Топ-10 культових польських мультфільмів

15 Серпня 2018
Топ-10 культових польських мультфільмів

Багато хто, мабуть, пам'ятає ці культові мультфільми, які щовечора транслювали на польському телебаченні. Можливо, ви (або ваші батьки) зростали на цих мультфільмах, тож переглянувши цей список, ви поринете в солодку ностальгію. 

Хвилі пам'яті занурять вас у веселі пригоди Льоліка і Боліка - напевне, немає у світі людини, яка жодного разу не чула про цих хлопців. А потім ці хвилі покажуть вам кумедного пса Рекса і доброго кота Філімона… І ви вже не зможете стримувати в собі бажання переглянути ці мультфільми знову!

А тим, хто про них ще не знав, варто обов'язково з ними познайомитися - ці добрі польські мультфільми воістину вже стали легендою, культовими шедеврами польського анімаційного кіно. 

До того ж, мультики - це один з найкращих та найвеселіших способів підвищити рівень знань польської мови. Тож дивіться, вчіться, ностальгуйте і просто насолоджуйтеся!

Топ-10 культових польських мультфільмів

Читайте також: 8 сучасних польських фільмів, які допоможуть краще вивчити мову

Культові польські мультфільми: топ-10 

Історія польської анімації нараховує вже більше ста років - і за весь цей час в Польщі встигли створити безліч мультфільмів та мультсеріалів, на яких виросло не одне покоління, при чому не тільки в самій Польщі, а й за її межами. 

В Польщі ці короткі мультики називають ще “dobranocki” - адже їх зазвичай показували по телебачення для дітей саме ввечері, перед сном (приблизно о 19:00), а сама програма на польському телеканалі TVP1 так і називалась: “Dobranocka”, а пізніше - “Wieczorynka”.

“Wieczorynka”

Знімали культові фільми у знаменитих польських кіностудіях - Се-ма-фор  (пол. Se-Ma-For, Studio Małych Form Filmowych) в Лодзі, Студія Фільмів Анімаційних (Studio Filmów Rysunkowych) в Бельсько-Бялі та варшавська “Studio Miniatur Filmowych”. В цих знаменних для польського мультиплікаційого кіно містах тепер красуються пам’ятники головним героям дитинства поляків.

Пропонуємо і вам ознайомитися (або пригадати) з топ-10 культових та найпопулярніших польських мультфільмів, створених за всі часи існування польського анімаційного кіно.

Читайте також: 10 польських фільмів, які варто подивитись

1. Болік і Льолік (Bolek i Lolek)

Болік і Льолік

Болік і Льолік (пол. Bolek i Lolek) - один з найпопулярніших мальованих польських мультсеріалів. Вперше на екранах він з'явився у 1964 році. А прототипами головних героїв для мультика послужили сини режисера Владислава Негребецького — Ян і Роман. 

Веселі імена персонажів є зменшувальними формами від польських імен Болеслав і Кароль.

Серіал користувався шаленою популярністю не лише в Польщі, а й далеко за її межами. До речі, саме цей мультик був єдиним мультиплікаційним фільмом, допущеним на іранське телебачення після революції 1979 року.

Ці персонажі в Польщі настільки впізнавані та обожнювані, що в честь них навіть названі вулиці деяких міст Польщі (в Ольштині, Зеленій-Гурі, Квідзині, Острув-Великопольському). А у місті Бельсько-Бялі є пам'ятник улюбленим героям.

Болік і Льолік

Також свого часу в Польщі була випущена жувальна гумка “Bolek i Lolek” з серією вкладишів, що містять фрагменти з мультфільму, подібно до культових “Love is…”.

Болік і Льолік

2. Рекс (Reksio)

“Рекс” (“Reksio”)

Рекс (пол. Reksio) - це польський мультиплікаційний серіал для дітей, героєм якого є веселий та добрий песик Рекс. Автор перших випусків - польський режисер Лехослав Маршалек. 

Всього було створено 65 епізодів з 1967 по 1988 рік. Сюжет мультфільму грунтується на пригодах пса Рекса і його друзів - інших домашніх тварин. Серії тривають по 10 хвилин.

Популярність цього мультсеріалу вийшла далеко за межі Польщі, а пса Рекса полюбили діти з багатьох країн тогочасної “соціалістичної співдружності”. А ще його навіть переклали англійською мовою. Пса Рекса і досі можна зустріти в магазинах і на телебаченні.

У місті Бельсько-Бялі на одній з площ є навіть бронзовий пам’ятник Рексу. Рекс здивовано дивиться на фонтан і вказує на нього пальцем. 

“Рекс” (“Reksio”)

Цікавий факт, який пов'язує два культових польських мультфільми: у деяких серіях, в будці у Рекса, можна побачити книги, персонажами яких є Болік і Льолік.

3. Пригоди кота Філемона (Przygody kota Filemona)

Пригоди кота Філемона (Przygody kota Filemona)

Пригоди кота Філемона (пол. Przygody kota Filemona) - ще один культовий польський мультсеріал, що виходив протягом 1977–1981 років. Усього було відзнято 26 серій, приблизно по 9 хвилин кожна.

Серія є продовженням мультсеріалу "Дивовижний світ кота Філемона" (1972-1974), який розповідає історію молодого кошеняти Філемона і дорослого кота Боніфація.

Мультфільм знімала знаменита польська кіностудія анімаційних фільмів Се-ма-фор  (пол. Se-Ma-For, Studio Małych Form Filmowych), що розташована в м. Лодзь. Авторству цієї знаменитої (і, до-речі, оскароносної студії) належать такі відомі мультфільми як «Пригоди Ведмедика Коларгола», «Ведмежатко Вухастик», «Три ведмедики», «Малий пінгвін Пік-Пок», «Зачарований олівець», «Пригоди кота Філемона», «Оповідання мумі-тролів» та інші.

Пригоди кота Філемона (Przygody kota Filemona)

В м. Лодзь у 2011 році знаменитому мультиплікаційному коту відкрили пам'ятник. 

4. Ведмежатко Вухастик (Miś Uszatek)

Ведмежатко Вухастик (Miś Uszatek)

Ведмежатко Вухастик - справжня зірка тодішньої Польської Народної Республіки. Вперше на екранах він з'явився ще у 1957 році і відтоді було відзнято понад 100 серій культового мультику. 

Разом зі своїми вірними друзями - Зайчиком, Песиком, Поросятком та Кроликом, Вухастик з'явився на екранах не лише польського телебачення але і в 22 інших країнах - в тому числі в Канаді, Ірані, Словенії, Голландії, Японії та Фінляндії.

А головною ознакою Ведмежатка було його опущене вушко. Саме таким його і зобразили на відкритому в 2009 році пам'ятнику у Лодзі.

польські мультики

5. Пригод кілька горобця Чвірка (Przygód kilka wróbla Ćwirka)

Пригод кілька горобця Чвірка (Przygód kilka wróbla Ćwirka)

Пригод кілька горобця Чвірка (пол. Przygód kilka wróbla Ćwirka) - мультсеріал польської кіностудії “Се-ма-фор”, що виходив протягом 1983-1989 років. Всього було знято 39 епізодів, кожен по 10 хвилин.

Мультфільм зображує милого горобця Чвірка, який знайомиться з іншими птахами та тваринами, і навіть одного разу потрапляє до міста. Цікаво, що всіх персонажів озвучував один і той самий актор - Ян Кобушевський.

польські мультики

В м. Лодзь у 2013 році милому горобчику було відкрито пам'ятник. 

6. Оповідання Мумі-тролів (Opowiadania Muminków)

Оповідання Мумі-тролів (Opowiadania Muminków)

Оповідання мумі-тролів (пол. Opowiadania Muminków) - польський мультсеріал кіностудії “Се-ма-фор”, що виходив протягом 1977-1982 років. Сюжет мультфільму взято на основі знаменитої повісті “Пригоди Мумі-тролів” фінської письменниці Туве Янсон. Всього було відзнято 78 серій про пригоди дивних істот, що називаються Мумі-тролями і живуть у лісі.

Згодом за матеріалами цих короткометражних серій було змонтовано декілька повнометражних мультфільмів, зокрема “Щасливі дні Мумі-тролів” (1983), “Зима у Долині Мумі-тролів” (1986), “Літо Мумі-тролів” (2008) та “Мумі-тролі в пошуках комети” (2010). 

За словами критиків, польський мультфільм за мотивами цієї книги є найближчим до літературного оригіналу, хоч багато кіностудій з усього світу також знімали мультики про Мумі-тролів. Польський серіал у 80-ті роки навіть транслювався на британському телебаченні.

Читайте також: 10 популярних книг польських авторів, які варто прочитати

7. Дивовижні пригоди Козлика Матолека (Dziwne przygody Koziolka Matolka)

Незвичайні пригоди Козлика Матолька

Дивовижні пригоди Козлика Матолека (пол. Dziwne przygody Koziolka Matolka) - мультсеріал, що виходив впродовж 1969-1971 в варшавській кіностудії “Studio Miniatur Filmowych”.

Це 10-хвилинні серії про пригоди Козлика Матолека, що починаються та закінчуються віршиком, сам же головний герой не має жодних реплік (за винятком характерного “Меее!”). Вступний віршик завжди однаковий, а закінчення залежить від пригоди, в яку цього разу “вляпався” козлик.

У 2008 році за мотивами серіалу було знято повнометражний художній мультфільм під назвою “Козлик Матолек та викрадачі іграшок” (пол. “Koziołek Matołek i porywacze zabawek”).

Незвичайні пригоди Козлика Матолька

В Закопане в 2009 році було встановлено пам’ятник знаменитому Козлику.

8. Чарівний олівець (Zaczarowany ołówek)

Зачарований олівець (Zaczarowany ołówek)

Чарівний олівець (пол. Zaczarowany ołówek) - мультсеріал виробництва польської кіностудії “Се-ма-фор”, що виходив протягом 1964-1977 років. 

Це мультик про пригоди хлопчика Пйотрека і його собаки Пімпека, яким в розв'язанні різних проблем допомагає зачарований олівець - всі предмети, намальовані ним, ставали справжніми. Олівець хлопчику подарував чарівний гном. 

Всього було відзнято 39 серій, а в 1991 році на основі 27-39 епізодів змонтовано повнометражний мультфільм “Подорож із чарівним олівцем” (пол. “Podróż z zaczarowanym ołówkiem”).

Зачарований олівець (Zaczarowany ołówek)

В Лодзі головним персонажам мультфільму в 2011 році було встановлено бронзовий пам’ятник. 

9. Малий пінгвін Пік Пок (Mały pingwin Pik Pok)

Малий пінгвін Пік Пок (Mały pingwin Pik Pok)

Малий пінгвін Пік Пок (пол. Mały pingwin Pik Pok) - польський мультсеріал, знятий у 1989–1992 роках кіностудією “Се-ма-фор” на основі однойменної книги польського письменника  Адама Багдая (Adam Bahdaj). Всього було знято 26 серій, по 9 хвилин кожна.

Головний герой мультфільму - маленький пінгвін Пік-Пок, який вирішує подорожувати світом і залишити свій дім - Острів Сніжних Бур. Дорогою він зустрічає багатьох чудових друзів та отримує досвід від захоплюючих пригод.

Малий пінгвін Пік Пок (Mały pingwin Pik Pok)

В м. Лодзь маленьому пінгвіну Пік Поку встановлено бронзовий пам’ятник.

10. Винахідливий Добромір (Pomyslowy Dobromir)

Винахідливий Добромір (Pomyslowy Dobromir)

20-серійний 10-хвилинний мультсеріал “Винахідливий Добромір” (пол. “Pomyslowy Dobromir”) - творіння варшавської кіностудії “Studio Miniatur Filmowych” та, зокрема, режисера Романа Хущо.

Винахідливий Добромир жив на телеекранах всього два роки (з 1973 до 1975), але скільки він встиг за цей час винайти - страшно подумати. Цей сільський хлопчина винаходив все нові пристосування, які могли стати в нагоді в господарстві.

То як, вдалося вам поринути у дитинство?

Читайте також:

8 сучасних польських фільмів, які допоможуть краще вивчити мову

10 польських фільмів, які варто подивитись

10 польських пісень, які “взірвали” Інтернет

Топ-10 польських каверів на відомі світові хіти

10 популярних книг польських авторів, які варто прочитати

7 польських серіалів, які варто переглянути

comments icon

Коментарі

Схожі статті

Переглянути більше

Отримуйте найсвіжішу інформацію про акції та знижки

Отримувати інформацію
Контакти

35-326, Rzeszów, ul.T.Rejtana, 67

vsetutpl.info@gmail.com

Ми в соціальних мережах