17 Березня 2023
Через тотальну інфляцію близько 39% польських компаній планують невдовзі підвищити зарплату своїм працівникам. Такими намірами поділились компанії зі сфери державного управління (57%), виробництва (45%) та перевезення (26%).
Ще 38% польських компаній готові залишити оплату праці на рівні 2022 року, а 11% навпаки — знизити її. Такі дані вдалось отримати під час дослідження «Барометр польського ринку праці», пише видання businessinsider.com.pl.
Дослідження показало, що майже половина — 48% компаній у Польщі побоюються погіршення власного становища у 2023 році. Це на 5 відсоткових пунктів менше, ніж було у листопаді 2022 року, та водночас на 6 пунктів більше, ніж було на початку минулого року. Найбільше своєю ситуацією в цьому році переймаються фірми зі сфери послуг (53%), представники державного управління (53%), а також торговельні компанії (52%). Найменше, натомість, переймаються компанії, що займаються перевезенням (32%).
«Кільканадцятивідсоткова інфляція, з якою ми увійшли в цей рік, є не лише викликом для всіх поляків, а й страхом для 28% підприємців. Інші турботи власників бізнесу – це підвищення рівня витрат (18%) і зменшення кількості замовлень (9%). Інвестиції часто є барометром стабільності розвитку компанії. Якщо настають гірші часи, підприємці шукають заощаджень, і в першу чергу відмовляються від певних інвестицій, що підтверджують результати нашого дослідження. Але через те, що складна економічна ситуація та невизначеність тривають вже кілька років, список того, чим компанії готові пожертвувати, стає довшим, і все більше його пунктів, на жаль, стосується працівників. Підприємці зараз не інвестують у нові робочі місця (26%) і навчання (25%)», – стверджує Кшиштоф Інглот, експерт польського ринку праці.
Збереження працівників, що є найбільш бажаним сценарієм для компаній, у нинішніх економічних умовах означає необхідність пропонувати підвищення. Працівники також цього чекають, адже через інфляцію витрати на життя зростають практично з кожним днем. Підняти зарплату планує чималий відсоток польських роботодавців — аж 39%. Ще 38% прагне зберегти заробітну плату на рівні 2022 року, а 11% знизить її.
«Незважаючи на складну та непередбачувану соціально-економічну ситуацію, підприємці усвідомлюють, що втримати працівників можна насамперед шляхом підвищення зарплати. На запитання, якого рівня підвищення слід очікувати, переважна більшість – 84% – вказали максимум 15%. Це означає, що зарплати й надалі зростатимуть повільніше від рівня інфляції. Лише 14% компаній запропонує підвищення зарплати на цьому рівні і вище», – додав Кшиштоф Інглот.
Jon Tyson on Unsplash
За словами експерта з ринку праці в Польщі, економічний спад впливає також на плани компаній щодо найму персоналу. 28% роботодавців планують скоротити рівень зайнятості. Це на 6 процентних пунктів більше, порівняно з попереднім опитування за листопад 2022 року, тоді як річна динаміка становить 4 відсоткові пункти. Скорочення зайнятості найчастіше планують виробничі (33%) і торговельні (32%) підприємства, значно рідше транспортні компанії (11%).
Водночас слід зазначити, що на 3 відсоткові пункти зросла кількість підприємців, які планують залучати нові кадри – тепер їхня кількість становить 25%. Збереження рівня зайнятості передбачає 35% компаній, тоді як під час попереднього опитування такий сценарій припускали 42% компаній. Серед компаній, які готові наймати нових працівників, домінують саме великі підприємства (28%), за ними йдуть середні та малі компанії (23%).
Дослідження також показує оптимістичні перспективи для працівників у Польщі. Двоє з трьох поляків оцінює свою актуальну ситуацію на ринку праці як «дуже добру» або «добру» (66%). 61% опитаних стверджують, що їхня ситуація в 2023 році буде така ж або й краща (10% та 51% відповідно). Оптимістичні прогнози доповнює також факт, що понад половина працівників не побоюється звільнення з роботи через соціально-економічну ситуацію в країні (55%), за своє робоче місце переживає 18% осіб, а 27% не можуть нічого передбачити.
Дослідження працівників і роботодавців у Польщі проводилося на загальнонаціональній дослідницькій панелі Ariadna за методом CAWI (Computer-Assisted Web Interview). Опитування проводилось 6-10 лютого 2023 року.
⇒ Читайте також:
Польща потребує доглядальників для старших людей - допомогти можуть українці
В яких країнах ЄС жінкам працюється найкраще та на якому місці в рейтингу Польща
Скільки грошей українці в Польщі перерахували в Україну за три місяці
Головне фото: Adam Winger on Unsplash
Коментарі