Бедронку підозрюють у порушенні директиви Omnibus. Які штрафи можуть накласти

13 Січня 2023
закупи в польщі в супермаркетах бедронка

Польське Управління із захисту конкуренції та споживачів (UOKiK) вкотре зацікавилось діяльністю популярної мережі дисконт-супермаркетів Biedronka. Раніше цей орган вже виписав компанії кілька особливо великих штрафів через порушення прав споживачів. Цього разу потенційною проблемою може стати те, в який спосіб Бедронка презентує вартість товару на ціннику та як дослухається до вимог директиви Omnibus. Керівництво мережі натомість вважає, що добре виконує свої зобов’язання згідно з новим законом, пише видання wiadomoscihandlowe.pl

Як ми вже повідомляли, з 1 січня 2023 року власники стаціонарних магазинів повинні вказувати на цінниках акційних товарів їхню вартість за останні 30 днів. Хоча це не стосується всіх продуктів та всіх типів рекламних акцій, це все ж суттєва зміна способу представлення цін клієнтам. Нові правила пов’язані із запровадження в Польщі європейської директиви Omnibus. Вони мають на меті викривати шахрайські акції, які вводять покупців в оману, наприклад, штучно підвищуючи, а потім знижуючи вартість конкретного товару до звичайної ціни. 

Продуктові мережі в Польщі по-різному адаптувалися до нового закону. На етикетках в Lidl з'явилося поле “найнижча ціна за останні 30 днів до знижки”. Carrefour використав коротшу фразу – “найнижча ціна за 30 днів”. Biedronka, своєю чергою, виділяється на тлі конкурентів, оскільки вказує на ціннику так звану “референтну” або відносну ціну. На думку деяких експертів, це може вводити покупців в оману або бути недостатньо прозорим способом повідомити фактичну вартість товару за останній місяць. 

Як наголошують в Управлінні UOKiK, “інформація про найнижчу ціну, яка діяла протягом 30 днів до запровадження знижки, має бути точною та не викликати жодних сумнівів”. На запит видання wiadomoscihandlowe.pl в прес-службі UOKiK наголосили, що термін “референтна ціна” вважають неточним і недостатнім.

“UOKiK моніторить ринок. Ми перевіряємо, чи дотримуються підприємці нових норм щодо належного інформування покупців про акції. Ми бачимо, що не всі роблять це правильно”, - додали в прес-службі відомства і повідомили, що подробиці заходів, які Управління має намір вжити, стануть відомі наступного тижня.

акції та знижки в супермаркетах бедронка

Водночас мережа Biedronka стверджує, що правильно адаптувалася до змін у законі, які набули чинності на початку 2023 року. 

“Поняття “референтна ціна” є не законодавчим, а робочим, так само, як і поняття “відносна ціна”, що зазначене в рекомендаціях Європейської Комісії. У зв’язку з цим та відсутністю офіційних вказівок щодо єдиного визначення такої ціни, використання цих термінів слід вважати дозволеним”, - запевняє Марцін Ладак, член правління та директор юридичного департаменту мережі Biedronka.

Представник найбільшої мережі роздрібної торгівлі в Польщі додає, що “усюди, де це можливо” Biedronka пояснює, що “референтною є найнижча ціна даного товару за останні 30 днів”. Що це за місця, якщо не безпосередньо цінник товару? За словами Марціна Ладака, це: доступні в магазинах паперові буклети, електронні буклети в додатку Biedronka, а також офіційний веб-сайті мережі biedronka.pl. Він також зазначає, що пояснення були і в прес-релізі (ймовірно, йдеться про повідомлення прес-служби Biedronka за 3 січня).

“У пропозиції Biedronka є товари, які швидко псуються або мають короткий термін придатності, а також товари, які пропонуються для продажу менш ніж на 30 днів. У такій ситуації положення також вимагають відображення ціни до останнього зниження або найнижчої ціни на цей товар, яка діяла в період від дати його виставлення до дати введення знижки, і т.д., тож ця ціна також відображається”, - додає Марцін Ладак у відповідь на запитання порталу wiadomoscihandlowe.pl.

Як Управління відреагує на такі пояснення мережі поки що невідомо. Однак перші коментарі офісу UOKiK (в яких слово Biedronka не фігурує прямо, але згадується поняття “референтна ціна”) показують, що в компанії можуть виникнути чергові проблеми. 

Водночас після того, як закон лише набрав чинності, Управління може вжити м'яких заходів. Зокрема, підприємцям слід пояснити, який спосіб позначення найнижчої ціни є правильним, а який ні. Лише у випадку, якщо підприємці знехтують цими вказівками, можуть посипатись серйозні штрафи. 

Так, за порушення законодавства у сфері торгівлі, Торгова Інспекція може накласти на підприємця штраф на суму до 20 тисяч злотих. Якщо порушення відбувається тричі протягом року від першого випадку, штраф може сягати 40 тисяч злотих. З іншого боку, у разі виявлення практики, що порушує інтереси колективного споживача, президент UОКіК може накласти штраф у розмірі до 10% від обороту на одного підприємця та до 2 млн злотих на керівну особу.

⇒ Читайте також:

Офіційні вихідні, довгі вікенди та торгові неділі у Польщі в 2023 році

Бедронка підвищує зарплату з 2023 року: скільки зароблятимуть касири та працівники складу

Найдорожчі та найдешевші супермаркети в Польщі у 2022 році

comments icon

Коментарі

Схожі статті

Переглянути більше

Отримуйте найсвіжішу інформацію про акції та знижки

Отримувати інформацію
Контакти

35-326, Rzeszów, ul.T.Rejtana, 67

vsetutpl.info@gmail.com

Ми в соціальних мережах