Скільки полякам довелось переплатити через інфляцію у 2022 році

01 Березня 2023
закупи в польщі в супермаркетах бедронка 2023

Через ріст цін, а також той факт, що реальний рівень інфляції в Польщі суттєво відрізняється від того, який прогнозував Нацбанк, середньостатистичний житель країни витратив за минулий рік на 4,6 тисяч злотих більше. Про це свідчать розрахунки економіста Мартіна Чапліцького, передає видання businessinsider.com.pl

Як йдеться в публікації, рівень інфляції в Польщі не сповільнюється. Свіжі дані за січень 2023 року показали, що ріст цін в масштабах року становить 17,2%. Цей показник вже давно віддалився від цілі Нацбанку Польщі, яка становила 2,5% за рік. 

Через подорожчання товарів та послуг поляки витрачають все більше грошей. Дані про рівень споживання, які Головне статистичне управління GUS опублікувало у вівторок, дозволяють вирахувати, скільки інфляція коштувала середньостатистичному громадянину в 2022 році. 

“Скільки середньостатистичному Ковальському коштує інфляція в Польщі? Сьогоднішні дані GUS дозволяють це вирахувати. Якби інфляція була такою, як закладав Нацбанк (2,5% в порівнянні з минулим роком), то в 2022 році ми б заплатили за придбані товари та послуги на 175,5 млрд злотих менше! Враховуючи 38 млн людей, виходить 4620 зл на особу!”, – вирахував економіст Мартін Чапліцькі. 

Інфляція в Польщі в 2023 році. Коли ріст цін пригальмує

Поляки вже два роки поспіль мають справу із високими цінами. За прогнозами експертів, інфляція, ймовірно, не повернеться до норми раніше 2025 року. В інтерв’ю ISBnews член Ради грошової політики Польщі (Rada Polityki Pieniężnej) Цезарій Кохальскі зазначив, що наразі немає переконливих сценаріїв повернення інфляції до діапазону відхилень від інфляційної цілі НБП у 2,5% +/- 1 відсотковий пункт до 2025 року.

Останні прогнози Організації економічного співробітництва та розвитку щодо польської економіки закладають, що Індекс споживчих цін цього року становитиме 12,7%.

повернення такс фрі після покупок в польщі 2023

rzeszow.wyborcza.pl

Попри війну та інфляцію, на кордоні Польщі з Україною квітне торгівля

У 2022 році вартість товарів, експортованих з Польщі в Україну, була вищою, ніж у попередньому році. Як пише видання wyborcza.pl, війна в Україні змінила перелік продуктів, які українці найчастіше купують в прикордонних крамницях, а також те, хто ходить за покупками.

У Перемишлі та навколишніх містах багато магазинів і торгових центрів живуть завдяки торгівлі з українцями. До повномасштабної війни в торгові центри Перемишля та Жешува організовували шопінг-тури. Пандемія обмежила такі поїздки та сильно вплинула на падіння обороту.

Проте у 2022 році українці знову почали купувати товари в Польщі. Парадоксально, але війна не зупинила прикордонну торгівлю. Навпаки, вона продовжила зростати, про що свідчать дані Національного управління доходів (Krajowa Administracja Skarbowa – KAS) щодо кількості документів TAX FREE та вартості експортованого товару.

“У 2022 році на Підкарпатських прикордонних пунктах пропуску співробітники КАS оформили майже 246 тис. документів TAX FREE. На їх основі мандрівники вивозили придбані в Польщі товари загальною вартістю понад 791 млн злотих. Для порівняння, у 2021 році їх було 164 тисячі вартістю 392 мільйони злотих”, – повідомляє Едита Чабовська, речниця Палати податкової адміністрації.

Нагадаємо, TAX FREE - це система відшкодування ПДВ для мандрівників, які не мають постійного місця проживання на території ЄС. Щоб отримати відшкодування податку, потрібно зробити покупки в Польщі на суму понад 200 злотих, підтвердити це касовим чеком і вивезти непошкоджений товар за межі Євросоюзу.

“Роками найбільше мандрівників, які цікавляться можливістю відшкодування ПДВ, перетинають кордон у Медиці, де у 2022 році було зареєстровано 108 тисяч документів TAX FREE на загальну суму майже 453 мільйони злотих. Другим за важливістю пунктом перетину кордону на Підкарпатті був Будомєж (53 000 документів на суму 143 мільйони злотих), за ним йшли Корчова (37 000 документів, вартість товарів 101 мільйон злотих) і Кросценко (41 000 документів, вартість товарів 83 мільйони злотих)”, - повідомляє Едита Чабовська.

З 1 січня 2022 року в Польщі діє повністю електронний обіг документів TAX FREE. Його доповнює доступний з 1 лютого 2023 року мобільний додаток mTAX FREE PL, який використовується для керування власними документами TAX FREE, виданими в Польщі.

⇒ Читайте також:

Żabka та банк BNP Paribas запускають в Польщі масштабну лотерею з призовим фондом в 1,5 млн злотих

За рік українські біженці принесли польському бюджету близько 5,5 млрд злотих

Скільки грошей українці в Польщі перерахували в Україну за три місяці

Головне фото: Shutterstock

comments icon

Коментарі

Схожі статті

Переглянути більше

Отримуйте найсвіжішу інформацію про акції та знижки

Отримувати інформацію
Контакти

35-326, Rzeszów, ul.T.Rejtana, 67

vsetutpl.info@gmail.com

Ми в соціальних мережах