Польща офіційно увійшла до групи найрозвиненіших країн світу

27 Вересня 2018
Польща офіційно увійшла до групи найрозвиненіших країн світу

Всі країни світу, відповідно до прийнятого положення ООН, поділяються за станом соціально-економічного розвитку на три групи:

  1. Група розвинених країн (країни першого світу)
  2. Група країн, що розвиваються (країни другого світу)
  3. Група країн з перехідною економікою (країни третього світу)

Відтак, ще донедавна Польща, як і всі інші країни колишнього соцтабору та СРСР (в тому числі, і Україна), входила до групи країн, що розвиваються, або так званих країн “другого світу”.

Per aspera ad astra: шлях польської економіки

З моменту повалення комуністичного режиму Польща зробила величезні кроки вперед, аби вивести свою економіку на високий рівень. Завдяки реформам нового уряду вже на початку 90-х польська економіка поволі почала "відроджуватися”. Реформа податкової системи, приватизація, девальвація злотих і зростання приватного сектора почали давати свої результати.

У 1997 ВВП Польщі становив $ 135,8 млрд, або $ 6406 на душу населення. У 1998 національний прибуток зріс на 6,3 %. У 2000 році ВВП країни зріс до $ 149,8 млрд.

Сьогодні, згідно з даними Index of Economic Freedom ВВП Польщі складає $ 470 млрд. а темп зростання ВВП сягає 4,8 %. 

шлях польської економіки

В нелегких 90-х роках Польща поставила перед собою амбітну і, здавалося б, недосяжну мету:  увійти в групу країн з розвиненою економікою та стати країною “першого світу”. І наполеглива праця уряду, громадян, підприємців та простих працівників, а також численної групи іноземних мігрантів таки дала свій результат: польський ринок став одним із найбільш розвинених світових ринків за рейтингом FTSE Russell.

Таким чином, Польща офіційно увійшла до групи найбільш розвинених світових країн згідно із класифікацією агентства FTSE Russell і стала 25 країною “першого світу”

• Читайте також: Польща закупила 9 тонн золота та встановила рекорд серед країн ЄС

Поряд із США та Японією: Польща офіційно стала однією з найрозвиненіших країн світу

Рішення про включення Польщі до групи країн із розвиненою економікою оголосили ще рік тому, а від сьогодні воно набуло чинності. Тоді, у жовтні 2017 року Агентство FTSE Russell (провайдер  індексів фондового ринку та відповідних служб даних) перевело Польщу з категорії ринків, що розвиваються, до категорії розвинутих ринків. Цього ж року відбулася офіційна церемонія переведення Польщі у новий статус. 

Власне, сама церемонія прийняття Польщі до групи 25 розвинених держав відбулася на Лондонській фондовій біржі. У ній взяли участь представники польської біржі та підприємництва.

шлях польської економіки

Президент Варшавської фондової біржі Марек Дєтль нагадав, що польська біржа була створена того самого року, що і лондонська, але після системних перетворень у 1991 року вона мала починати з початку. Тому, за його словами, вихід на етап розвиненого ринку тривав 27 років. 

Голова польської біржі додав, що ця подія для Польщі є як просування з англійської першої футбольної ліги – Championship у прем’єр-лігу – Premier League.

Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравєцький також прокоментував знаменну для Польщі події під час зустрічі із населенням одного з польських міст: 

“Я радий, що агентство FTSE Russell оцінило Польщу. Я думаю, це символічна дата, бо насправді економічний розвиток Польщі щораз більш дозрілий. І саме наші підприємці та працівники довели нас до цього ґрона розвинених держав. Саме їм я хочу перш за все за це подякувати”.

Новий статус - нові обов'язки. Які зміни чекають на Польщу?

Отже, Польща стала 25 країною світу, що входить до групи розвинених країн (країн першого світу). Окрім Польщі, сюди входять 24 інших держави, а саме: Австрія, Австралія, Бельгія, Великобританія, Данія, Греція, Ісландія, Іспанія, Італія, Канада, Люксембург, Нідерланди, Німеччина, Нова Зеландія, Норвегія, Португалія, Сан-Марино, США, Фінляндія, Франція, Швейцарія, Швеція та Японія. 

Найпотужнішу групу серед цих країн складають країни так званої "Великої сімки" (Group of Seven): США, Японія, Великобританія, Німеччина, Франція, Італія, Канада. Ці держави виробляють 47 % світового ВНП і зосереджують у своїх руках 51 % міжнародної торгівлі.

шлях польської економіки

Увійти в групу розвинених країн - колосальний крок для Польщі. Власне, саме Польща – це перша та поки єдина країна з Центрально-Східної Європи, що увійшла до групи країн “першого світу”

У спостережницький перелік FTSE Russell (тобто перелік країн, які можуть бути потенційними кандидатами до вступу у групу розвинених країн) Польща потрапила ще сім років тому. 

Однак сам процес перекласифікації Польщі в нову групу передбачав врегулювання стандартів та правил, за якими працює бізнес, інфраструктура та якість ринку капіталу. Тридцять сім великих польських компаній були включені до індексу розвинених країн.

Зауважимо, що для того, аби відповідати статусу країни з розвиненою економікою необхідно зберігати високий прибуток на душу населення і максимальний індексом розвитку людського потенціалу (ІРЛП) - інтегральний показник, що розраховується щорічно для міждержавного порівняння і вимірювання рівня життя, грамотності, освіченості і довголіття, як основних характеристик людського потенціалу.

Тому зарахування Польщі до групи розвинених країн накладає на неї не тільки почесний статус, а й обов'язок дотримання високих світових стандартів та належного рівня життя людей.

шлях польської економіки

Читайте також:

Польща закупила 9 тонн золота та встановила рекорд серед країн ЄС

Топ-6 найкращих невеликих міст для життя в Польщі

Як знайти роботу в Польщі

10 особливостей Польщі, які не перестають дивувати туристів

comments icon

Коментарі

Схожі статті

Переглянути більше

Отримуйте найсвіжішу інформацію про акції та знижки

Отримувати інформацію
Контакти

35-326, Rzeszów, ul.T.Rejtana, 67

vsetutpl.info@gmail.com

Ми в соціальних мережах