Через пандемію поляки терпиміше ставляться до неофіційного працевлаштування

09 Серпня 2021
нелегальне працевлаштування в польщі

У 2020 році помітно збільшився відсоток польських фірм, які уникають офіційного працевлаштування своїх робітників. Так, Державна інспекція праці Польщі впродовж року перевірила близько 11,5 тисяч компаній і у 43% з них виявила нелегальних працівників. За даними Інспекції, кожен восьмий не був оформлений на своєму місці роботи згідно із законодавством. Такі показники є на 18% гіршими, ніж минулорічні і аж на 30% гірші, ніж дані за 2018 рік, передає видання biznes.wprost.pl. На думку аналітиків, це явище має дві основні причини. Більше деталей - далі у нашому матеріалі.

В Польщі збільшились витрати на оплату праці

Експерти вказують на дві причини різкого підвищення рівня нелегальної зайнятості у Польщі. Перша, більш очевидна причина, - це зростання витрат на працевлаштування, що пов’язано, зокрема, із підвищенням мінімальної заробітної плати. Недобросовісні роботодавці пробують заощадити на податках чи на соціальному страхуванні своїх працівників. І частина робітників згодні на такі умови, адже отримують вищу зарплату нетто. 

штрафи за нелегальне працевлаштування в польщіaplikuj.pl

Другу причину було важко передбачити - це пандемія Covid-19. Економічна криза, спричинена тривалими карантинними обмеженнями, тільки закріпила тренд на нелегальне працевлаштування. Така форма зайнятості стала популярною саме серед фірм, що зіштовхнулись зі серйозними фінансовими труднощами через локдаун. 

На думку радника правління Конфедерації Левіатан Джеремі Мордасевича, запобігти проблемі нелегального працевлаштування в Польщі можна шляхом спрощення системи державних зборів та підвищення фінансової прозорості. Таким чином, платники податків не відчуватимуть, що вони багато платять і мало отримують у відповідь.

Більшість поляків погоджуються на нелегальну роботу, щоб уникнути податків

63% опитаних поляків стверджують, що погодились би на неофіційне працевлаштування, щоб сплачувати менше податків. Про це свідчать результати дослідження “Фінансова моральність поляків-2021”, яке провело Об’єднання фінансових підприємств Польщі.

Внаслідок пандемії минулорічний показник Індексу прийняття неетичної фінансової поведінки у Польщі зріс зі 41% до 46%. А у 2021 році він дещо знизився до рівня 45,3%.

“Вартість Індексу трохи зменшилась у порівнянні з минулим роком. Під час пандемії ми як суспільство помітили, що будь-яке відхилення від забезпечення нормального обігу грошей в економіці негативно впливає на низку пов'язаних факторів, включаючи, наприклад, соціальні виплати. Чим швидше ми зрозуміємо, що економіка - це об’єднана мережа і її належне функціонування покращує становище всього суспільства, тим краще для нас. Однак все ще турбують виправдання конкретної поведінки, яка становить відхилення від прийнятого канону”, - вважає президент Об’єднання фінансових підприємств Польщі Марчін Циган. 

⇒ Середня зарплата в Польщі у перші місяці 2021 року

мінімальна і середня зарплата в польщіpraca.pl

Так, цьогоріч нелегальне працевлаштування вкотре отримало чимале суспільне схвалення в Польщі. Понад 63% опитаних поляків вважає таку форму зайнятості прийнятною. Майже 60% респондентів готові виправдати оплату готівкою без чеку, що дозволяє підприємцям уникнути сплати ПДВ. Ще рік тому таку точку зору поділяло лише 54% поляків. Крім цього, 55% опитаних стверджують, що можна схвалити передачу майна найближчим родичам, аби уникнути кредиторів. 

“Більше половини учасників опитування також готові виправдати приховування інформації, яка може завадити отриманню кредиту. Рівень соціальної згоди на те, щоб взяти кредити, не знаючи умови його погашення, також досі дуже високий - 48%. З іншого боку, ми все ще досить суворо ставимось до спроб отримати кредит на підставі фальшивих документів. Таку поведінку виправдовує лише кожен 10 поляк, що в будь-якому випадку тривожить”, - вважає Марчін Циган. 

Щороку респондентів дослідження фінансової моральності поляків також запитують про їхній підхід до виплати боргів. Переважна більшість - аж 92% опитаних - вважає, що це моральний обов’язок боржника. Опитування проводили у березні 2021 року на замовлення Об’єднання фінансових підприємств Польщі. Вибірка становила 1000 мешканців Польщі з різних регіонів, віком від 18 років. 

⇒ Читайте також:

Польський бізнес терміново шукає сезонний працівників - ставки вищі, ніж до пандемії

В Польщі готують законодавчі зміни, що можуть вдарити по кишенях невакцинованих працівників

Польща приваблює освічених мігрантів, але не використовує їхній потенціал. Дослідження

comments icon

Коментарі

Схожі статті

Переглянути більше

Отримуйте найсвіжішу інформацію про акції та знижки

Отримувати інформацію
Контакти

35-326, Rzeszów, ul.T.Rejtana, 67

vsetutpl.info@gmail.com

Ми в соціальних мережах