В Україні запровадили механізм єдиного вікна на митниці: що зміниться?

05 Жовтня 2018
механізм єдиного вікна на митниці

Кожного дня сотні людей перетинають державний кордон України. Відтак всі, кому доводилось це робити, знають - на кордоні подорожуючий обов'язково повинен пройти паспортний та митний контроль, згідно із встановленими правилами порядку перетину кордону.

Задля покращення митного контролю в Україні з 4 жовтня набув чинності закон "Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких інших законів України щодо запровадження механізму "єдиного вікна" та оптимізації здійснення контрольних процедур при переміщенні товарів через митний кордон України".

Даний документ опублікували 3 жовтня в офіційному парламентському виданні "Голос України", а згідно з положеннями закону він набирає чинності з дня, наступного за днем опублікування.

Як зазначається в законі, його реалізація дозволить оптимізувати контроль на митниці при переміщенні товарів через кордон України.

механізм

Як зміниться процедура при митному оформленні товарів відповідно до нового закону?

Прийнятий Верховною Радою закон має на меті спростити процедуру митного оформлення товарів. Зокрема, відтепер держоргани, які видають дозвільні документи на митне оформлення, зобов'язані подати їх в електронному вигляді в державну інформаційну систему "Єдине вікно міжнародної торгівлі"

Дане розпорядження стосується фітосанітарів, ветеринарів, екологів, радіологів та інших контролерів. 

Крім того, оскільки новий закон передбачає подачу до митного оформлення дозвільних документів в електронній формі, органи доходів і зборів відтепер не можуть вимагати від декларанта дозвільних документів у паперовому вигляді на перевезення товарів через кордон, якщо такі документи будуть в системі "єдине вікно" в електронному форматі. 

Таким чином, оформлення товарів на митниці стане простішим, адже зменшиться кількість сканованих документів, оскільки деякі необхідні відомості вже будуть у попередній декларації в електронному форматі.

механізм

Як діятиме механізм "єдиного вікна" на митниці?

Механізм "єдиного вікна" запроваджує новий формат взаємодії митних органів. Тобто відтепер для проходження усіх необхідних процедур для митного оформлення товарів існуватиме єдиний пункт - так зване “єдине вікно”, що працює у вигляді електронної системи для швидкого обміну даними між різними державними інституціями.

Впровадження системи "єдиного вікна" на митниці передбачає: 

  • зменшення кількості сканованих документів шляхом надання контролюючим органам необхідних відомостей, які є в попередній декларації; 
  • скорочення часу, протягом якого контролюючими органами може бути призначений огляд товарів з 24 до 12 робочих годин; 
  • зменшення граничного терміну ухвалення рішення контролюючими органами щодо товарів, що вивозяться за межі митної території України, з 24 до 4 годин.

Крім того, відтепер, згідно із законом, на митниці більше не буде проводитись радіологічний контроль, який наразі здійснюють екологи. Представників екологічної служби будуть викликати лише в тому випадку, якщо мобільні пристрої прикордонників покажуть перевищення норми радіаційного фону.

Таким чином, на митниці залишаться лише митники і прикордонники. Вони будуть самостійно здійснювати попередній огляд товарів і не довше, ніж за дві години, повинні ухвалити рішення: пропустити товар чи викликати профільних експертів у разі сумніву щодо відповідності товару всім вимогам. 

На виклик працівників митниці дані експерти (фітосанітари, ветеринари, екологи, радіологи та інших контролери) мають прибути негайно та також не довше, ніж за дві години, ухвалити рішення про пропуск товару через кордон або заборону пропуску чи призначення інспектування, взяття проб чи додаткову обробку даних товарів.

механізм

Дані про будь-які рішення щодо товару мають вноситися до інформаційної системи “єдине вікно”.

Отже, тепер граничний термін ухвалення рішення контролюючими органами щодо товарів, що вивозяться за межі митної території України, зменшиться з 24 до 4 годин: дві години на перевірку митниками та дві години (за потреби) на перевірку експертами.

Отже, головною перевагою запровадження "єдиного вікна" на українських митницях є зменшення часу, необхідного для здійснення експортно-імпортних операцій, пришвидшення та спрощення процедури митного контролю та впровадження електронної бази документів. 

Слід зауважити, що для міжнародної практики принцип “єдиного митного вікна” не є новим. Перевагами цієї системи вже давно користуються такі провідні країни світу як Німеччина, США, Швеція, Сінгапур тощо.

Нагадуємо, що з 1 січня 2018 року в Україні діють також нові митні правила щодо ввезення товарів з-за кордону.

Читайте також: 

Нові митні правила України з 1 січня 2018

На українських митницях встановлять новітні сканери

За контрабанду товарів - до 20 років ув’язнення: всі деталі нового законопроекту

comments icon

Коментарі

Схожі статті

Переглянути більше

Отримуйте найсвіжішу інформацію про акції та знижки

Отримувати інформацію
Контакти

35-326, Rzeszów, ul.T.Rejtana, 67

vsetutpl.info@gmail.com

Ми в соціальних мережах