В Україні дозволили виїзд дитини за кордон за згодою лише одного з батьків

04 Липня 2018
виїзд дітей за кордон

Дуже часто під час планування подорожі за кордон із дітьми батьки часто стикаються із досить заплутаним законодавством щодо виїзду неповнолітніх за кордон. Питання виникають стосовно того, чи потрібен дозвіл одного чи двох батьків, як бути, якщо батьки розлучені, яким є термін дії дозволу батьків на виїзд дитини за кордон тощо.

Особливі труднощі виникають у розлучених пар, коли дитина проживає тільки з одним із батьків. В таких ситуаціях іноді отримати дозвіл на виїзд дитини за кордон від другого батька (чи матері) буває складно, а іноді це навіть стає приводом для шантажу. В кінцевому результаті, дитина не може виїхати за кордон, а стосунки між батьками можуть і зовсім зіпсуватися.

Однак вже відтепер все зміниться: на днях Міністерство юстиції України ввело норму, згідно з якою один із батьків, з яким проживає дитина, має право вивозити її за кордон без дозволу іншого.

виїзд дітей за кордон

Виїзд дитини за кордон без згоди одного з батьків: що змінилося у 2018 році?

Раніше неповнолітній особі покинути Україну без згоди батька або матері на виїзд дитини за кордон можна було лише в тих випадках, якщо батько (або мати) є іноземцем або особою без громадянства, коли один з батьків є недієздатним, безвісно відсутнім, позбавлений батьківських прав, або ж за наявності довідки про смерть другого з батьків.

В лютому цього року Верховна Рада підтримала законопроект, який значно спрощує процедуру виїзду дітей за кордон. Відповідно до цього законопроекту, в статтю 161 Сімейного кодексу України вносяться поправки, де чітко прописані умови, за яких дитина до 16 років може виїхати за кордон без дозволу одного з батьків. 

Передбачено, що дитина може покинути межі України без згоди одного з батьків у наступних випадках:

  1. для лікування хвороби за наявності обґрунтування необхідності надання медичної допомоги за межами України;
  2. для участі в міжнародних олімпіадах;
  3. для участі в міжнародних програмах обміну школярів;
  4. для участі в міжнародних музичних, художніх та інших творчих конкурсах;
  5. для участі в міжнародних екологічних, наукових, технічних, художньо-естетичних, туристичних, освітньо-культурних заходах, міжнародних дитячих змаганнях;
  6. для участі в спортивних заходах.

виїзд дітей за кордон

Крім того, за відсутності згоди одного з батьків, рішення про надання дозволу на виїзд дитини за кордон може надати суд, при наявності законної підстави для його надання.

Однак, на цьому нововведення не припиняються. На днях Міністерство юстиції України запровадило норму, згідно з якою один із батьків, з яким проживає дитина, має повне право вивозити її за кордон на термін до одного місяця і дозвіл іншого з батьків для цього більше не потрібен. 

Чи може дитина перетнути кордон без згоди одного з батьків?

3 липня 2018 року Верховна Рада України прийняла новий закон, що стосується виплати аліментів та правила виїзду дітей за кордон. Окрім іншого, закон передбачає суттєві спрощення в процедурі оформлення необхідних документів для виїзду неповнолітніх за межі України.

Це хороша новина для розлучених пар, оскільки тепер дитина може перетинати кордон без згоди одного з батьків. Зокрема, новий закон впроваджує наступні норми:

  • той з батьків, з ким залишається дитина після розлучення, може самостійно приймати рішення про вивіз дитини за кордон і дозвіл іншого з батьків для цього не потрібен

Однак в такому випадку дитина зможе виїхати за кордон на термін не більше одного місяця. Власне, цього цілком вистачає для того, аби поїхати у відпустку, в літній табір чи на міжнародні змагання.

  • якщо дитина виїжджає за кордон на термін більше 1 місяця, то в такому випадку все ж буде необхідно мати дозвіл від іншого з батьків на вивіз дитини

Але і тут є певні винятки: якщо той із батьків, з ким не живе дитина, заборгував виплату аліментів більше, ніж на 4 місяці, дозвіл на вивіз дитини за кордон від нього не потрібен. Тобто, якщо батько (чи мати) не сплачують аліменти довше, ніж протягом 4 місяців, інший з батьків має повне право вивозити дитину за кордон без його згоди.

  • тому із батьків, з яким після розлучення дитина не живе, для виїзду із нею за кордон необхідно отримати нотаріально завірену згоду іншого з батьків

Якщо такої згоди батькові (чи матері) не дають, він може  звернутися до суду - але лише в тому випадку, якщо в нього немає заборгованостей по виплаті аліментів.

виїзд дітей за кордон

Отже, відтепер планування поїздки за кордон разом із дитиною стане не таким проблематичним, а сама процедура виїзду значно спроститься. 

Читайте також:

Дитячий закордонний паспорт. Документи та особливості оформлення

В Україні спростять процедуру виїзду дітей за кордон

Топ-10 місць для відпочинку з дітьми в Польщі

comments icon

Коментарі

Схожі статті

Переглянути більше

Отримуйте найсвіжішу інформацію про акції та знижки

Отримувати інформацію
Контакти

35-326, Rzeszów, ul.T.Rejtana, 67

vsetutpl.info@gmail.com

Ми в соціальних мережах