Приєднуйтесь до нас у Facebook та будьте в курсі всіх оновлень.
Мені вже подобається VseTutPlПереглядаючи наш сайт, ви погоджуєтеся на використання cookie-файлів. Ми застосовуємо їх, щоб покращити якість сторінок, вони допомагають нам оцінити ваші потреби (допомагають в зборі статистики), а також допомагають нашим партнерам розміщувати правильний контент для вас з використанням нашого сервісу. Щоб дізнатися більше про Cookies, будь ласка, натисніть тут.
ПогоджуюсьТільки повні скептики будуть стверджувати, що бібліотека як інституція віджила своє. Зовсім ні! Сучасні бібліотеки - це не просто центри освіти та культури, а місце робочих і тематичних зустрічей, коворкінгу, спілкування і обміну ідеями, платформа для молодих письменників і захопливих читачів і сучасний технологічний центр.
Ми підібрали топ-10 кращих бібліотек Польщі, які зуміли не просто “вижити”, а оновитися і йти в ногу з часом і сучасним суспільством.
⇒ Читайте також: Топ-10 цікавих музеїв у Польщі, про які ви, ймовірно, не знали
Хорхе Луїс Борхес описував Всесвіт як Бібліотеку із невизначеною кількістю шестикутних галерей, нескінченною кількістю поверхів, спіральних сходів та сукупністю всіх книг, які тільки існують у світі. Дещо із цього утопічного бачення Всесвіту втілили архітектори у бібліотеці Сілезького університету в Катовіцах.
Оцінити кількість поверхів чи розмір бібліотеки на перший погляд непросто. Майже 60 км полиць із книгами, інтер'єр, виконаний з геометричною точністю, та понад 4 тисячі вікон - ця бібліотека справді унікальна.
Форма двох пересічних кубоїдів різних розмірів ідеально поєднується з міським пейзажем Катовіце. Інтенсивне забарвлення пісковика (жителі називають будівлю «рудою») - данина цегляним спорудам сусідніх промислових будівель.
На перший погляд, така сучасна польська міська бібліотека в Познані насправді була збудована ще в 1822-1828 роках за ідеєю та на кошти графа Едварда Рачинського - відомого великопольського магната, суспільного діяча, мецената науки й культури, письменника й видавця.
Класичний палац було збудовано на зразок знаменитого Лувру в Парижі французькими архітекторами Шарлем Персьє та П'єром-Франсуа Фонтаном.
Капітальний ремонт провели у 2013 році. Тепер на середніх поверхах розташувалися зручні сучасні читальні зали, а на першому поверсі - кав’ярня, дитяча бібліотека та художня галерея.
5000 м² простору, підземний гараж, два невеликі кінозали, кафе, дитяча ігрова кімната, конференц-зали та майже 1,5 тисячі відвідувачів в день. Ні, це не опис торгового центру, це міська державна бібліотека в Освенцімі. Інтер’єр тут заливається сяйвом веселкових віддзеркалень - горизонтальне розташування зовнішньої кераміки заломлює промінь світла, створюючи неймовірну гру світла-тіні.
Galeria Książki була відкрита для читачів у 2011 році та внесена до Європейського списку найкращих нових бібліотек, опублікованого в World Architecture News.
Не тільки столиця та великі міста можуть похвалитися красою бібліотечної архітектури. Так, у селі Чарни-Бур, Нижня Сілезія, у 2014 році було відкрито муніципальний культурний центр та надсучасну бібліотеку. Архітектори з Вроцлава зосередили увагу на функціональності, елегантності та простоті з відтінком екстравагантності. Засклений п’єдестал з виставковою площею та кафе є основою для горища, обробленого деревом.
Простір, відведений для читачів, створений в досить аскетичному стилі: бетонні підлоги, цегляні стіни, оголена залізобетонна конструкція. Інтер'єр розташований навколо двох овальних зон - одна - сервісний пункт та кафе, інша - комп'ютерна кімната та читальня із полицями.
На околиці старого міста в Ополе, по сусідству з філармонією та готико-бароковим монастирем францисканців ви легко впізнаєте сучасну будівлю Муніципальної публічної бібліотеки.
Просторі бібліотечні корпуси серед іншого відкриють перед вами комп’ютерну читальню, фотогалерею, конференц-зал, кав’ярню і навіть “Кімнату казок” для наймолодших читачів.
Фасад будівлі прикрашають вірші польського поета Едварда Стахури. Архітектор бібліотеки Анджей Затварницький отримав у 2011 році нагороду SARP за найкращий архітектурний об’єкт, споруджений за державні кошти та виграв конкурс польської архітектури XXL.
На морському відпочинку без книги ніяк? Тоді ласкаво просимо в мультимедійну бібліотеку в курортному місті Сопот, яка розташувалася прямо в торговому центрі. Відкрите наприкінці 2015 року, місце надихається пляжами Сопоту та його природою, поєднує в собі елегантне дерево, гармонійну білизну стін та природну зелень.
Окрім виділених приміщень для роботи чи зустрічей, Сопотека пропонує відвідувачам так звані “Пляжні зони” - тихі індивідуальні закутки для читання на диванчиках та шезлонгах.
⇒ Читайте також: Топ-10 кращих морських курортів Польщі
Вулиця Намисловська, будинок 8 - це адреса сучасного мультимедійного і літературного центру у Вроцлаві. Об'єкт, який функціонує з березня 2015 року на місці колишнього бізнес-центру, виник в результаті об'єднання чотирьох філіалів публічної бібліотеки.
Бібліотека відома своїми фондами (35 тисяч книг і журналів, 5 тисяч фільмов DVD, 2 тисячі музичних дисків, авдіокниги і комп'ютерні ігри), розмаїтою культурною програмою й оригінальним інтер'єром. На підлозі намальовано червону стрічку - прикметний знак вроцлавських бібліотек, - поділену на квадрати. Червоний колір контрастує з домінантним білим. В бібліотеці є також місце для зустрічей, дитячий куточок і зона відпочинку.
Приказка “не оцінюй книгу за обкладинкою” ідеально підходить для опису залізничного вокзалу в місті Румія (Румя) Поморського воєводства. Суттєво модернізована непомітна будівля 1958 року ховає в собі справжню перлину — інноваційний центр культури та надсучасну бібліотеку.
В затишному просторі помістилися бібліотека, майстерні фотографії, живопису і скульптури, куточок для дітей (з навчальною літературою та розвитковими іграми), комп'ютерні робочі місця на антресолі, конференц-зали, а також офіси організацій.
Кожен шанувальник літератури може прийти в читальний зал, який колись був залом очікування, і з книгою в руці зручно вміститися на диванах в формі купейних відділень. І це не єдиний «залізничний» акцент в оформленні інтер'єру: чорно-червоні елементи нагадуть барви старого локомотива, полички стилізовані під станційні платформи, а час відмірює вокзальний годинник.
Якщо вже мова і зайшла про кращі бібліотеки Польщі, то тут не можна не згадати і знамениту «Яґеллонку». Книгосховище найстарішого вищого навчального закладу Польщі двічі змінювало своє розташування, поки ще до Другої світової війни не знайшло собі пристанище на проспекті Міцкевича. Монументальна і шляхетна споруда в формі літери «Т» постала за проектом архітектора Вацлава Кшижановського.
Яґеллонська Бібліотека, яка має статус національної книгозбірні, налічує величезну колекцію книг починаючи від XIV століття.Багатюща збірка «Яґеллонки» разом з факультетськими бібліотеками налічує понад 7,5 мільйонів видань, в тому числі багато рукописних книг і стародруків. Серед найцінніших пам'яток польської мови, які зберігаються в цій бібліотеці: «Богородиця», найдавніший польський гімн XV століття, рукописи «Про обертання небесних сфер» Миколая Коперника, Скерцо E-dur Фредерика Шопена і навіть «Liber viginti artium» — «Книга двадцяти мистецтв», яку легенда пов'язує з магістром Твардовським, магом і чорнокнижником (пляма на пергаменті вважається відбитком лапи сатани).
Напевно, саме таке місце уявляв Умберто Еко, коли говорив про бібліотеку, котра «стає пригодою», і про «виявлення книг, про існування яких і не підозрювали».
“Hinc omnia” (“Все звідси” - лат.) - гласить напис на великій розкритій камінній книзі, що увінчує вхід в університетську скарбницю знань. Її охороняють статуї чотирьох польських мудреців: Казимира Твардовського, Яна Лукасевича, Альфреда Тарського і Станіслава Лесневського. Однак перед тим як потрапити до головного будинку, треба пройти так звану “вуличку” - перекритий скляним дахом пасаж, що сполучає дві будівлі.
На даху розташованої на набережній Вісли бібліотеки, що відкрилася 1999 року, через три роки було відкрито ботанічний сад за проектом Ірени Баєрської. Це один з найбільших і найгарніших садів на дахах в Європі. Його нижню і верхню частини поєднує джерело з каскадом водоспадів. На вищому рівні виділені зони: пурпурова, золота, срібна і зелена (названі так за барвами квітів, які там ростуть), а з містків та оглядового майданчика можна помилуватися панорамою столиці або подивитися крізь вікна всередину споруди.
⇒ Читайте також:
Топ-10 цікавих музеїв у Польщі, про які ви, ймовірно, не знали
10 найкрасивіших замків Польщі за версією National Geographic
Кращі морські курорти Польщі. Польська Балтика курорти. Кращі курорти Балтійського моря в Польщі. Куди поїхати на море в Польщі. Польське море курорти. Морський відпочинок в Польщі. На море в Польщі літом 2019. Кращі курорти на морі в Польщі.
Найбільший польський туроператор Itaka пропонуватиме своїм клієнтам страхування від дощу. Воно гарантуватиме грошову компенсацію за кожен дощовий день відпочинку.
Виключення зробили лише для барів та ресторанів. Таке рішення прийняли після публічних обговорень, на яких зʼясувалося, що 55% мешканців міста прагне обмеження продажу спиртних напоїв вночі.
У Польщі випускники середніх шкіл зможуть обрати українську мову під час проходження обов’язкового тестування з іноземних мов. Так, система шкільної освіти у сусідній країні передбачає, що отримати атестат можуть ті учні, які виконали тест з однієї вибран
Наприкінці 2022 року міська влада польської столиці Варшави нічого не запропонує своїм мешканцям з нагоди початку нового року. На жаль, у місті це стає уже прикрою традицією.
Кінець календарного року для багатьох компаній та працівників у Польщі традиційно означає можливість скласти план відпусток на наступний рік. У 2023 році календар офіційних свят у Польщі буде особливо корисним для працівників, які хотіли б об’єднати відпу
Коментарі