15 Квітня 2023
Менш ніж через рік після початку повномасштабної російської агресії близько 65% українських біженців у Польщі вже були влаштовані на роботу. Кожен п’ятий українець, який знайшов тимчасовий захист від війни у цій країні, живе «з дня у день». Найпоширенішою відповіддю на запитання про дохід нетто українців у Польщі є діапазон 2-3 тисячі злотих. Це лише деякі висновки з останнього звіту НБП, який описує життя та економічне становище мігрантів, пише видання businessinsider.com.pl.
Наприкінці 2022 року Нацбанк Польщі провів опитування серед українських воєнних біженців, а також мігрантів, які переїхали до сусідньої держави ще перед війною. Результати опитування опублікували лише вчора, 13 квітня. Вони характеризують українців, які з різних причин зараз проживають у Польщі.
businessinsider.com.pl
Серед дорослих біженців у Польщі переважають жінки (80% проти 54% серед довоєнних мігрантів). Для довоєнних мігрантів характерне набагато краще знання польської мови та вищий рівень працевлаштування в Польщі (94% проти 65% біженців). Усі українські мігранти в цій країні — це здебільшого люди з вищою освітою.
Згідно зі звітом НБП, за дев’ять місяців після початку війни інтеграція біженців з України у польський ринок праці та їх економічна незалежність значно покращилися. Хоча досі кожен п'ятий проживає в Польщі «від одного дня до наступного». Частка працевлаштованих біженців на момент закінчення 2022 року становила 65%. Водночас в опитуванні, проведеному у травні 2022 року, цей відсоток був вдвічі нижчим (28%). Більшість українців стали самостійними щодо житла — частка людей, які винаймають квартиру власними силами, збільшилася з 33% до 54%.
«Викликом для соціальної допомоги залишаються близько 20% біженців, які опинились у найгіршій фінансовій ситуації. Вони перебувають в центрах спільного проживання або в помешканнях, що були надані безкоштовно», — йдеться у звіті НБП.
⇒ Польща потребує доглядальників для старших людей - допомогти можуть українці
businessinsider.com.pl
Праця та заробіток українців у Польщі станом на 2023 рік
Мігранти з України найчастіше знаходили собі роботу у польській промисловості та послугах, що не вимагають високої кваліфікації. Натомість, серед біженців найбільшу групу становили особи, які надають послуги домогосподарствам. Відносно високою, у порівнянні з довоєнними мігрантами, була також частка людей, яка працює у сфері послуг, де вимагають високої кваліфікації.
«Після переїзду до Польщі велика частина біженців стала виконувати іншу роботу, ніж в Україні. Близько третини довоєнних мігрантів та 46% біженців мають відчуття, що у Польщі працюють нижче своєї кваліфікації», — стверджують автори дослідження.
businessinsider.com.pl
Під час опитування біженці вказували, що дуже часто виконують відносно низькооплачувану роботу, нерідко в межах часткової зайнятості. Найчастішою відповіддю на запитання про їхні доходи нетто був діапазон 2-3 тисячі злотих. Водночас довоєнні мігранти вказували здебільшого діапазон 3-4 тисячі злотих нетто.
Суттєва різниця в доходах цих двох груп людей також підтверджує зв’язок між середнім доходом, статусом на ринку праці та сферою діяльності. У випадку безробітних біженців середній дохід на особу становив приблизно 600 злотих.
За словами біженців, майже половина з них не користувалася соціальною допомогою у Польщі. Близько 40% отримали пільги на дітей за програмою Сім'я 500+. Ще майже 4% отримували інші соціальні виплати, не пов’язані з дітьми, а 1% — допомогу по безробіттю.
⇒ За рік українські біженці принесли польському бюджету близько 5,5 млрд злотих
businessinsider.com.pl
Де проживають українці в Польщі та як витрачають свої заробітки
Дослідження показує, що мігранти підтримують своїх близьких на батьківщині. 60% українців, які приїхали в Польщу до війни, не змінили звичку перераховувати кошти в Україну. В НБП наголошують, що гіпотеза про зупинку грошових переказів після щораз глибшого «осідання» в іншій країні не підтверджується.
businessinsider.com.pl
З іншого боку, чим частіше люди роблять переказ, тим менше грошей вони перераховують за один раз. Відсоток біженців, які переказують гроші в Україну, значно нижчий, ніж серед довоєнних мігрантів (28%), але якщо кошти переказують вони, то роблять це дуже часто.
В межах дослідження автори також з’ясували, в яких регіонах Польщі живуть українські громадяни.
«Біженці з України найчастіше оселялися в Мазовецькому та Нижньосілезькому воєводствах. Своєю чергою, найбільший відсоток трудових мігрантів був на Помор’ї та Нижньосілезькому воєводствах», — резюмує свій звіт НБП.
businessinsider.com.pl
⇒ Читайте також:
Українці більше не зможуть перевозити домашніх тварин через кордон з Польщею на спрощених умовах
Попри війну, українці не стали лідерами серед іноземців, які найчастіше перетинали польський кордон
Ринок праці в Польщі у 2023 році: скільки компаній готові підняти зарплату через інфляцію
Головне фото: pap.pl
Коментарі