Як відкрити власну фірму в Польщі

04 Жовтня 2016
власний бізнес в польщі, реєстрація фірми в польщі

Розпочати власний бізнес в Польщі не тільки можна, а й треба, оскільки сусідня країна має більш сприятливий для бізнесменів клімат, а також прості і прозорі умови відкриття і ведення підприємства. 

Що потрібно для відкриття бізнесу в Польщі

Для відкриття власної фірми в Польщі іноземні громадяни, в тому числі й українці, повинні зібрати певний пакет документів, а також пройти декілька процедур, про які йтиметься далі. Єдине застереження - іноземний підприємець повинен бути повнолітнім, мати закордонний паспорт, дійсний щонайменше 18 місяців з моменту подачі документів на реєстрацію, а також досвід у веденні бізнесу в рідній країні. Якщо все це у вас є, можете сміливо братися за втілення власної ідеї.

З чого розпочати відкриття фірми в Польщі

Перш за все варто визначитись чим саме ви хочете займатись і який статус матиме ваша майбутня фірма в Польщі. Дослідіть польський ринок, вивчіть попит і пропозицію на певні послуги чи товари, дізнайтесь, яка діяльність приносить великі прибутки і де саме варто її розпочати. Досвідчені підприємці радять починати з чогось меншого, наприклад невеликого хостелу або крамниці, і з часом розширювати свою діяльність.

Першим етапом на шляху до створення власного підприємства в Польщі є його реєстрація, що передбачає вибір форми власності. Цей крок є дуже важливим, оскільки від нього залежать всі ваші подальші дії. Абсолютно різні процедури потрібно пройти, якщо ви хочете бути в Польщі приватним підприємцем (Jednoosobowa działalność gospodarcza) і якщо плануєте заснувати товариство (Sp. z o.o.). 

Хто може стати приватним підприємцем в Польщі 

Згідно з польським законодавством, власники іноземних компаній, а також фізичні особи можуть вести будь-який легальний бізнес в Польщі. На підставі Закону Польщі "Про свободу господарської діяльності" від 2 липня 2014 року на однакових з польськими громадянами правах зареєструватись як приватний підприємець можуть іноземці, які:

  • мають право на постійне проживання в Польщі (zezwolenie na pobyt stały);
  • мають право на проживання довготермінового резидента ЄС;
  • отримали Карту Поляка;
  • перебувають у шлюбі з громадянином країн Європейського Союзу і мають законне право проживати на території ЄС разом з чоловіком/дружиною;
  • володіють правом на тимчасове або постійне проживання в Польщі на таких підставах:
  1. дійсний шлюб з громадянином Польщі;
  2. возз'єднання з членом сім'ї, який проживає на території Польщі на підставі дозволу на постійне проживання або дозволу на проживання довготермінового резидента ЄС;
  3. возз'єднання з членом сім'ї, який проживає на території Польщі на підставі дозволу на тимчасове проживання на період не менше 2 років.

Як стати приватним підприємцем в Польщі 

Існує два варіанти ведення приватного підприємства в Польщі:

  1. Приватний (індивідуальний) підприємець (Jednoosobowa działalność gospodarcza);
  2. Товариство підприємців на основі цивільного договору (Spółka cywilna).

Щоб створити власну фірму в Польщі, потрібно її зареєструвати. Обидва варіанти підприємства можна зареєструвати, заповниши реєстраційну форму CEIDG-1. Реєстрація в Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) є безкоштовною.

Заява CEIDG-1 для фізичних осіб є водночас проханням про надання приватному підприємцеві податкового (NIP) і статистичного (Regon) номерів, а також заявою про вибір форми оподаткування доходів фізичних осіб і зголошенням до державної страхової інституції ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych).

Заяву потрібно зареєструвати в офіційному управлінні ґміни або міста в Польщі (Urząd gminy lub miasta) особисто або за допомогою електронного сервісу ePUAP.

приватний підприємець в польщі

vat.pl

Якщо приватний підприємець зобов'язаний сплачувати ПДВ (VAT), окрім заяви CEIDG-1 потрібно заповнити і зареєструвати у відповідній податковій інспекції Польщі (Urząd Skarbowy) реєстраційну форму VAT-R. Ця реєстрація також є безкоштовною.

Відкриття власної фірми в Польщі з Картою Поляка

Власники Карти Поляка і візи, виданої на її підставі, можуть вести підприємницьку діяльність на таких самих правах як громадяни Польщі. Карта Поляка значно розширює можливості іноземців в Польщі - ви можете стати і приватним підприємцем (Jednoosobowa działalność gospodarcza), і заснувати товариство (Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością).

Маючи цей документ, що засвідчує польське походження, ви також зможете одразу ж отримати право на постійне проживання в Польщі (karta stałego pobytu), а невдовзі і польське громадянство. Окрім цього, ви маєте право на отримання матеріальної допомоги і дофінансування для відкриття власного бізнесу. 

Важливо пам'ятати, що серед документів, які вам обов'язково знадобляться для реєстрації, є не лише пластикова Карта Поляка, але й так звана Decyzja - документ, який засвідчує рішення консула про видачу вам Карти Поляка. 

Який бізнес можуть вести ті, хто не має права на проживання в Польщі

Ті, хто не має права на постійне проживання на території Польщі, можуть створити такі господарські товариства (Spółka prawa handlowego):

  • товариство з обмеженою відповідальністю (Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Sp. z o.o.);
  • акціонерне товариство (Spółka akcyjna);
  • командитне товариство (Spółka komandytowa);
  • командитно-акціонерне товариство (Spółka komandytowo-akcyjna). 

Окрім цього, власник іноземної компанії може відкрити її представництво або філію. 

бізнес в польщі без карти побиту, карта побиту, картка поляка

mam-prawo.org

Як відкрити ТзОВ (Sp. z o.o.) в Польщі

Найпопулярнішою формою власності є ТзОВ (Sp. z o.o.). Таке товариство може створити одна або ж декілька осіб. Фахівці рекомендують реєструвати товариство на декількох осіб, оскільки це допоможе оптимізувати податки, а саме уникнути щомісячних соціальних виплат на суму близько 250 євро.

Визначитись із переліком співвласників та членів правління ТзОВ в Польщі (Sp. z o.o.) варто заздалегідь. Це заощадить  вам чимало сил і грошей, адже кожна зміна – це новий нотаріальний акт, а також нова реєстрація в воєводському суді.

Для того, щоб відкрити ТзОВ (Sp. z o.o.) в Польщі, не потрібно, щоб один із його співвласників мав польське громадянство. Ви, як іноземець, маєте повне право на володіння і самостійне керування ТзОВ (Sp. z o.o.) в Польщі. А співпрацювати чи не співпрацювати з поляками – це ваш особистий вибір.

Який стартовий капітал потрібен для відкриття ТзОВ в Польщі (Sp. z o.o.) 

Для відкриття бізнесу в Польщі не потрібно робити жодних додаткових інвестицій, окрім статутного капіталу.

Мінімальний статутний капітал ТзОВ в Польщі (Sp. z o.o.) сягає 5 тисяч злотих (близько 1200 євро). Водночас, немає жодних обмежень щодо його максимального розміру, але варто врахувати, що обсяг статутного капіталу впливає на вартість оформлення ТзОВ (Sp. z o.o.) у нотаріуса. Мінімальна доля кожного співвласника - 50 злотих. Учасники товариства мають пропорційну до розміру їхньої долі кількість голосів. 

бізнес в польщі

businesspartnervoices.com

Перевагою ТзОВ (Sp. z o.o.) як форми власності є те, що за зобов'язання фірми учасники відповідають не своїм майном, а власністю компанії. Кожен співвласник ТзОВ в Польщі (Sp. z o.o.) має право контролювати його роботу, перевіряючи документацію та бухгалтерію. Окрім цього, співвласники можуть залучати спеціальні польські органи контролю, які там називають Наглядовою Радою (Rada Nadzorcza) та Ревізійною Комісією (Komisja Rewizyjna).

Якими видами діяльності не можуть займатись власники ТзОВ в Польщі (Sp. z o.o.)

Будучи власником ТзОВ в Польщі (Sp. z o.o.) ви не можете займатись діяльністю у таких сферах, як:

  • центральна банківська система;
  • страхування життя;
  • інше приватне страхування і страхування майна;
  • перестрахування;
  • пенсійні фонди;
  • управлінням фінансовими ринками.

Під час реєстрації бізнесу в Польщі можна вказати лише один основний вид діяльності фірми, і до дев'яти додаткових.

Реєстрація ТзОВ (Sp. z o.o.) в Державному Судовому Реєстрі (KRS)

Аби товариство почало офіційно існувати в Польщі, його потрібно зареєструвати в так званому Державному Судовому Реєстрі (Krajowy Rejestr Sądowy, скорочено KRS). Від моменту реєстрації товариство стає суб'єктом права, юридичною особою. Перед реєстрацією в системі KRS фірма вже повинна мати статутний капітал у повній сумі (мінімум 5 тисяч злотих), а також бізнес-план і установчий договір. 

реєстрація власного бізнесу в польщі

studyworktravel.com.ua

Ваша майбутня фірма може мати будь-яку назву, але додатково вона повинна містити інформацію про форму власності (Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością або скорочення spółka z o.o. чи sp. z o.o.). Обмеження відповідальності стосується не самого товариства, а його співучасників, які не ризикують власним майном. Один із недоліків такої форми власності є обов'язок ведення розрахункових книжок (księgi rachunkowe).

Як власникам фірми в Польщі відкрити собі польську візу

Іноземець, який став членом правління ТзОВ (Sp. z o.o.) у Польщі (президент, віце-президент), може отримати національну польську візу типу D. Така віза дає право на перебування в Польщі впродовж щонайменше 180 днів, також на її основі можна перебувати на території ЄС не більше 90 днів кожних півроку. Власнику бізнесу в Польщі видадуть візу на основі запрошення від відкритої ним в Польщі фірми.

Як, маючи фірму в Польщі, отримати право на постійне перебування (karta stałego pobytu)

Отримати право на постійне проживання в Польщі можливо, якщо ви веде прибутковий бізнес і наймаєте на роботу польських громадян. Щоб власники бізнесу в Польщі могли отримати так звану карту сталого побиту (karta stałego pobytu), вони повинні бути членами правління ТзОВ (президент, віце-президент). Перші півроку можна проживати і вести бізнес в Польщі на основі національної візи типу D. Після цього ви можете отримати право на тимчасове перебування в Польщі (karta tymczasowego pobytu). Ця карта видається не більше ніж на рік на основі:

  1. наявності обороту компанії (продаж товарів /послуг і отримання оплати за них);
  2. доказу наявності коштів і можливостей (довгострокові контракти з контрагентами, план розвитку фірми на рік, патенти і т.д.), яких буде достатньо для продовження права на перебування в Польщі.

Для того, щоб отримати карту сталого побиту в Польщі, ви повинні отримати чистий прибуток на суму близько 13 тисяч євро (залежить від воєводства) за попередній звітний рік або за щонайменше рік перед подачею заяви влаштувати на роботу 2 громадян Польщі (чи іноземців, що мають право на роботу в Польщі) на повний робочий день і на необмежений термін. 

власна фірма в польщі з картою побиту, карта побиту

nedvizhimosti24.ru

Будучи власником ТзОВ в Польщі (Sp. z o.o.), ви можете вести його діяльність самостійно, без найму працівників або ж працювати з фрілансерами чи аутсорсерами. Проте маючи національну візу ви можете вести бізнес в Польщі лише півроку, далі слід оформляти робочу візу – це стане першим кроком до отримання карти сталого побиту в Польщі.

Якщо ж ви наймаєте працівників, то, як і польські роботодавці, можете шукати кандидатів не лише серед поляків, а й серед українців, росіян та білорусів. Щоб працевлаштувати іноземця, слід оформити йому запрошення на роботу в Польщу від вашої фірми. На його основі іноземець зможе виробити польську робочу візу і переїхати до Польщі.

Скільки коштує реєстрація власної фірми в Польщі

Як ми вже з'ясували, відкриття ТзОВ в Польщі (Sp. z o.o.) передбачає обов'язкову реєстрацію в Державному Судовому Реєстрі  (KRS). Реєстрація є платною і коштує близько 500 злотих. Додатково потрібно оплатити 100 злотих за розміщення оголошення в урядовому віснику (Monitor Sądowy i Gospodarczy). Після оплати ви отримаєте свідоцтво про реєстрацію, а також податковий номер (NIP) і статистичний номер (Regon). Суд самостійно відправляє реєстраційні заяви в інші фонди разом з даними про реєстрацію в KRS.

Окрім цього, новоспечений підприємець повинен подбати про виготовлення печатки, що в середньому коштує 30 злотих, і відкриття банківського рахунку, ціна якого залежить від банку. Це не обов'язкові, але все ж бажані кроки. 

Фінансові витрати, пов’язані з веденням бізнесу в Польщі, залежать також від форми власності, яку ви оберете. Нагадаємо, якщо ви вирішите створити ТзОВ в Польщі (Sp. z o.o.)  або ж стати його співвласником, ви повинні внести певну суму до спільного статутного капіталу фірми. Якщо ви хочете бути єдиний засновником і власником ТзОВ (Sp. z o.o.), вам знадобиться відповідний нотаріальний акт, за який необхідно заплатити нотаріусові.

Очевидно, що всі витрати, пов'язані з відкриттям власного бізнесу в Польщі, прорахувати наперед дуже важко. Ймовірні фінансові затрати залежать не лише від обов'язкових юридичних формальностей, слід врахувати й такі потреби, як оренда офісного приміщення і техніки, купівля ліцензії, вартість послуг бухгалтера та багато іншого.

Реєстрація фірми в Польщі за дорученням

Зареєструвати фірму в Польщі можна особисто, проте якщо у вас, з різних причин, немає змоги самостійно відвідати сусідню країну, ви можете передати право на реєстрацію вашої фірми в Польщі довіреній особі. Реєстрація фірми в Польщі за дорученням можлива і практикується серед українців доволі часто. Оформлення усіх документів потребує вашої присутності чи присутності довіреної особи всього на один день. Водночас весь процес реєстрації фірми в Польщі триває близько одного місяця – тиждень на підготовку, підписання договору та оплату внеску, ще максимально 2 тижні на реєстрацію потрібно, якщо оформлення відбувалося у вигляді нотаріального акту, і 5 днів якщо це була онлайн-реєстрація. Процедура видання права на тимчасове або ж постійне проживання на території Польщі займе близько шести місяців.

Податки і звітність в Польщі

Податок на прибуток у Польщі становить 19%. Для порівняння, німці платять аж 30%, угорці - 20,6%,а естонці - 21%. Польські підприємці також сплачують ПДВ, який становить 23%. Окрім цього, в Польщі діє акцизний податок, який поширюється на близько 200 видів товару. Варто ознайомитись із списком цих товарів заздалегідь. 

податки в польщі, реєстрація фірми в польщі ціна

s3.egospodarka.pl

Бухгалтерську та податкову звітність щодо діяльності вашої фірми в Польщі необхідно подавати щомісяця. До основних звітів належить звіт з податку на прибуток, декларація з ПДВ і звіт про соціальні виплати.

comments icon

Коментарі

Схожі статті

Переглянути більше

Отримуйте найсвіжішу інформацію про акції та знижки

Отримувати інформацію
Контакти

35-326, Rzeszów, ul.T.Rejtana, 67

vsetutpl.info@gmail.com

Ми в соціальних мережах