Президент Польщі Анджей Дуда підписав Закон про заборону торгівлі у неділю

30 Січня 2018
заборона торгівлі в неділю у Польщі

У вівторок, 30 січня, Президент Польщі Анджей Дуда (Andrzej Duda) підписав Закон про заборону торгівлі у неділю, який ще 24 листопада минулого року більшістю голосів прийняв Польський Сейм. Тим самим, він підвів остаточну риску між тривалими дискусіями про доцільність прийняття закону і вже з 1 березня 2018 року закон таки вступить у силу. Президент підписав закон у президентському Палаці (Pałac Prezydencki) і виголосив коротку промову.

Історія прийняття цього законопроекту у Польщі триває вже декілька років, а суперечки навколо нього не вщухають і сьогодні. Ще восени у 2016 році законопроект був поданий на розгляд до сейму Комітетом законодавчих ініціатив. Ініціювала створення проекту закону про заборону торгівлі в неділю у Польщі польська незалежна профспілка "Солідарність" (Solidarność). Тоді, згідно з соціологічними опитуваннями, за прийняття закону висловилися понад півмільйона поляків, а у 2017 році 59 % поляків виступили проти прийняття заборони торгівлі по неділях.

Отже, що відтепер зміниться у сфері торгівлі у Польщі? Коли працюватимуть, а коли - навпаки, будуть зачиненими магазини? І на які саме торгівельні точки поширюватиметься закон?

Заборона торгівлі у неділю в Польщі: поступове обмеження

Відповідно до положень прийнятого Сеймом та підписаного Президентом Закону, торгівля в неділю та державні і церковні свята, що вважаються офіційними вихідними, буде заборонена.

Вже невдовзі, а саме з 1 березня Закон вступає у силу. Передбачено, що 2018 та 2019 рік будуть перехідними - тобто обмеження в забороні торгівлі відбуватимуться поступово. Відтак, з березня 2018 торгівля в неділю буде дозволена лише двічі на місяць - у першу та останню неділю місяця. Так триватиме аж до кінця року, а з 2019 року торгувати можна буде лише в останню неділю місяця.

заборона торгівлі в неділю у Польщі

Таким чином, поступово обмежуючи торгівлю в неділю, вже до 2020 року вона буде повністю заборонена. Винятки становитимуть лише 7 неділь на рік. Відповідно до прийнятого закону, офіційно торгувати у Польщі в неділю буде дозволено лише 7 раз на рік у конкретні дні:

 • у дві неділі напередодні Різдва
 • в неділю напередодні Великодня
 • в останню неділю січня
 • в останню неділю квітня
 • в останню неділю червня
 • в останню неділю серпня

Шопінг-календар на 2018 рік із переліком днів, коли торгівля в Польщі не відбуватиметься (включаючи неділі та державні і церковні свята) шукайте ТУТ.

Кому забороняється торгувати в неділю у Польщі?

Заборона торгівлі в неділю поширюватиметься майже на всі комерційні пункти продажу. Як зазначено в тексті закону, до таких пунктів продажу відносяться "будь-які об'єкти, які ведуть продаж товарів і продуктів у сфері оптової і роздрібної торгівлі у вигляді магазинів, кіосків, ларьків, складів, складів будівельних матеріалів, універмагів та офісів із продажів".

Таким чином, торгівля буде офіційно забороненою практично у всіх торгових точках - від великих торгових центрів та гіпермаркетів - до невеликих магазинів та кіосків.

заборона торгівлі в неділю у Польщі

Хто зможе торгувати в неділю у Польщі?

Як відомо, кожне правило має свої винятки. Закон про заборону торгівлі в неділю у Польщі передбачає перелік виключень, тобто тих торговельних точок, в яких можна буде торгувати по неділях.

Зокрема, працювати в неділю у Польщі будуть:

 • Аптеки
 • Автозаправні станції
 • Кіоски на залізничних вокзалах та в аеропортах
 • Пекарні та кондитерські
 • Магазини флористики
 • Сувенірні магазини
 • Магазини з пресою
 • Кіоски з продажу квитків на громадський транспорт
 • Кіоски із продажу тютюну
 • Поштові відділення
 • Готелі
 • Заклади культури
 • Заклади для занять спортом (фітнес та тренажерні зали, басейни тощо)
 • Інтернет-магазини

Заборона торгівлі в неділю також не буде застосовуватися по відношенню до агропродовольчих оптових ринків і організацій, які здійснюють закупівлю зернових, цукрових буряків, фруктів, овочів і сирого молока. Власник магазину зможе відкрити свій магазин в неділю,  за умови, що продаж буде здійснюватися особисто "від його імені".

Читайте також: Biedronka та Lidl можуть оминути заборону торгівлі в неділю

Штрафи за порушення Закону про заборону торгівлі в неділю у Польщі

Із прийняттям Закону розробили також систему покарань за його порушення. Таким чином, прийнятий Закон про заборону торгівлі у Польщі передбачає штраф за порушення заборони на торгівлю в непризначені для цього дні в розмірі від 1 тисячі до 100 тисяч злотих.

штраф

В той же час, існує і певне пом’якшення в Законі, яким можуть скористатися невеликі торгові точки. Магазин, власник якого хоче аби він був відчиненим в неділю чи у свято, таки зможе працювати, однак лише за дотримання однієї умови: власник магазину повинен буде сам особисто працювати у ньому в цей день.  

Ознайомитися із повним текстом Закону про заборону торгівлі в неділю у Польщі можна ТУТ:

Закон про заборону торгівлі у Польщі

Читайте також:

Заборона торгівлі в неділю та свята у Польщі в 2018 році

Польський Сейм прийняв положення про заборону торгівлі в неділю

Нові митні правила України з 1 січня 2018

comments icon

Коментарі

Схожі статті

Переглянути більше

Отримуйте найсвіжішу інформацію про акції та знижки

Отримувати інформацію
Контакти

35-326, Rzeszów, ul.T.Rejtana, 67

vsetutpl.info@gmail.com

Ми в соціальних мережах