Приєднуйтесь до нас у Facebook та будьте в курсі всіх оновлень.
Мені вже подобається VseTutPlПереглядаючи наш сайт, ви погоджуєтеся на використання cookie-файлів. Ми застосовуємо їх, щоб покращити якість сторінок, вони допомагають нам оцінити ваші потреби (допомагають в зборі статистики), а також допомагають нашим партнерам розміщувати правильний контент для вас з використанням нашого сервісу. Щоб дізнатися більше про Cookies, будь ласка, натисніть тут.
Погоджуюсь2018 рік принесе багато змін для тих, хто працює (або планує працювати) в Польщі. Раніше ми вже писали про підвищення мінімальної заробітної плати в Польщі та запровадження нових правил працевлаштування для іноземних працівників. Згідно із цими правилами, тепер для легального працевлаштування у Польщі іноземець повинен отримати Дозвіл на роботу або Дозвіл на сезонну роботу. Ці дозволи видаються на підставі заяви роботодавця про намір доручити працю іноземцю.
Важливою інформацією є те, що у зв’язку з прийняттям нових правил, для іноземців, що працювали в Польщі протягом 2017 року у цьому році скасовуються візові коридори.
Окрім цього, вже в березні 2018 року в Польщі планують представити зміни у Трудовому кодексі. Вони торкнуться процесу укладання договорів між працівником та роботодавцем, форм зайнятості, відпусток та процедури звільнень; з’являться нові категорії працівників.
Детальніше про це читайте у статті: Зміни в Трудовому кодексі Польщі в 2018 році
Ще однією важливою зміною, яка набуває чинності у Польщі з 12 лютого 2018 року, стане запровадження нових правил для отримання Дозволу на проживання (Zezwolenie na pobyt) та, відповідно, Карти побиту (karta pobytu) в Польщі для іноземних працівників.
Карта побиту (karta pobytu) - це документ, який надає законне право перебування та проживання на території Польщі впродовж зазначеного періоду часу. Карта побиту разом з дійсним закордонним (біометричним) паспортом дає право на перебування в Польщі та на багаторазовий перетин польського кордону без необхідності отримання спеціальної візи.
Наявність Карти побито надає її власнику ряд переваг:
Є два види Карти побиту у Польщі:
Карта тимчасового побиту (karta czasowego pobytu) видається і є дійсною лише на певний визначений термін та дозволяє безперервне перебування власника карти на території Польщі впродовж цього часу. Особи, які протягом останніх 5 років проживали в Польщі на основі Карти тимчасового побиту можуть клопотатися про оформлення Карти постійного побиту.
Карта постійного побиту (karta stalego pobytu) підтверджує постійне (а не тимчасове) проживання її власника на території Польщі. Цей документ видається на 10 років, після чого подається заява на його продовження. Перевагою цієї карти є те, що через 5 років після її отримання, за умови дотримання деяких інших умов, ви можете отримати польське громадянство.
Зверніть увагу! Для того, аби отримати Карту побиту, іноземцю необхідно спочатку отримати дозвіл на перебування в Польщі (Zezwolenie na pobyt).
Дозвіл на перебування (Zezwolenie na pobyt) - це документ, що надає право легально перебувати в Польщі терміном довше, ніж 3 місяці. Дозвіл на проживання у Польщі видається воєводою у воєводському управлінні місця проживання іноземця у відділі справ іноземців.
Підставою для отримання Дозволу на проживання може бути:
Існує два види Дозволу на проживання в Польщі:
Дозвіл на тимчасове проживання (Zezwolenie na pobyt czasowy) видається іноземцям, що планують перебувати в Польщі довше, ніж 3 місяці. Термін дії такого дозволу може становити максимально 3 роки. Дозвіл на тимчасове проживання не продовжується автоматично і по завершенні свого терміну стає недійсним. До завершення дії Дозволу на тимчасове проживання особа повинна залишити територію Польщі. Якщо ж іноземець хоче і надалі залишатись в Польщі, він повинен отримати новий дозвіл.
Щоб отримати Дозвіл на тимчасове проживання, іноземець повинен вказати причини, з яких він хоче перебувати протягом визначеного терміну у Польщі, та підтвердити їх необхідними документами. Відповідно до цих причин розрізняють декілька видів Дозволів на тимчасове проживання у Польщі:
Дозвіл на постійне проживання (Zezwolenie na pobyt stały) - це документ, що надає іноземцю легальне право проживати в Польщі на невизначений довгостроковий термін. На основі цього дозволу іноземець отримує Карту сталого (постійно) побиту, яка є дійсною протягом 10 років. Умовою для її отримання є законне перебування на території Польщі загальним терміном понад 5 років.
Зверніть увагу! Лише на основі Дозволу на постійне проживання у Польщі іноземець не має права працювати в інших країнах, окрім Польщі. Однак, Дозвіл на постійне проживання у Польщі дає право перебувати в інших країнах Шенгенської зони 90 днів протягом 180 днів з туристичною метою.
З 12 лютого 2018 року чинності набувають підготовлені Міністерством внутрішніх справ Польщі нові правила в отриманні Дозволу на проживання. Що це за зміни та як вони діятимуть?
Для того, аби отримати Дозвіл на тимчасове проживання у Польщі (а на основі нього - Карту тимчасового побиту), іноземцю необхідно подати у воєводське управління підготовлений пакет документів:
Згідно з нововведеннями, з 12 лютого 2018 року діятиме новий зразок заяви про надання Дозволу на тимчасове проживання у Польщі. До неї вводяться також нові додатки № 1 і № 2.
Завантажити та ознайомитися із новим зразком заяви про надання Дозволу на тимчасове проживання у Польщі з усіма додатками ви можете ТУТ:
З 2018 року запроваджуються також два нові види Дозволів на проживання в Польщі, а саме:
Ці документи стосуються іноземців, які прибувають в Польщу на роботу і при цьому не обов’язково працюватимуть на польського працедавця, а залишатимуться на роботі в Польщі в рамках внутрішньо корпоративної передачі, тобто відрядження з іншої іноземної фірми. Аби отримати такий дозвіл, іноземцю необхідно мати:
Новий закон чітко окреслює часові рамки, згідно з якими видаватимуться такі Дозволи на проживання. Максимальний термін Дозволу на проживання у зв’язку з відрядженням з іноземної фірми складатиме:
До завершення дії Дозволу іноземець повинен буде покинути територію Польщі у випадку, якщо він не отримає нового Дозволу на проживання відповідно до польського законодавства.
Ще однією важливою умовою для отримання Дозволу на проживання у зв’язку з відрядженням з іноземної фірми є те, що попередня зайнятість даної особи на іноземному підприємстві або групі підприємств, від якої здійснюється відрядження, складає щонайменше:
Дозвіл на тимчасове проживання у Польщі видаватиме воєвода. Подати заяву про надання такого дозволу зможе лише та установа, яка приймає іноземця для роботи в рамках внутрішньокорпоративної передачі. На підставі цього дозволу іноземець зможе виконувати роботу у всьому Європейському Союзі в межах цього підприємства.
Відтепер, згідно з новими правилами, для того, аби іноземець зміг отримати Дозвіл на постійне проживання (Zezwolenie na pobyt stały) у Польщі (і на його основі - Карту сталого (постійного) побиту), запроваджується нова важлива вимога - рівень володіння польскою мовою.
Якщо раніше для того, аби отримати Дозвіл на постійне проживання достатньо було мінімального володіння польською мовою, то з 2018 року іноземці повинні володіти польською як мінімум на рівні B1 (середній рівень). Цей рівень знань передбачає, що людина:
Звільняються від перевірки рівня володіння польською мовою діти до 16 років та особи, що народилися на території Польщі.
Певні спрощення в процедурі отримання Дозволу на постійне проживання в Польщі слід очікувати власникам Карти поляка та особам, що мають польське походження.
Однією з важливих змін в процедурі отримання Дозволу на тимчасове проживання у Польщі (Zezwolenie na pobyt czasowy) стала відміна необхідності укладення трудового договору (umowy o pracę) на стадії процедури видачі Дозволу на тимчасове проживання з метою роботи в Польщі.
Скасовано також вимогу пред’явлення доказів наявності джерела стабільного і регулярного доходу, достатнього для покриття витрат на утримання себе і членів сім'ї для випускників польських університетів, які шукають роботу.
Окрім того, новий закон запроваджує можливість надавати Дозвіл на тимчасове проживання у Польщі іноземцям, які бажають працювати в тих професіях, що визнані як необхідні для розвитку польської економіки. Перелік таких професій повинен затвердити Міністр економіки Польщі.
Читайте також:
Зміни в Трудовому кодексі Польщі в 2018 році
Нові правила працевлаштування в Польщі для іноземців з 2018 року
Польський уряд запропонував з 1 січня 2024 року підвищити мінімальну заробітну плату до 4242 злотих, а з 1 липня – до 4300 злотих.
Через війну росії проти України та повʼязаний з цим відтік робочої сили тисячі польських компаній продовжують відчувати кадровий голод.
Менш ніж через рік після початку повномасштабної російської агресії близько 65% українських біженців у Польщі вже були влаштовані на роботу. Кожен п’ятий українець, який знайшов тимчасовий захист від війни у цій країні, живе «з дня у день».
З 7 квітня у Польщі почали діяти законодавчі зміни, що регулюють дистанційну роботу найманих працівників. Відтепер людина зможе обирати повністю дистанційний або гібридний формат роботи.
У квітні майже 60 тисяч працівників мережі супермаркетів Бедронка в Польщі отримають грошову премію вартістю 3750 злотих. Про це повідомляє власниця мережі дисконт-супермаркетів — компанія Jeronimo Martins Polska.
Дослідження показало, що майже половина — 48% компаній у Польщі побоюються погіршення власного становища у 2023 році. Це на 5 відсоткових пунктів менше, ніж було у листопаді 2022 року, та водночас на 6 пунктів більше, ніж було на початку минулого року.
Коментарі