Інфляція в Польщі поглинула 2,5 тисячі злотих зі середньої зарплати за 17 років

21 Липня 2022
інфляція і зарплати в польщі 2022

У Польщі фактична середня заробітна плата в червні 2022 року знизилась на 2,5%. Через півроку, коли інфляція ще більше набере обертів, зниження може становити вже 4%. Такої великої різниці між інфляцією та заробітками не на користь працівників у 21 столітті ще не було. Інфляція систематично “з‘їдає” підвищення зарплат. Так, за останні 17 років вона поглинула зі заробітків поляків брутто близько 2,5 тисячі злотих, пише businessinsider.com.pl.

Уряд пишається тим, що середня зарплата в Польщі з року в рік зростає на кілька відсотків. Насправді ж реальні зарплати падають вже другий місяць поспіль. У наступні місяці інфляція зросте до близько 17%, в той час як підвищення заробітної плати буде на рівні 12,5-13%. Реальне падіння заробітків вплине на рівень споживання. Головний економіст групи ING сподівається, що уряд не захоче за всяку ціну боротися з інфляцією, бо це принесе шкоду усім. 

Інфляція в Польщі “з’їдає” підвищення зарплати

У середу Головне статистичне управління Польщі GUS повідомило про зростання середньої зарплати у великих і середніх компаніях на 13% в масштабах року. На жаль, цей фактичний ріст не компенсує більш стрімке підвищення цін на рівні 15,5%. 

Що це означає на практиці? Середньостатистичний громадянин Польщі, незважаючи на теоретично великий приріст заробітку, може дозволити собі менше, ніж за аналогічний період минулого року. Купівельна спроможність заробітної плати - реальна зарплата - зменшилася на 2,5%. Це виникає з простого віднімання 13% від 15,5%.

Якщо порівнювати статистичні дані за рік, червень був другим місяцем поспіль, коли реальна заробітна плата в Польщі знизилась. Звісно, ​​це не перша подібна ситуація за останній десяток років, особливо якщо проаналізувати динаміку зміни зарплат та інфляції впродовж кожного чергового місяця. 

Такий аналіз вирішили провести журналісти видання Business Insider Polska. За орієнтир вони взяли дані за січень 2005 року, відколи Головне статистичне управління почало збирати детальні дані щодо інфляції та середньої заробітної плати за місяць. Аналітики дійшли висновку, що за останні 17 років інфляція з'їла до 2,5 тис. злотих від середньої зарплати брутто.

Як це трапилось? У січні 2005 року середня зарплата брутто в Польщі становила 2385 злотих. Тепер вона офіційно перетнула позначку в 6,5 тис. злотих брутто. Однак, якби ми щомісяця коригували заробітну плату з огляду на зміну цін, середня зарплата становила б менше 4000 злотих брутто. Це чітко видно на діаграмі нижче.

⇒ Інфляція в різних регіонах Польщі: де найдешевші та найдорожчі продукти

зарплати в ціни в польщі 2022businessinsider.com.pl

Це погано та може стати ще гірше. Головний економіст ING Bank Śląski Рафал Бенецкі в інтерв'ю Business Insider Polska зазначив, що в другій половині 2022 року зарплати зростатимуть ще повільніше (приблизно на рівні 12,5%). Водночас інфляція залишиться на рівні 15,5%. На жаль, у першому кварталі 2023 року ціни можуть ще зрости, тож інфляція становитиме вже 17% при динаміці росту заробітної плати 13%.

Експерт зазначає, що такої низької динаміки реальної зарплати в Польщі (до -4 процентних пунктів) не спостерігалося вже два десятиліття.

“У другому півріччі інфляція буде рости швидше, ніж заробітна плата. Ці ножиці розкриваються все більше і більше. Інфляція має прискоритися до початку 2023 року, а темпи зростання зарплат стабілізуються з року в рік”, – коментує Бенецкі.

інфляція в польщіbusinessinsider.com.pl

Настрої на польському ринку праці в 2022 році

Економісти Pekao також сигналізують про скорочення реальних зарплат і прогнозують, що такий стан може зберігатися принаймні до кінця року.
Вони помічають погіршення настроїв на ринку праці, що відображається і на статистиці зайнятості.

“Ми спостерігаємо перші ознаки охолодження ринку праці. Особливо щодо працевлаштування. Наразі важко сказати, чи це наслідки економічного спаду, чи скоріше проблема біженців з України, включених поза статистикою GUS. До цього додається той факт, що компанії будуть збільшувати зарплати повільним темпом через очікуване зниження PIT, на чому виграють працівники. Стримуватиме ріст зарплат і значне вимушене підвищення мінімальної зарплати з нового року. Роботодавці захочуть зберегти місце в зарплатних бюджетах на законодавчі підвищення” – вважає Рафал Бенецький.

Схожу тенденцію помітили й в Польському економічному інституті (PIE). Аналітики вказують, що все менше компаній планують підвищувати зарплати та відкривати нові робочі місця.

середня зарплата в польщі 2022

Економісти проаналізували ці дані з точки зору їх впливу на споживання, яке протягом багатьох років є основним двигуном польської економіки. Очевидно, що зниження купівельної спроможності призведе до зниження рівня консумпції.

“Я б очікував, що політики підготують суспільство до того, що потрібно затягнути паски. Зараз краще, щоб зарплати зростали повільніше, ніж інфляція. Це може не сподобатися громадськості, але це інвестиція в майбутнє зниження рівня цін. Якщо ми хочемо наздогнати інфляцію підвищенням зарплати, це закінчиться постійною високою інфляцією”, - попереджає економіст ING.

⇒ Читайте також:

Українські біженці-фрілансери можуть не сплачувати податки в Польщі

Нацбанк Польщі прогнозує двозначне подорожчання газу, електроенергії та продуктів

Українці витратили в Польщі понад півмільярда злотих за перший квартал 2022 року

Головне фото: chudniv.news

comments icon

Коментарі

Схожі статті

Переглянути більше

Отримуйте найсвіжішу інформацію про акції та знижки

Отримувати інформацію
Контакти

35-326, Rzeszów, ul.T.Rejtana, 67

vsetutpl.info@gmail.com

Ми в соціальних мережах