В Україні спростять процедуру виїзду дітей за кордон

01 Березня 2018
виїзд дітей за кордон

Під час планування подорожі за кордон із дітьми батьки часто стикаються із досить заплутаним законодавством щодо виїзду неповнолітніх дітей за кордон. Питання виникають стосовно того, чи потрібен дозвіл одного чи двох батьків, як бути, якщо батьки розлучені, яким є термін дії дозволу батьків на виїзд дитини за кордон тощо.

Днями Верховна Рада України підтримала законопроект №6647 від 23.06.2017 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо порядку виїзду дитини за межі України. Запропоновані нововведення мають на меті спростити процедуру виїзду неповнолітніх осіб за кордон. Які саме зміни зазначено в законопроекті та як вони вплинуть на порядок виїзду дитини за межі України?

Процедура виїзду дітей за кордон

Неповнолітні діти можуть перетинати межі України лише за наявності закордонного паспорта, нотаріально посвідченого дозволу батьків або довіреності на виїзд дитини за кордон.

Читайте також: Дитячий закордонний паспорт. Документи та особливості оформлення

виїзд дитини за кордон

У новій статті 1611 Сімейного кодексу України вказано, що дитина, яка досягла шістнадцяти років, матиме право на вільний самостійний виїзд за межі України. Дитина, яка не досягла шістнадцяти років, зможе виїжджати за кордон за згодою батьків чи інших законних представників та в їхньому супроводі або в супроводі осіб, які уповноважені ними.

Новий законопроект також передбачає зміни і до Цивільного кодексу України. Редакції підлягає ст. 313 ЦКУ. Раніше стаття передбачала, що дитина, яка не досягла шістнадцяти років, має право на виїзд за межі України лише за згодою батьків (усиновлювачів), піклувальників та в їхньому супроводі або в супроводі осіб, які уповноважені ними.

Термін дії довіреності на дитину для виїзду за кордон при цьому прописувався індивідуально, оскільки безпосередньо залежав від цілей подорожі, а на законодавчому рівні було передбачено оформлення батьківської згоди на кожну поїздку окремо.

Однак тепер, згідно з доповненою ст. 313 ЦКУ, пропонується надати батькам чи іншим законним представникам дитини до 16 років право надавати дозвіл на її виїзд за кордон на термін до трьох років. Такий дозвіл може передбачати згоду на один або декілька виїздів дитини за межі України, як без обмежень, так і з визначенням країн, до яких дозволено або заборонено в’їзд, у супроводі одного з батьків (законних представників) дитини або інших осіб.

виїзд дитини за кордон

Окрім того, якщо немає дозволу одного із батьків, дитину можуть випустити за кордон згідно рішенню суду чи за дозволом органу опіки та піклування. Такий дозвіл буде надаватися на підставі іншої нової статті 1611 Сімейного кодексу України.

Згідно з нею, суд "зможе прийняти рішення про надання згоди на виїзд дитини за межі України на постійне проживання або на один чи декілька тимчасових виїздів дитини за межі України як без обмежень, так із визначенням країн, до яких дозволено або заборонено в'їзд".

Виїзд дитини за кордон без згоди одного з батьків (опікунів)

Раніше неповнолітній особі покинути Україну без згоди батька або матері на виїзд дитини за кордон можна було лише в тих випадках, якщо батько (мати) є іноземцем або особою без громадянства або в закордонному паспорті матері або проїзному документі дитини є запис про вибуття на постійне місце проживання за межі України до іншої держави чи відмітка про взяття на постійний консульський облік.

Окрім того, згода одного з батьків на вивезення дітей за кордон не потрібна при пред’явленні таких документів:

  • рішення суду про надання дозволу на вивезення дитини з України
  • судове рішення про визнання другого з батьків недієздатним
  • рішення суду про визнання другого з батьків безвісно відсутнім
  • судове рішення про позбавлення батьківських прав
  • свідоцтво про смерть другого з батьків

У новій статті 1611 Сімейного кодексу України зазначено, що у разі відсутності дозволу одного із батьків на виїзд дитини за межі України, дитину можуть випустити за кордон згідно з рішенням суду чи за дозволом органу опіки та піклування. Право звернутися до суду для отримання дозволу на виїзд за межі України має інший із батьків (законних представників) або безпосередньо неповнолітня дитина (за наявності згоди іншого з батьків (законних представників).

Суд, у свою чергу, приймає рішення про надання або відмову у наданні згоди на виїзд дитини за межі України, враховуючи найкращі інтереси дитини. Суд може прийняти рішення про надання згоди на виїзд дитини за межі України на постійне проживання або на один чи декілька тимчасових виїздів дитини за межі України як без обмежень так із визначенням країн, до яких дозволено або заборонено в’їзд.

виїзд дитини за кордон

Окрім цього в ст. 1611 Сімейного кодексу України чітко прописані умови, за яких дитина до 16 років може виїхати за кордон без дозволу одного з батьків. Передбачено, що дитина може покинути межі України без згоди одного з батьків у наступних випадках:

  1. для лікування хвороби за наявності обґрунтування необхідності надання медичної допомоги за межами України;
  2. для участі в міжнародних олімпіадах;
  3. для участі в міжнародних програмах обміну школярів;
  4. для участі в міжнародних музичних, художніх та інших творчих конкурсах;
  5. для участі в міжнародних екологічних, наукових, технічних, художньо-естетичних, туристичних, освітньо-культурних заходах, міжнародних дитячих змаганнях;
  6. для участі в спортивних заходах.

Ці ж умови будуть прописані в новій статті 121 Закону України "Про охорону дитинства". Окрім того, в ній зазначатиметься, що "держава гарантує спрощений порядок тимчасового виїзду дитини за межі України".

Отже, новий законопроект передбачає спрощення процедури виїзду дітей за кордон. Зокрема, дозвіл одного з батьків чи інших законних представників дитини на виїзд за межі України надаватиметься на термін до трьох років. За відсутності згоди одного з батьків, рішення про надання дозволу на виїзд дитини за кордон зможе надати суд, при наявності законної підстави для його надання.

Умови, за яких дитина може покинути межі України без рішення одного з батьків будуть передбачені у новій ст. 1611 Сімейного кодексу України та в новій статті 121 Закону України "Про охорону дитинства". Закон набуде чинності через три місяці з дня його опублікування.

Із повним текстом Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо порядку виїзду дитини за межі України" ви можете ознайомитися ТУТ:

виїзд дитини за кордон

Читайте також:

Дитячий закордонний паспорт. Документи та особливості оформлення

Нові митні правила України з 1 січня 2018

Нові правила подачі документів на Шенген візу з 1 січня 2018 року

comments icon

Коментарі

Схожі статті

Переглянути більше

Отримуйте найсвіжішу інформацію про акції та знижки

Отримувати інформацію
Контакти

35-326, Rzeszów, ul.T.Rejtana, 67

vsetutpl.info@gmail.com

Ми в соціальних мережах