Скільки фактично вартує соціальна програма Сім’я 500+ у Польщі в 2023 році

17 Лютого 2023
соціальна допомога на дитину в польщі для українців

Актуальні дані про рівень інфляції в Польщі показують, що у порівнянні з груднем 2022 року ціни в Польщі знову значно зросли. Це означає зниження купівельної спроможності не лише зарплат, але й соціальних виплат. За підрахунками експертів, фактична вартість програми державної підтримки сімей 500+ у січні сягнула чергового антрекорду і впала нижче 350 злотих. Про це інформує видання businessinsider.com.pl.

У січні 2023 року показник цін на товари та послуги в Польщі (CPI) зріс до рівня 17,2%, поінформувало у середу Головне статистичне управління GUS. Попри те, що у грудні 2022 річна інфляція впала до рівня 16,6%, наступного місяця ціни почали рости значно швидше. 

В межах одного місяця ціни пішли вгору аж на 2,4%. Це один із найвищих показників в історії, другий найвищий ще з 2010 року. Попереднього разу такий високий показник росту цін був у березні 2022 року. 

Про те, наскільки знижується купівельна спроможність польських зарплат, свідчать нові дані Головного управління статистики. Оскільки ціни ростуть, то за ті самі гроші в січні споживачі могли купити менше, ніж у грудні. Це стосується не лише зарплати, а й усіх інших доходів, зокрема і соціальних виплат в межах урядової програми 500+.

інфляція польщі 2023

Реальна вартість 500+ в Польщі у 2023 році

Державна програма фінансової підтримки сімей із дітьми 500+ була запроваджена у Польщі в 2016 році. З 2019 року гроші на виховання дітей можна отримати незалежно від доходу сім’ї. 

Невдовзі від старту програми мине сім років. За цей час реальна вартість грошей у Польщі значно знизилась. Журналісти  Business Insider Polska вирішили порахувати наскільки, враховуючи актуальні дані GUS щодо інфляції у січні 2023 року. 

За підрахунками журналістів, кумулятивний приріст інфляції з квітня 2016 року по січень 2023 року (останні доступні дані) вже сягає 43%. Це означає, що раніше споживачі витрачали на ті самі покупки в середньому 100 злотих, а сьогодні – близько 143 злотих. За прогнозами Нацбанку Польщі, ситуація буде тільки погіршуватись. До 2025 року цей показник може сягнути вже понад 60%.

Однак варто зауважити, що в матеріалі наведені середні показники. Кожен споживач купує різні товари, ціна яких зростає з різною швидкістю. Масло подорожчає не так, як маргарин, а м’ясо — як овочі. Тому для дослідження журналісти використали середні значення, надані Головним статистичним управлінням.

Отже, поки триває програма 500+, ціни в Польщі зросли на близько 43%, тобто сьогодні поляки можуть купувати набагато менше товарів чи послуг на ті ж 500 злотих. За оцінками журналістів, 500 злотих з 2016 року зараз становлять близько 348,85 злотих. Це означає, що реальна вартість державної допомоги сім’ям вперше впала нижче 350 злотих.

соціальні виплати на дітей в польщі для іноземців

polsha24.com

Для того, щоб соціальна допомога не втрачала вартості, її можна переоцінити, так як це відбувається із пенсіями чи іншими соціальними виплатами. У випадку з програмою 500+ дискусія щодо потенційної валоризації триває вже багато місяців. Нещодавно ініціатор програми проф. Юліан Аулейтнер оцінив, що суму допомоги мають підвищити до 850 злотих. 

Наприкінці 2022 року очільниця Міністерства фінансів Польщі Магдалена Жечковська категорично відкинула таку можливість.

“Абсолютно ні. Немає такого простору, немає таких планів. На даний момент у нас є інші виклики – енергетичні, ми підвищили до 3% ВВП витрати на оборону. Ось пріоритети”, - сказала глава Мінфіну.

Інша справа, що в червні 2022 року Жечковська в такому ж тоні говорила про 14 пенсії. – Ми не говоримо про переоцінку 500+ чи запровадження 14-ї пенсії на постійній основі, таких планів немає, – сказала вона. Втім на початку січня 2023 року прем'єр-міністр Моравецький анонсував, що "чотирнадцятка" увійде в систему назавжди. Незважаючи на спротив глави Мінфіну.

⇒ Читайте також:

Скільки грошей українці в Польщі перерахували в Україну за три місяці

Українські підлітки в Польщі можуть отримати перші ID-картки через ДП Документ

Оновлений Спецзакон про допомогу біженцям має стимулювати українців шукати роботу в Польщі

Головне фото: polsha24.com

comments icon

Коментарі

Схожі статті

Переглянути більше

Отримуйте найсвіжішу інформацію про акції та знижки

Отримувати інформацію
Контакти

35-326, Rzeszów, ul.T.Rejtana, 67

vsetutpl.info@gmail.com

Ми в соціальних мережах