Надбавки до зарплати та інші додаткові грошові виплати на роботі в Польщі

28 Березня 2018
Надбавки до зарплати в Польщі

В більшості випадків своє рішення про те, щоб працювати за кордоном, люди приймають власне через можливість заробити більше. В цьому питанні лідером серед країн, куди українці виїжджають на заробітки, є Польща. Мінімальна та середня зарплата тут вища, ніж в Україні, тож кількість бажаючих заробляти більше росте. До прикладу, у 2017 році протягом лише трьох місяців українці, які працюють в Польщі, переказали додому понад 3 мільярди злотих. Як свідчить статистика, 44% опитуваних українців, які знаходяться на заробітках в Польщі, сказали, що до Польщі їх спонукає їхати вища, ніж в Україні, заробітна плата.

Заробітна плата в Польщі

Заробітна плата в Польщі, якщо це не державна посада, встановлюється, як і в Україні, фірмою чи роботодавцем, однак, згідно із законом, вона повинна бути не меншою, ніж встановлена мінімальна зарплата. У 2018 році вона становить 2 100 злотих брутто/місяць, тобто близько 1 530 злотих нетто. Відповідно до цього, мінімальна погодинна ставка в Польщі у 2018 році становить 13,7 злотих брутто.

Зверніть увагу! В трудовому договорі, який працівник має обов’язково підписати зі своїм роботодавцем, повинна міститися інформація про вашу заробітну плату, ставку та кількість робочих годин.

Заробітна плата в Польщі

Своєчасна виплата винагороди за роботу є одним з найважливіших обов’язків роботодавця перед працівником. Національна інспекція праці у Польщі жорстко контролює дотримання правил виплати винагород працівникам серед роботодавців. Відтак, через несплату працівнику затвердженої мінімальної ставки роботодавцю може загрожувати штраф в розмірі від 1 до 30 тисяч злотих.

Що таке зарплата брутто та зарплата нетто в Польщі?

В Польщі існує два поняття для означення заробітної плати працівника - це зарплата брутто та зарплата нетто.

  1. Зарплата брутто в Польщі – це сума заробітної плати працівника без урахування податку.
  2. Зарплата нетто в Польщі – це сума, яку працівник отримує після вирахування всіх внесків та податків із зарплати брутто. Фактично, зарплата нетто складає 73% від з/п брутто. Решта 27% надходить в казну Польщі.

Кожного місяця роботодавець в Польщі зобов’язаний робити відрахування від вашої заробітної плати брутто, які розподіляються наступним чином:

  • пенсійне страхування – 9,76 % від з/п брутто;
  • страхування від нещасних випадків – 1,8% від з/п брутто;
  • рентне страхування (на випадок пенсії по інвалідності) – 6,5% від з/п брутто;
  • страховий внесок у Фонд зайнятості (FP) – 2,45% від з/п брутто;
  • страховий внесок у Фонд гарантування винагород працівникам (FGŚP) – 0,1% від з/п брутто.

В результаті, на руки ви отримуєте зарплату нетто, тобто вашу заробітну плату з уже вирахуваними від неї податками.

Заробітна плата в Польщі

Зауважте, відповідно до польського законодавства, податки повинні сплачувати усі особи (незалежно від того, громадянами якої країни вони є), котрі отримують дохід на території Польщі.

Детальніше про податки в Польщі читайте у статті: Все про податок PIT в Польщі: різновиди, спосіб розрахунку та заповнення декларації, види пільг

Як отримати заробітну плату в Польщі?

Отримати заробітну плату в Польщі можна двома способами:

  1. На банківську картку одного з польських банків
  2. Готівкою. При цьому слід розписатися про отримання грошей у спеціальному чеку, де вказана сума та дата отримання.

Спосіб та дата отримання заробітної плати повинні бути прописані у трудовому договорі.

Надбавки до зарплати в Польщі

Працівник повинен пам’ятати, що існує ряд випадків, коли він може претендувати на надбавки до своєї місячної заробітної плати. Перш за все, слід знати, що існують обов’язкові надбавки до зарплати, передбачені законодавством та прописані в Трудовому кодексі Польщі та необов’язкові, про виплату чи невиплату яких приймає рішення особисто роботодавець.

Тож у яких випадках можна претендувати на додаткові виплати до зарплатні, якою може бути сума таких надбавок і як їх отримати?

Надбавка до зарплати за понаднормову роботу в Польщі

Роботодавець зобов’язаний оплатити всю роботу, виконану працівником, в тому числі і понаднормову. У трудовому договорі, який працівник підписує з роботодавцем, обов’язково повинна міститися інформація про робочий графік працівника. Це ті години та дні, які оплачуються згідно з прописаною у тому ж договорі сумою заробітної плати. Якщо ж працівник буде змушений працювати понаднормово - йому належать надбавки до зарплати.

Час, який ви пропрацювали понаднормово, може відноситись до однієї з двох категорій, передбачених Трудовим кодексом Польщі (art. 151 § 1):

  1. добові понаднормові години (nadgodziny dobowe)
  2. середньотижневі понаднормові години (nadgodziny średniotygodniowe)

Надбавка до зарплати за понаднормову роботу в Польщі

Добові понаднормові години роботи - це та робота, що виконується працівником протягом дня понад ту кількість годин, яка визначена нормою його робочого дня. Тобто, якщо у вас 8-годинний робочий день, дев’ята і всі наступні години роботи будуть добовими понаднормовими годинами.

Середньотижневі понаднормові години роботи - це виконана робота, яка перевищує у сумі кількість допустимих робочих годин в тиждень (переважно це 40 робочих годин на тиждень).

В разі, якщо працівник працював понаднормові години, він має право на винагороду у розмірі 100% за понаднормову роботу, якщо він працював:

  • вночі;
  • у неділю, святкові дні та дні, які не є робочими днями для працівника;
  • в понаднормовий робочий день.

Тобто, кожна відпрацьована понаднормова година оплачується у розмірі 100% від вашої погодинної ставки. Наприклад, якщо в годину ви отримуєте 14 злотих і в день працювали на дві години довше, ніж потрібно, то додатково отримаєте ще 28 злотих.

Надбавка до зарплати за роботу вночі в Польщі

Якщо працівник виконує роботу вночі, він має право на надбавку за кожну нічну годину. Дана надбавка виплачується у розмірі 20% від погодинної ставки.

Надбавка до зарплати за роботу вночі в Польщі

Так, згідно зі ст. 151 Трудового кодексу Польщі, кожен, хто працює вночі, тобто між 22:00 і 7:00 год,  повинен отримувати надбавку у розмірі 20% від денної погодинної ставки. Наприклад, якщо ваша денна погодинна ставка становить 14 злотих, то це означає, що ви повинні додатково отримувати по 2,8 злотих за кожну годину роботи вночі. Тобто ви будете отримувати 16,8 злотих за кожну годину роботи вночі.

Надбавка до зарплати за роботу у важких умовах у Польщі

Перш за все слід уточнити, що в Польщі надбавка за роботу в шкідливих чи важких умовах є необов'язковою.

Роботодавець може сам вирішити, чи доплачувати працівнику за роботу в умовах, шкідливих для здоров'я, важких чи небезпечних для життя чи ні. Розмір надбавки як і схему її нарахування також встановлює роботодавець. Це може бути як конкретна визначена сума, так і відсотки від встановленої зарплатні.

Також роботодавець повинен скласти перелік робочих посад, де робота вважається виконаною у шкідливих, важких або небезпечних умовах. Сюди може відноситись, наприклад:

  • робота у несприятливому температурному режимі, з підвищеною вологістю тощо;
  • робота з небезпечними речовинами;
  • робота у небезпечному для здоров’я приміщенні;
  • робота у форсованому положенні тіла;
  • надмірне навантаження на м'язи та скелетну систему;
  • робота на висоті, у шахтах тощо.

Надбавка до зарплати за роботу у важких умовах у Польщі

Грошові премії на роботі в Польщі

Роботодавець з власної ініціативи може виплатити працівнику додаткову грошову нагороду нагороди (своєрідні бонуси або премію) за зразкове виконання працівником своїх обов’язків, особливі внески у діяльність фірми чи заводу, виявлення ініціативи на роботі та підвищення ефективності та якості праці (art. 105 Трудового кодексу Польщі)

Бонуси та грошові премії можуть бути як постійними та чітко регламентованими, так і одноразовими, за певні заслуги. Суму винагороди визначає фірма чи роботодавець.

Грошові премії на роботі в Польщі

Грошова компенсація на роботі в Польщі

Грошова компенсація на роботі - це певна сума грошей, яка виплачується одноразово у конкретних випадках. Видача грошових сум і одноразової допомоги працівникам надаються за невикористану відпустку, при звільненні чи переведенні на іншу роботу, в разі необхідності відшкодування завданої шкоди здоров’ю тощо. Виплачується грошова компенсація роботодавцем.

Зазвичай, грошова компенсація на роботі в Польщі виплачується у таких випадках:

  • у випадку виходу вагітних жінок у відпустку по догляду за дитиною;
  • у випадку професійного захворювання працівника;
  • у випадку недієздатності та неспроможності виконувати роботу через професійне захворювання або аварію на виробництві.

Грошова компенсація за невикористану відпустку в Польщі

Один з найпоширеніших видів грошових компенсацій на роботі - це виплати за невикористану відпустку. Якщо трудові відносини працівника з роботодавцем припиняються і виявляється, що працівник не використав у повному обсязі належну йому відпустку, то в такому випадку роботодавець зобов'язаний виплатити йому за це компенсацію.

Грошова компенсація на роботі в Польщі

Додаткові кошти, які виплачує працівнику роботодавець в Польщі

Окрім надбавок, грошових бонусів та премій, досить часто роботодавці в Польщі забезпечують своїх працівників іншими матеріальними ресурсами, які не включають у себе заробітну плату. Які ще кошти може виплачувати роботодавець в Польщі?

Кошти на оплату навчання працівника в Польщі

Роботодавець або фірма може оплачувати додаткове навчання для своїх працівників. Наприклад, це можуть бути курси польської мови, курси із підвищення кваліфікації, майстер-класи, тренінги чи відрядження на навчання в інше місто чи країну, на інше підприємство з метою навчання, пов’язаного із тою галуззю, якою працівник займається на роботі.

Ініціативу оплачувати навчання працівникам бере на себе роботодавець. Усі правила стосовно отримання таких послуг регулюються внутрішніми правилами самої компанії чи підприємства.

Кошти на оплату навчання працівника в Польщі

Кошти на робочий одяг в Польщі

Обов'язком роботодавця є надавати працівникам безкоштовний одяг і взуття у тих випадках, якщо на роботі, де працює працівник, його власний може бути пошкоджений або забруднений, чи якщо спеціальний одяг необхідний з технологічних, санітарних причин, або з міркувань безпеки та охорони здоров'я (art. 2377 ust. 1 Трудового кодексу Польщі).

Кошти на робочий одяг в Польщі

У випадку, якщо роботодавець сам не надає працівникам необхідний для роботи одяг, то тоді він повинен виплатити компенсацію за використання власного одягу та взуття або купівлю працівником спецодягу. Роботодавець повинен у такому разі компенсувати вам 100% ваших витрат.

Кошти на прання робочого одягу в Польщі

Якщо робота працівника є такою, що вимагає постійного прання робочого одягу, роботодавець може забезпечувати прання у себе на підприємстві, або виплачувати працівникам додаткові кошти на прання.

Сума цих коштів має бути достатньою для покриття витрат, понесених працівниками на прання і залежить від вартості миючих засобів, цін за воду та електроенергію а також компенсації виконаної роботи та витраченого на неї часу.

Кошти на прання робочого одягу в Польщі

Інші грошові та матеріальні ресурси, надані працівнику роботодавцем в Польщі

Задоволений працівник, який живе у комфортних умовах, виконує свою роботу значно краще та ефективніше. На щастя, дедалі більше роботодавців починають це розуміти. Ринок праці з кожним роком росте, а тому працедавці дедалі більше зацікавлені у залученні до себе працівників, зокрема, пропонуючи їм, окрім конкурентоспроможних зарплат, інші додаткові матеріальні ресурси.

Сюди, наприклад, відносяться:

  • Безкоштовне житло поряд з роботою (квартира, кімната, гуртожиток);
  • Безкоштовний доїзд до роботи;
  • Безкоштовне харчування;
  • Корпоративи, поїздки та екскурсії для працівників;
  • Забезпечення (якщо це необхідно в цілях роботи) додатковим мобільним телефоном, ноутбуком тощо;
  • Безкоштовна приватна медична допомога;
  • Оплачені роботодавцем тренінги та майстер-класи для працівників;
  • Інші грошові та матеріальні ресурси.

Усі ці приємні бонуси до зарплати не є обов’язковими і не передбачені законом. Важливо пам’ятати, що такого роду грошові та матеріальні ресурси, надані працівнику роботодавцем в Польщі, є особистою ініціативою роботодавця.

Нагадаємо, цього року в Польщі планується прийняття певних змін у Трудовому кодексі. Що це будуть за зміни та як вони вплинуть на робочі будні працівників читайте у статті: Зміни в Трудовому кодексі Польщі в 2018 році

Читайте також:

Нові правила працевлаштування в Польщі для іноземців з 2018 року

Мінімальна заробітна плата в Польщі у 2018 році

Середня заробітна плата в Польщі у 2018

comments icon

Коментарі

Схожі статті

Переглянути більше

Отримуйте найсвіжішу інформацію про акції та знижки

Отримувати інформацію
Контакти

35-326, Rzeszów, ul.T.Rejtana, 67

vsetutpl.info@gmail.com

Ми в соціальних мережах