16 Квітня 2018
Нещодавно стало відомо, що польський уряд має намір спростити процедуру найму на роботу медиків з-за кордону, з країн, що не є учасниками ЄС, в тому числі з України. Наразі тривають переговори щодо можливості впровадження таких нововведень та розробки вигідних умов для іноземних лікарів в Польщі.
Чому в Польщі потребують українських медиків?
Зараз у Польщі спостерігається тенденція до зниження кількості медичного персоналу в країні. Відбувається це тому, що після вступу Польщі в ЄС у 2004 році, багато людей, особливо із вищою освітою, відкрили для себе нові можливості. Так, дипломи про вищу медичну освіту, отримані в різних країнах-учасницях ЄС є рівноцінними, а це означає, що, до прикладу, лікарю з Польщі не потрібно заново вивчати свій фах в Німеччині для того, аби там працювати. А оскільки країни Європи пропонують високу та конкурентноспроможну платню своїм лікарям, багато польських медиків покидають свою батьківщину і їдуть працювати за кордон.
Переважно вони їдуть працювати до Німеччини та Скандинавських країн. Там для польських лікарів діють цілі системи заохочень – і вищі зарплати, і можливість отримати житло, і навіть безкоштовні мовні курси.
Усього з 2004 року з Польщі виїхало близько 8 тисяч лікарів, причому з кожним роком кількість тих, хто бажає працювати за кордоном, збільшується. За рік з Польщі виїжджає приблизно 600-800 медиків.
Така ситуація спричиняє гостру нестачу лікарів в самій Польщі. Кількість медиків, що їдуть працювати за кордон значно перевищує кількість іноземних лікарів, що приїхали працювати в Польщі. За останніми даними Польської палати лікарів, в Польщі працює 1 137 іноземних лікарів, з них 306 – з України, 139 – з Білорусі, 81 – з Німеччини, 45 – з Росії та з інших країн. Однак цього не достатньо.
Польща значно відстає від інших європейських країн в плані кількості лікарів на тисячу осіб. Так, в ЄС цей показник складає в середньому 4 медики на 1000 осіб. У Польщі він у половину нижчий – в середньому 2 лікарі на 1000 осіб.
Загалом у Польщі працюють 89,8 тис. лікарів. Таким чином, щоб довести показник до середньоєвропейського Польщі треба збільшити кількість лікарів на понад 64 тис. осіб – до 154 тис.
Міністерство охорони здоров’я Польщі вже робило спроби покращити ситуацію з лікарями. Так, в Польщі збільшили держзамовлення на навчання лікарів у ВНЗ на понад 850 місць – до 4368 у 2017 році, однак і цього все ж замало.
Аби подолати нестачу лікарів в країні, уряд Польщі оголосив про намір запросити на роботу до країни лікарів з України. Для цього в Польщі спростять процедуру найму іноземних працівників.
Як діятимуть нові правила прийому на роботу іноземних лікарів в Польщі?
Раніше, для того аби працювати в Польщі, українським лікарям необхідно було нострифікувати свій український диплом, тобто підтвердити його в Польщі, доповнивши відмінності в медичній освіті і скласти іспит з польської мови (медичної термінології). Лише в такому випадку дозволялося працювати за спеціальністю.
Наразі уряд Польщі розглядає можливість провадження так званих "німецьких рішень", тобто надання обмеженого права на роботу у конкретному місці – пояснила речниця Міністерства охорони здоров’я Мілена Крушевська.
Що це означає? Лікар з українським дипломом, що має намір працювати за фахом у Польщі, може не проходити процедуру нострифікації диплому та виконувати певну роботу у певній лікарні. Наприклад, якщо у Ряшеві потрібен хірург, то лікарня може працевлаштувати на цю посаду працівника з України навіть без необхідності узгодження відмінностей в освіті. Однак вже під час роботи в Польщі він повинен додатково освоїти всі необхідні знання, аби мати можливість вести повноцінну професійну діяльність.
Для українських медиків такі пропозиції, мабуть є досить привабливим, однак загалом для України прийняття нововведень у Польщі стосовно найму іноземних працівників може становити певну загрозу – кращі медики покидатимуть країну у пошуках роботи в Польщі.
Читайте також:
Нові правила працевлаштування в Польщі для іноземців з 2018 року
Мінімальна заробітна плата в Польщі у 2018 році
Надбавки до зарплати та інші додаткові грошові виплати на роботі в Польщі
Коментарі