Перша неділя без торгівлі в Польщі: як це було?

13 Березня 2018
заборона торгівлі в неділю в польщі

Вже давно в Польщі точилися дискусії стосовно доцільності введення заборони на торгівлю в неділю. Думки населення розділилися навпіл. Частина підтримувала прийняття закону, аргументуючи це тим, що людям, які працюють у сфері торгівлі також необхідно мати законний вихідний день у неділю та присвячувати цей час не роботі, а собі, рідним та друзям. Інші частина виступила категорично проти прийняття заборони, адже для більшості неділя і є чи не одним вихідним днем, коли можна спокійно зробити закупи, прогулятись торговим центром, зайнятись шопінгом тощо.

І все ж, закон таки було прийнято. Польський Сейм прийняв положення про заборону торгівлі в неділю ще в листопаді минулого року, а 30 січня 2018 Президент Польщі Анджей Дуда підписав цей Закон.

Відтак, з 2018 року заборона торгівлі по неділях у Польщі буде вводитись поступово. Цього року неробочими будуть лише дві неділі на місяць, а в першу і останню неділю місяця все ще буде можливо робити покупки. З 2019 року торгувати можна буде лише в останню неділю місяця, а в 2020 році торгівля в неділю в Польщі буде заборонена повністю.

11 березня в Польщі пройшла перша неділя без торгівлі. Як це відбувалося? Якою була реакція населення та які прогнози стосовно подальшої доцільності існування заборони торгівлі в неділю дають експерти?

заборона торгівлі в неділю

Заборона торгівлі в неділю в Польщі. Як усе відбувається?

Згідно із законом, заборона торгівлі в неділю поширюється майже на всі комерційні пункти продажу. Зачиненими в неділю у Польщі відтепер є усі магазини, кіоски, торгові центри, супермаркети, мережі оптової і роздрібної торгівлі. Винятки становлять лише аптеки, автозаправні станції та кіоски на залізничних вокзалах та в аеропортах, а також інтернет-магазини.

В містах у великих торгово-розважальних центрах, куди в неділю люди традиційно приїжджали на шопінг та відпочинок, тепер функціонують лише фуд-корти, де можна випити кави та перекусити та розважальна зона (кінотеатри, ковзанки, боулінг тощо).

Відвідувачів стало відчутно менше, порожні торгові ряди, зачинені магазини та поодинокі гості кав’ярень – саме так виглядали торгові центри Польщі в першу неділю заборони торгівлі.

Pierwsza niedziela z zakazem handlu

Pierwsza niedziela z zakazem handlu

Pierwsza niedziela z zakazem handlu

Pierwsza niedziela z zakazem handlu

ФОТО: Tadeusz Klocek (Echo Dnia Radomskie)

За день до: чи побільшало покупців у суботу?

Багато торгових мереж приготувалися до ажіотажу в суботу напередодні дня забороненої торгівлі. У популярній мережі супермаркетів Biedronka, наприклад, продовжили години роботи в суботу до 23:00 та збільшили кількість працівників, що обслуговують клієнтів на касах.

І справді, у п’ятницю та суботу відвідувачів у магазинах та, в першу чергу у великих супермаркетах, побільшало. Зі слів Ренати Юшкєвіч, президента Польської організації торгівлі та дистрибуції, деякі магазини зіткнулися із такими проблемами, як відсутність вільних паркувальних місць для клієнтів в п'ятницю та суботу, що очевидно свідчить про велику кількість бажаючих зробити покупки напередодні неділі, коли торгівля буде забороненою.

Втім, як зазначає Альфред Буджара з профспілки "Солідарності" ("Solidarność"), яка, власне, була ініціатором та автором законопроекту про заборону торгівлі в неділю у Польщі, люди сприйняли заборону торгівлі досить спокійно. Він позитивно оцінює ситуацію, що склалася у сфері закупів у неділю та напередодні і зазначає, що виваженість населення була досить високою.

Pierwsza niedziela z zakazem handlu

Порушити закон. Чи працювали магазини в неділю всупереч забороні?

У Законі про заборону торгівлі в неділю чітко прописано, яким закладам забороняється торгівля в цей день. Фактично, під заборону попадають усі торгові точки, окрім аптек, автозаправок та кіосків на вокзалах. Закон передбачає також штраф за порушення заборони на торгівлю в непризначені для цього дні. Він складає від 1 тисячі до 100 тисяч злотих.

штраф у Польщі

В той же час, існує і певне пом’якшення, яким можуть скористатися невеликі торгові точки. Магазин, власник якого хоче аби він був відчиненим в неділю чи у свято, таки зможе працювати, однак лише за дотримання однієї умови: власник магазину повинен буде сам особисто працювати у ньому в цей день. 

Нагляд за дотриманням заборони торгівлі у неділю по всій Польщі здійснюють інспектори у справі недільної праці (Inspektorzy w sprawie niedzielnej pracy).

Досвід першої неторгової неділі на практиці показав, що поляки досить законослухняні. У понеділок Національна інспекція праці повідомила лише про 50 зафіксованих випадків порушень торговельних обмежень у неділю, що, якщо врахувати кількість торгових закладів по всій Польщі, є мізерним показником. Згідно з даними іспекції праці, жодна велика торгова мережа у Польщі не працювала у цю неділю – порушити закон, фактично, не насмілився ніхто.

Наслідки заборони торгівлі в неділю у Польщі

Після першої неробочої неділі в торгівлі у Польщі роблять підсумки: наскільки це вигідно і якими є наслідки прийнятого закону?

Наслідки заборони торгівлі в неділю у Польщі

Як стверджують експерти, в першу чергу почне спадати динаміка затребуваності у працівниках у сфері торгівлі. Як заявляє Патрік Вахович (Forum Obywatelskiego Rozwoju), оголошень про прийом на роботу у торгівлі ставатиме менше. Власники торгових точок зрозуміють, що в році збільшиться кількість неробочих днів, тому потреба у нових працівниках відпаде.

Прогнозується також розвиток магазинів, що працюють на автозаправних станціях. Польща може послідувати за прикладом Німеччини, де торгівля у неділю також заборонена. Там роль магазинів у неділю взяли на себе автозаправні станції. На думку експертів, поляки будуть робити все більше і більше покупок на автозаправках.

Одним із приємних наслідків закону стала можливість для всіх працівників у сфері торгівлі насолодитися своїм вихідним. Відтепер продавці у Польщі також матимуть вихідний у неділю, як і більшість громадян.

В той же час, неділя стала робочим днем для інспекторів праці котрі наглядають за дотриманням закону про заборону торгівлі. До прикладу, минулої неділі у Польщі працювало близько 300 інспекторів.

Ну, а поки експерти розмірковують над наслідками заборони торгівлі в неділю, інтернет-користувачі діляться своїм баченням того, як виглядає неділя без торгівлі у Польщі:

Zakaz Handlu

Zakaz Handlu

Zakaz Handlu

Zakaz Handlu

Zakaz Handlu

Zakaz Handlu

Zakaz Handlu

Перевірте, у які дні торгівля в Польщі у 2018 році буде забороненою, ТУТ.

Читайте також: 

Вихідні і святкові дні та довгі вікенди в Польщі у 2018 році

Мережа супермаркетів Biedronka відтепер буде працювати довше

Заборона торгівлі в неділю та свята у Польщі в 2018 році

comments icon

Коментарі

Схожі статті

Переглянути більше

Отримуйте найсвіжішу інформацію про акції та знижки

Отримувати інформацію
Контакти

35-326, Rzeszów, ul.T.Rejtana, 67

vsetutpl.info@gmail.com

Ми в соціальних мережах