Зміни в отриманні Дозволу на проживання у Польщі (Zezwolenia na pobyt) в 2018 році

12 Лютого 2018
карта побиту

2018 рік принесе багато змін для тих, хто працює (або планує працювати) в Польщі. Раніше ми вже писали про підвищення мінімальної заробітної плати в Польщі та запровадження нових правил працевлаштування для іноземних працівників. Згідно із цими правилами, тепер для легального працевлаштування у Польщі іноземець повинен отримати Дозвіл на роботу або Дозвіл на сезонну роботу. Ці дозволи видаються на підставі заяви роботодавця про намір доручити працю іноземцю.

  • дозвіл на роботу видається на період, який не перевищує в сумі 6 місяців упродовж наступних 12 місяців
  • дозвіл на сезонну роботу дає право на роботу в галузях, що вважаються сезонними і видається максимум на 9 місяців протягом календарного року

Важливою інформацією є те, що у зв’язку з прийняттям нових правил, для іноземців, що працювали в Польщі протягом 2017 року у цьому році скасовуються візові коридори.

Окрім цього, вже в березні 2018 року в Польщі планують представити зміни у Трудовому кодексі. Вони торкнуться процесу укладання договорів між працівником та роботодавцем, форм зайнятості, відпусток та процедури звільнень; з’являться нові категорії працівників.

Детальніше про це читайте у статті: Зміни в Трудовому кодексі Польщі в 2018 році

Ще однією важливою зміною, яка набуває чинності у Польщі з 12 лютого 2018 року, стане запровадження нових правил для отримання Дозволу на проживання (Zezwolenie na pobyt) та, відповідно, Карти побиту (karta pobytu) в Польщі для іноземних працівників.

Що таке Карта побиту в Польщі?

Карта побиту (karta pobytu) - це документ, який надає законне право перебування та проживання на території Польщі впродовж зазначеного періоду часу. Карта побиту разом з дійсним закордонним (біометричним) паспортом дає право на перебування в Польщі та на багаторазовий перетин польського кордону без необхідності отримання спеціальної візи.

карта побиту в Польщі

Наявність Карти побито надає її власнику ряд переваг:

  • зникає потреба відкривати візу для поїздки в Польщі
  • право на отримання безкоштовної першої медичної допомоги на тих же підставах, що і громадяни Польщі
  • можливість оформляти транспорт особисто на себе
  • можливість безкоштовного навчання в основних, середніх та вищих навчальних закладах на тих же умовах, що й громадяни Польщі
  • можливість покупки та оформлення на себе нерухомості у Польщі
  • право реєстрації та ведення підприємницької діяльності у Польщі за спрощеною системою

Види Карти побиту у Польщі

Є два види Карти побиту у Польщі:

  1. karta czasowego pobytu (карта тимчасового побиту)
  2. karta stalego pobytu (карта постійного побиту)

Карта тимчасового побиту (karta czasowego pobytu) видається і є дійсною лише на певний визначений термін та дозволяє безперервне перебування власника карти на території Польщі впродовж цього часу. Особи, які протягом останніх 5 років проживали в Польщі на основі Карти тимчасового побиту можуть клопотатися про оформлення Карти постійного побиту.

Карта постійного побиту (karta stalego pobytu) підтверджує постійне (а не тимчасове) проживання її власника на території Польщі. Цей документ видається на 10 років, після чого подається заява на його продовження. Перевагою цієї карти є те, що через 5 років після її отримання, за умови дотримання деяких інших умов, ви можете отримати польське громадянство.

карта побиту

Зверніть увагу! Для того, аби отримати Карту побиту, іноземцю необхідно спочатку отримати дозвіл на перебування в Польщі (Zezwolenie na pobyt).

Що таке Дозвіл на перебування в Польщі?

Дозвіл на перебування (Zezwolenie na pobyt) - це документ, що надає право легально перебувати в Польщі терміном довше, ніж 3 місяці. Дозвіл на проживання у Польщі видається воєводою у воєводському управлінні місця проживання іноземця у відділі справ іноземців.

Підставою для отримання Дозволу на проживання може бути:

  • отримання дозволу на роботу або дозволу на сезонну роботу
  • ведення підприємницької діяльності на основі чинного законодавства Польщі
  • шлюб з громадянином Польщі
  • намір перебувати у Польщі для об’єднання з сім’єю та бути членом сім’ї громадянина Польщі
  • перебування в Польщі з метою навчання у вищому навчальному закладі або в аспірантурі

 

Види Дозволу на проживання в Польщі

Існує два види Дозволу на проживання в Польщі:

  1. Дозвіл на тимчасове проживання (Zezwolenie na pobyt czasowy)
  2. Дозвіл на постійне проживання (Zezwolenie na pobyt stały)

Дозвіл на тимчасове проживання (Zezwolenie na pobyt czasowy) видається іноземцям, що планують перебувати в Польщі довше, ніж 3 місяці. Термін дії такого дозволу може становити максимально 3 роки. Дозвіл на тимчасове проживання не продовжується автоматично і по завершенні свого терміну стає недійсним. До завершення дії Дозволу на тимчасове проживання особа повинна залишити територію Польщі. Якщо ж іноземець хоче і надалі залишатись в Польщі, він повинен отримати новий дозвіл.

Щоб отримати Дозвіл на тимчасове проживання, іноземець повинен вказати причини, з яких він хоче перебувати протягом визначеного терміну у Польщі, та підтвердити їх необхідними документами. Відповідно до цих причин розрізняють декілька видів Дозволів на тимчасове проживання у Польщі:

  • Дозвіл на тимчасове проживання і роботу
  • Дозвіл на тимчасове проживання з метою виконання роботи за спеціальністю, що вимагає високої кваліфікації
  • Дозвіл на тимчасове проживання з метою виконання роботи іноземцем, відрядженим іноземним роботодавцем на територію Польщі
  • Дозвіл на тимчасове проживання з метою здійснення підприємницької діяльності
  • Дозвіл на тимчасове проживання з метою навчання у ВНЗ Польщі
  • Дозвіл на тимчасове проживання з метою проведення наукових досліджень
  • Дозвіл на тимчасове проживання для членів сім’ї іноземців
  • Дозвіл на тимчасове проживання для членів сім’ї громадянина Польщі
  • Дозвіл на перебування в Польщі з інших обставин

Дозвіл на проживання в Польщі

Дозвіл на постійне проживання (Zezwolenie na pobyt stały) - це документ, що надає іноземцю легальне право проживати в Польщі на невизначений довгостроковий термін. На основі цього дозволу іноземець отримує Карту сталого (постійно) побиту, яка є дійсною протягом 10 років. Умовою для її отримання є законне перебування на території Польщі загальним терміном понад 5 років.  

Зверніть увагу! Лише на основі Дозволу на постійне проживання у Польщі іноземець не має права працювати в інших країнах, окрім Польщі. Однак, Дозвіл на постійне проживання у Польщі дає право перебувати в інших країнах Шенгенської зони 90 днів протягом 180 днів з туристичною метою.

Нові правила в отриманні Дозволу на проживання у Польщі для іноземних працівників з 2018 року

З 12 лютого 2018 року чинності набувають підготовлені Міністерством внутрішніх справ Польщі нові правила в отриманні Дозволу на проживання. Що це за зміни та як вони діятимуть?

Новий зразок заяви на отримання Дозволу на тимчасове проживання у Польщі з 2018 року

Для того, аби отримати Дозвіл на тимчасове проживання у Польщі (а на основі нього - Карту тимчасового побиту), іноземцю необхідно подати у воєводське управління підготовлений пакет документів:

  1. заповнена заява про надання дозволу на тимчасове проживання у Польщі - 4 екземпляри
  2. дійсний проїзний документ (закордонний, біометричний паспорт) - 3 ксерокопії та оригінал для ознайомлення
  3. фотографія 35х45 мм, виконана протягом останніх 6 місяців на однорідному світломі тлі - 4 шт.
  4. додатково потрібно представити документи, які підтверджують дані, що містяться в заяві про надання дозволу на тимчасове проживання у Польщі і підтверджують мету перебування іноземця в Польщі

Дозвіл на проживання у Польщі

Згідно з нововведеннями, з 12 лютого 2018 року діятиме новий зразок заяви про надання Дозволу на тимчасове проживання у Польщі. До неї вводяться також нові додатки № 1 і № 2.

Завантажити та ознайомитися із новим зразком заяви про надання Дозволу на тимчасове проживання у Польщі з усіма додатками ви можете ТУТ:

заява про надання дозволу на тимчасове проживання у Польщі

Нові види дозволів на перебування у Польщі з 2018 року

З 2018 року запроваджуються також два нові види Дозволів на проживання в Польщі, а саме:

  1. Дозвіл на тимчасове проживання для виконання робіт у рамках переміщення всередині підприємства
  2. Дозвіл на проживання з метою використання довгострокової мобільності в рамках переводу всередині підприємства

Ці документи стосуються іноземців, які прибувають в Польщу на роботу і при цьому не обов’язково працюватимуть на польського працедавця, а залишатимуться на роботі в Польщі в рамках внутрішньо корпоративної передачі, тобто відрядження з іншої іноземної фірми. Аби отримати такий дозвіл, іноземцю необхідно мати:

  • Дозвіл на роботу
  • Медичну страховку
  • Лист - відрядження, в якому зазначено період відрядження та заробітна плата іноземця

Новий закон чітко окреслює часові рамки, згідно з якими видаватимуться такі Дозволи на проживання. Максимальний термін Дозволу на проживання у зв’язку з відрядженням з іноземної фірми складатиме:

  • 3 роки - для керівників, менеджерів та спеціалістів
  • 1 рік - для стажерів

До завершення дії Дозволу іноземець повинен буде покинути територію Польщі у випадку, якщо він не отримає нового Дозволу на проживання відповідно до польського законодавства.

Дозвіл на проживання в Польщі

Ще однією важливою умовою для отримання Дозволу на проживання у зв’язку з відрядженням з іноземної фірми є те, що попередня зайнятість даної особи на іноземному підприємстві або групі підприємств, від якої здійснюється відрядження, складає щонайменше:

  • 12 місяців - для керівників, менеджерів та спеціалістів
  • 6  місяців - для стажерів

Дозвіл на тимчасове проживання у Польщі видаватиме воєвода. Подати заяву про надання такого дозволу зможе лише та установа, яка приймає іноземця для роботи в рамках внутрішньокорпоративної передачі. На підставі цього дозволу іноземець зможе виконувати роботу у всьому Європейському Союзі в межах цього підприємства.

Зміни в отриманні Дозволу на постійне проживання у Польщі з 2018 року

Відтепер, згідно з новими правилами, для того, аби іноземець зміг отримати Дозвіл на постійне проживання (Zezwolenie na pobyt stały) у Польщі (і на його основі - Карту сталого (постійного) побиту), запроваджується нова важлива вимога - рівень володіння польскою мовою.

Якщо раніше для того, аби отримати Дозвіл на постійне проживання достатньо було мінімального володіння польською мовою, то з 2018 року іноземці повинні володіти польською як мінімум на рівні B1 (середній рівень). Цей рівень знань передбачає, що людина:

  • знає як мінімум 2000 поширених слів та фраз польською мовою, частина з яких є стійкими висловами, ідіомами, фразеологізмами
  • знає на середньому рівні граматику польської мови
  • може надати інформацію особистого й неособистого характеру польською мовою
  • може описати ситуацію, місце або людину, формулювати своє ставлення до предметів, проблем і людей польською мовою
  • вміє написати листівку, офіційний та неофіційний лист, e-mail, запит, заяву або прохання польською мовою

польська мова

Звільняються від перевірки рівня володіння польською мовою діти до 16 років та особи, що народилися на території Польщі.

Певні спрощення в процедурі отримання Дозволу на постійне проживання в Польщі слід очікувати власникам Карти поляка та особам, що мають польське походження.

Інші важливі зміни в отриманні Дозволу на проживання у Польщі для іноземних працівників з 2018 року

Однією з важливих змін в процедурі отримання Дозволу на тимчасове проживання у Польщі (Zezwolenie na pobyt czasowy) стала відміна необхідності укладення трудового договору (umowy o pracę) на стадії процедури видачі Дозволу на тимчасове проживання з метою роботи в Польщі.

Скасовано також вимогу пред’явлення доказів наявності джерела стабільного і регулярного доходу, достатнього для покриття витрат на утримання себе і членів сім'ї для випускників польських університетів, які шукають роботу.

Окрім того, новий закон запроваджує можливість надавати Дозвіл на тимчасове проживання у Польщі іноземцям, які бажають працювати в тих професіях, що визнані як необхідні для розвитку польської економіки. Перелік таких професій повинен затвердити Міністр економіки Польщі.

робота в польщі

Читайте також:

Зміни в Трудовому кодексі Польщі в 2018 році

Нові правила працевлаштування в Польщі для іноземців з 2018 року

Карта Поляка - карта побиту - польське громадянство

comments icon

Коментарі

Схожі статті

Переглянути більше

Отримуйте найсвіжішу інформацію про акції та знижки

Отримувати інформацію
Контакти

35-326, Rzeszów, ul.T.Rejtana, 67

vsetutpl.info@gmail.com

Ми в соціальних мережах