04 Червня 2016
Якщо найближчим часом ви запланували поїздку до Польщі, будьте готові до можливого неприємного сюрпризу – кількагодинного очікування на перетин кордону. Черги на кордоні з Польщею вже з 3 червня 2016 року і на невизначений термін загрожують стати звичним явищем на всіх українсько-польських митних переходах. Причиною цього може стати так званий італійський страйк співробітників польської митної служби, що набирає обертів і загрожує транспортним колапсом та довжелезними чергами на кордоні України з Польщею.
Страйк на польському кордоні
Італійський страйк – активна форма страйку, що полягає у виконанні працівником своїх службових обов’язків дуже скрупульозно та докладно, що, в свою чергу, призводить до зниження темпу роботи та, як наслідок, паралічу або й повного блокування певної області економічної чи соціальної галузей. Він використовується для того, щоб обійти закони, які визначають право на страйк, це своєрідний неоголошений, але помітний протест. Фактично, страйкарі присутні на робочих місцях, проте працюють неефективно. Співробітників польської митниці, страйкуючи по-італійськи, дуже ретельно та повільно перевіряють кожен автомобіль, в результаті чого назбирується величезна черга транспортних засобів, які очікують на перетин кордону з Польщею.
Поки що, за даними польського інформаційного сайту polsatnews.pl, таке явище спостерігається на кордоні Польщі з Росією. Польські митники здійснюють контроль дуже ретельно, частина з них взагалі не вийшла на роботу, це сприяє ускладненню руху через митні переходи та швидкому утворенню черг на польсько-російському кордоні.
Черги на кордоні з Польщею
Скоріш за все, черг на кордоні з Польщею найближчим часом не уникнути й українцям. Польський сайт новин nowiny24.pl, посилаючись на анонімні інтерв’ю з польськими митниками, застерігає про початок неофіційно оголошеного італійського страйку і на польсько-українському кордоні. Як наслідок, особливо масштабних черг на кордоні з Польщею слід очікувати на переходах Шегині-Медика, Краківець-Корчова та Смільниця-Кросцєнко. Складнощі при перетині кордону з Польщею не виключені і на інших пунктах пропуску. Подивитися актуальні черги на кордонах з Польщею можна на сторінці веб-камер онлайн.
Самі ж представники польської митної служби пов’язують свою поведінку із розпорядженням заступника Міністра фінансів Польщі Маріана Банася стосовно необхідності ретельного контролю за безпекою під час наближення саміту НАТО, що проходитиме у Варшаві, та липневих Краківських Світових Днів Молоді (детальніше про цей захід та безкоштовні візи для його учасників ви можете прочитати у нашій статті).
“Це не страйк. Так, ми протестуємо проти ідей щодо реформування нашої служби, але те, що відбувається сьогодні, це не страйк, а виконання наказів керівництва” – заявив в п'ятницю, 3 червня, глава Вармінсько-Мазурського об'єднання співробітників польської митниці Рафал Маркевич.
Проте більшість польських ЗМІ, посилаючись на достовірні джерела, називають справжні причини зниження темпу роботи польських митників. Зокрема популярне польське радіо ZET заявляє, що, по-перше, митники таким чином виступають проти ідеї ліквідації Міністром фінансів Польщі митної служби і об’єднання її з податковою під спільною назвою Національного митного управління. По-друге, протягом декількох років вони вимагають перегляду термінів та умов нарахування пенсій. Наближення двох, вкрай важливих для Польщі подій, згаданих вище, повинне посприяти швидкому та результативному реагуванню на проблеми працівників митної служби Польщі.
Нагода для досягнення бажаного компромісу між польськими митниками і Міністром фінансів Польщі попередньо може трапитись 8 червня: саме в цей день о 12. 00 профспілка митної служби Польщі Celnicy PL закликає працівників польської митниці взяти участь в пікеті під стінами Сейму у Варшаві і мовчазних колонах біля Палацу Президента та Канцелярії Прем’єр-міністра Польщі. У профспілці це вважають останнім шансом на порозуміння.
В разі ігнорування їх вимог стосовно відмови від запланованої на 2017 рік реорганізації митної служби, ситуація на кордоні з Польщею розвиватиметься за невтішним сценарієм: слід очікувати сповільнення роботи польської митниці на всіх пропускних пунктах, затягування проходження процедури митного та паспортного контролю за рахунок детальної перевірки автомобілів, а також багажу, необхідних коштів та документів, що підтверджують мету поїздки у бажаючих перетнути кордон з Польщею. Слід також очікувати збільшення кількості випадків, коли транспортні засоби відправлятимуть в бокс (на яму) для проходження більш детального огляду. Поки неоголошені страйки польських митників не масштабні і мають локальний характер. Працівники різних відділів Служби Цельної (Służby Celnej) проводять короткотермінові акції підтримки профспілок Celnicy PL безпосередньо на робочих місцях без зупинення робочого процесу.
фото www.Celnicy.PL
Ми інформуватимемо Вас про розвиток подій, щоб бути в курсі найсвіжіших новин з цієї теми, просто слідкуйте за наступними публікаціями на нашому сайті та в наших групах у соціальних мережах. Сподіваємось, працівникам митної служби найближчим часом вдасться досягти консенсусу з органами влади Польщі, і їхні непорозуміння не повпливають на і так доволі часто складну ситуацію з чергами на кордоні з Польщею.
Коментарі