Приєднуйтесь до нас у Facebook та будьте в курсі всіх оновлень.
Мені вже подобається VseTutPlПереглядаючи наш сайт, ви погоджуєтеся на використання cookie-файлів. Ми застосовуємо їх, щоб покращити якість сторінок, вони допомагають нам оцінити ваші потреби (допомагають в зборі статистики), а також допомагають нашим партнерам розміщувати правильний контент для вас з використанням нашого сервісу. Щоб дізнатися більше про Cookies, будь ласка, натисніть тут.
ПогоджуюсьДіти - майбутнє кожного народу. У Польщі держава по максимуму розглядає питання навчання і виділяє кошти на шкільну освіту. Розумна, прогресивна, креативна і сучасна нація росте, і чим більше сил, терпіння і уваги приділяти дітям зараз, тим більшою буде впевненість в успішному завтрашньому дні. Шкільна освіта в Польщі є однією з найбільш прогресивних серед усіх країн Східної Європи.
Серед кращих сторін освіти в Польщі можна виділити:
Все частіше іноземні громадяни прагнуть, щоб їхні діти здобували середню освіту в Польщі. Дійсно, популярність цієї країни останнім часом стає все більша, а потік осіб, які бажають проживати тут, зростає з кожним роком.
Багато українців, вирушаючи в Польщу на роботу, згодом отримуть Карту побиту або ж польське громадянство, і переїжджають жити до Польщі всією сім'єю разом із дітьми. Саме тоді перед ними і виникає таке складне і важливе запитання: яку школу обрати для дитини в Польщі? Чим відрізняються українські школи від польських? І якою, власне, є система шкільної освіти в Польщі? Спробуємо розібратися із цими питаннями.
Польська освіта по праву вважається однією з найякісніших в Східній Європі. Вона поділена на рівні, відповідно до віку дитини та її умінь і навичок, які вона здобуває. Відтак, в Польщі є:
Слід зауважити, що не всі рівні освіти в Польщі є обов'язковими: так, дошкільну освіту (дитячий садочок) і вищу освіту (університет) за бажання можна не здобувати. Основним обов'язком усіх польских дітей закінчити гімназію, однак не пізніше, ніж до закінчення 18 років життя.
Система освіти в Польщі не стоїть на місці і реформується, відповідно до викликів суспільства та вимог часу. Відтак, з грудня 2016 року почалася реформа середньої освіти в Польщі, яка потриває до 2020 року: поступово скасовується освітній рівень «гімназія», початкова школа перетворюється в восьмирічну, після неї 4-річний ліцей чи 5-річний технікум. Разом 12 років шкільного навчання.
Отож, з 2017 року освіта в Польщі виглядає наступним чином:
• від 3 до 6 років
Дошкільна освіта в Польщі не є обов’язковою. Батьки дитини самостійно приймають рішення чи віддавати її в дитячий садок, і якщо так, то в який саме і на скільки годин в день.
Однак, слід зауважити, що останній рік в дитячому садку (коли дитині виповнюється 5 або 6 років) є обов’язковим для всіх дітей, які через рік підуть до школи в Польщі, включаючи дітей іноземців, оскільки це передумова вступу в початкову школу. Під час останнього року навчання в ДНЗ діткам надаються базові, необхідні перед школою знання.
В Польщі функціонують як муніципальні, так і приватні платні дитячі садки. Батьки можуть самостійно обрати для свого малюка такий заклад, керуючись особистими вподобаннями та побажаннями.
• від 6 (7) до 13 (14) років
Дитина, перед поступленням в перший клас, в обов'язковому порядку повинна рік займатися в підготовчих групах, які відкриті в дитячих садках або в школах. У 6-7 років школяр, який уже отримав певні знання та навички, переходить у перший клас, в базову школу.
Восьмирічна початкова школа ділиться на два етапи: класи I-III і IV-VIII.
На першому етапі - у I-III класах для дітей віком від 6-7 до 10 років - заняття проводяться у формі дошкільної освіти, без поділу на предмети. З учнями працює один вчитель, лише тільки заняття іноземними мовами, фізкультурою і музикою ведуть інші викладачі. Дітям подобається такий підхід, більшість з радістю біжать до школи, адже там так багато цікавого, та ще й друзі-однокласники!
Уроки, як і в Україні, тривають по 45 хв, між якими є обов'язкові перерви. Учні також можуть брати участь у спеціальних уроках з релігії або етики, хоча вони не є обов'язковими і батьки самостійно вирішують про участь дитини в релігійних заняттях. Окрім обов'язкових уроків, школа також надає дітям позакласну діяльність, наприклад екскурсії, походи в музеї чи театри тощо.
На другому етапі (IV-VIII клас), длядітей віком від 9 (10) до 13 (14) років, впроваджується чіткий поділ на предмети. Кожен предмет викладає окремий вчитель. Обов'язковими предметами на даному етапі є:
Зверніть увагу! Діти-іноземці, які не володіють польською мовою на достатньому для навчання рівні, мають право на додаткові безкоштовні заняття з польської мови. Користуватися ними можна лише протягом перших 12 місяців перебування дитини в Польщі.
• від 13 (14) до 16 (18) років
З 2017 року окремий етап освіти - гімназійний - в Польщі був об'єднаний з початковим. Фактично, з 2019 року гімназії в Польщі як окремий етап освіти, будуть повністю ліквідовані, що цілком логічно, адже для школяра перехід з початкової школи до гімназії не є відчутним: він залишається навчатися у тому ж закладі, просто переходить у 9-11 клас.
Отож, у 9-11 класі навчаються підлітки віком від 13 до 16 (17) років. Освіта на даному етапі носить загальний характер, учні вивчають наступні обов'язкові предмети:
Крім того, за бажанням, учень може відвідувати факультативи.
Середня школа закінчується іспитом, який зазвичай проходить у квітні. Іспит складається з чотирьох частин:
Складання іспиту є необхідною умовою для завершення середньої школи. Результат іспиту є одним із критеріїв, які враховуються при вступі у старшу школи.
• від 17 (18) до 20 (21) років
Внаслідок реформування освіти в Польщі у 2017 році колишні понадгімназійні школи стали післяпочатковими (szkoła ponadpodstawowa). Іншими словами, це старша школа середньої освіти в Польщі і завершальна стадія обов'язкового шкільного навчання, яка займає як мінімум 3 роки.
Освіта в післяпочаткових закладах - ліцеях або технікумах - вже вважається профільною. Учень може самостійно вибирати, де саме йому продовжувати навчання. Це може бути ліцей, коледж або профучилище.
За результатами іспитів, які складають учні по завершенню навчання в гімназії, приймається рішення, де вони зможуть продовжити своє навчання. В Польщі існує три види старшої школи. Це:
Більшість учнів обирає навчання в чотирирічних технікумах, можна також 2 роки здобувати освіту в професійній школі, потім ще 2 роки вчитися в загальноосвітньому ліцеї. Обов'язково після закінчення навчання здаються іспити, результати яких відіграють основну роль при вступі у вищі навчальні заклади.
Матура (matura, egzamin maturalny) - спеціальний екзамен, що складається по закінченню навчання у старшій школі в Польщі і є необхідним для отримання атестату про закінчення і здобуття середньої освіти та вступу у ВНЗ (szkoła wyższa).
Екзамен складається з обов’язкових предметів та предметів на вибір. Наразі до обов’язкових відносять математику, польську мову та іноземну на базовому рівні. Іноді університети встановлюють предмети, які є необхідними для вступу саме в цей навчальний заклад.
Більшість предметів на екзамені мають два рівні:
Іспити складаються у письмовому вигляді та у вигляді усних презентацій, теми до яких обирають заздалегідь.
У Польщі існує поріг здачі для матури та успішного отримання атестату (świadectwo dojrzałości) –мінімум 30%. Якщо іспит був складений незадовільно і не перевищив необхідної відмітки, то доведеться його перескладати. Відсутність матури не дозволяє учневі продовжувати навчання у ВУЗі.
Зверніть увагу! На сьогодні для іноземців вища освіта в Польщі платна, але з кожним роком ВНЗ пропонують все більше різноманітних можливостей безкоштовного навчання для іноземців.
Так, наприклад, при високих результатах з "матури" студентові може бути запропоноване безкоштовне навчання самим ВНЗ. За активну соціальну діяльність та успіхи в навчанні з другого семестру студент також може отримувати стипендію, яка з надлишком покриватиме вартість навчання.
Жодне навчання не можливе без оцінювання - шкали, яка відображає успіхи та досягнення учня у володінні предметом та його ріст (або навпаки, тенденцію до зменшення) успіхів у навчанні.
Оцінки діти починають отримувати з ІV класу. Система оцінок у Польщі трохи відрізняється від української 12-бальної системи. В Польщі використовується 6-бальна система, де 6 - це найвища оцінка, 1 - найнижча:
Фактично, оцінки 6-2 позитивні, 1 - негативна.
Учні в Польщі користуються електронними щоденниками (e-dziennik) на різноманітних платформах, доступ до яких можливий через Інтернет.
В такому щоденнику зберігається уся поточна інформація шкільної діяльності учня - оцінки, перездачі, пропуски і прогули, домашні завдання, зауваження і похвала, оголошення від вчителів. Код доступу та пароль на свою електронну адресу отримує від школи окремо кожен учень і батьки.
Зверніть увагу! Якщо не використати код протягом місяця – він автоматично деактивується, для генерування нового доступу необхідне письмове прохання на ім’я директора школи.
Waga oceny, або вага оцінки - це спеціальна позначка над основною оцінкою учня. Кожна школа відповідно до регламенту надає вагу від 1 до 3 кожному роду діяльності на уроці, щоб можна було об’єктивно вирахувати середній бал за роботу протягом року. Наприклад, контрольна робота має вагу 3, усна відповідь на уроці - 2, виконання презентації з домашньої роботи - 1.
В результаті для учня вираховується середній бал з предмету за всі його оцінки разом із вагою. Щоб вирахувати середній бал, кожну оцінку треба додати стільки разів, скільки вона "важить" і поділити на кількість.
Наприклад, за контрольну роботу учень отримав 4 бали. Вага оцінки - 3. Тобто ми додаємо оцінку тричі:
4 + 4 + 4 = 12
За усну відповідь він отримав 5:
5 + 5 = 10
А за домашнє завдання - 6 балів.
6
Тепер всі бали разом із вагою додаються і діляться на кількість оцінок:
12 + 10 + 6 = 28
28 : 6 = 4, 6
Таким чином, середня оцінка учня з предмету - 4,6. "Ocena średnia" в щоденнику вписана дрібним шрифтом під назвою кожного предмету і вираховується автоматично за вище наведеним алгоритмом.
Учень зобов’язаний отримати означену кількість оцінок з кожного предмету щоб мати можливість отримати семестрову оцінку. Щоб вирахувати необхідну кількість оцінок, потрібно кількість годин предмету за тиждень помножити на 2 і додати 1. Наприклад, уроки фізики відбуваються два рази на тиждень:
(2 * 2) + 1 = 5
Отже, за семестр учень повинен отримати мінімум 5 оцінок з фізики.
Наприклад, якщо учень з якоїсь причини не відвідував уроки з біології, в щоденнику не вистачає необхідної кількості оцінок, учень отримує оцінку "некваліфікований" і тільки з дозволу педагогічної ради може відпрацювати матеріал (зазвичай контрольні з усього матеріалу за семестр).
• Навчальний рік в Польщі починається у вересні і закінчується у червні, розбитий на 2 семестри, але у учнів є можливість відпочити не лише на зимових і літніх канікулах, але й на різдвяні та великодні свята, період святкування яких займає десь тиждень.
• Як і в Україні, навчання в державних навчальних школах Польщі є безкоштовним. Але на плечі батьків лягають такі фінансові витрати як підручники, страхування, харчування тощо.
• Кожна дитина, що проживає в Польщі, у віці від 7 до 18 років зобов'язана відвідувати навчальні заклади, якщо цього не відбувається, батьки або опікуни понесуть покарання - аж до позбавлення батьківських (опікунських) прав.
• Щоб поступити до школи, дітей записують заздалегідь, наприклад, ще в березні. Можна піти навчатись в школу в своєму районі, або записатись в іншу. У другому випадку питання вступу розглядається безпосередньо директором навчального закладу. Вступ до приватної школи також проходить через рішення директора в індивідуальному порядку.
• У Польщі є така посада, як "Куратор Навчання за місцем проживання" (Wojewódzkie Kuratorium Oświaty). Ця людина може організовувати пільгові місця в різноманітних навчальних закладах для дітей, що перемагали в олімпіадах та предметних конкурсах.
У звязку з великою кількістю українців, що проживають в Польщі і отримали тут карту побиту або ж польське громадянство, практично в кожному воєводстві є українські школи та шкільні пункти, де навчання проводиться за польською системою освіти, однак самі уроки проводять українською мовою, або ж додатково проводять уроки української мови. Зазвичай в таких школах працюють вчителі, які так само є виходцями з України.
Окрім повноцінних україномовних шкіл, у Польщі є також недільні школи та гуртки при польських школах та костелах, де проводять додаткові заняття українською мовою. Наводимо адреси та контаки українських шкіл, шкільних пунктів та недільних українських шкіл у Польщі.
Бані Мазурські
Барцяни
Бартошиці
Бранєво
Бранєво
Будри
Будри
Венгожево
Видміни
Вільчента
Гавлики Великі
Ґіжицко
Ґурово–Ілавецьке
Добре Місто
Дрогоше
Загає
Ілава
Кандити
Кентшин
Круклянки
Лельково
Лідзбарк Вармінський
Млинари
Молтайни
Моронг
Новиця
Ольштин
Орнета
Оструда
Пасленк
Пєнєнжно
Позездже
Свьонтки
Слобіти
Собєхи
Сроків
Топшини
Познань
Білий Бір
Валч
Інськ
Колобжег
Кошалін
Старгард
Тшебятів
Щецін
Щецінек
Красник
Люблін
Люблін
Гожів Великопольський
Зелена Гура
Межиріччя
Новогруд Бобжанський
Шпротава
Гладищів
Горлиці
Горлиці
Краків
Краків
Краків
Криниця
Лосє
Ропа
Ропиця Польська
Устя Горлицьке
Варшава
Варшава
Варшава
Варшава
Варшава
Рокитки
Вроцлав
Вроцлав
Громадка
Лігниця
Запалів
Кальників
Команча
Мокре
Перемишль
Репедь
Ряшів
Сянок
Ярослав
Білосток
Білосток
Білосток
Більськ Підляський
Більськ Підляський
Черемха
Битів
Божитухом
Ґданськ
Лемборк
Мястко
Слупськ
Члухів
Катовіце
Читайте також:
У Польщі випускники середніх шкіл зможуть обрати українську мову під час проходження обов’язкового тестування з іноземних мов. Так, система шкільної освіти у сусідній країні передбачає, що отримати атестат можуть ті учні, які виконали тест з однієї вибран
В Україні раптово скасували можливість чоловікам призовного віку, які навчаються в іноземних ВНЗ, виїжджати за кордон. Причиною такого рішення називають масові підробки документів, до яких часто вдаються ухилянти.
Зошити, крейда, ножиці, лінійка, пластелін…- щороку список шкільних покупок наповнений багатьма необхідними для кожного школяра канцелярськими товарами.
В межах програми “Знання Освіта Розвиток” Європейський Союз запускає додаткові грошові фонди, що будуть спрямовані на підтримку українських біженців. Близько 13 млн злотих виділять, зокрема, на вивчення польської мови.
З 1 липня батьки у Польщі можуть подавати заявки на одержання фінансової допомоги від держави в рамках програми Добрий старт (Dobry start). Вона передбачає одноразову соціальну виплату на суму 300 злотих для придбання підручників, канцелярського приладдя
Більшість польських студентів, які окрім навчання також ходять на роботу, заробляють в межах 2-3 тисяч злотих “на руки”. Однак, є й такі, яким вдається заробити навіть 7 тисяч злотих.
Коментарі