07 Червня 2017
ОНОВЛЕНО!
Зроблено перші кроки у напрямку ідеальних доріг, що вестимуть до кордону з Польщею. Укравтодор (Державне агентство автомобільних доріг України) офіційно оголосив тендер на виконання ремонту автомобільних доріг у Львівській та Волинській областях. Публічне повідомлення про тендер з’явилося в електронній системі державних закупівель Prozorro. Капітальному ремонту підлягатиме майже 150 кілометрів дорожнього полотна, що поділене на 6 відрізків (протяжність та карту кожного відрізка ви знайдете нижче). Нагадаємо, що кошти на ремонт, а це майже 100 мільйонів євро, були виділені в рамках кредиту на розвиток дорожньої та прикордонної інфраструктури, який Україні надає сусідня Польща.
Найдорожчими стануть ремонтні роботи у Львівській області: на відрізок Червоноград-Рава-Руська планують витратити 24,08 млн. євро, а на відрізок траси Нижанковичі-Самбір-Дрогобич-Стрий – 25,2 млн. євро. Ремонт на відрізку Грушів-Немирів, за попередніми підрахунками, обійдеться у 4,24 млн. євро, Яворів-Грушів – 7,6 млн. євро. На ремонт дороги від митного переходу у Смільниці і до Старого Самбора витратять найменше – 2, 6 млн. євро. Єдиний відрізок, що підлягатиме ремонту у Волинській області, а саме Устилуг – Луцьк – Рівне, потребуватиме близько 5 мільйонів євро.
Укравтодор оголосив також терміни подання тендерних заявок на ремонт вищезгаданих відрізків - від 29 червня до 10 липня. Компанію-переможця обиратимуть за двома критеріями: за пропонованою ціною (70 балів) та за залученням до виконання робіт українських працівників (30 балів).
На даний час проблема поганих доріг до пунктів пропуску на українсько-польському кордоні є для нас особливо актуальною та важливою, адже вже з 11 червня 2017 року подорожувати в країни Європи українці зможуть без віз. Це значно збільшить потік бажаючих перетнути кордон з Польщею, а отже, ті пункти, до яких дорога більш-менш хороша, потерпатимуть від аномальних черг на кордоні. Єдиний вихід – капітальний ремонт, на який нещодавно і оголосили тендер. Реалізація цього проекту запланована на період 2017-2020 рр.
_______________________________________________________________________________________
В рамках угоди між урядами України та Польщі про виділення кредиту українській стороні, можемо сподіватися на капітальний ремонт шести відрізків наших доріг загальною протяжністю в 144, 5 кілометрів. П’ять ділянок , на яких заплановані ремонтні роботи, знаходиться у Львівській області – їх довжина 131, 3 кілометра, а одна – у Волинській – 13 кілометрів. Таку інформацію подає портал Wschodnik.pl.
За кошти кредиту ремонтуватимуть, здебільшого, дороги, які ведуть до кордону з Польщею, а саме:
- майже 20 кілометрів автомобільної дороги O142001 Яворів-Грушів;
- 9 кілометрів дороги T-14-03 Грушів-Немирів;
-
- 46.4 км дороги Т-14-18 Нижанковичі-Самбір.
Ремонт цієї ділянки пов’язаний з тим, що неподалік скоро повинен з’явитися новий митний перехід до Польщі – Нижанковичі-Мальговиці.
- 53, 17 км траси T-14-04 Червоноград-Рава-Руська;
- 13 км дороги N-22 Устилуг-Луцьк-Рівне;
-
- 3 км T-1401 PPC Смільниця - Старий Самбір.
Ремонт доріг у прикордонній території – заповітне бажання водіїв, які часто перетинають кордон з Польщею, адже окрім часу, змарнованого в чергах на кордоні, їм доводиться витрачати його, ще й долаючи відстань до митних переходів на мінімальній швидкості. Це не кажучи вже про вплив таких поїздок на технічний стан машини.
Вважається також, що ремонт дорожнього полотна здатен також зробити майже неможливе: розвантажити черги на кордонах з Польщею. Якщо раніше водії, які цінують свою безпеку і автомобіль, вибирали для перетину кордону з Польщею той пункт пропуску, до якого зроблена найкраща дорога, що , відповідно, було причиною черг на кордоні і кількагодинних очікувань , то тепер умови доїзду до всіх митних переходів з Польщею повинні стати однаково комфортними і сприяти рівномірному розприділенню потоку машин.
Про точну дату початку ремонту доріг в Україні не повідомляється, проте угода про кредитування вже підписана. Проект на стадії приготування до реалізації – коштами ще не користувались, так як спочатку повинна бути офіційно схвалена обома сторонами і затверджена чітка послідовність дій як стосовно самого ремонту доріг, так і стосовно витрат бюджету. Зробити це обіцяють вже до кінця 2016 року. Наразі Міністерство регіонального розвитку, Міністерство фінансів, Державна податкова служба України, Державна прикордонна служба України та Укравтодор допрацьовують усі нюанси проекту.
Нагадаємо також, що у вересні 2015 року Україна і Польща уклали кредитну угоду про надання Україні кредиту в розмірі 100 млн. євро на 30 років з відсотковою ставкою 0,15% річних. Реалізація угоди передбачає фінансування проектів з розбудови прикордонної дорожньої інфраструктури та облаштування пунктів пропуску українсько-польського кордону.
Коментарі