Приєднуйтесь до нас у Facebook та будьте в курсі всіх оновлень.
Мені вже подобається VseTutPlПереглядаючи наш сайт, ви погоджуєтеся на використання cookie-файлів. Ми застосовуємо їх, щоб покращити якість сторінок, вони допомагають нам оцінити ваші потреби (допомагають в зборі статистики), а також допомагають нашим партнерам розміщувати правильний контент для вас з використанням нашого сервісу. Щоб дізнатися більше про Cookies, будь ласка, натисніть тут.
ПогоджуюсьВже давно в Польщі точилися дискусії стосовно доцільності введення заборони на торгівлю в неділю. Думки населення розділилися навпіл. Частина підтримувала прийняття закону, аргументуючи це тим, що людям, які працюють у сфері торгівлі також необхідно мати законний вихідний день у неділю та присвячувати цей час не роботі, а собі, рідним та друзям. Інші частина виступила категорично проти прийняття заборони, адже для більшості неділя і є чи не одним вихідним днем, коли можна спокійно зробити закупи, прогулятись торговим центром, зайнятись шопінгом тощо.
І все ж, закон таки було прийнято. Польський Сейм прийняв положення про заборону торгівлі в неділю ще в листопаді минулого року, а 30 січня 2018 Президент Польщі Анджей Дуда підписав цей Закон.
Відтак, з 2018 року заборона торгівлі по неділях у Польщі буде вводитись поступово. Цього року неробочими будуть лише дві неділі на місяць, а в першу і останню неділю місяця все ще буде можливо робити покупки. З 2019 року торгувати можна буде лише в останню неділю місяця, а в 2020 році торгівля в неділю в Польщі буде заборонена повністю.
11 березня в Польщі пройшла перша неділя без торгівлі. Як це відбувалося? Якою була реакція населення та які прогнози стосовно подальшої доцільності існування заборони торгівлі в неділю дають експерти?
Згідно із законом, заборона торгівлі в неділю поширюється майже на всі комерційні пункти продажу. Зачиненими в неділю у Польщі відтепер є усі магазини, кіоски, торгові центри, супермаркети, мережі оптової і роздрібної торгівлі. Винятки становлять лише аптеки, автозаправні станції та кіоски на залізничних вокзалах та в аеропортах, а також інтернет-магазини.
В містах у великих торгово-розважальних центрах, куди в неділю люди традиційно приїжджали на шопінг та відпочинок, тепер функціонують лише фуд-корти, де можна випити кави та перекусити та розважальна зона (кінотеатри, ковзанки, боулінг тощо).
Відвідувачів стало відчутно менше, порожні торгові ряди, зачинені магазини та поодинокі гості кав’ярень – саме так виглядали торгові центри Польщі в першу неділю заборони торгівлі.
ФОТО: Tadeusz Klocek (Echo Dnia Radomskie)
Багато торгових мереж приготувалися до ажіотажу в суботу напередодні дня забороненої торгівлі. У популярній мережі супермаркетів Biedronka, наприклад, продовжили години роботи в суботу до 23:00 та збільшили кількість працівників, що обслуговують клієнтів на касах.
І справді, у п’ятницю та суботу відвідувачів у магазинах та, в першу чергу у великих супермаркетах, побільшало. Зі слів Ренати Юшкєвіч, президента Польської організації торгівлі та дистрибуції, деякі магазини зіткнулися із такими проблемами, як відсутність вільних паркувальних місць для клієнтів в п'ятницю та суботу, що очевидно свідчить про велику кількість бажаючих зробити покупки напередодні неділі, коли торгівля буде забороненою.
Втім, як зазначає Альфред Буджара з профспілки "Солідарності" ("Solidarność"), яка, власне, була ініціатором та автором законопроекту про заборону торгівлі в неділю у Польщі, люди сприйняли заборону торгівлі досить спокійно. Він позитивно оцінює ситуацію, що склалася у сфері закупів у неділю та напередодні і зазначає, що виваженість населення була досить високою.
У Законі про заборону торгівлі в неділю чітко прописано, яким закладам забороняється торгівля в цей день. Фактично, під заборону попадають усі торгові точки, окрім аптек, автозаправок та кіосків на вокзалах. Закон передбачає також штраф за порушення заборони на торгівлю в непризначені для цього дні. Він складає від 1 тисячі до 100 тисяч злотих.
В той же час, існує і певне пом’якшення, яким можуть скористатися невеликі торгові точки. Магазин, власник якого хоче аби він був відчиненим в неділю чи у свято, таки зможе працювати, однак лише за дотримання однієї умови: власник магазину повинен буде сам особисто працювати у ньому в цей день.
Нагляд за дотриманням заборони торгівлі у неділю по всій Польщі здійснюють інспектори у справі недільної праці (Inspektorzy w sprawie niedzielnej pracy).
Досвід першої неторгової неділі на практиці показав, що поляки досить законослухняні. У понеділок Національна інспекція праці повідомила лише про 50 зафіксованих випадків порушень торговельних обмежень у неділю, що, якщо врахувати кількість торгових закладів по всій Польщі, є мізерним показником. Згідно з даними іспекції праці, жодна велика торгова мережа у Польщі не працювала у цю неділю – порушити закон, фактично, не насмілився ніхто.
Після першої неробочої неділі в торгівлі у Польщі роблять підсумки: наскільки це вигідно і якими є наслідки прийнятого закону?
Як стверджують експерти, в першу чергу почне спадати динаміка затребуваності у працівниках у сфері торгівлі. Як заявляє Патрік Вахович (Forum Obywatelskiego Rozwoju), оголошень про прийом на роботу у торгівлі ставатиме менше. Власники торгових точок зрозуміють, що в році збільшиться кількість неробочих днів, тому потреба у нових працівниках відпаде.
Прогнозується також розвиток магазинів, що працюють на автозаправних станціях. Польща може послідувати за прикладом Німеччини, де торгівля у неділю також заборонена. Там роль магазинів у неділю взяли на себе автозаправні станції. На думку експертів, поляки будуть робити все більше і більше покупок на автозаправках.
Одним із приємних наслідків закону стала можливість для всіх працівників у сфері торгівлі насолодитися своїм вихідним. Відтепер продавці у Польщі також матимуть вихідний у неділю, як і більшість громадян.
В той же час, неділя стала робочим днем для інспекторів праці котрі наглядають за дотриманням закону про заборону торгівлі. До прикладу, минулої неділі у Польщі працювало близько 300 інспекторів.
Ну, а поки експерти розмірковують над наслідками заборони торгівлі в неділю, інтернет-користувачі діляться своїм баченням того, як виглядає неділя без торгівлі у Польщі:
Перевірте, у які дні торгівля в Польщі у 2018 році буде забороненою, ТУТ.
Читайте також:
Вихідні і святкові дні та довгі вікенди в Польщі у 2018 році
Мережа супермаркетів Biedronka відтепер буде працювати довше
Польських покупців вже давно не здивувати касами самообслуговування у популярних дискаунтерах і супермаркетах. Проте зараз такі прилади почали інсталювати у магазинах з одягом.
У четвер, 8 червня, віряни у Польщі відзначають свято Божого Тіла. Цей день є офіційним вихідним, тому більшість магазинів, супермаркетів та торгових центрів по всій країні будуть зачиненими.
Кілограмова буханка хліба за 4,40 зл, літр молока за 2,87 зл, а літр бензину – 4,65 злотих. На жаль, такі ціни на базові товари в Польщі давно відійшли у минуле.
Від сьогодні, 24 травня, у Польщі заборонено продаж певних виробів з пластику. Йдеться, зокрема, про одноразові тарілки, прибори та стаканчики. Якщо виробник порушить закон, йому загрожуватиме суворий штраф.
Цього тижня у Кракові відкрився перший магазин німецької мережі дисконтів Woolworth. Крамниця приймає перших відвідувачів у торговому центрі Atut і приваблює їх понад 5 тисячами товарів за ціною нижче 13 зл.
До кінця травня в мережі супермаркетів Бедронка у Польщі діятиме безкоштовна доставка покупок в межах послуги BIEK. Аби скористатися акцією, потрібно виконати лише одну умову.
Коментарі