Польські супермаркети зобов’яжуть віддавати нереалізовані продукти на благодійність

22 Липня 2019
польські супермаркети

Ні для кого не секрет: приріст світового населення набирає масштабних обертів. Як наслідок, кількість споживачів невпинно росте, що стимулює виробників вирощувати та виготовляти все більше і більше продукції. Але чи є це виробництво доцільним? Щодня на смітник із полиць продуктових магазинів та супермаркетів потрапляють тонни невикористаних та зіпсутих продуктів.

Над тим, як побороти це явище, зменшити обсяг сміття і направити нереалізовану продукцію на благодійність роздумують і польські чиновники.

   ⇒ Читайте також: В Tesco оприлюднили шокуючі факти: скільки їжі тут викидають у смітник

Віддати на благодійність або заплатити штраф: польські супермаркети постануть перед вибором

Польський Сейм прийняв закон про боротьбу з харчовими відходами. Згідно з ним, усю нереалізовану їжу магазини повинні передавати громадським організаціям, в іншому ж випадку на них чекає штраф

Новий закон буде стосуватися усіх магазинів площею понад 250 квадратних метрів, в яких доходи від реалізації продовольчих товарів становлять не менше 50% від продажу всіх товарів. Тобто, під закон потрапляють популярні мережі супермаркетів, гіпермаркети та великі продуктові магазини.

польські супермаркети

Згідно з новими правилами, дисконтні магазини, супермаркети та гіпермаркети будуть змушені підписати угоду з неурядовою організацією щодо безкоштовної передачі продукції для соціальних цілей. Організація, з якою підпише договір магазин, буде отримувати нереалізовану продукцію безкоштовно і передавати її в допомогу нужденним.

Якщо магазин не виконає цього зобов'язання і просто викине нереалізовану продукцію, йому доведеться сплатити штраф у розмірі 0,10 злотих за кожен кілограм викинутої їжі.

При цьому, в законі чітко прописано, які саме продукти повинні передаватись на благочинність. Так, магазини не зможуть передавати прострочені або зіпсовані продукти, а лише ті, які все ще придатні для споживання: наприклад, з пошкодженою упаковкою чи терміном придатності, який швидко добігає кінця. 

Наразі законопроект надійшов на розгляд до Сенату.

Продати за зниженою ціною чи заплатити штраф?

Експерти кажуть, тепер магазини та супермаркети зіткнуться з дилемою: продавати йогурт, термін придатності якого скоро закінчиться, за зниженою ціною і заробити бодай щось чи віддати таку продукцію на благочинність? Адже якщо такий йогурт до закінчення терміну його придатності ніхто не купить, його доведеться викинути, а отже заплатити штраф, - пояснює адвокат Радослав Плонка, партнер Płonka Ozga і експерт BCC.

Продавці також будуть зобов'язані проводити в своїх магазинах навчальні та інформаційні кампанії з раціонального управління продовольством.

польські супермаркети

Чи допоможе це в боротьбі з відходами?

За оцінками експертів, набрання чинності закону дозволить заощадити до 100 тисяч тонн їжі більше, ніж раніше. 

- Довгий час ми готувалися до набуття чинності нового закону. Ми дуже раді, що, незважаючи на побоювання, закон був ухвалений у цей парламентський термін. Тепер перед нами багато роботи і викликів, але ми з оптимізмом дивимося в майбутнє. Пріоритетом для нас завжди було, щоб якомога більше їжі потрапляло на столи людей, які потребують допомоги, а не до смітника за супермаркетом, - прокоментувала віце-президент Федерації польських продовольчих банків Дорота Єзєрська.

За даними Продовольчих банків, щороку в Польщі в смітник потрапляє понад 9 мільйонів тонн їжі.

Наразі подібні положення щодо харчових відходів вже були прийняті в ряді країн ЄС, зокрема в Італії, Франції, Чехії та Бельгії.

   ⇒ Читайте також:

В Tesco оприлюднили шокуючі факти: скільки їжі тут викидають у смітник

Ціни на продукти в Польщі одні з найнижчих в Європі

Топ найдешевших та найпопулярніших польських супермаркетів. Інфографіка

comments icon

Коментарі

Схожі статті

Переглянути більше

Отримуйте найсвіжішу інформацію про акції та знижки

Отримувати інформацію
Контакти

35-326, Rzeszów, ul.T.Rejtana, 67

vsetutpl.info@gmail.com

Ми в соціальних мережах