10 популярних книг польських авторів, які варто прочитати

27 Жовтня 2017
польські книги

Польська література зародилася ще в далекому XII ст. із літописів та хронік і з того часу невпинно розвивалася. На сьогодні літературна спадщина Польщі чималенька, а польські письменники та поети відомі на весь світ. Ми підготували 10 популярних книг польських авторів різних жанрів та епох, які варто прочитати.

1. "Вогнем і мечем"  Генрик Сенкевич

("Ogniem i mieczem" Henryk Sienkiewicz)

вогнем і мечем

"Спустошувалась Річ Посполита, спустошувалась і Україна. Вовки вили на руїнах міст; квітучий донедавна край перетворився в гіганстську гробницю"

"Вогнем і мечем" – це перша частина історичної трилогії, до якої також входять книги "Потоп" і "Пан Володийовський". Роман написаний у 1884-1888 році. У книзі описано події українсько-польської війни 1648 – 1657 під проводом Богдана Хмельницького. Однак головною сюжетною лінією є історія кохання Яна Скшетуського і Олени Курцевич.

Відомий польський режисер Єжи Гоффман за мотивами роману зняв однойменний фільм, головну роль в якому зіграв український актор Богдан Ступка.

2. "Дзяди" Адам Міцкевич

("Dziady" Adam Mickiewicz)

дзяди

"Дзяди" – це поема одного з найвидатніших поетів Польщі Адама Міцкевича, написана приблизно у 1822-1823 році. Як пише сам автор, дзяди - це давній народний обряд, під час якого поминають померлих. В його основі лежить язичницький культ предків (дідів), який церква марно намагалася викорінити. Люди почали проводити дзяди таємно, уночі на кладовищах та у закинутих будинках. Вони закликали неприкаяні душі з надією допомогти їм віднайти вічний спокій.  

3. "Самотність в мережі" Януш Вишневський

("S@motność w sieci" Janusz Leon Wiśniewski)

самотність в мережі

"З усього, що вічне, найкоротший термін у кохання"

"Самотність в мережі" – це перший роман популярного сьогодні польського письменника Януша Вишневського, опублікований у 2001 році. Події роману розгортаються у середині 90-х років ХХ ст. Головні герої книги знайомляться в Інтернеті. Вони спілкуються, закохуються, проживають частину свого життя завдяки листуванню в мережі і лише згодом зустрічаються в Парижі, де стикаються з різноманітними випробовуваннями.

4. "Соляріс" Станіслав Лем

("Solaris"  Stanisław Lem)

соляріс

Це фантастичний роман відомого польського письменника-фантаста Станіслава Лема, який вперше був опублікований 1961 році. Соляріс – це екзопланета (тобто планета, яка дрейфує у космічному просторі). Дії роману відбуваються в далекому майбутньому. Доктор Кріс Кельвін прибуває на цю планету, занепокоєний психологічним станом членів експедиції на дослідницькій станції на Соляріс. Роман Станіслава Лема сколихнув світ фантастики і здійснив вагомий вплив на розвиток цього літературного жанру. Книга була перекладена більш, ніж тридцятьма мовами світу. За її мотивами знято 3 фільми.

5. "Варвар в саду" Збігнєв Герберт

("Barbarzyńca w ogrodzie" Zbigniew Herbert)

варвар в саду

Збіґнєв Герберт – відомий полський поет та драматург, який народився 1924року у Львові і жив тут аж до 1944, звідки виїхав до Кракова. Володар багатьох літературних нагород, кавалер Ордену Білого Орла – найвищої нагороди Польщі.

Збірка поезій "Варвар в саду" була написана протягом 1958-1960 років і присвячена європейській культурі. Тут ви знайдете опис шедеврів палеолітичного стінопису в печері Ляско, відвідаєте римські античні пам’ятки архітектури та готичні храми, побачите падіння тамплієрів та ближче познайомитеся з італійський художником П'єро делла Франческа.

6. "Імператор" Рішард Капущинський

("Cesarz" Ryszard Kapuściński)

імператор

Світовий бестселер. Книга Рішарда Капущинського "Імператор" – це повість-репортаж, написана на основі реальних подій. У творі описано життя останнього імператора Єфіопії Хайле Селласіє I, який правив у 1930-1975 роках та був вбитий революціонерами. Автор без жодних прикрас викриває інтриги в імператорському дворі, боротьбу за владу, підлість страх, жадібність – те, що залишилося за кулісами правління Хайле.

7. "Львівська математична школа" Маріуш Урбанек

("Lwowska szkoła matematyczna" Mariusz Urbanek)

Львівська математична школа

Стефан Банах, Владислав Орліч, Гуґо Штайнгауз, Станіслав Улям, Марк Кац, Герман Ауербах та багато інших вчених створили в міжвоєнні роки у Львові так звану школу математики. Це була група математиків, які збирались разом в "Шотландській кав'ярні" у Львові протягом 1918 – 1941 рр., де обговорювали різні математичні проблеми та зробили багато відкриттів. Це були видатні вчені, доля яких в роки війни склалася по-різному. Їхню наукову діяльність, великі відкриття та бурхливе особисте життя, яке в більшості випадків закінчилося від куль нацистів, описує у своєму романі Маріуш Урбанек.

8. "Цинамонові крамниці" Бруно Шульц

("Sklepy cynamonowe" Bruno Schulz)

цинамонові крамниці

Бруно Шульц - польський письменник та художник українсько-єврейського походження, народився і жив у Дрогобичі (1892 – 1942), загинув в гестапо. Одним із його найвідоміших творів є збірка оповідань "Цинамонові крамниці", видана 1933 року у Варшаві. В оповіданнях описані події з життя простої купецької сім’ї, яка мешкає в невеликому галицькому містечку, в якому легко можна впізнати рідне місто автора – Дрогобич.  Оповідання ведуться від імені молодого хлопця і читач має змогу подивитися на світ його очима.

9. "Галичани" Станіслав Александр Новак

("Galicyanie" Stanisław Aleksander Nowak)

Галичани

"Галичани" – ще один польський роман на історичну тематику. Він охоплює події від 1812 до 1915 року, які в основному розгортаються в галицькому селі Заборов неподалік Жешува. Власне, мешканці цього селі і є головними героями роману, долі яких визначаються трагічними сторінками історії, адже XIX та початок XX-го століть рясніє війнами і повстаннями. У різний відрізок часу крізь село пройшли австрійські, російські, французькі та польські війська.

Автор дає змогу читачам поглянути на відомі історичні події очима звичайних селян. Очима тих, кого зазвичай ігнорують в історичних романах.

"Галичани" - це надзвичайна історія, в якій радість поєднується зі смутком, а життя постійно бореться зі смертю. Колоритні герої,  опис історичних реалій, і, перш за все, жива мова, з притаманними діалектизмами дозволяють відчути атмосферу Галичини XIX століття.

10. "Мати йде" Тадеуш Ружевич

("Matka odchodzi" Tadeusz Różewicz)

мати йде

Тадеуш Ружевич – один з найвідоміших у світі сучасних польських письменників, володар численних нагород, почесний доктор багатьох університетів Польщі. Один із його численних творів – поетична збірка "Мати йде", опублікована у 1999 році, за яку автор отримав нагороду Nike  (престижна польська літературна премія, яка надається за найзначнішу польську книгу року) у 2000 році.

Збірка складається з роздумів та віршів автора про свою матір Стефанію. Тадеуш Ружевич описує її перебування в лікарні (1957) та смерть від раку. Вона також включає в себе безліч сімейних фотографій, записи його брата та матері.

Це своєрідна книга-пам'ять, яка відображає духовний взаємозв'язок між сином і матір'ю.

Читайте також:

Найвищі будівлі Польщі. Топ-10

День Усіх Святих чи Halloween? Як поляки проводять 1 листопада

Цікаві факти про Польщу, які вас здивують. Інфографіка

comments icon

Коментарі

  • user pic
    Elza Kowalska
    27.10.2017
    У Вишневського є книжка "Бікіні". Менше відома, але дуже рекомендую

Схожі статті

Переглянути більше

Отримуйте найсвіжішу інформацію про акції та знижки

Отримувати інформацію
Контакти

35-326, Rzeszów, ul.T.Rejtana, 67

vsetutpl.info@gmail.com

Ми в соціальних мережах