Нові правила працевлаштування в Польщі для іноземців з 2018 року

03 Січня 2018
робота в польщі

Робота в Польщі користується все більшим попитом серед іноземців і, як показує статистика, серед них переважають громадяни країн, що не є членами ЄС, зокрема, громадяни України. Польща однозначно є найпопулярнішою країною серед тих, куди українці їдуть на заробітки. Дедалі більше наших співвітчизників обирають легальну роботу в Польщі через ряд причин: Польща знаходиться по-сусідству з Україною, а це дає свої переваги - близькість до дому, невеликі затрати грошей і часу на дорогу, у цілому зрозуміла для українців польська мова тощо. Окрім того, при умові легального працевлаштування, українцям зараховується стаж роботи в Польщі, а також вони мають право на отримання пенсії в Польщі. До переваг легальної роботи в Польщі також відноситься:

 • Соціальний захист
 • Страхування життя
 • Право на медичну допомогу

Все це зумовлює активний притік працівників з України в Польщу. У той же час серед польських роботодавців відчувається зростаючий попит на іноземну робочу силу. За оцінками Міністерства сім'ї, праці та соціальної політики у Польщі за перше півріччя 2017 року було зареєстровано понад 900 тисяч заяв від роботодавців про намір надати роботу іноземцю. Згідно з даними цього ж міністерства, кількість українців, які працюють у Польщі, становить близько мільйона.

Служба даних персоналу свідчить, що з початку 2017 року кількість компаній, зацікавлених у працевлаштуванні українців, зросла на 30 відсотків. Як показують дані, кожна третя польська компанія вважає, що адміністративні формальності є найбільшим бар'єром у вербуванні працівників зі Сходу.

У зв’язку з цим, для врегулювання працевлаштування іноземців польський уряд неодноразово приймав відповідні законопроекти. Важливо, що від 1 січня 2018 року починають діяти нові правила працевлаштування для іноземців в Польщі. Окрім цього, у 2018 році відбудуться також певні зміни у Трудовому кодексі Польщі. У цій статті ми розглянемо, які зміни все ж таки запроваджуються, як тепер можна легально влаштуватися на роботу в Польщі і що для цього необхідно.

---------------------------------------------------------------------

ЗМІСТ:

Нові правила працевлаштування в Польщі 2018

Зміни у реєстрації заяв роботодавців про намір надати працю іноземцю в Польщі у 2018 році

Дозвіл на роботу у Польщі у 2018 році

Дозвіл на сезонну роботу у Польщі в 2018 році

Дозвіл на багатосезонну роботу в Польщі

Що потрібно, аби легально працювати у Польщі

Права іноземця під час працевлаштування у Польщі

Інші важливі зміни у працевлаштуванні в Польщі з 1 січня 2018 року

Небезпеки нелегальної роботи в Польщі

---------------------------------------------------------------------

робота в польщі

Нові правила працевлаштування в Польщі 2018

Польський Сейм ще 22 червня 2017 року прийняв Закон "Про внесення змін до закону про сприяння зайнятості та установах ринку праці та деяких інших законодавчих актах", який дещо змінює правила працевлаштування для іноземців і є чинним з 1 січня 2018 року. Прийняття змін, які містяться у цьому законі, були рекомендовані Комісією з питань соціальної політики та сім’ї.

Згідно з польським законодавством, для того аби іноземець міг легально працювати на території Польщі,він повинен отримати відповідний документ, який дозволяє йому це робити. З 1 січня 2018 року є два документи, які надають право легальної праці іноземцям у Польщі - це дозвіл на роботу та дозвіл на сезонну роботу. Згідно із новими правилами, вони видаються на підставі заяви роботодавця про намір доручити працю іноземцю (oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi).

Зміни у реєстрації заяв роботодавців про намір надати працю іноземцю в Польщі у 2018 році

Якщо раніше заява про намір доручити працю іноземцю була безкоштовною, то тепер, аби її зареєструвати, роботодавцю доведеться заплатити 30 злотих. Окрім того, згідно з новими правилами, роботодавець може найняти на роботу іноземного працівника лише за наявності двох обов’язкових умов:

 1. Роботодавець повинен запропонувати іноземцю таку саму зарплату, яку він пропонує полякам, що знаходяться на аналогічній посаді
 2. Оскільки пріоритетним у Польщі є працевлаштування своїх громадян, то роботодавець повинен довести, що він намагався залучити до пропонованої роботи поляків, однак це виявилося неможливим

Відтак, згідно з новими правилами, дійсними з 1 січня 2018 року, процедура отримання дозволу на прийом на роботу іноземця для польських роботодавців стане більш складною і вимагатиме більшої затрати часу, зусиль і, що не менш важливо, коштів.

Документи, що надають дозвіл на легальну роботу в Польщі (на підставі прийнятих змін у законодавстві)

Розглянемо детальніше документи, які допускають іноземців на польський ринок праці і дозволяють влаштовуватись на легальну роботу. Як зазначалось вище, таких документів є два:

 1. Дозвіл на роботу, який видається для роботи у всіх сферах діяльності, окрім сезонної роботи.
 2. Дозвіл на сезонну роботу. Це нововведення прийнятого закону, і видаватиметься він власне з 1 січня 2018 року. Даний документ видається для роботи у галузях, які визначені як сезонні.

Дозвіл на роботу у Польщі у 2018 році

Дозвіл на роботу - необхідний документ, який дає можливість іноземцям легально працювати в Польщі. Він видається воєводою за місцем знаходженням фірми-працедавця або за місцем проживання фізичної особи-роботодавця на підставі заяви роботодавця про намір влаштувати іноземця.

Зверніть увагу! Заяви на працевлаштування видаються лише громадянам Вірменії, Білорусії, Грузії, Молдови, Росії та України.

У дозволі на роботу вказано дані роботодавця, який подає документи для отримання цього дозволу, вид роботи, яку буде виконуватиме іноземний працівник, а також термін на який видано дозвіл. Клопотання в справі отримання дозволу для іноземця виконує працедавець.

Зверніть увагу! Дозвіл на роботу видається на період, який не перевищує в сумі 6 місяців упродовж наступних 12 місяців.

Зверніть увагу! Іноземець може працювати лише у того роботодавця, котрий вказаний у дозволі на роботу!

Види дозволів на роботу в Польщі

Загалом є 5 типів дозволів на роботу в Польщі:

 • Тип А - видається іноземцям, які працюють в Польщі на підставі трудового договору з працедавцем, що проживає або знаходиться в Польщі
 • Тип В - видається іноземцям, які виконують обов’язки в управлінні, є генеральними партнерами або представниками фірм (організацій, підприємств) у Польщі
 • Тип С - видається іноземцям, які виконують роботу в іноземного працедавця i відряджений до Польщі до відділу або установи іноземного працедавця
 • Тип D - видається іноземцям, які виконують роботу в іноземного працедавця, який не має організованої діяльності в Польщі і є направлений до Польщі з метою реалізувати певну тимчасову або одноразову послугу
 • Тип E - зустрічається дуже рідко і стосується тих ситуацій, коли роботу, яку іноземець виконуватиме в Польщі не вдається класифікувати як підставу для видачі дозволів типу A-D.

 

Дозвіл на сезонну роботу у Польщі в 2018 році

Основні зміни у працевлаштуванні, відповідно до прийнятого закону, торкнулися сезонних робіт. Раніше, для того, аби прийняти на сезонну роботу іноземця, роботодавцю необхідно було написати заяву про намір надати працю іноземцю в Управлінні Праці, (urząd pracy). На підставі поданої заяви іноземець міг отримати дозвіл на роботу, термін дії якого складав шість місяців протягом року і, за наявності робочої візи, отримував право легально працювати на сезонних роботах у Польщі.

Однак з 1 січня 2018 року іноземцям почнуть видавати дозвіл на сезонну роботу - новий вид документу, передбачений польським законодавством.

Дозвіл на сезонну роботу видається іноземцям з країн, що не є членами ЄС і дає право на роботу в галузях, що вважаються сезонними. Ви можете працювати максимум 9 місяців протягом календарного року:

 • У випадку в’їзду до Польщі для сезонної роботи термін 9 місяців починає рахуватися з дня перетину кордону.
 • Якщо іноземець вже знаходиться на території Польщі, то термін 9 місяців починає рахуватися з дня видачі дозволу на сезонну роботу.

Дозвіл на сезонну роботу видається старостою на підставі заяви роботодавця про намір доручити працю іноземцю (oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi), за яку роботодавець повинен заплатити 30 злотих.

Зверніть увагу! Працевлаштування іноземців у Польщі на сезонні роботи можливе ВИКЛЮЧНО при наявності Дозволу на сезонну роботу!

Зверніть увагу! Іноземець може працювати лише у того роботодавця, котрий вказаний у дозволі на сезонну роботу!

Дозвіл на багатосезонну роботу в Польщі

Якщо іноземець є громадянином Вірменії, Білорусії, Грузії, Молдови, Росії або України і виконував у певного роботодавця сезонну роботу принаймні один раз протягом попередніх 5 років, він може отримати дозвіл на багатосезонну роботу в Польщі, термін дії якого складатиме три роки.

Це означає, що з моменту видачі такому іноземному працівникові даного дозволу, він матиме право на його підставі отримувати візу протягом наступних трьох років і працювати на сезонних роботах у Польщі не довше 9 місяців на час одного календарного року на протязі трьох років.

робота в польщі

Читайте також: Скасування візового коридору для іноземних працівників у Польщі в 2018 році

Що потрібно, аби легально працювати у Польщі?

Отже, згідно із прийнятим законом, який вступив у силу з 1 січня 2018 року, для того, аби легально працювати в Польщі, іноземець повинен:

 • Мати документ, який допускає його на польський ринок праці (Дозвіл на роботу або Дозвіл на сезонну роботу)
 • Легально перебувати на території Польщі (наявність відповідної візи, біометричного паспорту або дозволу на перебування).
 • Працювати на умовах, що вказані у дозволі на роботу
 • Підписати з роботодавцем відповідний трудовий договір

Читайте також:  Види польських віз

Робота в Польщі по біометричному паспорту

Що потрібно для оформлення робочої візи

Права іноземця під час працевлаштування у Польщі

Дуже важливо під час процедури працевлаштування в Польщі пам’ятати про свої права. Відтак, іноземець має право отримати від роботодавця копію дозволу на роботу, свідоцтва про внесення до реєстру або зареєстрованої заяви про працевлаштування.

Важливо також пам’ятати, що договір про працевлаштування повинен бути укладений у письмовій формі, а роботодавець зобов’язаний надати своєму працівнику перекладений зрозумілою для іноземця мовою примірник цього договору.

Протягом 7 днів роботодавець зобов’язаний також зареєструвати іноземного працівника для отримання соціального та медичного страхування. Зауважте, що іноземний працівник має право на страхові виплати у випадку хвороби, народження дитини, нещасного випадку на виробництві, а також на безкоштовні послуги служби охорони здоров’я.

У випадку укладення трудового договору, іноземний працівник також має право на грошову винагороду, не менше за мінімальну заробітну плату в Польщі (у 2018 році вона складає 2 100 PLN брутто).

Важливо також пам’ятати, що мінімальна погодинна ставка у Польщі в 2018 році складає 13,70 PLN брутто.

Хто може легально працювати у Польщі без Дозволу на роботу або Дозволу на сезонну роботу?

Є декілька категорій іноземних громадян, які можуть легально працювати в Польщі БЕЗ дозволу на роботу та дозволу на сезонну роботу. Це особи, які:

 • мають статус біженця
 • мають карту постійного побуту
 • мають дозвіл резидента Євросоюзу
 • є громадянами країн-членів Євросоюзу або країн Європейської Економічної Зони або є членами їх сімей
 • є подружжям громадян Польщі
 • є вчителями іноземних мов
 • працюють до 30 днів у календарному році (наукові співробітники або артисти)
 • є студентами та випускниками ВНЗ на стаціонарному навчанні
 • а також в деяких інших випадках, передбачених польським законодавством

робота в польщі

Інші важливі зміни у працевлаштуванні в Польщі з 1 січня 2018 року

Ще однією важливою зміною з нового року стало те, що відтепер роботодавець, який зареєстрував заяву про намір надати роботу іноземцю, змушений буде довести в Управлінні Праці, що цей працівник справді прибув до Польщі і працює у нього. Це також дозволить районному управлінню праці та контролюючим інстанціям в Польщі здійснювати контроль за цільовим використанням заяви про намір надати роботу іноземцю, а також перевіряти періоди роботи іноземців.

Також у Польщі планується створення загального реєстру працевлаштування іноземців. Цей реєстр міститиме  інформацію про зареєстровані та видані класичні дозволи на роботу, сезонні дозволи на роботу, а також інформацію, подану старостою про відсутність можливості  задовольнити кадрові потреби за рахунок  місцевого (польського) ринку праці.

Встановлюється також підстава для відмови у внесенні заяви про намір надати роботу іноземцю, якщо Державне Управління Праці, дійде до висновку, що мета реєстрації заяви не відповідає цілям щодо працевлаштування робітника-іноземця.

Ще однією з хороших як для роботодавців, так і для працівників зміною стала можливість швидше прийняти на роботу іноземця. Відтепер він може приступати до праці відразу ж в день подання усіх необхідних документів до Державного Управління Праці після в’їзду іноземця до Польщі.

Зверніть увагу! Усі вищезазначені зміни вступили в силу з 1 січня 2018 року, однак протягом всього 2018 року діятиме так званий перехідний період. Це означає, що іноземці до кінця 2018 року зможуть працювати на підставі заяв що були зареєстровані та видані раніше, тобто до кінця 2017 року.

Небезпеки нелегальної роботи в Польщі

Важливо пам’ятати, що працюючи нелегально ви не лише порушуєте закон, а й ризикуєте своїм життям та здоров’ям, адже позбавляєте себе соціального захисту та безкоштовного медичного обслуговування.

Нелегальне виконання робіт (як і взагалі нелегальне перебування в Польщі) може загрожувати серйозними наслідками, зокрема грошовим штрафом та депортацією з Польщі. Депортована особа вноситься до списку небажаних осіб для Польщі та інших країн Шенгенської зони, що в подальшому стане причиною для відмови в’їзду даної особи у ці країни.

Окрім того, грошовий штраф загрожує і роботодавцю, який наймає нелегальних працівників-іноземців. Відповідно до нового закону, з 1 січня 2018 року розмір мінімального штрафу за нелегальне прийняття на роботу працівника-іноземця для роботодавця встановлюється  у розмірі 3000 злотих.

Тому, плануючи працювати в Польщі слід бути максимально обережними. Не слід нікому віддавати свій паспорт та документ, що підтверджує вашу особу. (детальніше читайте у розділі Права іноземця під час працевлаштування у Польщі)

Окрім того, ви можете перевірити свого роботодавця. Зробити це можна зв’язавшись безпосередньо з ним по телефону, перевірити його фірму в інтернеті або в базі REGON і KRS.

Якщо роботою вас забезпечує польське агентство з тимчасового працевлаштування, ви можете перевірити його на наявність відповідного сертифікату на веб-сторінці STOR.

робота в польщі

Отож, новий закон, чинний з 1 січня 2018 року, вніс певні зміни у працевлаштування іноземців, ключовими з яких стали:

 • Запровадження окремого дозволу на сезонну роботу, термін дії якого складає 9 місяців протягом одного року;
 • Запровадження плати за подання роботодавцем заяви про намір надати роботу іноземцю у розмірі 30 злотих;
 • Встановлення підстави для відмови у внесенні заяви про намір надати роботу іноземцю, якщо мета реєстрації заяви не відповідає цілям щодо працевлаштування іноземця;
 • Можливість іноземному працівнику приступати до праці відразу ж в день подання роботодавцем усіх необхідних документів до Державного Управління Праці одразу після в’їзду іноземця до Польщі.

Як стверджують експерти, у 2018 році в Польщі очікують близько 2 мільйонів працівників з України. Припускається, що таке велике число робітників можливе саме завдяки новим змінам у законодавстві щодо працевлаштування іноземців. Зокрема, розширення робочого часу для сезонних працівників з 6 до 9 місяців стало хорошою новиною і для працівників, і для самих роботодавців, оскільки для більшості з них шестимісячний період був занадто коротким.

З жовтневого звіту "Барометр імміграційного доходу" (Barometr Imigracji Zarobkowej), видно, що майже кожна п'ята компанія в Польщі (19%) планує залучати працівників зі Сходу. У групі великих підприємств цей відсоток досягає 42%. Працівників-іноземців перша за все потребують виробничі компанії, а також сфера обслуговування та торгівля.

Нагадуємо, що кожен, хто отримує дохід в Польщі, повинен сплачувати тут податки. Детальніше про це читайте у статті: Все про податок PIT в Польщі: різновиди, спосіб розрахунку та заповнення декларації, види пільг

Читайте також:

Скасування візового коридору для іноземних працівників у Польщі в 2018 році

Зміни в Трудовому кодексі Польщі в 2018 році

Мінімальна заробітна плата в Польщі у 2018 році

Безкоштовні вакансії роботи в Польщі для українців

Зміни в отриманні Дозволу на проживання у Польщі (Zezwolenia na pobyt) в 2018 році

comments icon

Коментарі

Схожі статті

Переглянути більше

Отримуйте найсвіжішу інформацію про акції та знижки

Отримувати інформацію
Контакти

35-326, Rzeszów, ul.T.Rejtana, 67

vsetutpl.info@gmail.com

Ми в соціальних мережах