Топ-10 цікавих музеїв у Польщі, про які ви, ймовірно, не знали

17 Квітня 2018
Топ-10 цікавих музеїв у Польщі

Музей (з грецької “дім Муз”) - це спеціальний заклад, призначений для вивчення, збереження та репрезентування широкому загалу пам'яток природи, матеріальної і духовної культури. Для кожної країни музей - це своєрідний храм національних надбань, привід для гордості, місце, яке засвідчує унікальність та винятковість країни, її велич і багатсво.

В Польщі перший музей було засновано з ініціативи Ізабелли Чорторийської ще у 1801 році в Храмі Сивіли у Пулавах (місто в східній Польщі на річці Вісла). Сьогодні ж тут діє понад 480 музеїв.

Мабуть, всі чули про Королівський замок у Варшаві, Національний музей у Кракові, Соляну копальня у Велічці, Королівський замок на Вавелі чи Державний музей Аушвіц-Біркенау. Це справді популярні та знакові для Польщі музеї, які варто хоча б раз відвідати, будучи у Польщі. Однак є музеї не настільки відомі, проте не менш варті уваги.

Наприклад, чи знали ви, що в Польщі є чи не єдиний у світі музей історії бруду? Або що тут зібрані величезні колекції найрізноманітніших автомобілів, літаків та поїздів різних часів та історичних періодів? Ми зробили підбірку топ-10 цікавих музеїв у Польщі, про які ви, ймовірно не знали, однак які однозначно заслуговують на вашу увагу.

1. Манггха (Краків)

Манггха

Музей із такою незвичною назвою знаходиться у Кракові, неподалік від берега Вісли. Повна назва музею - Музей японського мистецтва і техніки Манггха (Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha), який відображає унікальну японську культуру та репрезентує зразки мистецтва цієї дивовижної далекої країни.

Манггха

Музей Манггха офіційно був відкритий 30 листопада 1994 р., однак спершу був лише філією Краківського Національного музею і лише з 1 грудня 2004 р. він став самостійним закладом культури. Проте історія музею почалася значно раніше - ще з першої половини ХХ ст.

Тоді, у 1920 році відомий краківський критик, письменник і колекціонер Фелікс "Манггха" Ясенський, який був закоханий у японську культуру, подарував Національному музею у Кракові свою колекцію з близько 6500 предметів японського мистецтва, поставивши лише одну умову: колекція повинна виставлятися відвідувачам музею як єдине ціле. Сам Ясенський став почесним директором колекції.

Але вже в 1929 році Ясенський помер, а скарби мистецтва так і залишилися лежати запакованими в ящиках і в такому стані дочекалися другої світової війни.

Лише німецькі окупаційні власті Генерал-губернаторства реквізували колекцію і виставили її в залах т. зв. Сукняних рядів у Кракові, де згодом колекцію побачив дев'ятнадцятирічний Анджей Вайда - майбутній всесвітньовідомий польський кінорежисер та володар “Оскара”. Саме тоді Вайда на все життя закохався у японське мистецтво.

Коли ж Анджей Вайда отримав в 1987 р. кінематографічну Премію Кіото, він вирішив пожертвувати всю суму на створення в Кракові музею японського мистецтва, щоб розмістити в ньому знамениту колекцію Фелікса Ясенського.

Манггха

Сьогодні у музеї Манггха, окрім експонування колекції Фелікса Ясенського, проходять виставки та заходи, курси японської мови, курси чайної церемонії, курси та виставки мистецтва ікебани . У музеї також розташовується польське товариство Бонсай.

Манггха

Сам термін “Манггха” походить від японського слова, що позначає форму образотворчого мистецтва і літературне явище.

Манггха

2. Музей вогню (Жори)

Музей вогню (Жори)

Унікальний Музей Вогню (Muzeum Ognia w Żorach) був відкритий в польському місті Жори (Катовіце) відносно недавно - 3 грудня 2014 року.

Сама назва музею відображає в собі історію міста Жори (назва міста “Żory” в перекладі з польської означає вогонь, полум'я). Вогонь для місцевих жителів має особливе значення - ще в далекому XII столітті місце для заснування тут поселення було розчищено від заростей вогнем. У пам'ять про це щоліта у Жорах проходить фестиваль вогню. А тепер тут відкрився ще й музей, присвячений цій надмогутній стихії.

Музей вогню (Жори)

Будівля музею спроектована так, що зовні нагадує полум'я. Три автономні бетонні стіни ламаної конфігурації формують основу споруди, а завдяки покриттю листовою міддю, зібраною на подвійному фальці, вся гранована структура відблискує на сонці та при освітленні ніби справжнє полум'я.

Музей вогню (Жори)

У Музеї Вогню розміщуються експозиції, що розповідають історію взаємодії людей з вогнем, починаючи ще з кам'яної доби. В інтерактивному блоці відвідувачі можуть розвести віртуальний вогонь, а також поспостерігати за процесом виникнення блискавки.

В одному із відділів глядачам представлено руйнівну силу полум'я і, що не менш важливо, техніку поводження і боротьби з вогнем. А щоб побачити деякі експонати, відвідувачам потрібно пройти крізь вогняну стіну.

Музей вогню (Жори)

3. Музей Азії і Океанії (Варшава)

Музей Азії і Океанії (Варшава)

Музей Азії і Океанії (Muzeum Azji i Pacyfiku) в Варшаві - це єдиний у Польщі музей, що демонструє музейні матеріали з країн Азії, Океанії та Австралії.

Музей було засновано ще в 1973 р. Його основою тоді стала колекція польського моряка і дипломата Анджея Вавжиняка, який прожив 27 років у В'єтнамі, Індонезії, Непалі, Лаосі та Афганістані.

На сьогодні зібрання музею налічує понад 25 тис. експонатів. Колекція складається з матеріалів з Індонезії, Китаю, В'єтнаму, Індії, М'янми, країн буддійської традиції ваджраяни (Монголія, Непал і Тибет), Центральної Азії та Афганістану, з індонезійських островів Ява, Суматра, Борнео, Сулавесі, Балі і Флорес.

Музей Азії і Океанії (Варшава)

У музеї знаходиться велика колекція обрядових і театральних масок, крисів, кам'яних, теракотових і дерев'яних скульптур, ляльок яванських театрів ваянг куліт і ваянг голек, зразків національних тканин, традиційної та сучасного індонезійської живопису. Музей також збирає сучасні картини, гравюри і малюнки художників країн Азії та Австралії.

Музей Азії і Океанії (Варшава)

Окрім того, при музеї діє наукова Азійська бібліотека, яка налічує понад 14 тис. книг і 200 найменувань польських та іноземних журналів.

Заклад займається просвітницькою діяльністю, організовуючи різні заходи на тему культури, релігії, філософії та мистецтва азійських країн, організовує кінопокази, поетичні вечори, зустрічі з різними мандрівниками і представниками східних релігій.

Музей Азії і Океанії (Варшава)

4. Музей рибальства (Гель)

Музей рибальства (Гель)

Музей рибальства (Muzeum Rybołówstwa w Helu) розташований у польському місті Гель (Гданськ) є філією Національного морського музею у Гданську. Центральний морський музей бере початок із 1958 року, а власне сам музей рибальства було засновано у 1972 році. Будівля музею знаходиться в самому центрі міста, неподалік порту.

Музей рибальства (Гель)

У музеї представлені не лише історія розвитку рибальства, а й загалом історія міста Гель та традиції риболовлі на Гданській затоці. В самому музей і поруч, під відкритим небом, експонуються традиційні риболовецькі судна різних епох та років.

Музей рибальства (Гель)

5. Залізничний музей (Варшава)

Залізничний музей (Варшава)

Залізничний музей (Muzeum Kolejnictwa) розташувався у будівлі колишнього вокзалу залізничної станції Варшава-Головна-Пасажирська поблизу від станції Варшава-Охота. Ідея про створення подібного музею виникла серед працівників залізничного транспорту невдовзі після здобуття Польщею незалежності в 1918 році. А 18 лютого 1928 музей було урочисто відкрито.

Сьогодні в музеї демонструються різні матеріали, пов'язані з історією польської залізниці, починаючи з 1845 року. На постійних виставках виставлено фотографії, текстові матеріали, залізничні покажчики довоєнного часу, залізничні світильники та годинники, залізничні будки та інші матеріали.

Залізничний музей (Варшава)

Однак найцікавішими експонатами музею є численні моделі залізничного транспорту на відкритому повітрі - автентичні вагони і локомотиви. Найстаріший представлений тут локомотив - з 1880 року.

Залізничний музей (Варшава)

6. Музей спорту і туризму (Варшава)

Музей спорту і туризму (Варшава)

Музей спорту і туризму (Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie) було засновано в 1952 році та є одним з найстаріших у своєму роді в Європі. розташувався музей в сучасному Олімпійському центрі у Варшаві (вул. Гдинське узбережжя, 4).

Музей спорту і туризму (Варшава)

Накопичені колекції включають понад 46 тис. експонатів, присвячених історії польського спорту. В основному це спортивні трофеї (медалі і кубки, дипломи, вимпели, банери), а також спортивний одяг і інвентар різних часів. Додатково тут представлена велика колекція книг, фотографій, журналів, листівок, а також аудіо і відео на спортивну тематику.

Музей спорту і туризму

Музей спорту і туризму (Варшава)

7. Музей польської авіації (Краків)

Музей польської авіації (Краків)

Музей польської авіації (Muzeum Lotnictwa Polskiego) розташований на території колишнього аеропорту “Rakowice-Czyżyny” в Кракові. Музей був заснований ще у 1964 році.

Кількість виставлених в експозиції музею літаків перевищує 200 екземплярів. Це літаки, планери та гелікоптери різних часів, з якими пов'язані найрізноманітніші історії. Наприклад, у колекції музею є  25 літаків з колекції Германа Герінга, літаки Люфтваффе (повітряних військ Третього Рейху), американський Northrop F-5E Tiger II періоду війни у ​​В'єтнамі тощо.

Музей польської авіації (Краків)

Музей польської авіації (Краків)

Музей польської авіації (Краків)

Неподалік музею знаходиться також пам'ятник усім польським пілотам, полеглим на фронтах Другої світової війни.

8. Музей полювання і верхової їзди (Варшава)

Музей полювання і верхової їзди (Варшава)

Музей полювання і верхової їзди (Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa) розташований у двох історичних будівлях - казармі кантоністів і колишній шляховій станції “Стайня Кубицького”, які знаходяться в східній частині знаменитого парку Лазенки у Варшаві. Музей було засновано у 1983 році.

У музеї представлені постійні експозиції “Polski salon myśliwski XIX/XX” (Польський мисливський зал XIX/XX ст.), “W polu i w kniei” (“У полі і в лісі”) із залами “Ліс” і “Птахи”.  В експозиції знаходяться опудала різноманітних тварин, зразки рушниць та інших знарядь полювання, а також кінні упряжі, повозки тощо.

Музей полювання і верхової їзди

9. Автомобільний музей (Познань)

Автомобільний музей (Познань)

Автомобільний музей в Познані (Muzeum Motoryzacji w Poznaniu) було засновано 20 вересня 1996, однак сама ідея його створення виникла ще в 70-х роках минулого століття. Перша експозиція музею налічувала 30 автомобілів та мотоциклів. А станом на сьогодні тут налічується понад 200 експонатів.

Зокрема, тут представлені найстаріший зареєстрований автомобіль на польських дорогах - REO, випущений в 1908 році в США, Mercedes-Benz 190 SL 1957 року випуску, німецька пожежна машина DKW F5 1936 року, Nash Special Six 430, вироблений у 1926 році в Сполучених Штатах, автомобіль MG WA, випущений у Великобританії в 1939 році, військовий автомобіль VW Type 166 Schwimmwagen, вироблений в 1943 році в Німеччині та багато інших.

Автомобільний музей (Познань)

Автомобільний музей (Познань)

Автомобільний музей (Познань)

10. Музей мила й історії бруду (Бидгощ)

Muzeum Mydła i Historii Brudu

Унікальний Музей мила та історії бруду (Muzeum Mydła i Historii Brudu) розташований у місті Бидгощ. Це приватний музей, який відкрився у місті не так давно – у вересні 2012 року. Музей розмістився у трьох камяницях в Старому місті. Він презентує історію бруду та гігієни з давніх часів і до наших днів і є одним з небагатьох закладів такого типу в Європі.

Muzeum Mydła i Historii Brudu

Зокрема, у музеї можна побачити середньовічну ванну, пристрій для миття і купання XIX ст., перший прототип сучасного туалету та душу, пральні машини, сушилку та багату колекцію мила з різних куточків світу і Європи та форми для їх виробництва. Також доступні документи, що стосуються гігієнічних методів та ритуалів, а також довоєнні реклами засобів для миття. Цікаво, що до експонатів в музеї можна доторкнутися, понюхати, а деякі навіть купувати.

Muzeum Mydła i Historii Brudu

Музей мила та історії бруду удостоєний багатьох нагород. У 2013 році музей був номінований до списку "7 нових чудес Польщі". В 2015 році National Geographic Traveler віддав музею перше місце в категорії "Найцікавіший музей у Польщі".

Muzeum Mydła i Historii Brudu

А які музеї в Польщі вже встигли відвідати Ви? Діліться із нами своїми враженнями у коментарях ;)

Читайте також:

Топ-10 місць для відпочинку з дітьми в Польщі

7 найкрасивіших фестивалів та свят у Польщі

8 найпопулярніших мереж кав’ярень у Польщі

Найвищі будівлі Польщі. Топ-10

comments icon

Коментарі

Схожі статті

Переглянути більше

Отримуйте найсвіжішу інформацію про акції та знижки

Отримувати інформацію
Контакти

35-326, Rzeszów, ul.T.Rejtana, 67

vsetutpl.info@gmail.com

Ми в соціальних мережах