22 Липня 2022
За останній тиждень цукор почав швидко зникати з полиць польських магазинів та супермаркетів. Експерти вважають, що на це немає жодних підстав - вітчизняні запаси цукру не тільки не виснажуються, а навпаки зростають. Таку ситуацію пояснюють штучний ажіотажем, передає видання businessinsider.com.pl.
У Польщі інтернет-користувачі активно поширюють інформацію про нестачу цукру в чергових магазинах, а ті, своєю чергою, вводять обмеження на продаж цього продукту. Однак аналітики зазначають, що це лише ефект замкнутого кола – клієнти гарячково купують цукор, тому що порожніють полиці. А запаси на складах крамниць та супермаркетів вичерпуються, бо поставки не встигають за темпом покупок. Тому, щоб впоратися з панікою на ринку, мережі встановлюють обмеження.
Разом з тим, самого цукру у Польщі не бракує.
“Польським запасам цукру нічого не загрожує, а національний баланс може бути навіть більшим, ніж рік тому”, - зазначає Маріуш Дзивульський, експерт сільськогосподарських ринків PKO BP.
За даними Головного статистичного управління GUS, виробництво цукру в сезоні 2021/22 зросло приблизно на 17% у порівнянні з попереднім сезоном. Це означає збільшення на понад 330 тисяч. тон. При цьому експорт продукту за кордон польському ринку не загрожує – продаж зростає, але значно повільніше, ніж виробництво самого продукту.
“У період з вересня 2021 року по травень 2022 року експорт польського цукру зріс на 2,1% порівняно з аналогічним періодом минулого року. Це означає трохи більше 10 тис. тонн”, - наголосив Маріуш Дзивульський.
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Дефіцит цукру спичинений різким збільшення попиту на цей продукт серед споживачів, а також проблемами з логістикою в країні. Схожу ситуацію в Польщі спостерігали менше півроку тому на заправках чи в банкоматах.
“З подібною ситуацією ми мали справу на початку війни в Україні, коли в Польщі були величезні черги на заправку і кілька днів у нас були проблеми з наявністю палива, хоча в Польщі воно не закінчилось. Наша країна є третім виробником цукру в Європейському Союзі, ми виробляємо більше, ніж нам потрібно”, - каже Якуб Оліпра, експерт з агропродовольчої галузі Credit Agricole.
Однак великі ресурси не означають автоматично, що ціни залишаться на тому ж рівні.
“Це не означає, що ціни на цукор не будуть рости. Вони вже на 40% вищі, ніж рік тому. І якщо ми врахуємо, що ціни на добрива також ростуть, тобто зростають витрати на виробництво, енергію та нафту, то стає зрозуміло, що матимемо справу із підвищенням цін. Це зростання в Польщі буде додатково підживлюватися поведінкою споживачів”, - зазначає Якуб Оліпра.
Netto та Biedronka - одні з перших торговельних мереж у Польщі, які ввели ліміти на продаж цукру в своїх супермаркетах.
“Ми спостерігаємо різке зростання попиту на цукор, що є реакцією споживачів на інформацію про дефіцит цукру”, - повідомляє мережа Netto виданню Business Insider Polska.
Запровадження ліміту на продаж в мережі пояснюють турботою про те, щоб кожен міг купити товари для задоволення основних потреб.
“З 12 липня ми запровадили ліміт закупівлі цукру до 10 кг в одному чеку. Він буде діяти у всіх магазинах нашої мережі до скасування”, - йдеться у повідомленні.
⇒ Читайте також:
Інфляція в Польщі поглинула 2,5 тисячі злотих зі середньої зарплати за 17 років
Українські біженці-фрілансери можуть не сплачувати податки в Польщі
Нацбанк Польщі прогнозує двозначне подорожчання газу, електроенергії та продуктів
Головне фото: spottedlublin.pl
Коментарі