В Польщі розглядають можливість відміни заборони торгівлі по неділях

13 Березня 2019
Заборона торгівлі в неділю в Польщі

Минув рік, як в Польщі набув чинності закон про заборону торгівлі в неділю та святкові дні, а дискусії щодо доцільності заборони і досі не вщухають. В країні з’явилися як противники, так і прихильники заборони, а експерти і аналітики продовжують наводити свої “за” і “проти”.

Питання постало настільки гостро, що уряд Польщі заявив про готовність переглянути положення закону про заборону торгівлі. Чи варто очікувати на повну його відміну і що чекає на торгівлю в Польщі найближчим часом?

Заборону торгівлі в Польщі відмінять?

Нещодавно прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький в одному з інтерв’ю заявив, що заборона на торгівлю в неділю, яка мала на меті, серед іншого, допомогти власникам малих магазинів, не приносить очікуваних результатів

Заборону торгівлі в Польщі відмінять?

У свою чергу в понеділок (11 березня) голова Постійного комітету Ради Міністрів Яцек Сасін зазначив, що уряд перевіряє, який реальний вплив на торгівлю та економіку має заборона торгівлі в неділю. Він також неоднозначно заявив, що в політиці "ніколи не пізно змінити прийняте рішення".

В одній із польських телевізійних програм на запитання журналіста, чи будуть неділі й надалі неторговими, Сасін відповів, що “ми аналізуємо це питання, точаться дискусії і є багато точок зору, тож, в першу чергу, ми повинні з’ясувати, як в реальності заборона торгівлі в неділю впливає на торговельну ситуацію в Польщі”.

На запитання, чи може уряд зробити крок назад і скасувати заборону торгівлі в неділю, Сасін підкреслив, що "в політиці ніколи не пізно змінити прийняте рішення". "На разі для цього питання рішення немає", - зазначив він.

Неповна заборона, або повернення до положень 2018

Нагадаємо, закон про заборону торгівлі в неділю в Польщі набув чинності 1 березня 2018 року. Відтак, поступово аж до 2020 року в країні мала повністю зникнути торгівля в неділю. Якщо в 2018 році торговими залишались тільки перша і остання неділя місяця, то в 2019 зробити покупки можна лише в останню неділю місяця, а вже з 2020 року торгівля в неділю буде повністю заборонена.

Заборону торгівлі в Польщі відмінять?

Експерти, однак, не згідні з таким рішенням польського уряду. Міністерство підприємництва та технологій підготувало власний аналіз, який показує, що заборона торгівлі в неділю негативно впливає на розвиток малого бізнесу. Глава департаменту Ядвіга Емілівіч наголосила, що якщо заборона на торгівлю в неділю не принесе запланованого ефекту, рішення про заборону буде переглянуте.

Мова йде про те, що експерти міністерства будуть рекомендувати уряду повернутися до чинного закону 2018 року, тобто до двох торгових неділь на місяць. Таке рішення може стати компромісом як для підприємців, так і для споживачів. 

За даними Союзу підприємців і роботодавців в Польщі спостерігається зниження кількості малих магазинів - і причиною цього є саме заборона торгівлі. З аналізу Міністерства праці та соціальної політики випливає, що на кінець 2018 року скорочення кількості малих магазинів склало 2,7% (а це - понад 16 тисяч торгових точок). Для порівняння, в 2017 році, коли заборони на торгівлю в неділю ще не було, ця цифра складала всього 1,3%.

Польські підприємці проти заборони торгівлі в неділю

Поки уряд працює над переглядом дії закону, у вівторок, 12 березня, понад 500 власників невеликих магазинів звернулися до прем'єра Польщі з проханням скасувати торгові обмеження в неділю. Підприємці, які підписали петицію, звертають увагу на відсутність справедливого регулювання дотримання норм закону, а також на його негативні наслідки для малого та середнього бізнесу.

В петиції підприємці пропонують альтернативу забороні торгівлі в неділю. На їхню думку, більш оптимальним було запровадження гарантії двох неробочих неділь на місяць для кожного працівника, найнятого на підставі робочого договору - umowy o pracę.

Заборону торгівлі в Польщі відмінять?

Чи прислухається уряд до побажань підприємців - покаже час. Наразі прем'єр-міністр Матеуш Моравецький - коли його запитали, чи можливо знову повернутися до двох робочих неділь на місяць - відповів: "Я міркую над різними варіантами вирішення цієї ситуації, ми можемо приймати різні рішення, але для початку ми повинні трохи почекати".

Читайте також:

Офіційні вихідні, свята і дні заборони торгівлі в Польщі у 2019 році

Польський Сейм прийняв положення про заборону торгівлі в неділю

Перша неділя без торгівлі в Польщі: як це було?

comments icon

Коментарі

Схожі статті

Переглянути більше

Отримуйте найсвіжішу інформацію про акції та знижки

Отримувати інформацію
Контакти

35-326, Rzeszów, ul.T.Rejtana, 67

vsetutpl.info@gmail.com

Ми в соціальних мережах