Приєднуйтесь до нас у Facebook та будьте в курсі всіх оновлень.
Мені вже подобається VseTutPlПереглядаючи наш сайт, ви погоджуєтеся на використання cookie-файлів. Ми застосовуємо їх, щоб покращити якість сторінок, вони допомагають нам оцінити ваші потреби (допомагають в зборі статистики), а також допомагають нашим партнерам розміщувати правильний контент для вас з використанням нашого сервісу. Щоб дізнатися більше про Cookies, будь ласка, натисніть тут.
ПогоджуюсьОтримання карти поляка(karta polaka) відкриває перед українцем безліч вигідних та корисних можливостей. Окрім вироблення багаторазової річної чи дворічної візи без сплати консульського внеску, ви матимете право на безкоштовну освіту, стипендії, офіційне працевлаштування, заняття підприємницькою діяльністю на умовах громадянина Польщі, медичну допомогу. Це також сприятиме оформленню карти сталого перебування чи навіть польського громадянства. Якщо ви зібрались оформити карту поляка та вирішили шукати підтвердження польського походження самостійно, то вам просто необхідно прочитати цю статтю. Ми розкажемо, які саме документи шукати, де може бути вказана графа “національність”, як результативно працювати в архіві та запропонуємо ряд інших цінних порад стосовно оформлення карти.
Щоб отримати карту поляка, необхідно мати документальне підтвердження того, що хтось з ваших батьків, дідусів або бабусь був поляком. З попередніми поколіннями важче. Скажімо, якщо ваш прадідусь – поляк, а прабабуся – українка, то цього надто мало. Для карти поляка необхідно, щоб вони обоє були польської національності.
Почніть з розмов. Розпитайте своїх рідних про поляків у роді. Якщо навіть ваші дідусі та бабусі не пам’ятають таких, то, ймовірно, їх і не було, хоча прізвище ваше може нагадувати польське. Та все ж перегляньте сімейні архіви, часто там можна знайти документи людей, яких у живих вже немає, але в графі “національність” є запис “поляк”. Найчастіше це свідоцтва про народження та смерть, документи про службу у війську та посвідчення репресованих. Якщо ж потрібних документів ви все ж не знайшли, потрібно розпочинати пошук в архівах.
Перед тим, як здійснити візит в архів, потрібно дізнатись, де саме проживали ваші предки, без цього ви просто не знайдете потрібної інформації, так як в архівах вона збережена за географічним принципом. Також необхідно знати, коли вони одружувались, коли у них народжувались діти, чи проходили ваші родичі службу у війську (в польському чи радянському), чи були репресованими. Це значно зменшить затрати сил і часу на пошук та зробить його результативним.
Актові книги – зібрання актів, в яких містяться основні дані про людину: дата народження та смерті, сімейний стан, національність. Їх форма при радянській владі змінювалась кожного року, проте графи “національність” немає тільки у актових книгах за 1929 рік. В усіх інших, аж до 1980 року вона присутня. Кажуть, національність почали записувати з 1917, проте ще не знаходилось документів, виданих раніше 1921, де вона б вказувалась. Це пов’язане з тим, що саме з 1921-1922 років РАЦСи уніфікували стандартні бланки, ввели графу “національність” і зробили її обов’язковою.
Господарські книги – книги, в яких вівся облік господарств (сімей) в селі. Там записувались дані про всіх члені родини:вік, стать, національність, а також про місце їх перебування та праці (наприклад, школа, військо і т. д.). Часто буває, що, приїхавши в село по необхідну інформацію, секретар відмовляється надавати вам господарську книгу, він переживає, що у вас є претензії на майно чи землю. В такому випадку радимо пояснити йому, що вам це потрібно для отримання карти поляка. Зазвичай, це спрацьовує, хоча, згідно чинного законодавства, ви мали б спочатку довести свій кровний зв’язок з людиною, про яку хочете щось дізнатись. В сільських радах багато хто про це навіть не знає, але таки візьміть із собою необхідні для підтвердження документи (свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб(для жінок)), свідоцтва про народження батька буде потрібно, щоб отримати інформацію про діда, а для якщо ви шукаєте дані про прадіда, візьміть також дідове свідоцтво про народження.
Радимо не довіряти пошук ваших родичів працівникам ради з однієї простої причини: обсяг господарських книг – від 500 до 2000 сторінок, не кожна чужа вам людина ретельно оглядатиме кожен аркуш, тому пам’ятайте прислів’я: “Хочеш зробити добре – зроби сам”. Якщо ж працівник не дає вам книгу і наполягає на тому, щоб шукати самостійно, то хоча б проконтролюйте його роботу.
Багато хто знаходить національність своїх предків саме у слідчих справах. Якщо ваші родичі були репресованими – шукати треба тут, адже графу національність заповнював не підозрюваний, а слідчий, і він сам вирішував, чи правдиві слова людини про національність. В той час багато поляків називали себе українцями із згаданих вище причин, а от слідчі, завданням яких найчастіше було звинуватити у шпигунстві для Польщі, записували як поляк, навіть якщо згідно інших документів людина – українець. Це були свідомо сфабриковані справи, чистка поляків, задумана Сталіном, щоб убезпечити себе при нападі на Європу, а у нього були такі плани.
Ми вже писали, що навіть якщо тільки хтось один, прадід чи прабабуся, поляки, то ви не зможете отримати карту поляка. Проте і цей варіант не безнадійний. Ви можете спробувати у суді довести, що їх дитина, тобто ваші бабуся чи дідусь, теж є поляками. Результат залежить від особистого рішення консула, але шанси отримати карту є. Як існує і можливість того, що, маючи всі необхідні документи, знаючи мову і історію, пройшовши співбесіду, карти вам не видадуть. І не пояснять причину відмови. На жаль, таке трапляється.
Раніше брався до уваги факт хрещення в римо-католицьких костелах. Тепер це не вважається офіційним підтвердженням того, що ваш предок був поляком.
Якщо ви володієте картою поляка, а також у вас є неповнолітні діти, то не забудьте про можливість виготовити карту поляка і їм. Для цього потрібна лише взаємна згода батьків та ваше бажання. Видана дитині, карта поляка стане недійсною при досягненні нею повноліття, щоб уникнути анулювання потрібно подати документи на її продовження не пізніше, ніж за 3 місяці до закінчення темніну дії карти . Покваптесь. Після досягнення 18-річного віку, дитині потрібно буде самостійно надати докази приналежності до польської національності і отримати карту поляка.
Поза користю від володіння картою поляка, процес її виготовлення – чудовий старт для дослідження власного родоводу, можливість дізнатись багато нового про своїх рідних, частинкою яких є і ви самі. Бажаємо успіху!
Більше про карту поляка читайте у наших статтях :
КАРТА ПОЛЯКА. ЧАСТИНА 1. АНКЕТА НА КАРТУ ПОЛЯКА.
КАРТА ПОЛЯКА. ЧАСТИНА 2. СПІВБЕСІДА НА КАРТУ ПОЛЯКА, ВСІ ПИТАННЯ ТА ВІДПОВІДІ.
НЕОБХІДНІ ДОКУМЕНТИ НА КАРТУ ПОЛЯКА.
ПОЛЬСЬКІ СТИПЕНДІЇ ДЛЯ УКРАЇНЦІВ , ЯКІ МАЮТЬ КАРТУ ПОЛЯКА.
КУДИ ЗВЕРТАТИСЬ ЗА ФІНАНСОВОЮ ДОПОМОГОЮ ПО КАРТІ ПОЛЯКА
БЕЗКОШТОВНА ВІЗА ДЛЯ РОДИЧІВ ВЛАСНИКА КАРТИ ПОЛЯКА
Стаття та фото за матеріалами сайту www.prashhur.com .
Рада Міністрів Польщі затвердила зміни до процедури отримання Карти Поляка для громадян України. Відтепер цей документ можна буде отримати будь-де на території Польщі, а не лише в консульських установах сусідньої держави в Україні.
Власники Карти поляка та члени їхньої родини, які виїхали з України до Польщі у зв’язку з повномасштабним вторгненням росії, тобто після 23 лютого 2022 року, можуть одержати одноразову фінансову допомогу.
Польський уряд розробляє законодавчу ініціативу, яка значно спростила б процедуру законного переїзду та поселення в Польщі іноземних громадян-нащадків мешканців I та II Речі Посполитої.
Зміни до Закону про Карту поляка 2019. Що зміниться у видачі Карти поляка в 2019 році. Карту Поляка будуть видавати у всіх країнах світу. Як отримати Карту поляка. Документи на Карта поляка. Переваги Карти поляка. Карта поляка 2019.
Карту Поляка планують видавати у всіх країнах світу. Переваги Карти Поляка. Що дає Карта Поляка. В яких країнах громадяни можуть отримати Карту Поляка. Як отримати Карту Поляка. Що потрібно для того, щоб отримати Карту Поляка.
Як підготуватися до співбесіди на Карту Поляка за допомогою фільмів. Які фільми допоможуть вивчити історію Польщі. Як вивчити польську мову та історію за допомогою фільмів. Історія Польщі в художніх фільмах. Польська історія та мова у фільмах.
Коментарі