Як отримати громадянство Польщі на підставі шлюбу?

29 Жовтня 2018
Як отримати громадянство Польщі на підставі шлюбу

Громадянство Польщі - цієї комфортної та перспективної країни Євросоюзу - для багатьох українців, які живуть, навчаються та працюють в Польщі, є основною і кінцевою метою. Це і не дивно, адже рівень життя в Польщі досить високий і прогресивно зростає, а громадяни країни отримують все більше прав, пільг та можливостей від уряду країни. Мова йде не тільки про високі зарплати, а й про якісну інфраструктуру, високий рівень медицини та освіти, спрощене пересування по Європі і таке інше. 

До того ж, тепер для отримання польського громадянства не потрібно відмовлятись від вже існуючого, тобто в Польщі є можливість бути особою з подвійним громадянством, а документи для його отримання можна подавати за посередництвом воєводи чи консула. Крім того, сама процедура отримання громадянства не така вже й складні -  рішення слід очікувати за 30 днів, проте інколи процес триває до трьох місяців. 

Одним зі способів отримати громадянство Польщі, згідно з польським законодавством, є шлюб з громадянином Польщі. Більшість іноземців вважають, що це один з найлегших способів отримати громадянство і часто навіть укладають фіктивні шлюби з поляками. 

Однак давайте розберемося в усіх нюансах та аспектах цього питання. Чи справді один лише шлюб з поляком/полячкою є законною підставою для отримання польського громадянства? Які документи потрібно для того, аби укласти шлюб із громадянином Польщі? І зрештою, що потрібно, щоб самому отримати громадянство цієї країни?

Укладання шлюбу між іноземцем та громадянином Польщі

Шлюб іноземця з громадянином Польщі: усі важливі нюанси

Коли іноземець має намір взяти шлюб з громадянином Польщі, перед парою одразу постає тисячі запитань, які стосуються юридичного аспекту цієї події. Де укладати шлюб? Які документи потрібно мати? Яку візу повинен мати іноземець, щоб укласти шлюб з громадянином Польщі т.п. Давайте розберемося з усім по порядку. 

Де іноземцю необхідно укладати шлюб з громадянином Польщі? 

Зареєструвати свої стосунки з громадянином Польщі українець може як в себе на Батьківщині - в Україні, так і в Польщі. Однак, як правило, наречені воліють реєструвати шлюб саме в Польщі.

Необхідно знати, що сама реєстрація шлюбу з громадянином Польщі відбувається тільки через місяць після подачі всіх необхідних документів та заяви двох сторін у відділ укладання шлюбів. Скоротити цей термін очікування і отримати дозвіл на шлюб раніше можна тільки з дуже поважних причин (наприклад, вагітність нареченої).

Для початку треба знати, що одруження в Польщі регулюється, як і в більшості країн світу, сімейним і опікунським кодексами. Тут зареєструвати шлюб можна двома способами: 

 1. в цивільній формі - звернувшись в польський “РАЦС” - Urząd stanu cywilnego (USC) 
 2. в конфесійній формі - пройшовши церемонію вінчання в церкві

Згідно з польським законодавством, легальними вважатимуть і ті шлюби, що укладені в Управлінні цивільного стану і ті, які були взяті в костелі чи іншій церкві. Позаяк, який спосіб укладання шлюбу ви б не обрали, і в USC, і в костел вам знадобляться одні і ті ж документи

Укладання шлюбу між іноземцем та громадянином Польщі

Якщо ви  бажаєте укласти шлюб із громадянином Польщі у конфесійній формі, пройшовши церемонію вінчання, тоді вам слід звернути увагу, що, згідно з законом, легальними вважаються шлюби, укладені в наступних церквах: 

 • католицькій
 • православній
 • євангельській аугсбургській
 • євангелічно-методистській 
 • євангелічно-реформаторській
 • Адвентистів Сьомого Дня
 • польсько-католицькій
 • Старокатолицькій маріавітій
 • християн-баптистів
 • п’ятидесятників
 • в єврейській релігійній громаді

Вінчання в цих церквах буде визнаватися легальним та офіційним шлюбом, що матиме ті ж правові наслідки, що й шлюб, укладений в Управлінні цивільного стану.

Виняток становлять лише подружжя-мусульмани. Вони зобов’язані укласти цивільний шлюб в Управлінні цивільного стану, так як одруження в мечеті в Польщі не має легального характеру і є лише релігійною церемонією.

Якщо ж ви не хочете наразі вінчатися в церкві, або не сповідуєте жодної релігії чи відчуваєте, що поки що не готові складати обітниць перед Богом, тоді ви можете запросто укласти шлюб із поляком/полячкою в Управлінні цивільного стану (Urząd stanu cywilnego), у тому відділі, який знаходиться в місці вашого проживання.

Укладання шлюбу між іноземцем та громадянином Польщі: процедура

Отже, для того аби іноземцю укласти шлюб із громадянином Польщі, перш за все, потрібно подати заяву від обох сторін (нареченої та нареченого) про намір укласти шлюб в Управління цивільного стану або в церкву чи костел та усі необхідні документи. 

Згідно з польським законодавством, одруження відбудеться через місяць і один день з моменту подачі документів. 

Якщо у вас є поважні причини, аби пришвидшити цей термін, ви можете клопотати про зменшення періоду розгляду документів, однак, знову ж таки зауважимо, що для цього необхідні дуже поважні підстави. 

Важливий момент: згідно з польським законодавством, укладення шлюбу можливе тільки після досягнення особою 18 років.

Укладання шлюбу між іноземцем та громадянином Польщі

При необхідності, при вираженні наміру укласти шлюб, а також під час церемонії одруження, присутнім може бути присяжний перекладач.

Які документи необхідно для реєстрації шлюбу іноземця з громадянином Польщі?

Для того, аби іноземець зміг укласти шлюб із громадянином Польщі, майбутному подружжю необхідно подати в Управління цивільного стану заяву від обох сторін про намір взяти шлюб. Крім того, іноземець повинен прикріпити до заяви також наступний пакет документів:

 • Документ, що засвідчує особу з фотографією (копія закордонного паспорту)
 • Копія свідоцтва про народження з польським перекладом
 • Довідка з країни походження про можливість вступу в шлюб з польським перекладом (даний документ засвідчує, що, згідно з законодавством країни походження, дана особа може вступити в шлюб, тобто на даний момент вона не перебуває у шлюбі і не оголошена недієздатною).

Необхідно також пам’ятати, що на момент укладення шлюбу, іноземець повинен легально перебувати в Польщі - мати візу (при цьому підійде будь-який тип національної чи шенген-візи), біометричний паспорт, карту поляка чи карту побиту. 

Після  укладення шлюбу в Польщі подружжя отримують свідоцтво про шлюб, яке документально підтверджує факт одруження.

Яке прізвище отримує іноземець при одруженні з громадянином Польщі?

Що стосується вибору прізвищ у майбутнього подружжя, то тут у польському законодавстві панує абсолютна демократія. Як наречений, так і наречена вправі взяти прізвище своєї половинки, залишити собі своє прізвище без змін, або ж взяти собі подвійне прізвище (наприклад, Кравчук-Ковальська). 

Однак майбутні діти подружжя зможуть взяти тільки одинарне прізвище одного з батьків, а не подвійне (наприклад, тільки Ковальський).

Укладання шлюбу між іноземцем та громадянином Польщі

Отримання польського громадянства на підставі шлюбу з поляком/полячкою

Перше, що потрібно знати тим, хто хоче отримати польське громадянство через одруження з поляком/полячкою, це те, що згідно з польським законодавством сам шлюб з громадянином Польщі не є достатньою підставою для отримання польського громадянства.

Щоб отримати таке громадянство, іноземець повинен виконати додатково певні умови, які стосуються легального і безперервного перебування у Польщі. Існує ряд вимог по відношенню до іноземця, який прагне отримати громадянство Польщі у зв'язку з одруженням із поляком/полячкою.

Так, іноземець може бути визнаний громадянином Польщі, якщо він перебуває у шлюбі з громадянином Польщі, принаймні, 3 роки і не менше 2 років проживає у Польщі легально і безперервно на основі постійного перебування у Польщі (дозволу на поселення) та має задокументоване знання польської мови. Однак, щоб отримати дозвіл на поселення в Польщі, потрібно спочатку отримати право на тимчасове перебування на підставі шлюбу з громадянином Польщі.

Укладання шлюбу між іноземцем та громадянином Польщі

Необхідні умови для отримання громадянства Польщі через шлюб

Існує ряд вимог по відношенню до іноземця, який прагне отримати громадянство Польщі у зв'язку з одруженням із поляком/полячкою. Необхідними умовами для отримання громадянства у цьому випадку будуть:

 1. перебування іноземця у шлюбі з громадянином Польщі щонайменше 3 роки (з дня офіційної реєстрації шлюбу);
 2. легального проживання іноземця в Польщі на основі дозволу на проживання протягом не менше 2 років;
 3. наявність задокументованого знання польської мови (сертифікат про знання мови видається після проходження обов'язкового тестування).

• Читайте також: Польське громадянство

Отримання дозволу на проживання в Польщі на підставі шлюбу з поляком/полячкою

Після укладення шлюбу з громадянином Польщі, іноземець, який хоче отримати громадянство Польщі, повинен спершу отримати дозвіл на проживання в Польщі (Zezwolenie na pobyt). Заява про надання дозволу на проживання подається за місцем проживання у воєводстві.

До заяви необхідно також додати наступні документи:

 1. 4 примірники заповнених бланків заяви про видачу дозволу на тимчасове проживання
 2. 4 кольорові фотографії розміру 4,5 см x 3,5 см
 3. підтвердження оплати гербового збору - 340 злотих
 4. власність на житло (власністю на житло вважається, наприклад, договір оренди, він зізнається, як договір позики житла)
 5. актуальна копія свідоцтва про шлюб
 6. копія документа, що засвідчує особу чоловіка/дружини, що є громадянином Польщі

Розгляд справи коштує 340 злотих. Ще 50 злотих доведеться заплатити за пластиковий документ про надання дозволу на проживання.

Зауважте! При розгляді заяви воєвода вивчає, чи є даний шлюб законним, і чи не було фальсифікації в обхід закону Польщі.

Укладання шлюбу між іноземцем та громадянином Польщі

• Читайте також: Зміни в отриманні Дозволу на проживання у Польщі (Zezwolenia na pobyt) в 2018 році

Шлюб вважається сумнівним (фіктивним), за наступних обставин:

 • один з подружжя прийняв в подарунок майно в обмін на шлюб (якщо це не випливає із звичаю прийнятого в конкретній державі або соціальних групах)
 • подружжя не проживають разом
 • подружжя ніколи не зустрічалися до вступу в шлюб
 • подружжя не говорить мовою, зрозумілою для обох
 • свідчення подружжя щодо їх особистих даних і інших істотних обставин, які їх стосуються, не співпадають

Щодо останнього пункту, то тут слід зауважити, що часто для того, аби перевірити достовірність шлюбу, воєвода робить дзвінки, іноді навіть кілька разів на день, запрошує на допит кожного із подружжя, а також членів сім'ї або друзів громадянина Польщі. 

При цьому чоловіка та дружину допитують окремо, задаючи різні питання (часто особистого характеру), що стосуються їх стосунків (від обставин знайомства до улюбленої страви чоловіка). 

Відповіді кожного з подружжя можуть фіксуватися на відео чи звукозаписувальні прилади та звірятися для виявлення неточностей чи навпаки для підтвердження правдивості свідчень.

У зв'язку з цим, іноземець повинен бути готовий до того, що процедура надання дозволу на проживання може затягнутися (у суперечливих випадках - навіть на декілька місяців). 

Чи потрібно здавати тест на знання польської мови для отримання громадянства на підставі шлюбу?

Згідно з польським законодавством, усі особи (окрім неповнолітніх дітей), які хочуть отримати польське громадянство, зобов'язані знати польську мову. При цьому, знання мови має бути підтверджено відповідним сертифікатом, отриманим після складання державного іспиту або свідоцтвом про закінчення школи (наприклад, базової, середньої або вищої), у Польщі або свідоцтвом школи за кордоном з польською мовою навчання. 

Сертифікати знання мови видаються Державною комісією з сертифікації знання польської мови як іноземної (Państwowа Komisjа Poświadczania Znajomości Języka Polskiego Jako Obcego). В даний час, щоб отримати сертифікат треба скласти іспит, який організовує вище зазначена Комісія на базовому комунікативному рівні (рівень B1). 

• Читайте також: Самовчитель польської мови

Які документи необхідні для отримання польського громадянства на підставі шлюбу?

Отже, якщо всі три умови виконано - ви проживаєте на території Польщі безперервно протягом не менше двох років на підставі дозволу на проживання та перебуваєте у шлюбі з поляком/полячкою протягом не менше трьох років і маєте сертифікат про знання польської мови, тоді ви можете сміло клопотати про надання вам громадянства Польщі. 

Укладання шлюбу між іноземцем та громадянином Польщі

Для цього необхідно надати воєводі за вашим місцем проживання наступні документи:

 1. одну заповнену заяву про визнання громадянином Польщі польською мовою
 2. 1 фотографія 
 3. оригінал або засвідчена копія свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану (свідоцтва про шлюб)
 4. посвідчена копія дійсного документа, що посвідчує особу та громадянство (закордонний паспорт, виїзний документ)
 5. посвідчена копія дозволу на постійне місце проживання, поселення або проживання довгострокового резидента ЄС
 6. посвідчена копія дозволу на проживання, виданого воєводою
 7. офіційне підтвердження знання польської мови (свідоцтво про закінчення школи в Польщі, свідоцтво про закінчення школи за кордоном з польською мовою навчання або сертифікат, виданий Державною комісією з сертифікації знання польської мови як іноземної мови)
 8. заява про дати виїзду з Польщі та повернення, а також місцях перебування за кордоном в необхідні періоди безперервного проживання (тобто на протязі 2-х років)
 9. документ, що підтверджує польське громадянство чоловіка/дружини (наприклад, паспорт)
 10. довідку про сплату державного мита за видачу рішення про визнання громадянином Польщі

Гербовий збір за рішення про надання польського громадянства складає 219 злотих. Ця сума може бути повернена у разі негативного рішення за заявою особи, яка звернулася за отриманням громадянства.

Сама справа про надання громадянства повинна бути вирішена не пізніше, ніж за один місяць з дня подачі всіх документів. У разі особливо складних випадків рішення має бути прийняте протягом двох місяців.

Заява про надання польського громадянства на підставі шлюбу

Отже, для того, аби іноземець міг клопотати про надання йому польського громадянства у зв'язку із одруженням з поляком/полячкою, він повинен не раніше, ніж через 3,5 роки (3 роки і 6 місяців) з моменту реєстрації шлюбу подати Заяву про надання польського громадянства Президенту через воєводу за місцем проживання зацікавленої особи. Заява повинна подаватися особисто або поштою.

Зауважте! Особа, яка претендує на отримання громадянства, повинна обгрунтувати свою заяву і представити важливу причину, по якій їй має бути надано польське громадянство - в даному випадку це шлюб із громадянином Польщі протягом більше 3-х років та безперервне проживання на території Польщі терміном більше 2-х років.

Формуляр заяви про надання польського громадянства

Формуляр заяви про надання польського громадянства

Заява про дати виїзду з Польщі та повернення

До пакету документів, що подаються для отримання польського громадянства, належить і заява про дати виїзду з Польщі та повернення. Даний документ є свідченням того, що іноземець дійсно безперервно перебував на території Польщі протягом не менше двох років і тепер може клопотати про отримання польського громадянства. 

Зверніть увагу! Під безперервним перебуванням в Польщі протягом 2-х років мається на увазі, коли жодна із перерв (тобто виїзд за межі Польщі) не перевищила 6 місяців, а сумарна кількість виїздів за межі Польщі протягом цих 2-х років не перевищила 10 місяців.

Заява про дати виїзду з Польщі та повернення повинна подаватися з документами, що підтверджують безперервне проживання в Польщі (наприклад, паспорт зі штампами, квитки на літак). Якщо людина не пам'ятає конкретних дат свого виїзду з Польщі і не має можливості отримати таку інформацію, вона може написати в заяві про те, що не пам'ятає конкретних дат свого виїзду і може вказати лише приблизні дати.

Формуляр заяви про дати виїзду з Польщі та повернення

Формуляр заяви про дати виїзду з Польщі та повернення

Чи зберігається польське громадянство/дозвіл на проживання у випадку розлучення або смерті одного з подружжя?

Якщо іноземець вже отримав польське громадянство на підставі шлюбу з поляком/полячкою (тобто став повноправним громадянином Польщі), а згодом розлучився, або ж один із подружжя помер, це не може стати підставою для скасування громадянства

Те саме стосується і дозволу на проживання. Якщо іноземець отримав дозвіл на проживання на підставі шлюбу з поляком/полячкою, а тоді подружжя розлучилося, або один із подружжя помер, іноземець все-рівно зберігає за собою дозвіл на проживання, який буде чинним до закінчення його терміну.

Короткий підсумок:

Отже, для того аби укласти шлюб із громадянином Польщі, достатньо легально перебувати в Польщі та подати заяву про намір укласти шлюб в Управління цивільного стану або церкву чи костел. По одруженню ви отримаєте свідоцтво про шлюб. 

На підставі шлюбу з громадянином Польщі іноземець може клопотати про вироблення польського громадянства, однак лише за дотримання наступних умов:

 • іноземець має дозвіл на проживання в Польщі і безперервно проживає тут протягом не менше двох років;
 • іноземець перебуває в шлюбі з громадянином Польщі не менше трьох років;
 • іноземець має відповідний документ, що підтверджує його знання польської мови.

Читайте також:

Польське громадянство

Скільки живуть поляки і їх шлюби. Статистика

Карта Поляка - карта побиту - польське громадянство

comments icon

Коментарі

Схожі статті

Переглянути більше

Отримуйте найсвіжішу інформацію про акції та знижки

Отримувати інформацію
Контакти

35-326, Rzeszów, ul.T.Rejtana, 67

vsetutpl.info@gmail.com

Ми в соціальних мережах