21 Травня 2018
Лише уявіть: ви гуляте парком у Польщі, милуєтеся природою, спостерігаєте за птахами - сойки, горобці, голуби, ворони, папуги… “-Стоп! - кажете ви. - Папуги? В Польщі?!”. І це справді так. В Польщі оселилися зелені папуги. Їх зафіксовано вже в декількох містах.
Ще минулого року подекуди у парках Вроцлава та Ниси стали помічати гнізда зелених папуг. А цьогоріч їх стало ще більше. І незважаючи на досить екзотичний та привабливий вигляд цих птахів, екологи попереджають: тішитися з цього приводу не варто.
Поширення екзотичних птахів у Польщі
Яскраво-зелені папуги, які тепер оселилися у багатьох парках Польщі - це вид Папуги Крамера (Psittacula krameri) - названі так на честь німецького натураліста Вільгельма Крамера. Зазвичай середовищем їх проживання є Південна Азія і Африка. Однак останні роки ці папуги вже встигли поширитися у ряді країн Європи. Мешкають вони переважно поблизу людини, у тому числі у великих містах. Тримаються великими групами або колоніями і вирізняються галасливою і непосидючою поведінкою.
У деяких країнах Європи з м'яким кліматом, США і низці інших країн, як не дивно, утворилися стійкі популяції папуг цього виду. Зазвичай папуги Крамера в Європі проживають компактно, здебільшого, тримаючись в населених пунктах (насамперед у великих містах) або поблизу них, переважно у парках, де птахи знаходять достатню кормову базу. В Європі найбільші популяції цих папуг мешкають в Лондоні і Брюсселі.
Крім того, ці екзотичні птахи вже встигли заселитися в Нідерландах, Чехії та на півдні Німеччини. Все частіше їх стали помічати також в деяких містах Польщі, зокрема у Вроцлаві, Кракові та Гданську. Скоріш за все, папуги прилетіли у Польщі з сусідніх Європейських країн. Вони адаптувалися до польських кліматичних умов, в тому числі і до холодних зим. Сьогодні папуги Крамера зустрічаються в Польщі майже скрізь, крім східного поясу країни, де температура повітря є найнижчою.
Чому занепокоєні екологи?
Поки відвідувачі парків можуть милуватися екзотичними птахами, екологи починають бити на сполох. Річ у тім, що такі папуги є зовсім нетиповими для польської екологічної системи. Їхня поява може призвести до серйозного дисбалансу.
По-перше, папуги Крамера ніколи не в’ють власних гнізд. Зазвичай вони поселяються у вже готових гніздах та дуплах дерев, тим самим виживаючи звідки інших птахів - дятлів, шпаків тощо. Слід зауважити, що ці папуги є значно сильнішими за звичних для екосиситеми наших широт птахів, тож, фактично, вони силою виганяють їх із домівок.
По-друге, часто ці птахи в якості домівки займають вентиляційні отвори або ж роблять дупла у стінах будинків, що може створити додаткові проблеми для домовласників.
Ще однією причиною, через яку варто хвилюватися, є раціон папуг. Вони їдять різноманітні плоди, горіхи, зерна, ягоди, квіти, бруньки і зелені частини рослин, п'ють квітковий нектар. В майбутньому великі популяції цих папуг зможуть серйозно зашкодити сільському господарству. До прикладу, практично в усій Азії, де мешкає цей папуга, він завдає відчутної шкоди сільському господарству, знищуючи зернові та плодові культури.
Варто також додати, що розмножуються папуги досить швидко. За сприятливих погодніх умов самки можуть відкладати яйця навіть двічі на рік, а сам період висиджування триває 22-24 дні.
Крім того, цей вид папуг дуже галасливий. Шум від них так само може створювати дискомфорт у мешканців міст.
Що робити з папугами?
Як боротися із цими птахами наразі точно не відомо. Наразі поляки будуть користуватися досвідом інших європейських країн, де популяція папуг Крамера вже встигла набрати обертів. До прикладу, в Амстердамі навіть створена асоціація по боротьбі із папугами, а міська влада запровадила штраф у розмірі 70 євро за підгодовування цих екзотичних птахів.
У багатьох містах також створюють спеціальні бетонні ящики з гніздами, де папуги можуть оселитися, тим самим не витісняючи інших місцевих птахів.
Читайте також:
Найбільше польське кладовище для домашніх улюбленців: тисячі собак та котів, кролики і навіть один вуж
Топ-10 цікавих музеїв у Польщі, про які ви, ймовірно, не знали
Як поляки проводять вільний час. Інфографіка
Коментарі