Приєднуйтесь до нас у Facebook та будьте в курсі всіх оновлень.
Мені вже подобається VseTutPlПереглядаючи наш сайт, ви погоджуєтеся на використання cookie-файлів. Ми застосовуємо їх, щоб покращити якість сторінок, вони допомагають нам оцінити ваші потреби (допомагають в зборі статистики), а також допомагають нашим партнерам розміщувати правильний контент для вас з використанням нашого сервісу. Щоб дізнатися більше про Cookies, будь ласка, натисніть тут.
ПогоджуюсьВсі країни світу, відповідно до прийнятого положення ООН, поділяються за станом соціально-економічного розвитку на три групи:
Відтак, ще донедавна Польща, як і всі інші країни колишнього соцтабору та СРСР (в тому числі, і Україна), входила до групи країн, що розвиваються, або так званих країн “другого світу”.
З моменту повалення комуністичного режиму Польща зробила величезні кроки вперед, аби вивести свою економіку на високий рівень. Завдяки реформам нового уряду вже на початку 90-х польська економіка поволі почала "відроджуватися”. Реформа податкової системи, приватизація, девальвація злотих і зростання приватного сектора почали давати свої результати.
У 1997 ВВП Польщі становив $ 135,8 млрд, або $ 6406 на душу населення. У 1998 національний прибуток зріс на 6,3 %. У 2000 році ВВП країни зріс до $ 149,8 млрд.
Сьогодні, згідно з даними Index of Economic Freedom ВВП Польщі складає $ 470 млрд. а темп зростання ВВП сягає 4,8 %.
В нелегких 90-х роках Польща поставила перед собою амбітну і, здавалося б, недосяжну мету: увійти в групу країн з розвиненою економікою та стати країною “першого світу”. І наполеглива праця уряду, громадян, підприємців та простих працівників, а також численної групи іноземних мігрантів таки дала свій результат: польський ринок став одним із найбільш розвинених світових ринків за рейтингом FTSE Russell.
Таким чином, Польща офіційно увійшла до групи найбільш розвинених світових країн згідно із класифікацією агентства FTSE Russell і стала 25 країною “першого світу”.
• Читайте також: Польща закупила 9 тонн золота та встановила рекорд серед країн ЄС
Рішення про включення Польщі до групи країн із розвиненою економікою оголосили ще рік тому, а від сьогодні воно набуло чинності. Тоді, у жовтні 2017 року Агентство FTSE Russell (провайдер індексів фондового ринку та відповідних служб даних) перевело Польщу з категорії ринків, що розвиваються, до категорії розвинутих ринків. Цього ж року відбулася офіційна церемонія переведення Польщі у новий статус.
Власне, сама церемонія прийняття Польщі до групи 25 розвинених держав відбулася на Лондонській фондовій біржі. У ній взяли участь представники польської біржі та підприємництва.
Президент Варшавської фондової біржі Марек Дєтль нагадав, що польська біржа була створена того самого року, що і лондонська, але після системних перетворень у 1991 року вона мала починати з початку. Тому, за його словами, вихід на етап розвиненого ринку тривав 27 років.
Голова польської біржі додав, що ця подія для Польщі є як просування з англійської першої футбольної ліги – Championship у прем’єр-лігу – Premier League.
Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравєцький також прокоментував знаменну для Польщі події під час зустрічі із населенням одного з польських міст:
“Я радий, що агентство FTSE Russell оцінило Польщу. Я думаю, це символічна дата, бо насправді економічний розвиток Польщі щораз більш дозрілий. І саме наші підприємці та працівники довели нас до цього ґрона розвинених держав. Саме їм я хочу перш за все за це подякувати”.
Отже, Польща стала 25 країною світу, що входить до групи розвинених країн (країн першого світу). Окрім Польщі, сюди входять 24 інших держави, а саме: Австрія, Австралія, Бельгія, Великобританія, Данія, Греція, Ісландія, Іспанія, Італія, Канада, Люксембург, Нідерланди, Німеччина, Нова Зеландія, Норвегія, Португалія, Сан-Марино, США, Фінляндія, Франція, Швейцарія, Швеція та Японія.
Найпотужнішу групу серед цих країн складають країни так званої "Великої сімки" (Group of Seven): США, Японія, Великобританія, Німеччина, Франція, Італія, Канада. Ці держави виробляють 47 % світового ВНП і зосереджують у своїх руках 51 % міжнародної торгівлі.
Увійти в групу розвинених країн - колосальний крок для Польщі. Власне, саме Польща – це перша та поки єдина країна з Центрально-Східної Європи, що увійшла до групи країн “першого світу”.
У спостережницький перелік FTSE Russell (тобто перелік країн, які можуть бути потенційними кандидатами до вступу у групу розвинених країн) Польща потрапила ще сім років тому.
Однак сам процес перекласифікації Польщі в нову групу передбачав врегулювання стандартів та правил, за якими працює бізнес, інфраструктура та якість ринку капіталу. Тридцять сім великих польських компаній були включені до індексу розвинених країн.
Зауважимо, що для того, аби відповідати статусу країни з розвиненою економікою необхідно зберігати високий прибуток на душу населення і максимальний індексом розвитку людського потенціалу (ІРЛП) - інтегральний показник, що розраховується щорічно для міждержавного порівняння і вимірювання рівня життя, грамотності, освіченості і довголіття, як основних характеристик людського потенціалу.
Тому зарахування Польщі до групи розвинених країн накладає на неї не тільки почесний статус, а й обов'язок дотримання високих світових стандартів та належного рівня життя людей.
Читайте також:
Польща закупила 9 тонн золота та встановила рекорд серед країн ЄС
Топ-6 найкращих невеликих міст для життя в Польщі
10 особливостей Польщі, які не перестають дивувати туристів
Польських покупців вже давно не здивувати касами самообслуговування у популярних дискаунтерах і супермаркетах. Проте зараз такі прилади почали інсталювати у магазинах з одягом.
Президент Польщі Анджей Дуда підписав закон, що прирівнює електронні документи з урядового мобільного застосунку mObywatel до традиційних. Закон, серед іншого, більш точно визначає умови використання застосунку mObywatel, який фактично стає мобільним доку
Рада ЄС та Європейський парламент погодили правила онлайн-подання заявок на шенгенські візи та використання цифрових віз замість паспортних вклейок.
З часу відкриття у польському місті Радом нового летовища минуло понад 1,5 місяці, тож цей інфраструктурний об’єкт вже може похвалитися певними результатами.
Польський уряд запропонував з 1 січня 2024 року підвищити мінімальну заробітну плату до 4242 злотих, а з 1 липня – до 4300 злотих.
7 червня журналісти видання Deutsche Welle вирушили на закупи в супермаркети мережі Lidl у Варшаві та німецькому місті Бонн, щоб порівняти ціни на однакові продукти.
Коментарі