а також створити систему контролю цього ринку.
  2. Визначити параметри допущених до продажу котлів та іншого обладнання для опалення приміщень.
  3. Створити фінансові програми, які б підтримували заміну в домашніх господарствах найбільш шкідливих для повітря опалювальних пристроїв.

У відповідь на заклики громадян прем'єр-міністр Беата Шидло пообіцяла, що питанням забруднення повітря займеться Економічний Комітет Ради Міністрів Польщі на спеціальному зібранні 17 січня. 

Наслідки забруднення повітря для здоров'я людей

Головний інспекторат охорони навколишнього середовища Польщі повідомляє, що довготривале перебування на повітрі за теперішніх умов може збільшити ризик виникнення легеневих та серцево-судинних хвороб, а також сильно ослабити імунну систему. Окрім цього, велика кількість шкідливого пилу в повітрі може загострити прояви алергічних хвороб і спричинити сильний кашель.

Про те, що смог не є тимчасовою проблемою, свідчить виданий в липні рапорт Світової Організації Здоров'я. Згідно з ним, в першій десятці найбільш забруднених міст Європи аж шість розташовані в Польщі. Окрім цього, сусідню країну визнали однією з найбільш забруднених на цілому континенті. За даними іншої організації, Європейської Агенції Навколишнього Середовища, щороку через забруднення повітря вмирає близько 50 тисяч поляків. 

comments icon

Коментарі

Схожі статті

Переглянути більше

Отримуйте найсвіжішу інформацію про акції та знижки

Отримувати інформацію
Контакти

35-326, Rzeszów, ul.T.Rejtana, 67

vsetutpl.info@gmail.com

Ми в соціальних мережах