10 польських художніх фільмів, які допоможуть підготуватися до співбесіди на Карту Поляка

25 Лютого 2019
10 польських художніх фільмів

Карту поляка почали видавати ще з 2008 року і відтоді багато громадян України встигли оцінити її переваги. Зокрема, це право офіційного працевлаштування в Польщі без необхідності отримання дозволу на роботу, можливість вести підприємницьку діяльність у Польщі, право вступати у ВНЗ Польщі і вчитися на безкоштовній основі, можливість студентам отримувати стипендію та фінансову допомогою, безкоштовна медична допомога в Польщі тощо.

Слід, однак, зауважити, що Карту Поляка може отримати будь-який громадянин України за умови, що в його роду були поляки і він зможе документально це довести. 

Отож, щоб отримати Карту Поляка в першу чергу необхідно документально довести своє польське походження, а ще обов’язково знати польську мову, історію та культуру, цікавитися політичним життям Польщі та бути обізнаним в національних особливостях цієї країни. Усі ці знання будуть перевірятися на співбесіді з консулом Республіки Польщі.

   • Детальніше про те, як отримати Карту Поляка, як пройти співбесіду та довести своє польське походження читайте у статті Карта Поляка

Саме ця співбесіда є вирішальним моментом в тому, чи отримаєте ви Карту Поляка, адже поляки дуже скрупульозно ставляться до питань знання своєї мови, історії та культури. Тому до підготовки до співбесіди варто підійти відповідально.

Як підготуватися до співбесіди на Карту Поляка за допомогою фільмів

Якщо у вас немає часу на репетиторів з мови та історії, а години, проведені за підручниками викликають у вас нудьгу, спробуйте альтернативне (і досить оригінальне) рішення - перегляд польських фільмів.

По-перше, дивлячись фільм мовою оригіналу ви суттєво зможете покращити свій рівень знання польської. По-друге, фільми на історичну тематику буквально перенесуть вас в екранізовану епоху, тож ви зможете краще зрозуміти історичні події, познайомитеся з державними та культурними діячами, які відіграли помітну роль в історії Польщі і вникнете в загальний історичний процес.

8 сучасних польських фільмів, які допоможуть краще вивчити мову

Крім того, знайомлячись з польським кінематографом ви тим самим доторкнетеся до великого пласту польської культури, що так само оцінять на вашій співбесіді.

   • Читайте також: 8 сучасних польських фільмів, які допоможуть краще вивчити мову

Варшавська битва 1920 / 1920 Bitwa warszawska

Жанр: історичний, воєнний, драма
Режисер: Єжи Гоффман
У ролях: Борис Шиц, Наташа Урбаньска, Даніель Ольбрихський, Адам Ференц
Рік: 2011

Перший польський фільм, повністю реалізований в технології 3D. Події фільму відбуваються під час польсько-радянської війни 1920 року. Варшавська битва, відома в народі також як “чудо на Віслі” – знакова для польського народу. Саме тоді війська Польщі на чолі з маршалом Пілсудським розгромили кінну армію червоного командарма Тухачевського, у результаті чого була відстояна незалежність Польщі. На тлі цих історичних подій розгортається історія життя трьох головних героїв: молодої театральної актриси Олі, її брата-поета Яна та її нареченого Анжея - улана польської армії.

Варшавська битва 1920

⇒ Про що ви дізнаєтеся: про радянсько-польську війну 1919-1921 років та її переломний момент - Варшавську битву, коли Польща змогла зупинити наступ, а згодом до неї відійшли території Західної України та Західної Білорусі. На співбесіді на Карту Поляка часто запитують саме про цю війну та переможну Варшавську битву.

Катинь / Katyń

Жанр: історичний, воєнний, пригодницький, драма
Режисер: Анджей Вайда
У ролях: Артур Жмієвський, Павел Малашинський, Мая Осташевська, Данута Стенка
Рік: 2007

Критики називають фільм "Катинь" однією з найкращих робіт знаменитого польського режисера, володаря "Оскара", Анджея Вайди. В основу фільму лягла книга Анджея Мулярчика "Post mortem - Катинська Історія".

Події фільму відбуваються у Польщі в 1939-1945 роках. Із початком війни Польща була окупована з заходу німецькими військами, а зі сходу - радянськими. Розпочалися масові арешти і страти. У фільмі є чотири головних лінії – це історії життя чотирьох польських офіцерів, які потрапили в радянський полон і були розстріляні у 1940 органами НКВД у Катинському лісі. 

Катинь

⇒ Про що ви дізнаєтеся: Катинська трагедія -  болюча й водночас дуже важлива тема для польського народу, тому на співбесіді на Карту Поляка часто запитують, що ви знаєте саме про цю подію. Фільм “Катинь” - це якраз і є розповідь про розстріл комуністами польських офіцерів навесні 1940 року.

Місто 44 / Miasto 44

Жанр: історичний, воєнний, пригодницький, драма
Режисер: Ян Комаса
У ролях: Юзеф Павловський, Зоф'я Віхляч, Анна Прухняк, Антоні Круліковський, Мауриці Попєль
Рік: 2014

Фільм “Місто 44” пропонує поглянути на важливі події Другої світової війни та Варшавського повстання 1944 року через особисті історії окремих молодих людей.

Глядач знайомиться з історією молодого хлопця Стефана Завадського, який дорослішає у такий трагічний і складний для країни час. Попри це, він сповнений надії, жаги до життя та кохання.

Місто 44

⇒ Про що ви дізнаєтеся: У стрічці досить детально показано Варшавське повстання 1944 року, значимість якого для Польщі важко переоцінити. Цікаво, що підготовка до зйомок кінострічки тривала цілих 8 років, а в якості історичних консультантів були запрошені реальні учасники повстання.

80 мільйонів / 80 milionów 

Жанр: історичний, бойовик, драма
Режисер: Вальдемар Кшистек
У ролях: Філіп Бобек, Марчин Босак, Войцех Соларш, Соня Бохосевич 
Рік: 2011

Фільм заснований на реальних подіях. Польська Соціалістична Республіка, восени 1981 року. Після серії провокацій міліції, протистояння між опозицією і комуністами стає неминучим. За десять днів до введення в Польщі воєнного стану, у Вроцлаві п'ятеро друзів - членів руху "Солідарність", організують, щоб уникнути конфіскації, викрадення з міського банку 80 мільйонів злотих, що належать профспілці, які в подальшому пішли на фінансування “Солідарності”.

80 мільйонів

⇒ Про що ви дізнаєтеся: фільм переносить в буремну епоху початку 80-х рр минулого століття та розповідає про рух “Солідарність” у Польщі та польську антирадянську революцію.

Валенса. Людина з надії / Wałęsa. Człowiek z nadziei

Жанр: історичний, біографія
Режисер: Анджей Вайда
У ролях: Роберт Венцкевич, Агнєшка Гроховска, Збігнев Замаховський
Рік: 2013

Як одна людина може так змінити світ? Біографічний фільм польського режисера Анджея Вайди розповідає про життєвий шлях Леха Валенси: від простого електрика з Гданської судноверфі до харизматичного лідера антикомуністичного руху "Солідарність" і, нарешті, - національного героя, державного діяча і лауреата Нобелівської премії миру 1983 року.

Валенса. Людина з надії

⇒ Про що ви дізнаєтеся: кінострічка присвячена буремному в історії Польщі періоду 1970-1989 років - протести, становлення руху “Солідарність” та повалення комуністичного режиму. Лех Валенса зіграв у цих подіях недругорядну роль і став для поляків свого роду національним героєм, який пройшов нелегкий шлях від звичайного електрика до президента країни й отримав Нобелівську премію миру.

Піаніст / Pianista

Жанр: історичний, драма
Режисер: Роман Полянський
У ролях: Едрієн Броді, Томас Кречман
Рік: 2002

Фільм "Піаніст" - володар багатьох престижних нагород, зокрема "Золота пальмова гілка" Каннського кінофестивалю, два "Золоті глобуси" та сім "Сезарів". Режисер фільму Роман Полянський отримав "Оскар" за найкращу режисуру, актор Едрієн Броді – за найкращу чоловічу роль.

Події фільму розгортаються під час Другої світової війни у Польщі. Головний герой, піаніст – єврей. Його, разом з іншими євреями було відправлено у Варшавське гетто. Однак піаністу вдається втекти. Життя у страшних умовах прирікає піаніста на голодну смерть. Однак випадково його знаходить німецький офіцер, який, як це не парадоксально, допомагає йому вижити… 

Піаніст / Pianista

⇒ Про що ви дізнаєтеся: Фільм “Піаніст” засновано на реальних подіях. Прототипом головного героя став відомий польський піаніст і композитор Владислав Шпільман. Окрім біографічних даних, у фільмі також відображено багато подій Другої світової війни, зокрема, життя у Варшавському гетто. 

Пан Тадеуш / Pan Tadeusz

Жанр: історичний, драма, романтичний фільм
Режисер: Анджей Вайда
У ролях: Богуслав Лінда, Даніель Ольбрихський, Гражина Шаполовська, Марек Кондрат, Анджей Северин 
Рік: 1999

Фільм Анджея Вайди, знятий за однойменною поемою Адама Міцкевича, переносить глядача в 19 ст, показуючи любов, сварки і побут старосвітської шляхти на тлі очікуваної війни Наполеона з Росією. Чекаючи Наполеона як свого визволителя, поляки піднімають повстання. Фільм оповідає про непрості стосунки двох шляхетних родин: одна гаряче схвалює незалежність Польщі, інша - підтримує Росію.

Пан Тадеуш / Pan Tadeusz

⇒ Про що ви дізнаєтеся: По-перше, ви познайомитися зі змістом легендарної поеми Адама Міцкевича “Пан Тадеуш” та із творчістю оскароносного польського режисера Анджея Вайди. Ну, а по-друге, фільм покаже вам настрої поляків, що жили в ту епоху, познайомить вас із польською шляхтою 19 ст, їхнім побутом, поглядами та цінностями. 

Частина 1. Кароль. Людина, яка стала Папою Римським / Karol. Człowiek, który został papieżem 

Частина 2. Кароль. Папа Римський, який залишився людиною / Karol. Papież, który pozostał człowiekiem 

Жанр: історичний, біографія, релігійний
Режисер: Джакомо Баттіато
У ролях: Петр Адамчик, Малгозія Бела, Кен Дукен, Христо Шопов, Енніо Фантастічіні, Віоланте Плачідо, Метт Крейвен
Рік: 2005, 2006

Обидві частини фільму розповідають про життя одного з найшанованіших у всьому світі поляків - Кароля Войтили, більш відомого як Іван Павло II. Перша частина “Кароль. Людина, яка стала Папою Римським” знайомить нас із роками життя Кароля до його обрання на престол Папи Римського. Тоді, починаючи з 1939 року, юному студенту Ягеллонського університету довелося пережити жахи війни, втрату батьків та друзів. З простого робітника Кароль перекваліфіковується в поета та вчителя, а вже згодом - в священика. 

Кароль. Папа Римський, який залишився людиною

Друга частина “Кароль. Папа Римський, який залишився людиною” відображає життя Івана Павла II вже на престолі Папи Римського, його діяльність, погляди на релігію, життя та державу та його смерть у 2005 році.

Вогнем і мечем / Ogniem i mieczem

Жанр: історичний, драма, військовий, пригодницький
Режисер: Єжи Гоффман
У ролях: Богдан Ступка, Міхал Жебровський, Олександр Домогаров, Ізабелла Скорупко
Рік: 1999

“Вогнем і мечем” - це епічна 4-серійна екранізація однойменного роману польського письменника та Нобелівського лауреата Генріка Сенкевича. У XVII столітті в Речі Посполитої спалахує повстання запорізьких козаків, під проводом Богдана Хмельницького. На боці Хмельницького - Запорізька Січ і кримські татари, на боці польського короля Владислава - потужна армія Речі Посполитої, однієї з найбільших держав 18 ст. На тлі війни розгорається романтичне кохання - польського шляхтича Яна Скшетульського і красуні Гелени Курцевич.

Вогнем і мечем / Ogniem i mieczem

⇒ Про що ви дізнаєтеся: ви познайомитеся з важливим етапо в історії не тільки Польщі, а й україни - мова йде про війну проти Речі Посполитої під проводом Богдана Хмельницького. В своїй екранізації режисер Єжи Гофман намагався відтворити героїку двох народів, різних їх представників через призму історії драматичного кохання красуні-панночки, в яку окрім польського лицаря, закоханий відчайдушний козацький полковник.

Шопен. Бажання любові / Chopin. Pragnienie miłości 

Жанр: історичний, біографія
Режисер: Єжи Антчак
У ролях: Петр Адамчик, Данута Стенка, Ядвіга Баранська
Рік: 2002

Біографічний фільм польського режисера Єжи Антчака присвячений життю знаменитого польського піаніста й композитора Фредеріка Шопена. Надворі 1830 рік. 20-річний Фредерік Шопен покидає понівечену війною Польщу, щоб спробувати щастя в модному і фривольному Парижі. Там він знайомиться зі скандально знаменитою письменницею Жорж Санд. Довгий і бурхливий роман дарує геніям хвилини блаженства і щастя, однак незнищенна душевна пристрасть, творчі муки, ревнощі і заздрість пророкують такому коханню неминучий трагічний фінал …

Шопен. Бажання любові / Chopin. Pragnienie miłości

⇒ Про що ви дізнаєтеся: Хоч більшу частину свого життя музикант прожив у Франції, проте на його батьківщині - Польщі - Фредеріка Шопена вважають національним героєм і дуже пишаються своїм земляком. Фільм покаже усю багатогранність композитора, його творчий шлях та особисте життя.

Читайте також:

10 польських фільмів, які варто подивитись

7 польських серіалів, які варто переглянути

10 популярних книг польських авторів, які варто прочитати

Топ-10 культових польських мультфільмів

comments icon

Коментарі

Схожі статті

Переглянути більше

Отримуйте найсвіжішу інформацію про акції та знижки

Отримувати інформацію
Контакти

35-326, Rzeszów, ul.T.Rejtana, 67

vsetutpl.info@gmail.com

Ми в соціальних мережах