Приєднуйтесь до нас у Facebook та будьте в курсі всіх оновлень.
Мені вже подобається VseTutPlПереглядаючи наш сайт, ви погоджуєтеся на використання cookie-файлів. Ми застосовуємо їх, щоб покращити якість сторінок, вони допомагають нам оцінити ваші потреби (допомагають в зборі статистики), а також допомагають нашим партнерам розміщувати правильний контент для вас з використанням нашого сервісу. Щоб дізнатися більше про Cookies, будь ласка, натисніть тут.
ПогоджуюсьКожному, хто хоча б раз перетинав кордон України, вже відома приблизна послідовність дій, які треба виконати на шляху до іншої країни. Однак, на різних митних переходах процедура перетину кордону з Польщею має свої особливості і нюанси. Спробуємо висвітлити основні принципи та описати етапи проходження контролю на кордоні Польщі. Ми розглянемо процес перетину кордону з Польщею по зеленому пасі (або коридору). Для початку необхідно розібратися, хто і яким пасом (коридором) може чи змушений користуватись під час перетину кордону. В офіційних джерелах особливості перетину кордону описані наступним чином:
Тобто, якщо Ви їдете за кордон легковим автомобілем і не перевозите нічого, окрім особистих речей та грошей до 10000 євро на особу, то вам на зелений пас (коридор). Це єдине правило для перетину кордону як під час виїзду, так і під час в’їзду до України. Але наші прикордонні та митні служби внесли корективу – якщо ви їдете за кордон бусом, в техпаспорті якого у вас написано «вантажний» або «вантажо-пасажирський», то вам необхідно відправитись на червоний коридор (пас). При цьому повертаючись з Польщі, ви можете пройти польський бік кордону по зеленому (спрощеному) коридору, але вже на українському боці мусите їхати на червоний пас. На більшості митниць з українського боку є 2 паси зеленого коридору і 1 пас червоного.
Процедура проходження кордону практично однакова на всіх митних переходах, і відрізняється не дуже суттєвими нюансами.
При перетині кордону з Польщею стандартними є наступні етапи перевірок:
Український прикордонник (в зеленій формі) перевіряє наявність паспортів і виписує контрольний талон, в якому зазначає марку, номер автомобіля і кількість осіб в автомобілі. Цей талон потрібно вкласти в паспорт водія разом із технічним паспортом автомобіля. Пред’являти ці 3 документи разом необхідно при наступних етапах перевірок. Більшість не розуміє, для чого саме потрібен цей талон. Відповідь проста: на талонах митники ставлять штампи, тим самим заощаджуючи місце на сторінках наших паспортів.
Прикордонник (в чорній формі) перевіряє вміст багажника та салону автомобіля, після чого ставить або відмітку в контрольному талоні, або штамп (на різних митницях по-різному). Далі водій автомобіля подає документи до віконця під назвою «Митний контроль», де митник вносить данні автомобіля в комп’ютер і ставить штамп на контрольному талоні.
Наступним пунктом є «Паспортний контроль». Сюди потрібно також подати паспорти всіх пасажирів. Сама процедура проходження паспортної перевірки на митницях відбувається по різному – на більшості пропускних пунктів всі пасажири разом із водієм змушені виходити і прямувати до віконця, де їх ідентифікує працівник паспортного контролю. Після цього він вносить дані і повертає документи. Але на нових митних переходах (наприклад, Грушів-Будомєж чи Угринів-Долгобичув, де запроваджено систему спільної перевірки документів) пасажири не покидають автомобіль, оскільки працівник паспортного контролю сам підходить до автомобіля і здійснює ідентифікацію на місці. Паспортист також ставить штамп на контрольному талоні.
Після проходження цих етапів можна їхати на територію польської митниці. При виїзді з території української митниці потрібно обов’язково віддати контрольний талон прикордоннику, котрий перевірить чи проставлені всі необхідні штампи, а також чи відповідає кількість пасажирів тій, яку було вказано на в’їзді. Варто зауважити, що на митних переходах, де є система спільної перевірки документів, цей етап відсутній – там талон залишається у працівника паспортного контролю.
Одразу варто зауважити, що саме на цьому етапі починається територія суворих правил, дотримання яких може вплинути на результат проходження кордону. Після проходження українського прикордонника, якому ви віддаєте контрольний талон, переважно починається певна «нейтральна» територія. Їхати вільно можна до знаку
або до світлофору – і якщо під час переключення світлофору на зелене світло можна їхати далі, то від знаку можна рушати за командою польського митника або прикордонника, при чому ці команди вони, як правило, подають жестом руки.
На польському боці кордону зелені паси поділені на «ALL PASSPORTS» та «MRG», тобто це поділ на транспорт, у якому їдуть туристи з паспортами, і туристи з картками «Малого Прикордонного Руху». Якщо у вашому автомобілі є хоч одна людина з закордонним паспортом, то вам необхідно відправитись на пас, де написано «ALL PASSPORTS». Коли вас покличе до контролю працівник митниці, треба дочекатись, поки він підійде безпосередньо до вашого автомобіля ( в Польщі діють такі самі правила поведінки із представниками поліції, тобто не можна покидати салон автомобіля без їхнього дозволу).
На польській частині кордону в першу чергу необхідно пройти паспортний контроль. Ви повинні надати документи всіх пасажирів та документи на автомобіль, додатково у вас можуть перевірити наявність та актуальність страхування авто (зелена карта) та страховий поліс всіх пасажирів і запрошення чи інші документи, що стосуються виданих віз. Також працівник польської прикордонної служби може поставити питання стосовно мети поїздки та провести перевірку багажного відділення та салону автомобіля, перевірити наявність готівкових коштів, необхідних для перебування на території Польщі та Євросоюзу у кожного пасажира автомобіля окремо. Скільки грошей треба мати для перетину кордону до Польщі читайте тут.
Якщо ви часто буваєте чи плануєте бути за кордоном, то варто задуматись, де купувати страхівку «Зелена карта» - в українських страховиків чи на кордоні Польщі у польських страхових компаній. Справа у тому, що ціна автоцивілки «Зелена карта» є майже однаковою в Україні і Польщі, але польські страхові поліси мають термін дії 30 днів, а українські 14 днів. Купити польську страхівку «Зелена карта» можна або ще в Україні перед кордоном чи безпосередньо на кордоні, на кожному митному переході працюють пункти продажу автоцивілок (переважно поруч або разом з пунктом обміну валют). Потрібно просто повідомити польському прикордоннику що вам треба придбати «Зелену карту», і вам покажуть, де це можна зробити. Пам'ятайте, що на кордоні можна купити тільки автострахівку, а поліс медичного страхування для туристів потрібно купити ще до кордону і обов'язково мати з собою.
З 2016 року ціна страхового полісу автоцивілки в Польщі становить 110 злотих для легкових автомобілів на 30 календарних днів з дня видачі. Для оформлення «зеленої карти» працівнику потрібно надати тільки технічний паспорт автомобіля (або попередній поліс, якщо дані не змінювались). Також потрібно вказати призвіще та ім'я водія, якщо він не вказаний у техпаспорті. Розміри можливих штрафів за водіння з протермінованим полісом Зеленої карти читайте в статті "Штрафи за порушення ПДР в Польщі"
Читайте також: "Зелена карта" подорожчала: скільки тепер коштує страховий поліс
Кожен, хто прямує до Польщі, повинен сам відповідати на питання, які ставить польський прикордонник стосовно мети поїздки в Польщу. Також всі іноземці, що вже отримали візу і здавали біометричні данні (відбитки пальців) в Польському Консульстві або візовому центрі, повинні на кордоні Польщі пройти процедуру ідентифікації, тобто зісканувати відбитки пальців. Для того необхідно підійти до віконця, де працює прикордонник, зазвичай це відбувається після того, як працівник прикордонної служби Польщі (Straz graniczna) отримує всі паспорти і повертається на своє робоче місце. При перетині кордону з Польщі до України відбитки пальців на кордоні здавати не потрібно.
Не дивуйтесь, якщо вас попросять увімкнути світло та поворотні вказівники автомобіля, оскільки перевірка технічного стану транспортного засобу – це право і обов’язок працівників митного переходу. Після перевірки документів деякі польські працівники самі виносять документи, інші - видають їх через віконце будівлі паспортного контролю. Ще раз наголошуємо, що не варто виходити з авто, якщо вас не покликав працівник митної служби Польщі, або ви не переконались, що прийшла саме ваша черга забирати документи.
В більшості випадків вам потрібно під’їхати до наступного вікна і подати документи для митного контролю. Після проходження цього контролю і отримання відмітки-штемпеля можна покидати територію митного переходу.
Щодо перетину кордону у зворотному напрямку з Польщі до України, то сама процедура контролю на різних митних переходах також є подібною і має наступну послідовність:
Коли ви повертаєтесь з Польщі, то на території польської митниці вам потрібно правильно обрати пас, яким ви поїдете, переважно на всіх митних переходах у напрямку Польща-Україна існує такий поділ :
Завжди, навіть за повної відсутності черги, ви повинні зупинитись перед знаком «KONTROLA GRANICZNA», котрий переважно знаходиться у кінці кожного ряду і доповнений «стоп-лінією» на розмітці дороги, і чекати поки вас покличе працівник митної служби Польщі.
Під час контролю ви повинні надати митнику паспорти всіх пасажирів та документи на автомобіль. Також у вас можуть перевірити «зелену карту» (це дозволяє переконатись, що вона має дійсний термін, детальніше про можливі штрафи при виявлені недійсного полісу читайте тут). Якщо ви їдете зеленим коридором, то після повернення документів, ви вже можете їхати на територію митниці України.
Якщо ви їдете пасом «TAX FREE», то вам потрібно також пройти процедуру оформлення документів TAX FREE. На митному переході Будомєж-Грушів документи TAX FREE оформляються ще до проходження паспортного контролю.
При в’їзді на територію митного контролю України ви повинні отримати контрольний талон у прикордонника і правильно обрати пас (якщо ваш автомобіль є вантажним або вантажно-пасажирським, то вам необхідно обрати червоний пас, навіть якщо ви нічого не везете). У талоні буде вказано марку та номер автомобіля, а також кількість пасажирів.
Далі можна рухатись до зони контролю. Спочатку потрібно відкрити багажник (а деколи і салон) автомобіля, щоб його оглянув працівник прикордонної служби. Він сам підійде до вас і попросить про це.
Під час проходження паспортного контролю потрібно подати документи на автомобіль, контрольний талон та паспорти всіх пасажирів. На більшості митних переходів ви повинні разом з пасажирами підійти до віконця паспортного контролю.
Наступним етапом є митний контроль. Митнику потрібен тільки паспорт водія, контрольний талон та техпаспорт автомобіля. Також митник, як правило, оглядає багажник і салон автомобіля. Якщо ви не везете нічого забороненого і все знаходиться в межах допустимих норм, то на цьому перевірки завершуються. Отриманий контрольний талон з штампами паспортного та митного контролю потрібно віддати прикордоннику на воротах під час виїзду з території митниці.
Ситуацію на кордоні з Польщею тепер досить зручно моніторити за допомогою камер-онлайн, що встановлені в пунктах пропуску до Польщі. Щоб дізнатися, чи є черги на українсько-польському кордоні, а отже, скільки часу може зайняти перетин кордону з Польщею, достатньо переглянути на нашому сайті трансляцію із веб-камер. Кожна веб-камера в онлайн режимі показує відео з певної ділянки кордону. Для того, щоб ознайомитись із станом черг на кордоні в цікавій для вас локації, дивіться пряму трансляцію з веб-камер ТУТ.
Перед тим, як переглядати відео, радимо прочитати наш матеріал про камери на кордоні. На сторінці, присвяченій інформації про камери на кордоні, ви знайдете не тільки відео-трансляції з різних пропускних пунктів, а й опис того, як організований рух до Польщі на тому чи іншому пропускному пункті, дізнаєтесь, яка камера показує ту чи іншу ділянку кордону та прилеглої до нього території, а також ознайомитесь із факторами, що впливають на черги на кордоні, та практичними порадами щодо їх уникнення. Аналізувати чергу на польському кордоні та спостерігати за швидкістю роботи митних та прикордонних служб за допомогою online камер на нашому сайті можна 24 години на добу. Перегляд відео з онлайн веб-камер дасть вам найбільш достовірну картину того, що відбувається на кордоні України з Польщею та дозволить вибрати оптимальний час та митний перехід для його перетину.
Бажаємо вам гарних подорожей, маленьких черг на кордонах та приємних і лояльних працівників митних переходів!
Також радимо вам ознайомитись із актуальною інформацію щодо усіх митних переходів на українсько-польському кордоні (локація, стан доріг, тривалість перетину). Цікавим матеріалом для вас буде також стаття, присвячена дорогам в Польщі.
Нагадуємо, що з 11 червня 2017 року українці можуть подорожувати країнами ЄС без віз, а також працювати в Польщі по біометричному паспорту. Деталі у статті Робота в Польщі по біометричному паспорту.
.Читайте також:
Дорожній патруль в Польщі. Все, що потрібно знати, якщо вас зупинили
Рада ЄС та Європейський парламент погодили правила онлайн-подання заявок на шенгенські візи та використання цифрових віз замість паспортних вклейок.
Міністерство цифровізації Польщі запровадило рішення, що дозволить українським біженцям підтвердити особу та статус своїх дітей у Польщі за допомогою цифрового документа Diia.pl.
Страхування цивільної відповідальності в Польщі довго опиралося інфляції, однак ця тенденція змінюється. Компанії, що пропонують польським водіям поліси автострахування, помітно підвищують ціни.
У Львові презентували концепцію розвитку місцевого залізничного хабу, що допоможе інтегруватися країні в європейську транспортну інфраструктуру. Це, своєю чергою, покращить безпеку, швидкість та комфорт пасажирських перевезень.
Укртрансбезпека спільно з Державною митною службою змінюють правила використання сервісу єЧерга. Відтепер через внесення неправдивих даних запис у черзі на перетин кордону буде скасовано.
Управління залізничного транспорту Польщі видало залізничній компанії Stowarzyszenie Kolejowych Przewozów Lokalnych дозвіл на запуск міжнародних поїздів сполученням Варшава – Гребенне – Рава-Руська.
Коментарі