Приєднуйтесь до нас у Facebook та будьте в курсі всіх оновлень.
Мені вже подобається VseTutPlПереглядаючи наш сайт, ви погоджуєтеся на використання cookie-файлів. Ми застосовуємо їх, щоб покращити якість сторінок, вони допомагають нам оцінити ваші потреби (допомагають в зборі статистики), а також допомагають нашим партнерам розміщувати правильний контент для вас з використанням нашого сервісу. Щоб дізнатися більше про Cookies, будь ласка, натисніть тут.
ПогоджуюсьКожного року з наближенням 1 листопада у Польщі починається справжній ажіотаж: у магазинах пропонують різноманітні акції та знижки на свічки, на дорогах затори, всі поспішають на кладовища, аби вшанувати пам'ять померлих, в країні оголошують державний вихідний.
Для поляків 1 листопада – це важливий день, традиції проведення якого сягають далеких віків. В той же час, незважаючи на стійкі звичаї, останніми роками все більше простежуються віяння з Заходу у відзначенні цього дня. Популярний Halloween "наступає на п’яти" традиційному Дню Усіх Святих. Ми намагались з’ясувати, звідки ж походять традиції цих свят і як сьогодні у Польщі проходить 1 листопада?
Офіційно День Усіх Святих католицька церква відзначає 1 листопада. За церковним уставом це свято має найвищий ранг – ранг торжества (solemnitas) поряд із такими великими християнськими святами як Різдво та Великдень. В цей день у церквах та костелах правлять святкову літургію.
Історія свята сягає VI ст. н.е., тобто ще часів раннього християнства. Спочатку День Усіх Святих відзначали 13 травня. Саме в цей день у 609 році папа Римський Боніфацій ІV за згодою візантійського імператора Фоки освятив колишній Пантеон (язичницький храм) Юпітера, Венери та Марса і перейменував його на храм Діви Марії та усіх мучеників. Однак у VIII ст. вшанування Всіх Святих перенесли на 1 листопада, коли папа Григорій III освятив на честь Усіх Святих одну з капел собору святого Петра у Ватикані – найбільшої християнської церкви у світі.
Собор Святого Петра у Ватикані
Однак існує й інша версія походження цього свята.
На 13 травня (першу встановлену дату святкування Дня Усіх Святих християнською церквою) раніше припадало язичницьке свято Лемурія (Лемуларія) – свято мертвих у Стародавньому Римі. Римляни вірили, що в цей день душі померлих блукають по світу у вигляді примар, яких вони називали лемурами.
Неоднозначною є і друга дата, обрана церквою для вшанування Всіх Святих. 1 листопада древні кельти (група племен, які раніше проживали на території сучасних Франції, Німеччини, Іспанії, Великої Британії, та інших країн Західної Європи) відзначали язичницьке свято Сайман (інша назва – Савин). Назва Сайман походить від ірландського слова Samhain, що означає "третій місяць осені", тобто листопад. Свято відмічалось як День врожаю та День вшанування предків. Цей день сприймався як містичний, асоціювався зі смертю і надприродними силами. У Сайман люди палили вогнища, стрибали через вогонь та приносили у жертву богам тварин.
Чи випадково церква двічі призначала святкування дня Усіх Святих на ту ж саму дату, коли язичники вшановували душі померлих? Імовірно, в такий спосіб священнослужителі намагалися викорінити "поганські" звичаї і замінити їх новими – християнськими.
Цікаво, що 1 листопада як День Усіх Святих відзначає лише Католицька Церква. Православна Церква аналогічний день святкує у восьму неділю після Великодня. І ця дата також вибрана не просто так. Східні слов’яни (серед яких власне і поширене православ’я) приблизно у той самий час, на який припадає теперішній День Усіх Святих, раніше відзначали Русалії або Русальний (Клечальний) тиждень і вірили, що у ці дні по землі ходять русалки та мавки – померлі душі.
Русалії
Тобто і в Православній, і в Католицькій церкві дні пошановування Усіх Святих збігаються із язичницькими Днями померлих.
Віяння із Заходу набувають все більшої популярності у країнах Центральної та Східної Європи, в тому числі і у Польщі. Взагалі, слово Halloween – це скорочена фраза, яка з англійської перекладається як All Hallow's Eve – переддень Дня всіх святих. Свято зародилось у Великій Британії, внаслідок поєднання обох свят – язичницького Сайману та християнського Дня Усіх Святих.
Від Сайману Halloween перейняв дату святкування – ніч на 1 листопада і традицію вшанування померлих, а від Дня Усіх Святих – власне саму назву.
Неодмінні атрибути свята, які одразу виникають в уяві при згадці про Halloween – "ліхтар Джека" із гарбуза, люди, перевдягнені в костюми нечисті та солодощі – появилися та набули популярності відносно недавно.
"Ліхтар Джека" - традиційн атрибут на Halloween
Вперше сучасні традиції свята Halloween появилися у США. Це свято потрапило туди разом з емігрантами із Великої Британії, Шотландії та Ірландії наприкінці XVIII ст. Лише у XIX ст. свято починає набувати сучасних обрисів.
У XX ст. популярність Halloween набрала обертів – люди тематично прикрашають свої будинки, влаштовують вечірки, одягають карнавальні костюми. Популярними персонажами стають герої фільмів та книжок – Дракула, Франкенштейн, Мумія та інші.
Сучасний декор будинку на Halloween
Людям настільки сподобалося жартівливе свято "нечистої сили", що Halloween став мандрувати по цілому світу. Сьогодні навіть у Японії щороку проводять паради нечистої сили.
Попри шалену популярність Halloween у цілому світі, у Польщі це свято наразі не прижилося. Поляки вірні своїм традиціям – тут святкують День Усіх Святих (Wszystkich Świętych). Уранці люди відвідують месу в костелі, а тоді їдуть на кладовище – відвідати могили родичів та друзів. Обов’язково на могилах запалюють свічки.
Польський етнограф із варшавського Державного етнографічного музею Александра Твардовська каже, що звичай розпалювати свічки на могилах має також глибоке дохристиянське коріння. Раніше люди запалювали свічки там, де когось поховали або де хтось загинув трагічною смертю, адже вірили, що біля вогню душі померлих могли зігрітись. Також, згідно з віруваннями, вогонь очищував та охороняв від усього злого.
Кладовище в Польщі у День Усіх Святих
Окрім відвідин кладовища, у деяких польських регіонах існують й інші традиції, пов’язані із Днем Усіх Святих. Так, наприклад, оскільки поляки вірять, що у цей день на землю прилітають душі померлих, тому у будинках у ніч із першого на друге листопада на столі або підвіконні залишають їжу, аби душі могли почастуватись. Раніше у цей день заборонялось виконувати будь-яку хатню роботу – прати, ткати, рубати дрова тощо.
Поляки – найрелігійніша нація в Європі. Згідно з опитуваннями, близько 86,9 % громадян Польщі є католиками за віросповіданням. Тому, незважаючи на те, що День Усіх Святих походить від язичницького дня померлих, сьогодні це свято в Польщі сприймається як виключно християнське. Навіть у часи комуністичної Польщі цей день був вихідним, а свято офіційно називалося Днем усіх померлих.
Halloween у Польщі сприймається як свято, нічим не пов’язано із церквою. Римо-католицька церква в Польщі вважає його поширенням магії й окультизму, що суперечить християнському вченню. Тому й самі поляки не піддаються впливу масової культури та залишаються вірні власним традиціям.
Сьогодні вибір стоїть за кожним особисто:
святкувати Halloween чи все ж таки День Усіх Святих?
Не зайвим буде ще раз нагадати, що День Усіх Святих в Польщі вважається офіційним державним вихідним днем, тож усі державні та більшість приватних установ 1 листопада в Польщі не працюють. Крім того, відповідно до закону про заборону торгівлі в неділю та святкові дні, зачиненими 1 листопада будуть всі магазини, супермаркети та торгові центри.
Оскільки цьогоріч листопад розпочнеться із довгого вікенду, то багато людей захочуть поїхати до родичів чи просто зробити собі міні-відпустку та помандрувати Польщею. У зв’язку з цим спеціально до Дня Всіх Святих та протягом перших вихідних листопада (тобто до понеділка 05.11.) польська залізниця для зручності своїх пасажирів вирішила збільшити кількість вагонів на найбільш популярних залізничних маршрутах Польщі.
Читайте також:
7 найкрасивіших фестивалів та свят у Польщі
Кращі морські курорти Польщі. Польська Балтика курорти. Кращі курорти Балтійського моря в Польщі. Куди поїхати на море в Польщі. Польське море курорти. Морський відпочинок в Польщі. На море в Польщі літом 2019. Кращі курорти на морі в Польщі.
Найбільший польський туроператор Itaka пропонуватиме своїм клієнтам страхування від дощу. Воно гарантуватиме грошову компенсацію за кожен дощовий день відпочинку.
Виключення зробили лише для барів та ресторанів. Таке рішення прийняли після публічних обговорень, на яких зʼясувалося, що 55% мешканців міста прагне обмеження продажу спиртних напоїв вночі.
Наприкінці 2022 року міська влада польської столиці Варшави нічого не запропонує своїм мешканцям з нагоди початку нового року. На жаль, у місті це стає уже прикрою традицією.
Кінець календарного року для багатьох компаній та працівників у Польщі традиційно означає можливість скласти план відпусток на наступний рік. У 2023 році календар офіційних свят у Польщі буде особливо корисним для працівників, які хотіли б об’єднати відпу
Польща залишається одним із найдешевших місць для відпочинку в Європі. Разом з тим, сусідня країна вже шість років поспіль наближається до середнього цінового показника серед країн ЄС.
Коментарі