27 Лютого 2023
Після початку повномасштабної війни росії проти України сусідня Польща стала основним пунктом призначення як для українців, які шукали тут захисту від воєнних дій, так і для тих, хто проїжджав транзитом. З 24 лютого 2022 року через прикордонні пункти пропуску в напрямку з України до Польщі було оформлено понад 9,8 млн осіб, а у протилежному напрямку - 7,9 млн осіб (станом на 15 лютого 2023 р.). Ця статистика означає, що майже 2 млн людей покинуло територію України назавжди або на тривалий період часу. Про це свідчать дані аналітиків Польського економічного інституту, передає видання businessinsider.com.pl.
Так, всього за рік Польща стала прихистком та новою домівкою для понад 1,5 млн біженців з України. Найбільша кількість наших співгромадян приїхало до сусідньої країни під час першого етапу війни, тобто впродовж березня – квітня. Тоді на територію Польщі в’їхало близько 1 млн осіб. 70% з них становили жінки, а 30% - чоловіки.
Жінки віком 18-65 років становили 47% від загальної кількості українських біженок. Діти та молодь до 18 років відповідали ще за 40 відсотків, а 4% з тих, хто знайшов у Польщі тимчасовий захист, були особами старшого віку – понад 65 років.
Основними пунктами призначення для біженців були найбільші міста Польщі. Нині у Варшаві проживає понад 100 тис. українців, які втекли від війни. Далі у рейтингу йдуть такі польські міста:
- Вроцлав (44,5 тисяч)
- Краків (31 тисяч)
- Познань (26 тисяч)
- Гданськ (17 тисяч)
- Лодзь (16 тисяч)
Середнє зменшення кількості біженців у повітах у лютому цього року порівняно з рекордним місяцем (лише у 3 повітах це був не вересень) склало 30%. Серед найбільших міст лише в Катовіце зниження було вище середнього – 38%.
businessinsider.com.pl
В інших найбільших містах відтік біженців становив від 10% до 29%, що може свідчити про бажання українців “пустити коріння” та осісти в Польщі. Найменший відтік українців – всього 10 відсотків – зафіксували в Лодзі та Щецині. Повіти, з яких виїхало пропорційно найбільше українців, порівняно з піком, були переважно у таких воєводствах: Підляському, Підкарпатському, Люблінському та Мазовецькому. У таких повітах, як Сокольський, Любачівський, Ленчинський, Красніцький та Плонський кількість біженців зменшилася більш ніж на 50%.
Цікаві дані про українських емігрантів у Польщі представив Анджей Кубісяк, заступник директора Польського економічного інституту. Найбільший відтік наших співгромадян із сусідньої держави було зафіксовано наприкінці серпня та наприкінці грудня 2022 року. Незважаючи на атаки на критичну інфраструктуру, збільшення потоку біженців у зимовий період не зафіксували.
Крім цього, дані Головного статистичного управління показують, що наплив біженців не змінив позитивних тенденцій на польському ринку праці. Наприкінці 2022 року працювала майже історично найбільша кількість людей у Польщі (16,8 млн), а рівень зайнятості був найвищим в історії (56,8%). Водночас кількість безробітних склала 499 тис. осіб (третій найнижчий результат за всю історію).
Експерт Польського економічного інституту також наводить дані Управління соціального страхування, згідно з якими, на кінець січня 2023 року в реєстрах працівників Польщі було 1,06 млн іноземців (приблизно 6% польського ринку праці), з яких 738 тисяч були громадянами України. Це означає збільшення на 116 тис. осіб порівняно з січнем 2022 року, тобто з останніми даними, що передували початку повномасштабної російської агресії.
Варто зазначити, що згідно із соціологічним дослідженням міграційної платформи EWL, українці, які знайшли в Польщі роботу, все ж мають намір повернутись додому. Зі всіх опитаних 64% впевнено заявляє, що повернеться в Україну. Водночас лише 6% респондентів вказали, що хочуть назавжди залишитись в іншій країні.
Також результати дослідження свідчать про те, що більшість українських біженок приїхала в Польщу разом із дітьми (71%). Вищу освіту має 69% з них. Найчастіше українки знаходять роботу у сфері послуг, готелях, торгівлі, громадському харчуванні, промисловому виробництві.
Опитування також показало, що українські біженки у Польщі активно вивчають мову. Якщо раніше 66% не володіли польською мовою, то зараз цей відсоток знизився до 43%.
⇒ Читайте також:
За рік українські біженці принесли польському бюджету близько 5,5 млрд злотих
Скільки у 2023 році коштує квартира площею 50 м2 у великих містах Польщі
Скільки фактично вартує соціальна програма Сім’я 500+ у Польщі в 2023 році
Головне фото: Shutterstock
Коментарі