День Усіх Святих чи Halloween? Як поляки проводять 1 листопада

30 Жовтня 2018
 Halloween в Польщі

Кожного року з наближенням 1 листопада у Польщі починається справжній ажіотаж: у  магазинах пропонують різноманітні акції та знижки на свічки, на дорогах затори, всі поспішають на кладовища, аби вшанувати пам'ять померлих, в країні оголошують державний вихідний.

Для поляків 1 листопада – це важливий день, традиції проведення якого сягають далеких віків. В той же час, незважаючи на стійкі звичаї, останніми роками все більше простежуються віяння з Заходу у відзначенні цього дня. Популярний Halloween "наступає на п’яти" традиційному Дню Усіх Святих. Ми намагались з’ясувати, звідки ж походять традиції цих свят і як сьогодні у Польщі проходить 1 листопада?

День Усіх Святих: християнське свято чи язичницький культ?

Офіційно День Усіх Святих католицька церква відзначає 1 листопада. За церковним уставом це свято має найвищий ранг – ранг торжества (solemnitas) поряд із такими великими християнськими святами як Різдво та Великдень. В цей день у церквах та костелах правлять святкову літургію.

Історія свята сягає VI ст. н.е., тобто ще часів раннього християнства. Спочатку День Усіх Святих відзначали 13 травня. Саме в цей день у 609 році папа Римський Боніфацій ІV за згодою візантійського імператора Фоки освятив колишній Пантеон (язичницький храм) Юпітера, Венери та Марса і перейменував його на храм Діви Марії та усіх мучеників. Однак у VIII ст. вшанування Всіх Святих перенесли на 1 листопада, коли папа Григорій III освятив на честь Усіх Святих одну з капел собору святого Петра у Ватикані – найбільшої християнської церкви у світі.

собор Святого Петра

Собор Святого Петра у Ватикані

Однак існує й інша версія походження цього свята.

На 13 травня (першу встановлену дату святкування Дня Усіх Святих християнською церквою) раніше припадало язичницьке свято Лемурія (Лемуларія) – свято мертвих у Стародавньому Римі. Римляни вірили, що в цей день душі померлих блукають по світу у вигляді примар, яких вони називали лемурами.

Неоднозначною є і друга дата, обрана церквою для вшанування Всіх Святих. 1 листопада древні кельти (група племен, які раніше проживали на території сучасних Франції, Німеччини, Іспанії, Великої Британії, та інших країн Західної Європи) відзначали язичницьке свято Сайман (інша назва – Савин). Назва Сайман походить від ірландського слова Samhain, що означає "третій місяць осені", тобто листопад. Свято відмічалось як День врожаю та День вшанування предків. Цей день сприймався як містичний, асоціювався зі смертю і надприродними силами. У Сайман люди палили вогнища, стрибали через вогонь та приносили у жертву богам тварин.

Чи випадково церква двічі призначала святкування дня Усіх Святих на ту ж саму дату, коли язичники вшановували душі померлих? Імовірно, в такий спосіб священнослужителі намагалися викорінити "поганські" звичаї і замінити їх новими – християнськими.

Цікаво, що 1 листопада як День Усіх Святих відзначає лише Католицька Церква. Православна Церква аналогічний день святкує у восьму неділю після Великодня. І ця дата також вибрана не просто так. Східні слов’яни (серед яких власне і поширене православ’я) приблизно у той самий час, на який припадає теперішній День Усіх Святих, раніше відзначали Русалії або Русальний (Клечальний) тиждень і вірили, що у ці дні по землі ходять русалки та мавки – померлі душі.

Русалії

Русалії

Тобто і в Православній, і в Католицькій церкві дні пошановування Усіх Святих збігаються із язичницькими Днями померлих.

Halloween: традиція чи мода?

Віяння із Заходу набувають все більшої популярності у країнах Центральної та Східної Європи, в тому числі і у Польщі. Взагалі, слово Halloween – це скорочена фраза, яка з англійської перекладається як All Hallow's Eveпереддень Дня всіх святих. Свято зародилось у Великій Британії, внаслідок поєднання обох свят – язичницького Сайману та християнського Дня Усіх Святих.

Від Сайману Halloween перейняв дату святкування – ніч на 1 листопада і традицію вшанування померлих, а від Дня Усіх Святих – власне саму назву.

Неодмінні атрибути свята, які одразу виникають в уяві при згадці про Halloween – "ліхтар Джека" із гарбуза, люди, перевдягнені в костюми нечисті та солодощі –  появилися та набули популярності відносно недавно.

Halloween

"Ліхтар Джека" - традиційн атрибут на Halloween 

Вперше сучасні традиції свята Halloween появилися у США. Це свято потрапило туди разом з емігрантами із Великої Британії, Шотландії та Ірландії наприкінці XVIII ст. Лише у XIX ст. свято починає набувати сучасних обрисів.

  • в 1837 році в Америці зафіксовано перше створення так званих "ліхтарів Джека" - гарбузів-світильників на яких вирізані зловісно усміхнені обличчя;
  • у 1895 році у Шотландії вперше зафіксовано носіння карнавальних костюмів на Halloween;
  • у 1934 році у США вперше зафіксовано використання популярного терміну Trick-or-treat (дослівно "жарт або частування", більш поширений варіант – "цукерки або смерть") та традиція ходити від хати до хати у карнавальних костюмах, випрошуючи солодощі.

У XX ст. популярність Halloween набрала обертів – люди тематично прикрашають свої будинки, влаштовують вечірки, одягають карнавальні костюми. Популярними персонажами стають герої фільмів та книжок – Дракула, Франкенштейн, Мумія та інші.

Halloween

Сучасний декор будинку на Halloween 

Людям настільки сподобалося жартівливе свято "нечистої сили", що Halloween став мандрувати по цілому світу. Сьогодні навіть у Японії щороку проводять паради нечистої сили.

1 листопада в Польщі

Попри шалену популярність Halloween у цілому світі, у Польщі це свято наразі не прижилося. Поляки вірні своїм традиціям – тут святкують День Усіх Святих (Wszystkich Świętych). Уранці люди відвідують месу в костелі, а тоді їдуть на кладовище – відвідати могили родичів та друзів. Обов’язково на могилах запалюють свічки.

Польський етнограф із варшавського Державного етнографічного музею Александра Твардовська каже, що звичай розпалювати свічки на могилах має також глибоке дохристиянське коріння. Раніше люди запалювали свічки там, де когось поховали або де хтось загинув трагічною смертю, адже вірили, що біля вогню душі померлих могли зігрітись. Також, згідно з віруваннями, вогонь очищував та охороняв від усього злого.

День Усіх Святих у Польщі

Кладовище в Польщі у День Усіх Святих

Окрім відвідин кладовища, у деяких польських регіонах існують й інші традиції, пов’язані із Днем Усіх Святих. Так, наприклад, оскільки поляки вірять, що у цей день на землю прилітають душі померлих, тому у будинках у ніч із першого на друге листопада на столі або підвіконні залишають їжу, аби душі могли почастуватись. Раніше у цей день заборонялось виконувати будь-яку хатню роботу – прати, ткати, рубати дрова тощо.

Чому Halloween не прижився в Польщі?

Поляки – найрелігійніша нація в Європі. Згідно з опитуваннями, близько 86,9 % громадян Польщі є католиками за віросповіданням. Тому, незважаючи на те, що День Усіх Святих походить від язичницького дня померлих, сьогодні це свято в Польщі сприймається як виключно християнське. Навіть у часи комуністичної Польщі цей день був вихідним, а свято офіційно називалося Днем усіх померлих.

Halloween у Польщі сприймається як свято, нічим не пов’язано із церквою. Римо-католицька церква в Польщі вважає його поширенням магії й окультизму, що суперечить християнському вченню. Тому й самі поляки не піддаються впливу масової культури та залишаються вірні власним традиціям.

Сьогодні вибір стоїть за кожним особисто:

святкувати Halloween чи все ж таки День Усіх Святих?

День Усіх Святих чи Halloween

Не зайвим буде ще раз нагадати, що День Усіх Святих в Польщі вважається офіційним державним вихідним днем, тож усі державні та більшість приватних установ 1 листопада в Польщі не працюють. Крім того, відповідно до закону про заборону торгівлі в неділю та святкові дні, зачиненими 1 листопада будуть всі магазини, супермаркети та торгові центри.

Оскільки цьогоріч листопад розпочнеться із довгого вікенду, то багато людей захочуть поїхати до родичів чи просто зробити собі міні-відпустку та помандрувати Польщею. У зв’язку з цим спеціально до Дня Всіх Святих та протягом перших вихідних листопада (тобто до понеділка 05.11.) польська залізниця для зручності своїх пасажирів вирішила збільшити кількість вагонів на найбільш популярних залізничних маршрутах Польщі.

Читайте також:

7 найкрасивіших фестивалів та свят у Польщі

Цікаві факти про Польщу, які вас здивують. Інфографіка

10 особливостей Польщі, які не перестають дивувати туристів

comments icon

Коментарі

Схожі статті

Переглянути більше

Отримуйте найсвіжішу інформацію про акції та знижки

Отримувати інформацію
Контакти

35-326, Rzeszów, ul.T.Rejtana, 67

vsetutpl.info@gmail.com

Ми в соціальних мережах