Портрет українського біженця в Польщі: як він заробляє та витрачає заробіток

15 Квітня 2023
українські біженці в польщі 2023

Менш ніж через рік після початку повномасштабної російської агресії близько 65% українських біженців у Польщі вже були влаштовані на роботу. Кожен п’ятий українець, який знайшов тимчасовий захист від війни у цій країні, живе «з дня у день». Найпоширенішою відповіддю на запитання про дохід нетто українців у Польщі є діапазон 2-3 тисячі злотих. Це лише деякі висновки з останнього звіту НБП, який описує життя та економічне становище мігрантів, пише видання businessinsider.com.pl

Наприкінці 2022 року Нацбанк Польщі провів опитування серед українських воєнних біженців, а також мігрантів, які переїхали до сусідньої держави ще перед війною. Результати опитування опублікували лише вчора, 13 квітня. Вони характеризують українців, які з різних причин зараз проживають у Польщі. 

українські біженці в польщі статистика 2023

businessinsider.com.pl

Серед дорослих біженців у Польщі переважають жінки (80% проти 54% серед довоєнних мігрантів). Для довоєнних мігрантів характерне набагато краще знання польської мови та вищий рівень працевлаштування в Польщі (94% проти 65% біженців). Усі українські мігранти в цій країні — це здебільшого люди з вищою освітою.

Згідно зі звітом НБП, за дев’ять місяців після початку війни інтеграція біженців з України у польський ринок праці та їх економічна незалежність значно покращилися. Хоча досі кожен п'ятий проживає в Польщі «від одного дня до наступного». Частка працевлаштованих біженців на момент закінчення 2022 року становила 65%. Водночас в опитуванні, проведеному у травні 2022 року, цей відсоток був вдвічі нижчим (28%). Більшість українців стали самостійними щодо житла — частка людей, які винаймають квартиру власними силами, збільшилася з 33% до 54%.

«Викликом для соціальної допомоги залишаються близько 20% біженців, які опинились у найгіршій фінансовій ситуації. Вони перебувають в центрах спільного проживання або в помешканнях, що були надані безкоштовно», — йдеться у звіті НБП. 

⇒ Польща потребує доглядальників для старших людей - допомогти можуть українці

робота для біженців з україни в польщі 2023

businessinsider.com.pl

Праця та заробіток українців у Польщі станом на 2023 рік

Мігранти з України найчастіше знаходили собі роботу у польській промисловості та послугах, що не вимагають високої кваліфікації. Натомість, серед біженців найбільшу групу становили особи, які надають послуги домогосподарствам. Відносно високою, у порівнянні з довоєнними мігрантами, була також частка людей, яка працює у сфері послуг, де вимагають високої кваліфікації. 

«Після переїзду до Польщі велика частина біженців стала виконувати іншу роботу, ніж в Україні. Близько третини довоєнних мігрантів та 46% біженців мають відчуття, що у Польщі працюють нижче своєї кваліфікації», — стверджують автори дослідження.

де проживають українці в польщі 2023businessinsider.com.pl

Під час опитування біженці вказували, що дуже часто виконують відносно низькооплачувану роботу, нерідко в межах часткової зайнятості. Найчастішою відповіддю на запитання про їхні доходи нетто був діапазон 2-3 тисячі злотих. Водночас довоєнні мігранти вказували здебільшого діапазон 3-4 тисячі злотих нетто.

Суттєва різниця в доходах цих двох груп людей також підтверджує зв’язок між середнім доходом, статусом на ринку праці та сферою діяльності. У випадку безробітних біженців середній дохід на особу становив приблизно 600 злотих.

За словами біженців, майже половина з них не користувалася соціальною допомогою у Польщі. Близько 40% отримали пільги на дітей за програмою Сім'я 500+. Ще майже 4% отримували інші соціальні виплати, не пов’язані з дітьми, а 1% — допомогу по безробіттю.

⇒ За рік українські біженці принесли польському бюджету близько 5,5 млрд злотих

в яких сферах працюють українці в польщі 2023businessinsider.com.pl

Де проживають українці в Польщі та як витрачають свої заробітки

Дослідження показує, що мігранти підтримують своїх близьких на батьківщині. 60% українців, які приїхали в Польщу до війни, не змінили звичку перераховувати кошти в Україну. В НБП наголошують, що гіпотеза про зупинку грошових переказів після щораз глибшого «осідання» в іншій країні не підтверджується.

зарплати українських мігрантів у польщі 2023businessinsider.com.pl

З іншого боку, чим частіше люди роблять переказ, тим менше грошей вони перераховують за один раз. Відсоток біженців, які переказують гроші в Україну, значно нижчий, ніж серед довоєнних мігрантів (28%), але якщо кошти переказують вони, то роблять це дуже часто.

В межах дослідження автори також з’ясували, в яких регіонах Польщі живуть українські громадяни

«Біженці з України найчастіше оселялися в Мазовецькому та Нижньосілезькому воєводствах. Своєю чергою, найбільший відсоток трудових мігрантів був на Помор’ї та Нижньосілезькому воєводствах», — резюмує свій звіт НБП.

якою соціальною допомогою користуються українці в польщі 2023businessinsider.com.pl

⇒ Читайте також:

Українці більше не зможуть перевозити домашніх тварин через кордон з Польщею на спрощених умовах

Попри війну, українці не стали лідерами серед іноземців, які найчастіше перетинали польський кордон

Ринок праці в Польщі у 2023 році: скільки компаній готові підняти зарплату через інфляцію

Головне фото: pap.pl

comments icon

Коментарі

Схожі статті

Переглянути більше

Отримуйте найсвіжішу інформацію про акції та знижки

Отримувати інформацію
Контакти

35-326, Rzeszów, ul.T.Rejtana, 67

vsetutpl.info@gmail.com

Ми в соціальних мережах