Різдво в Польщі

03 Грудня 2015

Різдво є одним із найурочистіших і важливих свят, що відзначаються в католицькій Польщі. Серед численних польських традицій йому належить особливе місце.
Полякам дуже подобається відзначати різдвяні свята. Різдво нагадує їм про народження Ісуса Христа і є не просто надзвичайно красивим, але і найбільш теплим родинним святом. Безліч поколінь виросло на повазі і шануванні різдвяних традицій. Як правило, під час цього чарівного свята в жодному польському будинку не забувають про різдвяну ялинку, колядки і подарунки для близьких людей.

Польське різдво: особливості і традиції

Польське різдво: особливості і традиції, Різдво в Польщі

Фото:ostarbeiter.vn.ua


24 грудня, напередодні Різдва, відразу ж після заходу сонця, діти починають видивлятися в небі першу зірку. Це не просто цікавість, адже її поява буде означати, що прийшов час починати різдвяну святкову вечерю. Найважливішою частиною вечері вважається момент, коли ламається різдвяний оплатек і звучать побажання. У Польщі оплатек являє собою пластинку прісного хліба і символізує собою Тіло Христове. Він також є символом примирення, любові, миру, дружби і прощення.

Далі поляки приступають до вечері. Господиня накриває на стіл не тільки для запрошених гостей, а й ставить додаткові прилади для мандрівника, що заблукав, або для несподіваного гостя, який не повинен залишатися на самоті в такий особливий день. Порожня тарілка на столі також символізує пам'ять про померлих родичів.

Календар різдвяних свят Польща

24 грудня - вечір перед народженням Христа. Не дивлячись на те, що цей день є одним із найважливіших в польській традиції, вихідного в цей час немає.
25 грудня - святкування Різдва Христового і вихідний день.
26 грудня - день пам'яті про святого Стефанія, першого християнського мученика. У цей день у Польщі також вихідний.

Польські святкові страви

На Різдво поляки готують 12 пісних страв, що символізують 12 місяців і 12 апостолів. Іншим поширеним звичаєм є приготування непарної кількості страв. Таких страв може бути п'ять, сім, дев'ять або одинадцять. Вважається, що чим різноманітнішою буде їжа на різдвяному столі, тим більше благополуччя і процвітання повинен принести прийдешній рік.

Польські святкові страви

Фото: www.potrawyregionalne.pl

Як свідчить легенди, у Святвечір (вечір перед Різдвом) в будинках селян готувалися страви виключно з плодів землі: з того, що вродило на полі, з лісових дарів і т.д. Таким чином, віддавалася данина поваги матері-природі.

Страви з риби, які вважаються в церкві пісними, спочатку їли в переддень Різдва Христового. Особливо ця традиція поширювалася на будинки рибалок, монастирі, а також інші місця, в яких були свої рибні ставки (а таких місць у Польщі вистачало).

Різдвяне польське дерево 

Важливу роль у створенні святкової атмосфери відіграє святково прикрашений будинок, в якому чільне місце займає ялинка. Звичай прикрашати ялинку прийшов в польську традицію в XVIII столітті з Німеччини. Вважається, що дерево захищає мешканців будинку від злих сил. Зірка, яка зазвичай встановлюється на верхівці ялинки, є символом Вифлеємської зірки.

Різдвяне польське дерево

Фото:banar.uol.ua


Польські колядки

10 популярних колядок в Польщі

У різдвяний вечір і протягом усіх різдвяних свят поляки співають колядки, а також традиційні пісні, в яких вихваляється народження Христа. Найдавніші пісні, передаючись із покоління в покоління, дійшли до нас з XV століття. Найпоширенішими вважаються такі пісні: «У тиху ніч», «Сон Ісуса», «Бог народжується». Вони виникли на рубежі XVII і XVIII століть, і залишаються популярними й донині.

comments icon

Коментарі

Схожі статті

Переглянути більше

Отримуйте найсвіжішу інформацію про акції та знижки

Отримувати інформацію
Контакти

35-326, Rzeszów, ul.T.Rejtana, 67

vsetutpl.info@gmail.com

Ми в соціальних мережах