28 Вересня 2016
Польські зарплати, у порівнянні з українськими, суттєво вищі, що спонукає наших жителів вирушати на роботу до Польщі у пошуках кращого заробітку. Проте якщо для українців зарплати в Польщі видаються привабливими, то самі поляки ними не вельми задоволені, адже їхні сусіди в інших країнах з ЄС мають змогу заробляти значно більше.
Оплата праці в Польщі
І справді, в межах самого ЄС існує доволі суттєва різниця в розмірі середньої заробітної плати. Якщо порівнювати, наприклад, дохід працівників Люксембурга та Болгарії, то перші отримують в середньому в 10 разів більше. Оплата праці поляків вища, аніж болгар, але якщо взяти середній місячний дохід серед усіх 28 країн ЄС, то Польща займатиме в цьому рейтингу п’яту сходинку з кінця. Менше заробляють тільки у Румунії, Чехії, Болгарії та Литві.
Те, що в інших країнах ЄС можна працювати легально та заробляти, як мінімум, вдвічі більше, спонукає випускників польських вузів не поспішати шукати роботу на теренах своєї батьківщини. Багато з них виїжджає працювати в Німеччину, Бельгію, Нідерланди, Австрію та інші країни ЄС, де за ту ж працю платять значно більше. Загалом менше половини поляків вважають свій дохід достойним.
В той сам час польські роботодавці б’ють на сполох: економіка Польщі під загрозою, в країні не вистачає кадрів, робочі місця пустують, а пошук нових працівників часто дуже затягується. З цим борються, запрошуючи на роботу до Польщі іноземців з України, Росії та Білорусії, яким, в свою чергу, це також вигідно, адже вони можуть заробляти в Польщі значно більше. Що відбувається на ринку праці Польщі та працівників яких професій найбільше потребують польські роботодавці, ви можете дізнатись ТУТ.
Мінімальна зарплата в Польщі
Уряд намагається вирішити цю проблему, затвердивши нові правила працевлаштування іноземців в Польщі, а також підвищуючи рівень мінімальної заробітної плати полякам. Для прикладу, з липня 2016 року мінімальний місячний заробіток в Польщі становить1850 злотих брутто (1350 злотих на руки). Це вдвічі більше, аніж 10 років тому, і на 100 злотих більше, аніж поляки отримували в 2015 році. Вже з 1 січня 2017 року розмір мінімальної зарплати в Польщі зросте ще на 70 злотих – це 3, 7% - такі плани висловлює Міністерство родини, праці та соціальної політики Польщі. На даний момент мінімальна заробітна плата становить 45% від середньої зарплати в Польщі. Уряд намагається підняти цей показник хоча б до 50%. На графіку бачимо порівняння мінімальних заробітних плат в Польщі та інших країнах ЄС (дані за 2016 рік). 1926 євро – зарплата мінімальна в Люксембургу і ледь не максимальна в Польщі – стільки заробляє лише 6% працівників.
Ріст середньої зарплати в Польщі
Влада Польщі наразі визначила своїм пріоритетом максимально скоротити трудову еміграцію поляків і якнайшвидше зрівняти рівень заробітку поляків із рівнем доходів громадян з найбільш розвинених країн ЄС. Зробити це планується вже до 2030 року. Якщо середня заробітна плата в Польщі ростиме на 3 відсотки щороку, то середньостатистичного європейця за рівнем доходу поляки зможуть наздогнати у 2044 році, якщо на 5 відсотків – у 2031 році, а якщо на 7% – то до 2026 року. Тобто при стабільному підвищенні заробітної плати, поляки мають усі шанси на успіх. В такому випадку, популярність заробітків в інших країнах Євросоюзу серед громадян Польщі значно знизиться вже через 5-7 років.
В 2010 році середня заробітна плата в Польщі становила 805 євро, в 2013 року – 865 євро, а ще через рік, у 2014 році, середня заробітна плата в Польщі зросла майже на 90 євро – із 865 євро до 954 євро – такі статистичні дані подає Євростат. Від 2008 року до 2012 року розмір середнього доходу поляків зріс на 16%. Це один з найкращих показників динаміки росту зарплат в цілому ЄС, і саме такий темп дає громадянам Польщі надію на високі рівні доходів від роботи вже через кілька років. Детальніше про середню зарплату в Польщі по галузях читайте ТУТ.
Політика Польського уряду щодо збільшення оплати праці в Польщі не менш актуальна та цікава і для українців, адже вже з 1 січня 2017 року українці, які офіційно працюватимуть в польських роботодавців, отримуватимуть такі ж заробітні плати, як і працівники з Польщі.
Коментарі